Cultuu Jazzfunktrio hecht aan samenwerken Lukas Groen aan Alleen het land telt voor Antoine Mes de slag in Estland LeslieNielsen geeft met gastmuzikanten concert in De Spot. SI Dirigent verzorgt dit weekeinde zijn laatste concerten in Nederland. Kijken vanaf de dijk en daarna de structuur met vlakken en stroken. PZC Zaterdag 14 juni 2008 I 41 door Mischa Beckers MIDDELBURG - Toetsenist Niels Spee en drummer Salie de Jonge - geboren en getogen in Goes - ken den elkaar van het Rotterdamse conservatorium. In 2003 gingen ze samen spelen. Hun tweede optre den, in 2004, was meteen in het voorprogramma van Van Dik Hout. Sindsdien ging het hard en speelde LeslieNielsen - zoals de groep heet - in de grotere zalen in Nederland. Na wat wisselingen voegde gitarist Bas van der Wal zich bij de band. Vanavond speelt het trio met enkele gastmuzikan ten in kunst- en cultuurcentrum De Spot in Middelburg. In 2006 stond LeslieNielsen op het North Sea Jazz festival. „We had den al eens een balletje opgegooid bij de programmeur van Nu Moon in Rotterdam. Die kennen we goed en hij heeft overal connec ties. Toen er een band uitviel op het festival, zochten we meteen contact met hem. Nadat hij ons als vervangende groep die snel ter plaatse kon zijn aanbood, was het snel gepiept", zegt Salie de Jonge. De muzikanten profileren zich sterk in de nationale jazzscene. Het Jazz Orchestra of the Concert gebouw vroeg ze vorig jaar als gast. Het is gebruikelijk dat bij die optredens een afterparty plaats vindt. LeslieNielsen speelde op die afterparty samen met niemand minder dan jazztrompettist Roy Hargrove. „Van Roy is bekend dat hij graag deelneemt aan jamses sies. Natuurlijk hoopten we dat hij LeslieNielsen, met (vlnr) Niels Spee, Salie de Jonge en Bas van der Wal. zou opdagen, maar zeker weten de den we het niet. Echter, na twee nummers zagen we hem al staan in de coulissen, met zijn trompet in de aanslag. We spelen wel eens het nummer Crazy race van Roy. Deze keer deden we dat met Shir- ma Rouse, een fantastische zange res die achtergrond zingt bij onder anderen Anouk en Extince. Het mooie was dat toen Roy Shirma het podium op zag komen, hij uit zich zelf al Crazy race inzette." De groep schrijft eigen nummers. Soms levert iemand een simpel melodielijntje dat men gezamen lijk uitbouwt, maar het komt ook voor dat de hele band in de tour bus een idee vastlegt op de mobie le telefoon. Hun stijl omschrijven ze als organ based jazzfunk. Inspira tiebronnen zijn onder anderen Ste- vie Wonder en Michael Jackson, maar vooral het excentrieke avant-garde jazztrio Medeski Mar tin and Woods. „Niels heeft les ge had van de bekende Hammondor ganisten uit de Nederlandse jazz scene: Arno Krijger en Carlo de Wijs. Qua sound is dat zeker een inspiratiebron maar ze zitten in een wat andere hoek. Bovendien speelt Niels niet op de traditionele manier bas met de voetpedalen. Hij gebruikt daarvoor zijn linker hand en een eigen (midi)systeem met bassounds die hij uit een lap top laadt. Zo kan hij sneller spelen dan met de voetpedalen en dat past beter bij onze funky inslag." De band bracht al enkele demo- cd's uit en er liggen nu veertien nummers klaar die het trio in no vember 2007 opnam. Eind deze maand is het mixen en masteren van die nummers gereed. „Als het audiogedeelte af is gaan we op zoek naar een label dat het album wil uitbrengen. Benjamin Herman op saxofoon en trompettist Jan van Duikeren van New Cool Col lective spelen op een aantal tracks 'Na twee nummers zagen we Hargrove al staan, met zijn trompet in de aanslag' mee." LeslieNielsen houdt erg van sa menwerken. In jazzcafé Dizzy in Rotterdam hield de band al maan delijkse thema-avonden. Daar ont stond ook de connectie met Her man en Van Duikeren. De thema's waren gevarieerd. Zo speelde men al eens werk van John Scofield maar organiseerde de band ook een hiphopthema-avond. Bij het optreden in De Spot wordt de band vergezeld door rapper MC Pax, Rob van der Wouw op trompet en effecten en DJ Opti- mus. „In Middelburg wordt het dus meer een hiphopthema-avond met een echte urban sfeer." LeslieNielsen, vanvond in De Spot in Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. door Corella Nijsse VLISSINGEN - Lukas Groen, de diri gent van de Vlissingse Oratorium vereniging en Symfonieorkest Ja cob Obrecht uit Bergen op Zoom, verhuist naar Estland. Zijn laatste twee concerten in Nederland geeft hij dit weekeinde met Symfonieor kest Jacob Obrecht: vanavond in