'Buitengebied Diekbaas op de Veekrand Uit het veld gezien: Scherpenisse... hard schor? De naam Scherpenisse wordt wel verklaard als 'hard schor', of misschien moeten we zeggen beloopbaar of bewoonbaar schor (bewoonbaar?). Scherpenisse is ontstaan op een van de oudste delen van het eiland Tholen: aan een dam in een geul op het eiland Scarpenesse. Opvallend is dat de kerk niet in het midden van het dorp staat. „De kerk die in 't Zuidelykste van 't Dorp staat, is zeer groot en ruim, doch heeft maar een klein Toorentje", schreef Isaac Tirion in het jaar 1751. Het gebouw was toen nog in on geschonden toestand, een flinke kruiskerk in Brabants-goti sche bouwstijl. Het bedehuis bestond eertijds uit een schip met een noorder- en zuiderdwarspand. In 1462 werd een nieuw koor gebouwd. In de eerste helft van de zestiende eeuw werd het schip verhoogd en van zijbeuken voorzien. Op het kruis van de kerk stond een rank vieringtorentje. Aan het eind van de zeventiende eeuw echter raakte het gebouw in verval. Vermoedelijk zijn kort daarna koor en dwarspan- den afgebroken. Van de toren rest de onderbouw van wat oorspronkelijk een groter gebouw moest worden. Hier boven op staat een houten klokken^erdieping afgedekt met leien. Bron: Kees Kieppe, Scherpenisse étpf PZC Zaterdag 14 juni 2008 21 Al eeuwen voeren de waterschappen strijd tegen het water. Tegenwoor dig gebeurt dat met hypermoderne middelen, maar in vergaderingen is goed te horen dat ze uit een eeuwenlange traditie stammen. Burgers he ten ingelanden, bestuursleden gezworenen. Maar wie weet nog wat een diekbaas is? door Ondine van der Vleuten Iemand die voor het eerst een vergade ring van het waterschap bijwoont en zich tevoren niet verdiept heeft in de materie, 'kan tijdens de vergadering nog wel eens raar staan te kijken van het jargon dat gebruikt wordt. „Dat moet na roven oogst gebeuren", zegt iemand dan, waarmee bedoeld wordt: na dat de oogst van het land is, zodat je zon der schade over het land kunt rijden. Sjako Schipper is al 38 jaren in dienst van het waterschap en afdelingshoofd Beheer en Onderhoud Waterbeheer. Nog steeds zijn er waterschappen die schouwen, vertelt hij. „Dat betekent: kijken of de sloten goed gemaaid zijn, in gebieden waar de aange landen dat doen. Waterschappen spreken niet over burgers, maar over ingezetenen of ingelanden. Aangelanden zijn ingelanden die wonen aan dijken, waterlopen of ande re zaken die door het waterschap beheerd worden." Ingezetenen betalen omslag. Eigenaren van onroerend goed krijgen een aanslag voor omslag gebouwd en grondeigenaren voor ongebouwd. Aan de dijk worden nog altijd veekrand- waamemeningen gedaan. De veekrand of het vloedmerk, dat is de rand rommel die aangeeft tot waar de zee bij hoog water kwam. Waterschappers spreken niet van de voet, maar van de teen van de dijk. Als daar het water flink tekeer gaat, heb je kans op oeverval (een grondverschuiving vóór de dijk, onder de waterlijn). Dat kan weer een dijkval tot gevolg hebben, waarbij een stuk van de dijk in het water schuift. Misschien ligt nog ergens een krammat te rotten. Een krammat is een laag stro die met strokrammen (een strokoord) wordt vastgeslagen tegen een nieuwe dijk, om te voorkomen dat de aarde wegspoelt. Tot in de jaren negentig was er op Noord- en Zuid-Beveland nog het dijkleger, een soort burgerwacht voor de dijkbewaking, uitge voerd door dijkdienstplichtigen. De vroege re dijkgraaf (hoofd van het waterschapsbe stuur) Gruijters, een oud-marineman, hield er daar aan vast óók nadat de Storm vloedkering het feitelijk overbodig maakte. Toen Schipper begon, in 1970, kende Zee land nog calamiteuze waterschappen of pol ders. „Die heetten zo omdat ze niet genoeg geld hadden om zelf de kosten van oever verdediging en zeewering te dragen." In 1978 verdween de wet op de calamiteuze polders, en daarmee het bijbehorende be grip. „De baas van het buitengebied heette de diekbaas en de waterschapsheffing ge- schot. Schotters zijn mensen die delven en maaien. Delven is baggeren, dat deden we vroeger met een schop. En weet je hoe een steel met een getande vork heet, waarmee je oude perkoenpalen uit de glooiing haalt? Een pak an." Zo zijn er toch al heel wat woorden verdwenen, als gevolg van vernieuwingen. Schipper: „Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat met zijn tijd mee. Het is een hypermodern bedrijf waarin 80 miljoen euro omgaat en dat gebruik maakt van de modernste technieken. Dat er des ondanks oude woorden en begrippen be waard zijn gebleven, vind ik goed. Je kunt best modern zijn zonder het oude weg te gooien." illustratie Adri Karman Sjako Schipper bij de Westkappelse zeewering, met in zijn hand de mod- derschop waarmee de schutters dolven en de kramspade waarmee het strolint in de krammmat werd geduwd. Op de grond een stembus met opschrift: 'calamiteuze pol der'. foto Rudy Visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21