Zeelan d 'Zo mooi, ik Windhoos veroorzaakt schade en paniek op sportcomplex Rilland Expositie Tegenpolen zit vol contrasten Schelde Marinebouw sponsort studie ROC Dansvoorstelling van Vlissingse turners Op verschillende plaatsen witte slurf in de lucht gesignaleerd. Politie onderzoekt diefstal drie Opeis Debat over betekenis van stadsmanager Geredde schipper wordt zelf ook redder Tholenaar gearresteerd voor inrijden op Belg Walchenaren onder indruk van recreatie op open dag campings. Muzeeum toont historie expeditie en exploratie Noord- en Zuidpool. 12 I Maandag 16 juni 2008 PZC W VLiSSlNGEN - Het Maritiem Insti tuut De Ruyter van het ROC Zee land in Vlissingen krijgt financiële steun van Schelde Marinebouw bij studies naar projecten in Maleisië. Het gaat om een veiligheidstrai ningscentrum voor de zeevaart en een opleiding maritieme logistiek voor de Maleisische universiteit. De Schelde is zelf ook bezig met het krijgen van orders voor de bouw van marineschepen voor Maleisië. MIDDELBURG - De Vlissingse Turn Vereniging (VTV) geeft woensdag 18 juni een optreden in de schouw burg in Middelburg. Tussen de gro te openingsdans en de einddans waaraan alle 185 dansers meedoen, worden diverse varianten getoond, van kleuterdans tot jazzdance en musical. De voorstelling begint om 19.00 uur en kost 5,50 euro. door David Duijnmayer RILLAND - Een windhoos is zaterda gochtend rond half elf over Rei- merswaal en Kapelle getrokken. Verschillende ooggetuigen meld den in de omgeving van Waarde, Yerseke en Kapelle een witte trech tervormige slurf in de lucht gezien te hebben. Bij het sportcomplex van voetbal vereniging Rillandia, aan de Bath- seweg tussen Rilland en Bath, kwam de windhoos aan de grond. Het natuurverschijnsel heeft daar behoorlijk wat schade en paniek veroorzaakt. Goals en dugouts zijn wegge waaid. Een partytent ging de lucht in en kwam op de auto van kanti nebeheerster Lina Bruijnooge te- VLISSINGEN - De politie onder zoekt een serie autodiefstallen in Vlissingen. Dit weekeinde zijn in Vlissingen drie wagens gestolen, al lemaal van het merk Opel: twee van het model Kadett (kentekens ZR-58-TJ en YH-34-ZV) en één Corsa (FV-ZX-36). Ze zijn gestolen uit de Kenau Hasselaarstraat, de Gasthuisstraat en de Bossenburg. De diefstallen vonden plaats tus sen zaterdag 16.30 en zondag 12.00 uur. VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen heeft al een paar keer nage dacht over de aanstelling van een stadsmanager. Over de vraag wat zo iemand kan betekenen voor de stad wordt woensdag 18 juni vanaf 19.45 uur gediscussieerd in het Cinecafé in Vlissingen. Ook de Goese binnenstadsmanager doet aan het debat mee. recht. Haar auto liep schade op. Ook de kantine is beschadigd. Dak pannen zijn ervan afgevlogen. De omvang van de schade is nog niet bekend. Het sportcomplex van W Rillan dia was op dat moment de uitvals basis voor de jaarlijkse Schel- de-wandeltochten over vijf tot vijf tig kilometer. De meeste wande laars waren al vertrokken, maar in de partytent was nog wel een aan tal vrouwen aan het opwarmen voor een nordic walking-loop. Bij hen zat de schrik er zo in, dat ze besloten niet meer aan de tocht te beginnen. „Het heeft misschien twee minu ten geduurd. Wandelaars en men- pi* Een windhoos heeft zaterdagoch- tend in Rilland redelijk wat pa niek en materiële schade veroor zaakt tijdens de jaarlijkse Schel- de-wandeltochten. DOMBURG - De reddingsboot van de KNRM in Westkapelle heeft za terdagochtend voor de kust van Domburg een zeiljacht gered. Het kampte met zowel zeil- als motor problemen. De reddingsboot Uly heeft het jacht naar de sluis op Noordland gesleept. Redders heb ben bovendien geholpen het groot zeil in orde te maken. De schipper was zo blij met de reddingsactie dat hij besloten heeft zelf ook red der te worden bij de KNRM. THOLEN - De politie verdenkt een 24-jarige man uit de gemeente Tholen ervan met zijn quad op een 42-jarige man uit het Bel gische Maaseik