Jens Mouris als een raket door Hulst Gesink oogst lof van klassementsleider Valverde Baanrenner snelste in korte proloog van Delta Tour Zeeland. Rabobank-renner na bergrit op vijfde plaats in Dauphiné Libéré. Ex-wielrenner Ullrich schrijft een boek Verkerk krijgt nu wel wildcard voor Rosmalen Tweede ritzege Vos in Emakumeen Bira Spectaculaire zege Oranje-volleyballers PZC Zaterdag 14 juni 2008 51 door Frits Bakker HULST - De trui van de winnaar kreeg hij omgehangen door 68-ja- rige oud-Tourwinnaar Jan Janssen. Voor Jens Mouris, de snelste in de proloog van de Delta Tour Zee land, was het een historisch moment. Hij vertelde in de mi crofoon dat hij in die voor Neder land zo heuglijke Tour natuurlijk nog niet geboren was. „Maar ik ken hem uit de prachtige verha len." De Delta Tour is van een ander ka liber en Mouris (28) ook een heel ander type renner dan Janssen. Hij is een specialist op de baan, zit vol op in de voorbereiding voor de Olympische Spelen en kan ook heel hard tegen de klok rijden. De rossige knuffelbeer uit Ou- werkerk aan de Amstel, zoals hij door Cees Maas, de bekende speak er, werd genoemd, raasde gister avond als een raket door de bin nenstad van Hulst. Op een ul trakort parkoers van drie kilome ter, met vier bochten en één ro tonde, haalde hij een gemiddelde snelheid van 52.670 kilometer per uur op zijn gestroomlijnde Bas- so-fiets. Het was goed voor de winst in de eerste van drie disciplines in de Delta Tour. Hij was ruim twee se conden sneller dan de Fransman Jimmy Engoulvent en hield verder David Boucher (op 3.40), Jona than Hivert (5.05), Chris Sutton (5.66) en Martijn Maaskant (5.74) net achter zich. De andere specialisten, zoals Mag- Jens Mouris, winnaar van de proloog, wordt geflankeerd door oud-Touwinnaar Jan Jansen en rondemiss Lisa Bitter. foto Camile Schelstraete nus Backstedt, Servais Knaven, Ser gei Gonchar en Bert Roesems be ten zich stuk op het venijnig korte traject. „Ik heb zo'n proloog ook liever iets langer", zei Mouris, die twee weken geleden in de Ronde van België tweede werd in de tijdrit, achter de Belgische win naar Stijn Devolder. Mouris, rijdend voor het Belgische team van Jartazi waarvoor ook de Zeeuws-Vlaming Hans Dekkers uit komt, stelde vast dat hij in top vorm uit die Belgische ronde is ge komen en ziet zichzelf als een kanshebber op de eindzege in de Delta Tour. Het zou een geweldige opsteker zijn op weg naar Peking, Jens Mouris, geselecteerd voor de baanploeg van de Olympische Spelen, is in Hulst de snelste in de proloog van de Delta Tour Zeeland waar hij tot de selectie van de baanploeg behoort en het liefst de ploegachtervolging en de koppel- koers wil rijden. Voor Hans Dekkers, herstellend van een knieblessure, was het nog te vroeg om de proloog op volle kracht te rijden. „Ik moet het heb ben van mijn sprint, maar in de laatste lijn naar de finish had ik niets meer over." Toch eindigde hij op een mooie 26e plaats op een kleine tien seconden van de win naar. Johnny IToogerland had in zijn huidige vorm zeker meer ver wacht van de openingsdag van de Delta Tour. Kort na de start reed hij een ongelukkige eerste bocht, waardoor hij even zijn snelheid verloor. Het kostte hem een mooie klassering. Hoogerland werd slechts 54e op veertien seconden van Mouris. door Harm Vonk MORZINE - Na het schouderklopje van Haimar Zubeldia na de finish vervolgde klassementsleider Ale jandro Valverde in de Dauphiné Libéré gisteren zijn lofzang op Ro bert Gesink. De jonge Nederlan der blijft maar indruk maken in de voorbereidingskoers op de Ronde van Frankrijk. Op indrukwek kende wijze leidde hij de klim over de Joux-Plane, waarna hij in het klassement opschoof naar de vijfde plek. Met het slotweekeinde voor de boeg lonkt het podium. „Deze jongen is fenomenaal", sprak Valverde. Door de inspanningen van de 22-jarige Achterhoeker werden Dessel, Monfort, Astarloza en Pe- reiro uit het klassement geëlimi neerd. Alleen Levi Leipheimer en de dagwinnaar van gisteren, Yuri Trofimov, scheiden hem nog van het eindpodium. Door het strakke tempo van Gesink