Zelden klachten over lawaai horeca Zeeland Extra restauratiegeld voor vier boerderijen ^%£ËS2£SSSl Extra zand voor Domburg Schuur in Mortiere afgebrand Historische boerderijen krijgen steun van het Rijk voor onderhoud. Middelburgers klagen ondanks overtredingen weinig over overlast. Vesperdienst met zang in Adventkerk ROC in Terneuzen schrapt bouwopleiding Lezing prikkelbare darm syndroom Lezing over begrijpen en waarderen kunst Geschorste agent mag weer werken Wandeling bij het licht van de volle maan Onderscheidingen voor Jo Theune en Ina de Nooijer. Rijkswaterstaat wil voor strandseizoen klaar zijn met suppletie. 30 I Zaterdag 14 juni 2008 PZC W MIDDELBURG - Aan de Duke Ellingtonstraat in de Middelburgse wijk Mortie re is gistermiddag een schuur volledig afgebrand. Niemand raakte gewond. De brandweer kon voorkomen dat het huis dat naast de schuur stond ook afbrandde. Het huis is wel beschadigd. Buren belden de brandweer toen ze vlammen uit het dak zagen komen. Vlak voor de brand waren er bouwvakkers in de schuur aan het werk. Het is niet bekend of die werkzaamheden de oorzaak van de brand zijn. Volgens Rachel Jacobs van de stadsgewestelijke brandweer zijn er geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen. foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf BORSSELE - Vier historische Zeeuw se boerderijen zijn gisteren in de prijzen gevallen bij de verdeling van extra restauratiessubsidies. „Ik ben daar heel blij mee", reageerde Gerard Smallegange uit Nisse, op richter en bestuurslid van de Boer derijenstichting Zeeland. „Het gaat stuk voor stuk om boerderijen die het verdienen behouden te blijven als cultureel erfgoed." De familie Boonman op hoeve De Witte Pauw in Borssele is één van de gelukkigen. De Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) is met een som van 118.412 euro over de brug gekomen voor de uit 1616 stam mende boerderij. De restauratie subsidie voor de hoeve in Borssele komt, aldus Smallegange, mooi op tijd. Dat geldt volgens hem zeer ze ker ook voor de boerderij Land en Zeezicht in de Soelekerkepol- der bij Kamperland. Simon de Ko ning wil die boerderij uit 1823 in richten voor creatieve, innovatieve bedrijven. Hij kreeg in 2006 nog het lid op de neus van de Rijks dienst. Gisteren kwam de subsidie dan toch los, een bedrag van 202.270 euro. De twee andere boerderijen waar aan subsidie is toegekend staan in de Oranjepolder bij Arnemuiden en aan de Provincialeweg tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Bij de boerderij van Jo Kodde in de Oranjepolder zit ook een eeu wenoude schaapskooi. Kodde kan een bijdrage van 178.035 euro tege moet zien. Voor de boerderij bij Sint-Maartensdijk is 63.986 euro beschikbaar. De Reijgersburch van de familie Hage is één van de apartste oude boerderijen van Zee land, met als blikvangers de grote ovale ramen in het woonhuis. door Emile Calon MIDDELBURG - Als het gaat om ge luidsoverlast zijn Middelburgers heel tolerant. Per maand ontvangt de gemeente gemiddeld 'maar' twee klachten van inwoners over geluidsoverlast door de horeca, al dus coördinator Arie Schroevers van de afdeling handhaving van de gemeente. De tolerantie blijkt vooral als Schroevers en zijn mensen zelf controleren. Dan meten zij per keer toch wel zo'n vier overtredin gen. En dan gaat het volgens de coördinator niet alleen om kleine overtredingen van een tot twee de cibel te veel. „Nee. Dan gaat het soms wel om vijftien tot vijfen twintig decibel meer dan wettelijk is toegestaan." Dat zijn volgens hem gigantische overschrijdingen. WEST-SOUBURG - In de Adventkerk aan de Kerklaan 19 in West-Sou burg wordt maandagavond een vesperdienst met zang, muziek en een aantal korte toespraken gehou den. Deze dienst begint om 19.15 uur. De vesperedienst maakt deel uit van de estafette van diensten in de aanloop naar het veertigjarig jubi leum van de landelijke Raad van Kerken. TERNEUZEN - Het ROC Wester- schelde en scholengemeenschap De Rede in Terneuzen staken hun gezamenlijke beroepsopleidende leerweg voor de bouw. Ze vinden het onverantwoord hun praktijklo kalen in stand te houden voor zo leerlingen. Volgens het ROC is 'ge probeerd praktijkruimte te huren bij de stichting Bouwopleiding Zeeland, maar dat was te duur.' Elke klacht die binnenkomt bij de gemeente wordt genoteerd. En na elke klacht wordt er volgens Schroevers ook actie ondernomen. Dan rukt een piketambtenaar uit om te controleren of er te veel ge luid wordt gemeten. Klopt de klacht dan moet de muziek zach ter en krijgt de ondernemer een waarschuwing of een proces-ver- baal. Eventueel wordt dat pro- ces-verbaal ook nog gevolgd door een officiële berisping zodat bij een volgende overtreding er nog strenger opgetreden kan worden. Dan kan zelfs de vergunning wor den ingetrokken. Sinds enige tijd wachten ambtena ren van de gemeente niet meer tot er gebeld wordt over geluidsover last maar gaan zij in het weekein- Middelburgers klagen nauwelijks over geluidsoverlast door de ho reca. Uit metingen van de ge meente blijkt dat er wel degelijk veel overtredingen zijn. VLISSINGEN - In een van de