te zijn ingereden. De man werd zaterdagavond aan gehouden. Er was aangifte tegen hem gedaan wegens poging tot doodslag. De verdachte is overge bracht naar een cel in Torentijd. sen in het dorp hebben er niks van gemerkt", zegt Nicole Santing van Steenbergen, organisator van de wandeltocht. „Het regende een beetje, maar verder was het hele maal geen slecht weer." Volgens Meteo Zeeland zijn wind hozen vrijwel niet te voorspellen, maar treden ze wel alleen op bij bepaalde weersomstandigheden. Meestal is dat tijdens onweers buien, en als er grote temperatuur verschillen zijn tussen de lucht aan het aardoppervlak en hoger ge legen luchtlagen. De windhoos van zaterdag, die van de vlakbijgelegen Westerschel- de kwam, is schuin over het voet balcomplex van Rillandia getrok ken. Volgens Sander Puik van Rillandia is de windhoos niet veel verder ge komen dan de Bathseweg en ver volgens 'omgedraaid' terug naar de Westerschelde. door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Geen wonder dat al die toeristen zo graag naar Wal cheren komen. Eén nachtje gratis kamperen op camping Ons Buiten in Oostkapelle en Joop Sukel uit Middelburg is al 'verkocht'. „Als ze mooi weer afgeven zou ik nog wel een paar weken willen blijven." Kijk, dat was nou net wat eigenaar Gabriël Coppoolse van Ons Bui ten hoopte te bereiken met de open dag en de aansluitende gratis overnachting die hij en zeven Wal- cherse collega's dit weekeinde aan boden. Als we ze een kijkje achter de schermen geven en laten erva ren wat wij te bieden hebben, ont staat vanzelf meer kennis over de campings op Walcheren bij Wal chenaren zelf. En daardoor meer begrip voor de overlast die het toe risme soms ook veroorzaakt. Sukel staat zelf natuurlijk ook wel eens in de file in Middelburg als op vrijdag duizenden vakantiegan gers arriveren. Nou maakte hij zich daar toch al niet meer zo druk over, maar na dit weekeinde begrijpt hij die gasten nog beter. „Ik wist niet dat we hier zo'n mooie camping hebben. Je denkt er niet aan om zo dichtbij eens te gaan kijken. Maar het is echt prach tig. Mooie kampeerplaatsen, een fijn zwembad voor onze twee kleinkinderen. Als ik zie wat hier allemaal is, ook kleine wc's voor de kinderen, dan kan ik me voor stellen dat mensen hier graag ko men. Ik heb bewust gebruik ge maakt van het aanbod om gratis te overnachten en ik heb ook extra goed rondgekeken. Ik beleef de camping nu anders en ben echt on der de indruk. De verhouding prijs/kwaliteit is heel goed." Dat vinden enkele Oostkapelse ge zinnen die verderop staan ook. Als De open dag bij Walcherse re- creatiebedrijven is zaterdag goed bezocht. Ook maakten tientallen Walchenaren gebruik van de kans op een gratis overnachting. ze het vergelijken met campings in Frankrijk of Italië dan is Ons Bui ten wat duurder, maar ook ruimer, schoner en luxer. Zo bouwt Cop poolse zijn bedrijf ook op. In deze tijd valt het nog mee, zegt hij. Za terdagnacht zou voor twee perso nen 17,50 euro hebben gekost; in het hoogseizoen 39 euro. „Duur der dan het buitenland maar ook beter", vindt hij zelf. „Wij bieden een totaalproduct." Behalve zwem bad, restaurant, dierenweide en speelvoorzieningen heeft Ons Bui ten nu ook een sauna en well- ness-voorzieningen. Bovendien, campinghouders zijn geen zakken vullers, rekent hij voor. „Van elke euro die onze gasten uitgeven, be steden ze vijftien cent bij ons en 85 cent elders. Winkels en horeca profiteren er dus heel goed van." De Oostkapelse gezinnen Mesu, Burgs, Wisse en De Jong - 'we kun nen naar huis zwaaien' - beseffen dat goed. „Als Ons Buiten en die andere campings hier niet waren, hadden wij in ons dorp niet zo'n grote supermarkt en niet zo veel winkels en restaurants", zegt Con nie Burgs. Dus ach, die slierten ca ravans die zich door de nauwe stra ten van het wurmen, die nemen ze graag voor lief. De gezinnen gaan elk jaar in het voorjaar een weekeinde samen kamperen in de buurt. Toevallig was dit jaar Ons