Ierland dwarsboomt EU-verdrag In Italië hangt weer corruptiegeur Meer dan de helft van bevolking spreekt zich uit tegen 'Lissabon'. Lega Nord baalt van nieuw machtsmisbruik in regering Berlusconi. PZC Zaterdag 14 juni 2008 9 DUBLIN - De Ieren hebben in een referendum het hervormingsver- drag van de Europese Unie verwor pen. Van de kiezers stemde 53,4 procent tegen en 46,6 procent voor. Dat meldde de Ierse publieke om roep RTE gistermiddag, nadat de uitslagen van alle kiesdistricten be kend waren. De opkomst van de volksraadpleging was ruim 53 pro cent. De Ierse premier Brain Co- wen heeft teleurgesteld gereageerd op de uitslag. Volgens de voorzit ter van de Europese Commissie, Jo sé Manuel Barroso, is 'het nee van Ierland geen stem tegen de Europe se Unie'. Barroso verklaarde dit na een ge sprek met Cowen. Verder bena drukte Barroso dat het ratificatie proces in Europa niet overboord wordt gegooid. „Achttien lidstaten hebben het verdrag al goedge keurd, één heeft nee gezegd en nu moeten de leiders van de lidstaten volgende week kijken hoe we nu verder gaan." Frankrijk, dat op 1 juli aanstaande het Europees voorzitterschap over neemt van Slovenië, liet meteen weten door te willen gaan met het ratificeren van het verdrag. De Franse minister van Europese Zaken, Jean-Pierre Jouyet, verklaar de dat 'de Europese Unie speciale afspraken met Ierland kan maken om een crisis af te wenden'. Door het Ierse 'nee' loopt de invoe ring van het akkoord wel vertra ging op, luidde de algemene ver wachting in Brussel. Het had oorspronkelijk op 1 janua ri 2009 in werking moeten treden. Ierland was het enige land dat een referendum hield over het verdrag. Het is de opvolger van het Verdrag van Rome dat in 2005 als zoge noemde Europese grondwet in re ferenda in Nederland en Frankrijk werd verworpen. Het nieuwe ver drag kan pas in werking treden als alle 27 lidstaten de afspraken heb ben geratificeerd. Nederland hield deze keer geen referendum. Het verdrag werd al goedgekeurd door de Tweede Kamer. Het Verdrag van Lissabon moet de Europese Unie niet alleen demo cratischer maar bovendien ook transparanter maken. Een sterke Ierse nee-campagne richtte zich op de negatieve gevol gen van het verdrag. Zo zou Ier land benadeeld worden door nieu- Hoewel de leren het verdrag van Lissabon hebben verworpen, ver klaarde voorzitter Barroso van de Europese Commissie dat het ratificatieproces doorgaat. we stemverhoudingen. Ook kan het land niet meer neutraal blij ven, omdat het verdrag de lidsta ten tot 'wederzijdse verdediging' verplicht. Veel leren gebruikten het referen dum als noodrem voor de groeien de invloed van de Europese Unie. De regering in Dublin hield een ja-campagne om mensen te over tuigen van de voordelen van het verdrag voor Ierland. Ierland is heel lang het armste land van West-Europa geweest. De Europese Unie investeerde 55 miljard euro in het land. In de ja ren negentig maakte Ierland dan ook een grote economische groei door, die vooral wordt toegeschre ven aan het feit dat de Ierse econo mie van een landbouwgerichte in een kennisgerichte veranderde. Anno 2008 is het een van de rijk ste landen van de Europese Unie. Nederland staat op de zevende plaats. <44 Premier Silvio Berlusconi (I), die deze week in Rome afscheid nam van de vertrekkende president Bush, heeft in eigen land nog altijd de geur van machtsmisbruik om zich heen hangen foto Claudio Onorati/EPA door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - „Het lijkt alsof we weer te rug zijn in 2001, toen ze met de ene na de andere op maat gesne den regeling kwamen." Giuseppa Leoni, historisch leider van de Le ga Nord, was duidelijk: de partij zal niet toestaan dat premier Silvio Berlusconi wetten afkondigt ter be scherming van zichzelf en zijn za- kenimperium. Het verzet van Lega Nord tegen die praktijken bleek gisteren, tot groot ongenoegen van Berlusconi. De Noord-Italiaanse protestpartij Lega Nord hielp Berlusconi dit voorjaar bij parlementsverkiezin gen aan een klinkende overwin ning en wil niet de fouten uit het vorige kabinet-Berlusconi herha len. Leoni riep in herinnering dat de Lega toen alles slikte om vervol gens bij de verkiezingen hard afge straft te worden voor die 'lafheid'. Nu won de partij juist mede dank zij een keiharde campagne tegen al le vormen van corruptie en machtsmisbruik. Dat Berlusconi zijn streken nog niet verleerd is, bleek daags na het aantreden van het nieuwe rechtse kabinet al: het presenteerde een plan dat moet voorkomen dat een van de drie tv-zenders van Berlusconi plaats moet maken voor een andere com merciële zender. Berlusconi heeft intussen een nieu- 'De Lega Nord moet beslissen of ze opnieuw de ogen wil sluiten' we topadvocaat, die naar goed ge bruik ook in het parlement is geko zen om daar de belangen van de premier in de gaten te houden. Hoewel Berlusconi talloze malen de magistratuur te slim af is ge weest, loopt er nog één belangrijk corruptieproces in Milaan dat hem problemen kan opleveren. Het activisme van Berlusconi deze week heeft volgens velen - inclu sief dus de Lega Nord - te maken met dergelijke juridische proble men. Lega-minister van Binnen landse Zaken Roberto Maroni vond zomaar een nieuw artikel in zijn wetsvoorstel over illegale im migratie. Het schreef voor dat aller lei lopende processen tijdelijk mo gen worden opgeschort opdat justi tie meer tijd zal hebben voor 'delic ten die grote sociale onrust veroor zaken'. Maroni doorzag de truc, en zei 'nee'. En hij zei opnieuw 'nee' tegen het voorstel om afluisteren in te per ken. Berlusconi zelf werd vorig jaar nog 'getapt' toen hij dubieuze gunsten vroeg aan een topman van de staatsomroep Rai. Ónder druk van de Lega Nord werd giste ren een wetsontwerp gepresen teerd waarin afluisteren juist veel vaker zal worden toegestaan. Daarmee boekte de Lega weer een overwinning, maar Berlusconi is des duivels. Hij voelt zich voor gek gezet en heeft loyaliteit geëist bij het realiseren van een oude droom: een wet volgens welke de hoogste gezagsdragers van het land, onder wie hijzelf, niet ver volgd kunnen worden zolang ze in functie zijn. De Lega Nord moet beslissen of ze voor een keer op^ nieuw de ogen wil sluiten. leren in Brussel bekijken in een café de uitslagen van het referendum over het Verdrag van Lissabon, dat de Europese Grondwet moest vervangen. Ierland is de enige EU-lidstaat die een referendum hield over het verdrag. foto Olivier Hoslet/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9