ultuur Kunst van kiezen en doseren Heldere, serene glasobjecten in de Rozentuin Kunstschouw 2008 lokt massaal publiek naar galeries en tuinen. Eerste MDC Award toegekend aan Blof EU-commissaris Kroes opent expositie Bert Frijns en Helene Briels. PZC Maandag 16 juni 2008 17 AGENDA MUZIEK Zomerzangavond Het Christelijk Mannenkoor Zeeuws- Vlaanderen o.l.v. Willy van Zweden ver zorgt een zomerzangavond. Met Frank Kolijn (orgel) en Nelline van Liere (blok fluit). Oostburg, protestantse kerk, 19.30 uur FILM BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Sex and the City: 20.00 uur; The Happening: 20.00 uur; Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull: 20.00 uur; The Other Boleyn Girl: 20.30 uur; GOES Merral, Indiana Jones: 20.00 uur; Sex and the City: 20.00 en 22.00 uur; Made of Honour: 20.00 uur; The Happening: 20.15 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Shine a Light: 20.00 uur' OOSTBURG Ledeltheater, Dunya Desie: 20.00 uur; TERNEUZEN Merral, Indiana Jones: 20.00 uur; Sex and the City: 20.00 uur; The Happening: 20.15 uur; What Happens in Vegas: 20.15 uur. door Ali Pankow WESTERSCHOUWEN - De Kunst- schouw 2008 vergt niet alleen van de exposanten een wezenlijke in spanning, ook het publiek dient een kunst te verstaan: de kunst van kiezen en doseren. Alles zien én wezenlijk ervaren vergt een meerdaagse tocht langs alle 41 loca ties met exposities van een veel voud aan kunstenaars. Het alterna tief is een selectie maken én daar vrede mee hebben. Dat lijkt de eni ge manier om onrustgevoelens als 'wat mis ik allemaal?' het zwijgen op te leggen. Wie meer wil weten over het werk van de tien textiel kunstenaars die de banieren in de haven van Burghsluis maakten, kan terecht in de Agrarische Schuur aan de Meeldijk 20. Zij pre senteren daar hun werkwijzen. Hier ook treedt tweemaal per dag Frouke Wiarda op met haar in drukwekkende beeld- en geluids performance Enigment. Zij biedt als een soort mythische figuur een nauwelijk in woorden te vatten spel met krachten, geluiden, scha duwen en timing. Werken met een minimum aan materiaal, maar wel interactief Die uitgangspunten liggen ten grondslag aan het Droombureau van Karen Opstelten. Bezoekers bij Mon Plaisir kunnen hier op een memoblaadje hun droom of nacht merrie verwoorden. Met dezelfde pen visualiseert Opstelten de be schrijving in een tekening die wel dra op haar website (www.karen- opstelten.nl) te zien zal zijn. Verderop hier tussen de graanvel den hier duikt de Vleugelmachine van Peter Schudde op. Met roesti ge onderdelen van oude landbouw machines creërde hij een voertuig waar Icarus wellicht jaloers op ge weest zou zijn. De portretten van Carla Hamer wekken de indruk van diepe ver bittering. Composities met illustra ties van monden en ogen met inge- kerfd spaanplaat, papier, spijkers, spelden en tape lijken uiting te ge ven aan gekwetste personages. „De Zeeuwen lijken er altijd op voorbereid hun land te moeten be vechten als gevolg van onverwach te gebeurtenissen", zegt kunstschil der Jaap van der Gaarden. Speci- 'De Zeeuwen lijken er altijd op voorbereid hun land te moeten bevechten' fiek in de voorgrond van zijn land schapsschilderijen van deze regio tracht hij dat onheilspellende weer te geven. Bij galerie Borsboom in Burgh prijken van zijn hand zowel sfeervolle sneeuwlandschappen als expressief werk waarvoor hij verf gebruikt, vermengd met mee krapkleurstof André van den Heuvel is bij het grote publiek vooral bekend als ac teur. In galerie 't Oude Raadhuis blijkt dat deze inmiddels 80-jarige kunstenaar meerdere creatieve ui tingsvormen beheerst. Zo prijkt hier onder meer in keramiek de be kende scène met de grafdelvers uit Hamlet. Ook het speelse tafereel uit de Midzomersnachtsdroom waar in