Buiten aan de beurt; daar waren ze nog nooit ge weest. Dat één van de drie nach ten gratis is, is een meevallertje. En ondanks dat ze wel weten wat de campinghouders ongeveer doen, zijn ze toch onder de in druk. „Petje af hoor", klinkt het unaniem. De wellnessvoorzienin- gen hebben ze niet geprobeerd. Hans Burgs grijnst vanachter zijn biertje: „Dat moet je alleen doen als je lichaam het nodig heeft." Dat de campings nog willen uit breiden, vinden de gezinnen geen bezwaar. Omdat ze er immers van profiteren. De verstandhouding is ook goed, vertelt Carine van der Sluijs. „Toen De Pekelinge 25 jaar bestond, mochten onze kinderen gratis naar het circus komen. Dat hóeven ze niet te doen, maar 't is wel een mooi gebaar." door Maurits Sep VLISSINGEN - Uummannaq is de mooiste plek op aarde. Ze zeggen dat je hier altijd terug moet komen, maar ik weet niet of dat in de toe komst nog kan. Het citaat uit de film Silent Snow over twee Inuit-meisjes vat het probleem van de Noordpool hel der samen en verwoordt tevens de kern van de expositie Tegenpolen die sinds zaterdag te zien is in het Muzeeum in Vlissingen en waar gastconservator Diederik Verman een prachtig populair-wetenschap- pelijk boek bij heeft gemaakt. Tegenpolen slaat niet alleen op Noordpool versus Zuidpool. De hele expositie is doorspekt met het thema. De poolgebieden zijn net zo gevaarlijk als mooi, levens bedreigend als levenschenkend - denk aan de Arctische volken die in het Noordpoolgebied leven, maar ook aan de bijzondere flora en fauna én aan de walvisjagers die er hun inkomen uit haalden. Ruime aandacht is er voor de Ne derlandse walvisvangst die na de Tweede Wereldoorlog werd hervat om in het gebrek aan vetten te voorzien en waaraan Vlissinger Al- bert Veldkamp deelnam als stuur man van de Willem Barendsz. Hij vertelt in een korte film over het le ven aan boord. Ook te zien is de film Walvis in zicht, die in 1947 honderdduizenden mensen naar de bioscopen trok. „Of het nodig was? Dat is nu mis schien een begrijpelijke vraag, maar zestig jaar geleden was dat anders. De walvisvaarders werden terecht als helden uitgezwaaid", vertelt het 'pratende' schilderij van Michiel de Ruyter. Tegenover het economische nut van de walvis- jacht staat de strijd die Greenpeace voert voor het voortbestaan van deze bedreigde diersoort. Ook daarin komt de titel Tegenpolen tot zijn recht: bewondering versus bescherming. Indrukwekkend zijn de verhalen van avonturiers die door de pool gebieden hebben getrokken. Het Rijksmuseum heeft bijzondere overblijfselen uitgeleend van de overwintering van Willem Ba- rentsz op Nova Zembla in 1596. De tinnen lepel, houten dwarsfluit en driedelig zoutvat staan in schril contrast met de hulpmiddelen die de oud-Goesenaar Wilco van den Akker begin 2008 gebruikte in Alaska: waterfles met isolatiehoes, hoofdlampje, mp3-speler. Van den Akker ging om zijn fysie ke grenzen te verkennen. „Maar als je bijna het leven laat, verschui ven de zwaartepunten: wat leer ik Op de expositie Tegenpolen zijn de ervaringen te zien en te ho ren van Zeeuwen die hebben meegedaan aan expedities op de Noordpool. Op de expositie zijn ook tal van foto's zien in een op een iglo lijkende tent. er mentaal van? Dat krijgt de na druk in mijn volgende expeditie: hoe de mens zich heeft aangepast aan de natuur." Zeer bijzonder is het relaas - ook in geluid - van Sjef van Dongen, oud-burgemeester van Aarden burg en gestorven in Vlissingen - over een reddingsoperatie op de Noordpool in 1928. „Het pakijs maakte een oorverdovend lawaai. van de Noordpool en de Zuidpool te foto Lex de Meester Over een wandeltocht van 36 kilo meter deden we drie dagen. Sla pen kon niet, rusten ook niet. Het ijs stroomde met te grote snel heid." KI Tegenpolen. Expositie ter gelegen- heid van het vierde internationale pooljaar. Te zien tot en met mei 2009. Muzeeum, Vlissingen. Ma t/m vr 10-17 uur, za/zo 13-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12