en een tempo versnelling van Cadel Evans ver loor Leipheimer gisteren bijna een minuut op de klassementsrenners, waardoor het verschil met Gesink slonk tot één minuut en zeven se- Robert Gesink valt weer op in de Dauphiné Libéré. conden. Met twee zware slotritten te gaan, komt de aangeslagen Ame rikaan binnen het schootsveld van de Nederlander. Trofimov passeer de Gesink in het klassement en verdedigt in het slotweekeinde een voorsprong van twintig secon- Robert Gesink, wielrenner bij Ra- bobank, is opgeklommen naar de vijfde plaats in de Dauphiné Libéré. Hij mengt zich tussen de wereldtoppers. den. „Maar Trofimov zal nu wel moe zijn", verwacht Gesink, doe lend op de zware inspanning die de Rus in Franse dienst leverde in ruil voor de dagzege. Zonder te zeggen waar hij na acht dagen wil uitkomen, houdt Ge sink het klassement met een arendsoog in de gaten. „Ik rijd ge woon zo hard mogelijk naar bo ven en zie wel waar ik uitkom", zei hij bescheiden. „Ik heb niks in m'n hoofd, geen top drie, geen top vijf Maar als je nu zegt dat je later een goed klassement wilt rijden in een grote ronde, dan móet je nu een klassement rijden, want daar leer je van." Vandaar ook dat Gesink in zijn eer ste beproeving op de Joux-Plane het gezapige tempo opschroefde. „Als ik op wilde schuiven in het klassement, moesten er renners ge lost worden. Met dat tempo zou dat nooit gebeuren", legde Gesink uit. Valverde, die keurig omringd was door drie knechten, zag het machtsvertoon met grote ogen aan. „Robert leidde de klim en deed dat in een enorm strak tem po", zei de Spanjaard van Caisse d'Epargne vol ontzag. „Eigenlijk was hij degene die de boel liet ont ploffen. Robert is zo jong en zo goed: hij heeft een geweldige toe komst voor zich." BERLIJN - Jan Ullrich gaat een boek schrijven om zijn licht te laten schijnen op het wielerwereldje. De van zijn voetstuk gevallen Duit se Tourheid, die onlangs vervol ging wegens bedrog afkocht met een bedrag van zes cijfers, maakte dat gisteren tijdens de opening van de fietswinkel van zijn broer Stefan in Berlijn bekend. „Ik wil mijn visie op de gang van zaken geven", zei Ullrich, die in fe bruari 2007 stopte na allerlei do- pingverdachtmakingen. „De wie lersport zal zichzelf reinigen. De sponsors gaan eruit, het geld ver dwijnt. Dan rijden ze voortaan al leen nog met het hart." ROSMALEN - Tennisser Martin Ver kerk heeft de laatste wildcard voor het grastoernooi in Rosmalen ge kregen. Toernooidirecteur Marcel Hunze heeft dit gisteren laten we ten. „Vorig jaar vroeg hij ook om een wildcard, maar toen was hij niet echt in vorm. Hij is nu wel fit. Op deze manier wil ik laten blijken dat we hem er graag bij hebben", zei Hunze. Bij de vrouwen gaf hij de laatste uitnodiging aan de Belgische Yani- na Wickmayer. Ze sloeg donder dag Michaëlla Krajicek uit het toer nooi in Birmingham en haalde daar gisteren de halve finales. ARRIGORRIAGA - Marianne Vos heeft na de eerste ook de tweede etappe van de Spaanse rittenkoers Emakumeen Bira gewonnen. De wielrenster van DSB Bank was gis termiddag de snelste van een kop groep van vier. De Italiaanse Tatia- na Guderzo werd tweede en de Duitse Claudia Haussier derde. Marianne Vos staat in het klasse ment 53 seconden voor op de Duit se Luise Keiler. De wedstrijd duurt nog tot en met morgen. Vos boekte vorig jaar in de Emaku meen Bira ook al twee ritoverwin- ningen. De talentvolle Brabantse werd toen tweede in het eindklas sement. ZILINA - De Nederlandse volleybal lers zijn de European League giste ren op spectaculaire wijze begon nen. Het verjongde team van bondscoach Peter Blangé bedwong in de Slowaakse plaats Zilina Grie kenland in een vijfsetter: 18-25 22-25 34-32 25-20 15-13. De winst leek heel ver weg voor Oranje, dat met 2-0 in sets achter kwam. Het spannende derde be drijf ging met 34-32 naar Neder land en die setwinst bracht de om mekeer. De ploeg van Blangé trok vervolgens de vierde en vijfde set naar zich toe. Oranje speelt ook nog tegen Groot-Brittannië en Slowakije.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 83