boskoningin Titania verliefd wordt op Spoel de Wever met zijn ezelskop kneedde Van den Heuvel tot een fraai beeldje. Een mooie blikvanger hier ook levert Marijke Koopman met haar kleurrijke schilderij Fiesta. Aan de uitgang van de beelden tuin van Corrie van Rees aan de Hogezoom hebben Karin Star mans en Rob Vierboom hun ten ten opgeslagen. Hij bedenkt, zij werkt uit. Die samenwerking le vert zowel schilderkunst als kera miek met humor en enige drei ging op. De Kunstschouw lokte in het eerste weekend een massaal publiek naar galeries en beelden tuinen. De manifestatie is nog tot en met zondag 22 juni geopend. VLISSINGEN CineCity, Made of Honour: 14.00, 16.16, 19.30 en 21.45 uur; Sex and the City: 14.00, 16.15, 19.30 en 21.30 uur; The Bucket List: 14.00 uur; The Happening: 17.00,19.15 en 22.30 uur; Fool's Gold: 16.00 en 19.15 uur; Horton: 14.00 uur; Indiana Jones: 13.45, 16.30, 19.30 en 21.30 uur; Iron Man: 22.00 uur; Shine A Light: 13.45, 16.15 en 19.30 uur; Sneak Preview: 22.15 uur; What Happens in Vegas: 13.45, 16.15, 19.30 en 22.00 uur; TILBURG - De band Blof heeft giste ren de eerste Millennium Develop ment Goals Award ontvangen. Mi nister ICoenders reikte de nieuwe prijs uit tijdens het Festival Mun- dial in Tilburg. De MDG Award wordt jaarlijks toegekend aan een band die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het bereiken van de millen niumdoelen die de Verenigde Na ties in 2000 hebben geformuleerd. Die gaan onder meer over het te rugdringen van armoede en hon ger en het streven naar een duurza mer leefmilieu. Blof besteedde in haar Umoja-project ruim aan dacht aan deze doelstellingen. door Rolf Bosboom KATS - Het is bepaald niet gebruike lijk dat een EU-commissaris een kunstexpositie komt openen. Toch deed Neelie Kroes dat zaterdag in de Zeeuwse Rozentuin in Kats, waar deze zomer werk is te zien van het kunstenaarsechtpaar Bert Frijns en Helene Briels uit Burgh- Haamstede. Kroes zei 'ook verbaasd' te zijn ge weest door de uitnodiging, maar gaf daar met genoegen gehoor aan. „Wat Bert maakt vind ik zo fasci nerend, zo prachtig. Ik ben al jaren een bewonderaar van zijn werk en nu ook van dat van Helene." Kroes roemde de helderheid in het werk van Frijns en de sereni teit die zijn glasobjecten uitstralen. Ook waardeerde ze zijn 'voorspel baarheid', doelend op de consisten te wijze waarop Frijns aan zijn oeuvre werkt. „Hij laat zich niet lei den door de waan van de dag. Als er iemand is die vol overgave en 'Als er iemand vol overgave en met gedrevenheid bezig is, dan is het wel Bert Frijns' met absolute gedrevenheid bezig is, dan is hij het wel." Frijns toont in Kats een nieuwe se rie objecten van doorgaans helder maar soms ook gezandstraald glas. Deze staan verspreid over de enor me rozentuin, maar ook in het be zoekerscentrum. Enkele objecten staan op tafels van Helene Briels, die bestaan uit gezandstraalde tegels met allerlei grafische, steeds subtiel variërende motieven. Vergelijkbare patronen keren ook terug in haar objecten en schilderijen in het bezoekers centrum. Daar hangt tevens een uitvoerige reeks A4'tjes met ont werptekeningen, die laten zien hoe nauwgezet Briels de patronen maakt. Neelie Kroes zei onder de indruk te zijn van haar werk. „Ze is in mijn beleving de nieuwe Escher van deze tijd." Zomertentoonstelling Bert Frijns en Helene Briels, t/m 13 september in de Zeeuwse Rozentuin, Katse Groe- neweg, Kats. Geopend: dinsdag t/m zaterdag, 10.00-17.00 uur. Neelie Kroes (links), met naast haar Helene Briels en Bert Frijns, bij een van de werken van Frijns in de Zeeuwse Rozentuin. foto Willem Mieras Met de klok mee: werk van Peter Schudde, André van den Heuvel, Jaap van der Gaarden en Frouke Wiarda. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17