college zalen van de aula van de Hoge school Zeeland in Vlissingen wordt dinsdag een bijeenkomst ge houden van de PDS-belangenver- eniging (Prikkelbare Darm Syn droom of Spastische Darm). De bijeenkomst begint om 19.30 uur en diëtiste Vere Wisse zal een lezing verzorgen over de rol van voeding en beweging bij deze ziek te. SINT LAURENS - Andre Kappert houdt dinsdagavond een lezing over kunst begrijpen en waarde ren. De lezing begint om 20.00 uur in de Hervormde Kerk van Sint Laurens en heeft als titel: 'Jeu-de-boules is een kunst, maar kunst is geen jeu-de-boules'. De le zing is georganiseerd door de werk groep die de herinrichting van de kerk mogelijk wil maken. de zelf op pad om overlast te con stateren. Tijdens die rondes blijkt dat sommige horecagelegenheden wel heel veel lawaai produceren. Zoveel dat klagen volgens Schroe vers echt gerechtvaardigd is. „Maar het opvallende is dat we geen klachten over die zaken krijgen. Blijkbaar wordt het geaccepteerd." Schroevers krijgt regelmatig van horecaondernemers te horen dat het geluid hard moet staan, omdat anders de klanten wegblijven. Als die ondernemers enkele keren be keurd zijn, trekken ze meestal zelf de stekker uit de onderneming. „Dan stoppen ze uit zichzelf." De coördinator krijgt van hen te ho ren dat de muziek zachter zetten, geen optie is, omdat dan het pu bliek wegblijft. Tijdens de wedstrijden van het Ne derlands elftal gelden de geluid snormen even niet, zegt Schroe vers tot slot. „Want flink juichen voor een doelpunt, dat mag", zegt Schroevers. MIDDELBURG - De Goese brigadier die geschorst was omdat hij mein eed zou hebben gepleegd, is weer aan het werk. Maandag sprak de politierechter hem 'in volle overtuiging' vrij. Het Openbaar Ministerie weet nog niet of het afziet van hoger be roep. Volgens de raadsman houdt de korpsleiding de mogelijkheid nog open om een disciplinair on derzoek naar de man in te stellen. NEELTJE JANS - Natuurmonumen ten en Het Zeeuwse Landschap houden woensdag een maanlicht wandeling op Neeltje Jans. De wandeling gaat door het duinge bied tussen de Noordzee en de Oosterschelde en wordt gelopen bij het schijnsel van de volle maan. De start is om 22.00 uur op de hoek bij de parkeerplaats Delta park Neeltje Jans. door Selma Osman ARNEMUIDEN - Zondagsscholen zijn niet uniek, een gouden koppel als Ina de Nooijer en Jo Theune wél. Met die woorden sprak burge meester Koos Schouwenaar van Middelburg gisteravond zijn waar dering uit voor twee Arnemuide- naren die zich al vijftig jaar inzet ten voor zondagsschool De Zaaier. De bestuursleden van de zondags school van de Hersteld Hervorm de Kerk zijn koninklijk onderschei den en benoemd tot Lid in de Or de van Oranje-Nassau. De Nooijer (67) - iedereen kent haar als juf Ina - is bij De Zaaier be gonnen toen haar broer Gilles nog de leiding had. Naast haar rol als secretaris, voert ze ook al meer dan veertig jaar, vanaf het begin, de kerkelijke zangverenging aan. Ze werkte bij de V8cD in Middel burg, totdat die dichtging. Voorzitter Jo Theune (68) is vol gens de burgemeester een echte meewerkend voorman. Niet alleen in zijn arbeidzame leven bij de Middelburgse Dienst Gemeente werken, maar ook bij de zondags school. Daar leidt hij de bijeen komsten voor de kinderen. Theu ne werd verder geprezen voor het vrijwillig onderhouden van het hertenkamp aan de Singel. Schou wenaar: „Alle kinderen van Arne muiden beleven daar plezier aan." door Maurits Sep DOMBURG - Óp 1 juli kunnen strandgasten bij Domburg weer ge nieten van een lekker breed en droog strand. Rijkswaterstaat is be gonnen met het opspuiten van nieuw zand. Het strand wordt vanaf de waterto ren bij Domburg tot Noordduine (halverwege Domburg en Westka- pelle) opgehoogd. Er komt 479.000 kubieke meter zand bij. Sinds donderdag is de hopperzui ger Waterway bezig. Vandaag komt de Barent Zanen aan om te helpen. Omdat die nogal diep steekt, was het lastig een goede be vaarbare route naar de wat ondie pe kust voor Domburg te vinden. „Desnoods moet de Zanen met halve vrachtjes varen", zegt Andries Jumelet, projectleider zandsuppletie bij Rijkswaterstaat. 'Desnoods moet de Barent Zanen met halve vrachtjes naar Domburg varen' Dat zou een tegenvaller zijn en in dat geval bestaat het gevaar dat het ophogen van het strand niet voor 1 juli klaar is. „Lukt het niet, dan stoppen we en gaan we pas na het strandseizoen weer verder. Tenzij het op 1 juli en de dagen daarna nog geen goed strandweer is, maar koud en nat. Dan zullen we met de Stichting Strandexploitatie Wal cheren overleggen of we toch een paar dagen kunnen doorgaan en het werk kunnen afmaken." Maar met twee zuigers moet het lukken, verwacht Jumelet. „Dan houden we zelfs nog een paar da gen over." De hopperzuigers werken in sche ma's van vier uur: een uur varen naar de plek in de Noordzee waar het zand gehaald wordt (twintig ki lometer uit de kust), een uur zui gen, een uur terugvaren en een uur opspuiten. En dan weer op nieuw. In het najaar worden de kusten bij Oranjezon en de On rustpolder op Noord-Beveland op gehoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32