Halsteren en morgen in Bergen op Zoom. Tijdens deze concerten wordt de ouverture Efterklang af Ossian van Niels Gade uitgevoerd, het Concert voor piano en orkest in A van Edvard Grieg en Symfonie nr. 1 van Carl Nielsen. Solist in het pianoconcert is Jeroen Liedorp. Groen heeft vijf jaar in Estland ge studeerd bij dirigent Neeme Jarvi en heeft daar inmiddels een rede lijk netwerk opgebouwd. Vandaar zijn keus om daar te gaan werken. „In Tartu, de stad waar ik ga wo nen, is een volledige professionele opera met alles erop en eraan. De lokale overheid subsidieert deze opera, omdat zij van mening is dat deze een belangrijke culturele rol vervult in de samenleving en dat de bevolking de gelegenheid moet krijgen opera's bij te wonen." „De beroepsorkesten in de 'Oost bloklanden' werken veelal met mu sici van eigen bodem. Zodoende is er een goede doorstroom vanuit de conservatoria richting orkesten. In Nederland is dat een stuk min der. Hier worden heel veel studen ten opgeleid en na de studie is er maar een heel beperkt aantal plaat sen binnen onze orkesten, omdat Nederlandse orkesten graag buiten landse musici binnenhalen." Hij gaat 'zijn' koor en orkest zeker missen. „Met de oratoriumvereni ging heb ik enorme stappen ge maakt qua stemvorming en reper toire. Het repertoire is vernieu wend en verschilt daardoor enorm van dat van de gemiddelde orato riumvereniging. Ik vind het jam mer dat daar vanuit de politiek niet wat meer waardering voor is. Zulke koren zouden gekoesterd en financieel gesteund moeten wor den." Over het Symfonieorkest Ja cob Obrecht zegt hij: „Toen ik bij dit orkest begon, was het klein. Nu zit er een flink orkest wat zich enorm heeft ontwikkeld en waar ik heel prettig mee kan werken." Lukas Groen en Symfonieorkest Ja- cob Obrecht, vandaag (20.00 uur) in St. Martinuskerk in Halsteren en morgen (15.00 uur) in Lourdeskerk in Bergen op Zoom. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Waarom creëert hij soms zo'n hoge horizon? „Omdat ik niks heb met de lucht", luidt het antwoord van Antoine Mes. Ook met de zee heeft hij niet veel. Alles draait bij hem om het land, om de klei en wat daarop groeit en in geworteld is. Zeeuwse land schappen zijn de absolute inspira tiebron voor deze 81-jarige Middel burgse kunstschilder. Vanaf van daag tot en met 13 juli is er een ex positie van zijn werk ingericht in het woonhuis van Maria Coolen aan de Oude Haven 48 in Zierik- zee. Voor Coolen behoort het inmid dels tot een traditie elk jaar enkele weken plaats te bieden aan werk van een hedendaagse kunstenaar. Betrof dat voorgaande keren steeds Gerrit van de Ven, tevens de voorgaande bewoner van dit monumentenpand. Nu heeft zij Antoine Mes uitgenodigd. „Als Brabantse heb ik destijds erg moe ten wennen aan het Zeeuwse land schap en vooral aan de wind hier, die overal vandaan kan komen", zegt Coolen. In dertig jaar tijd heeft zij de schoonheid hier zeer leren waarderen. Het is moeilijk dat te verwoorden, maar in het werk van Mes vindt zij exact terug waarom het weidse landschap Antoine Mes bij de inrichting van zijn expositie. foto Marijke Folkertsma haar zo raakt. Mes maakt geen figu ratieve taferelen. Hij componeert structuren van vlakken en stroken en vangt daarin voor zichzelf de es sentie van het Zeeuwse landschap. Aan het spelen met lijnen, stroken 'Ik ga op een dijk staan, kijk in de verte en pak dan een stukje uit het landschap'. en vlakken gaat kijken vooraf In tensief kijken. „Ik ga op een dijk staan, kijk in de verte en pak dan een stukje uit het landschap, bij voorbeeld een weg, een sloot, spo ren in het land, bomen, een boer derij", licht Mes toe. Het is vooral het agrarisch gebied dat hem inspi reert. De landerijen die door de boeren worden bewerkt en derhal ve afhankelijk van het seizoen een steeds wisselend aanzien bieden. De kunstenaar werkt met stevige kleurcontrasten en diagonalen die zijn vlakken begrenzen of door kruisen. Bij Mes meanderen geen sloten door oneindig laagland, maar manifesteert een tulpenveld zich als een jubelend rood vier kant mét reliëf, omlijst door bruin en groen getinte banen. Wellicht precies zoals voorbij zoevende pas santen in hun auto's het land schap ervaren. Soms gloren aan de horizon de contouren van een boerderij. Vaker vormen bomen rijen een essentieel onderdeel bin nen de compositie. KI Expositie, t/m 13 juli, Zierikzee, Oude Haven 48, vrijdag t/m zon dag: 13.00- 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73