Zeeland Fruitteelt worstelt met sorteerwater Heinkenszandse begraafplaats moet snel vorm krijgen Fiscale bijdrage bedreigt speelzaal Extra restauratiegeld voor Nieuwe draaitijden Zeelandbrug definitief Slecht weer speelt herinrichting grafveld Noordlandseweg parten Waterschap heeft zuiveringsinstallaties tot nu toe afgekeurd. Het Kwetternest in Colijnsplaat pas volgend jaar peutergroep. Achterstallig onderhoud nauwelijks te vermijden. 30 I Zaterdag 14 juni 2008 PZC door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De algemene be graafplaats aan de Noordlandse weg in Heinkenszand ligt er rom melig bij. Buiten de oude en in ge bruik zijnde grafvelden, tonen ka le stukken grond weinig anders dan distels, paardebloemen en an der onkruid. Bezoekers klagen over de troosteloze aanblik van het geheel. Volgens Jan Krijger van de gemeen te Borsele zit de gemeente er ook mee in zijn maag. „Doordat een uitbreiding voor de toekomst noodzakelijk was, hebben we met een ook een herinrichtingsplan ge maakt. Aan de noordoostkant is er bijna duizend meter bij gekomen, waardoor de centrale laan moest worden doorgetokken. Versleten bomen zijn gerooid en er is nieu we grond opgebracht, die moet worden ingezaaid met gras. We hebben, naar aanleiding van klach ten, de aannemer regelmatig aange spoord om verder te gaan, maar tel kens als die wil gaan zaaien, gaat het hard regenen. Het onkruid wil van zoveel regen wel groeien, maar graszaad spoelt ervan weg. Het is dus wachten op behoorlijk weer, maar dan gebeurt het ook meteen goed." Overigens kunnen de laanbomen op de oude begraafplaats, de hees ters en de bomen op de uitbrei ding, pas in het najaar worden ge plant. De begraafplaats zal dus nog een poosje een tamelijk kale aan blik bieden. Sluitstuk van de opera tie wordt de herinrichting van de parkeerplaats en een mooie en tree. De uitbreiding en herinrichting van Noordlandseweg is onderdeel van een soort masterplan voor de begraafplaatsen in de gemeente Borsele, dat enkele jaren geleden is vastgesteld en waarover alle belang hebbende partijen zijn geïnfor meerd. Met de Noordlandseweg kan Heinkenszand nog tientallen jaren vooruit. Terwijl de uitvoering van het her inrichtingsplan nog even afhanke lijk blijft van het weer, gaat het on derhoud van de bestaande grafvel den gewoon door. PW| Met de herinrichting en uitbreiding van de begraafplaats Noordlandseweg kan Heinkenszand nog tientallen jaren vooruit. Doordat het weer de herinrichting van de begraafplaats Noordlandseweg te genwerkt, tiert het onkruid welig. foto Willem Mieras door Cijs Kamphuis KAPELLE - Fruittelers op Zuid-Beve land zitten in hun maag met het afvalwater dat uit hun sorteerin- stallaties vloeit. Het water is ver vuild en mag daarom niet zomaar in het riool geloosd worden. De zuiveringsinstallaties die fruittelers ontwikkelen, voldoen volgens het waterschap Zeeuwse Eilanden niet aan de eisen. Vroeger werd geen water gebruikt bij het sorteren. Nu verbruiken de 350 telers op Zuid-Beveland zo'n vijfduizend liter water per sorteer- beurt. In het seizoen sorteren ze gemiddeld drie keer in de week. Het water bevat behalve spuitmid- delen ook resten aarde, boomblad en rot fruit. Lozen zou het opper vlaktewater te veel vervuilen, wat weer schadelijk is voor het milieu. Zolang er nog geen duidelijke op lossing is voor het probleem, rij den de telers het water uit over hun eigen percelen. Dat is voorlo pig de minst vervuilende, maar geen ideale oplossing. Terug naar droogsorteren is vol gens Ad Slabbekoorn van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie (NFO) onmogelijk, omdat het fruit dan kwalitatief te veel achter uit gaat. Daarom laten ze speciale zuiveringsinstallaties voor hun sor- teermachines ontwikkelen, alleen heeft het waterschap die tot nu toe afgekeurd. Onlangs keurde het waterschap twee zuiveringsinstallaties af die de NFO in samenwerking met on derzoeksbureau TNO ontwikkel de. Ze zouden zich nog niet vol doende bewezen hebben. Rien Klippel van het waterschap zegt dat de zuiveringsinstallaties nog geen voldoende krijgen, om- PW Fruittelers mogen water dat vrij- komt bij het sorteren voorlopig niet lozen op het riool, omdat hun zuiveringsinstallaties niet vol doen, zegt het waterschap. dat ze gewoonweg niet 'praktijk- rijp' zijn. „De installaties werken met een koolstoffilter waar de che micaliën uit de gewasbescherming smiddelen aan blijven hangen. We zijn nog aan het onderzoeken hoe lang het duurt voor zo'n filter vol is en hoeveel effect het verliest als het bijna vol is." Volgens Slabbekoorn mag het wa terschap best wat meer meeden ken. Hij vindt dat mogelijke oplos singen te snel van tafel worden ge veegd. Bovendien zet hij vraagte kens bij de conclusie van het water schap dat de installaties nog in de kinderschoenen staan. Hij vindt dat de installaties wel degelijk goed kunnen werken. „Er zijn al leen te weinig monsters genomen. Daarom moet daar meer geld voor worden vrijgemaakt." Het waterschap bereidt wel een subsidieaanvraag voor om onder zoeken te versnellen, zegt Klippel. Hij vindt hij dat de sector het probleem wel zelf moet oplossen, want die heeft het ook zelf ge creëerd. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - De peuterspeelzaal 'Het Kwetternest' in Colijnsplaat dreigt het slachtoffer te worden van de fiscale regeling voor kinder opvang. Ouders die hun kinderen naar een gewone peuterspeelzaal sturen, krijgen niks via de Belas tingdienst. Voor peuters die een zogenaamde peutergroep bezoe ken, kort gezegd een speelzaal die 3 in plaats van 2,5 uur open is, kun nen gemiddeld de helft van de kos ten terugkrijgen, wat neerkomt op ongeveer 20 euro per maand per kind. Reden voor Kinderopvang De Bevelanden om de peuterspeel zalen op Noord-Beveland om te vormen tot peutergroepen. Het Kwetternest is ook klaar om een peutergroep te worden, maar het is niet waarschijnlijk dat dat kan. De peuters kunnen na de zomerva kantie niet terug in het gebouwtje bij de voormalige basisschool Open Hof, omdat het gebied wordt herontwikkeld. Op termijn moet de hele kinderopvang, inclu sief de peuterspeelzaal, inkwartie rt Ouders dreigen hun kinderen naar peutergroepen in de andere dorpen op Noord-Beveland te brengen, om toch de fiscale bij drage te blijven ontvangen. ren in basisschool Het Stelleplan- kier, maar de bouwkundige aan passingen daarvoor kunnen pas ko mend najaar beginnen. De peuters moeten dus minstens een jaar ge bruikmaken van een provisorisch aangepaste ruimte in Het Stelle- plankier en die ruimte voldoet waarschijnlijk niet aan de voor waarden voor een peutergroep. Het gevaar bestaat dat ouders, om toch fiscaal voordeel te hebben, hun kinderen naar andere dorpen brengen. Daarmee komt de voor ziening in Colijnsplaat in gevaar. Welzijnswethouder P. de Putter belooft de zaak te onderzoeken. „Als het probleem zich ontwik kelt, zullen we, linksom of rechts om, een oplossing zoeken." door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Met de goedkeuring van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn de bediening op af stand en de nieuwe bloktijden van de Zeelandbrug definitief gewor