ee:-.Hi c 'Alleen, samen met je vliegtuig' Schippersinternaten krijgen 19 miljoen extra DI-RECT Nick Simon Krezip Beef Campagne stoppen met roken Modelvliegers houden kampioenschap in Vlissingen. Meer geld voor hogere salarissen en meer personeel. PZC Maandag 16 juni 2008 15 door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Een grote looping, twee kantelingen en op z'n kop weer verder. Na een kaarsrechte vlucht omhoog laat het vliegtuigje zich weer loodrecht naar beneden vallen. Je zal er maar in zitten. Ge lukkig is dat niet het geval: de pi loot staat op de grond. Met een be sturingskastje in z'n hand. Modelvliegclub Delta ontving gis teren vijftien modelvliegers uit het hele land. Ze streden op een veldje in Vlissingen-Oost om het Neder lands kampioenschap in de zoge heten F3A kunstvluchtklasse. „De deelnemers moeten voorgeschre ven lussen en figuren vliegen", ver duidelijkt Hans Goudswaard uit Middelburg. Hij doet niet mee aan het kampioenschap - geen enkele Zeeuw trouwens - maar is wel fa natiek modelvlieger. „Dit zijn de toppers van Nederland. Ik vlieg in een lagere klasse." 'Als piloot ben je constant aan het sturen. Je hebt geen moment rust' Hans Goudzwaard uit Middelburg vliegt al twintig jaar met modelvliegtuigen: „Zo'n vliegtuig heeft meer paardenkrachten dan een gemiddelde brommer." foto Willem Mieras Dat 'lussen en figuren vliegen' klinkt simpeler dan het is. Net als met grote vliegtuigen is een brevet nodig om alleen de lucht in te mo gen. „Dit kun je niet zelf aanleren. In het begin heb je echt iemand nodig die het vliegtuig terughaalt, als je het te ver laat wegvliegen. Met een auto kun je gewoon stop pen, maar met een vliegtuig niet. Het ziet er rustig uit in de lucht, maar als piloot ben je constant aan het sturen. Je hebt geen mo ment rust." En toch is dat het mooie eraan, vindt Goudswaard. „Je bent compleet afgesloten van de buitenwereld. Alle rompslomp en stress vallen van je af Je bent al leen, samen met je vliegtuig." Als ze in de lucht vliegen, moet je je best doen om de vliegtuigjes te onderscheiden, maar op de grond zijn ze flink groot. „Voor deze wed strijd mogen de vliegtuigen een maximum spanwijdte van twee meter hebben. Je hebt ze met een elektromotor en met een brand stofmotor. Zo'n vliegtuig heeft meer paardenkrachten dan een ge middelde brommer." Goudswaard bouwt z'n vliegtui gen zelf „Ik heb er tien. Aan dit vliegtuig heb ik een halfjaar lang el ke avond gesleuteld. Samen met m'n vader heb ik ook wel eens een schaalmodel gebouwd. Daar zijn we drie jaar mee bezig geweest. We begonnen met een paar latjes. Heel bijzonder, als hij dan écht vliegt." Toch hoef je geen techni cus te zijn om te leren vliegen. „Je kunt ze ook kant-en-klaar in de winkel kopen. Dat is goed, want het maakt de sport wat laagdrem- peliger. Mijn zoontje van acht vliegt ook al, met een vliegtuigje van piepschuim." Danny van Vliet uit Berkel en Rodenrijs heeft de wedstrijd gewonnen. www.modelvliegdubdelta.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De achttien interna ten voor schipperskinderen in Ne derland krijgen van minister André Rouvoet (Christenunie, Jeugd en Gezin) de komende vijf jaar 19 miljoen euro extra. Daar mee kan meer personeel worden aangenomen en kunnen ook de sa larissen omhoog. De minister heeft daarover afspra ken gemaakt met de koepelorgani satie Censis van de internaten, waaronder Koningin Juliana in Ter- neuzen. Dat internaat, met ruim vijftig medewerkers en evenzoveel schipperskinderen, zag zich enkele jaren geleden al uit financieel oog punt genoodzaakt de markt van de kinderopvang op te gaan. Momenteel bieden de gezamenlij ke internaten nog onderdak aan 1050 schipperskinderen, maar dat aantal zal in 2013 zijn gedaald tot naar schatting 900. De extra steun van de minister is afhankelijk van het aantal kinde ren. Eind vorig jaar bepleitten Censis en de bonden nog een extra bijdra ge van 7 miljoen euro per jaar. De ministeriële bijdrage van ruim 17.000 euro per kind moest om hoog met 7000 euro om de inter- naatszorg in elk geval op peil te houden, maar daarover viel met minister Rouvoet niet te praten. GOES - De GGD Zeeland doet mee aan de nieuwe campagne 'In iede re roker zit een stopper' van KWF Kankerbestrijding, Nederlandse Hartstichting, Astma-fonds en Sti- voro. De GGD Zeeland zal tijdens ver schillende evenementen in Zee land flyers uitdelen. De flyers moe ten rokers met ingang van 1 juli helpen te stoppen. Op die datum mag er niet meer gerookt worden in horecazaken. Tijdens evenemen ten zal er geflyerd worden, zoals bij Deltatour Zeeland, Highland Games Zeeland, Jazz by the sea, Streetparade, Ride for the roses, Marathon Zeeland, het Zeeland Nazomerfestival en Film by the sea. Naast de flyeracties zijn er ook pos ters en flyers verzonden naar on der meer huisartsenpraktijken, bi bliotheken en apotheken. met o.a. Mason Hans Dulfer Int wine Shameboy(BE) Marco V The Van Jets(BE) Van Katoen Gerard Ekdom Hans Dulfer DJ Sandstorm tyipneus Pim George Baker DJ SHverius VanKatoen Dano Underground Fly(PL) Jeckyll Hyde Marko (La Rocca - BE) Gizmö DJ Wired Dano Tickets Dagkaart 30,- Combiticket 55, Locatie: Axelse Vlakte, Terneuzen Tickets verkrijgbaar via alle losse adressen en via Ticketservice (zie website) Kinderen t/m 12 jaar gratis toegang (zie website voor voorwaarden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15