den. „In feite wordt de brug al sinds ja nuari vanuit Vlissingen bediend. Toen?pjJ«$Ede nieuwe bloktij den ingevoerd. Voor de zekerheid hebben we nog een maand een brugwachter beschikbaar gehou den, maar in februari is die ook verhuisd naar Vlissingen", zegt Izaak Lamse, manager infrabeheer van de provincie Zeeland. Met de goedkeuring per 1 juni door het ministerie zijn bediening en nieu we draaitijden definitief gewor den. Het ministerie is vaarwegbe heerder van de Oosterschelde. Lamse: „In de ochtendspits heeft het wegverkeer prioriteit gekre gen. De bloktijden, de tijden waar- Ongehinderd wegverkeer van 05.40 tot 05.53 uur van 06.07 tot 06.23 uur van 06.37 tot 06.53 uur van 07.07 tot 07.23 uur van 07.37 tot 08.53 uur van 09.21 tot 09.37 uur Daarna elk uur: van -.52 tot -.07 uur »- van -.21 tot -.37 uur op de scheepvaart is geblokkeerd, zijn afgestemd op de rijtijden van Connexxion en de NS." Behalve de Zeelandbrug worden al le bruggen en sluizen in het Ka naal door Walcheren bediend van uit het centraal bedieningsgebouw Sluis Vlissingen. In de nacht wordt er bediend op aanbod, waarbij de beroepsvaart via de sluis Vlissingen voorrang krijgt. door Harmen van der Werf BORSSELE - Vier historische Zeeuw se boerderijen zijn gisteren in de prijzen gevallen bij de verdeling van extra restauratiesubsidies. „Ik ben daar heel blij mee", reageerde Gerard Smallegange uit Nisse, op richter en bestuurslid van de Boer derijenstichting Zeeland. „Het gaat stuk voor stuk om boerderijen die het verdienen behouden te blijven als cultureel erfgoed." De familie Boonman op hoeve De Witte Pauw in Borssele is één van de gelukkigen. De Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) is met een som van 118.412 euro over de brug gekomen voor de uit 1616 stam mende boerderij. Het rieten dak van De Witte Pauw moet volledig worden vernieuwd, vertelt me vrouw Boonman. Zij verwacht dat het werk in 2009 wordt uitge voerd. De door de rijksdienst ver leende subsidie dekt lang niet alle kosten. „De schuur is voor een mo derne bedrijfsvoering ook hele maal niet handig. Maar", herhaalt mevrouw Boonman de woorden van boerderijendeskundige Smalle gange, „het gaat om een stuk cultu reel erfgoed dat behouden moet blijven voor het nageslacht." 'Voor het bedrijf is de schuur niet handig, maar het is cultureel erfgoed' De restauratiesubsidie voor de hoe ve in Borssele komt, aldus Smalle gange, mooi op tijd. Dat geldt vol gens hem zeer zeker ook voor de boerderij Land- en Zeezicht in de Soelekerkepolder bij Kamperland. Simon de Koning wil die boerderij uit 1823 inrichten voor creatieve, in novatieve bedrijven. Hij kreeg in 2006 nog het lid op de neus van de Rijksdienst. Gisteren kwam de subsidie dan toch los, een bedrag van 202.270 euro. Volgens Smalle gange is dat niets te veel. „Het gaat om één van de grootste oude schu ren van Zeeland, waaraan veel ach terstallig onderhoud is. Zulke hou ten landbouwschuren zijn voor boeren ook bijna niet meer te on derhouden." De twee andere boerderijen waar aan subsidie is toegekend in Zee land, staan in de Oranjepolder bij Arnemuiden en aan de Provinciale- weg tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Bij die van Jo Kodde in de Oranjepolder zit ook een eeu wenoude schaapskooi. Kodde kan al met al een bijdrage van 178.035 euro tegemoet zien. Voor de boer derij bij Sint-Maartensdijk, De Reij- gersburgh, is 63.986 euro beschik baar. De Reijgersburch van de fa milie Hage is één van de apartste oude boerderijen van Zeeland met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92