Wereldtentoonstelling H De ene were In het Spaanse Zaragoza opent vandaag de wereldtentoonstelling haar deuren. Het thema is 'Water en duurzame ontwikkeling'. In het Nederlandse paviljoen wacht de bezoeker een zes meter diep beeldscherm. 14 Zaterdag 14 juni 2008 PZC Een polderlandschap ir Zaragoza door Harry Havekes illustratie Totems Communications Sc Architecture Hoe laat je een bezoe ker van de wereldten toonstelling in een beperkte ruimte en tijd een belevenis on dergaan die hem een vleugje Ne derland meegeeft? „We hebbben gewoon een stukje Nederland op gestuurd", zegt Melle Pama, een van de ontwerpers van het Neder landse paviljoen op de wereldten toonstelling in het Spaanse Zarago za. Vandaag opent de expositie haar deuren. Ongeveer honderd landen nemen deel aan de tentoonstelling die nog tot 14 september duurt. 'Wa ter en duurzame ontwikkeling' is het thema. „We hebben een stuk polderland schap nagebouwd. De bezoeker komt binnen in een dijk. Daarin zit een tentoonstellingsruimte waar uitleg wordt gegeven over hoe Nederland tegenwoordig met het water omgaat. De bezoeker komt vervolgens in een projectie ruimte. Hij staat met zijn rug naar de dijk. Die is bedekt met kunst gras, ik geloof hetzelfde als ze op hockeyvelden gebruiken. Op de vloer en op de wand voor hem ziet hij een film. Het projectie scherm is zes meter diep, zes me ter hoog en 18 meter breed. Door met verschillende projectoren te werken kun je een doorlopend beeld laten ontstaan en mensen het idee geven dat voor hun voe ten het water begint. In een film van zes minuten wordt het ver haal van Nederland en het water verteld. Het begint met het ge vecht vroeger en gaat over naar de tegenwoordige tijd waarin we bij voorbeeld met het bouwen meer de balans zoeken met de natuur." Pama werkt voor Totems Commu nications 8c Architecture. De in zending van zijn bedrijf werd geko zen door de EVD, het agentschap van het ministerie van Economi sche Zaken voor internationaal on dernemen en samenwerken. Van de zes inzendingen voldeed dit ontwerp het best aan de eisen: een positief beeld van Nederland scheppen, het thema water en duurzaamheid naar voren breng en, het zorgen voor een 'belevenis' en voldoende bezoekers kunnen verwerken „De EVD krijgt van de organisatie te horen hoeveel bezoekers er ver wacht worden. Daarop baseren ze het aantal mensen ze in het Neder landse paviljoen willen krijgen. Dat is op 400.000 tot 500.000 be zoekers gesteld. Over 90 dagen ge rekend komt dat neer op ongeveer 370 mensen per uur. Met een film- duur van zes minuten, vijf minu ten wisseltijd en plusminus 70 be zoekers per voorstelling kun je dat halen. „Het is natuurlijk wel een eer om deze opdracht te krijgen. Dit is niet zomaar een opdracht van een particulier voor een stand op een expo, dit is de Nederlandse staat waar je voor werkt. Dat levert toch wel het nodige prestige op." Voor het ontwerp werkte een team van vijf mensen samen. „We werken een visie uit, bedenken hoe de ruimte ingericht moet wor den en hebben ook de regie van de film in handen. De bouw van het paviljoen is in handen van Gie- lissen, een bedrijf dat veel aan inte- rieurbouw doet. Zij zijn de hoofd aannemer." Het is niet de eerste keer dat To tems iets voor een wereldtentoon stelling maakt. Voor de expo in Ai- cha in Japan (2005) ontwierp het ook het Nederlandse paviljoen. Dat was ook de eerste keer dat de EVD de wereldtentoonstelling ge bruikte om Nederland te promo ten. Dit jaar richt niet alleen Eco nomische Zaken zich op Zaragoza. „Doordat alle ogen dit jaar op Chi na zijn gericht is er een veel klei ner budget voor de expo. Daarom is gepoogd zoveel mogelijk instan ties achter het paviljoen te krijgen. Naast Economische Zaken zijn dit jaar bijvoorbeeld ook Buitenland se Zaken, VROM en Rijkswater staat van de partij." Elk land wordt tijdens de drie maanden durende tentoonstelling een keer in de spotlights gezet. De Nederlandse dag is op 25 juni. Prins Willem-Alexander en prin ses Maxima bezoeken dan het pa viljoen. In hun kielzog komen de nodige VIP's mee. „Misschien komt Johan Cruijff ook nog. We hebben hem weten te strikken om twee zinnen com mentaar bij de film in te spreken. Ik weet dat hij een uitnodiging ge kregen heeft, maar of hij ook komt?" door Sander van Mersbergen Een maquette van het expositieterrein in Zaragoza. Ongeveer honderd lan den tonen aan de oever van de Ebro tot 14 september hun relatie met wa ter en duurzaamheid. foto Expo2008 Een blik op de pabellón puente oftewel het brug-paviljoen. Door de komst van de wereldtentoonstelling is Zaragoza in één klap vijf bruggen rijker. foto Javier Cebollada/EPA et lijkt het best bewaar de geheim ter wereld. 'Wereldtentoonstelling Zaragoza' levert slechts zeventien unieke zoekresultaten in Google op. Terwijl het toch om een megaproject gaat. Vandaag be gint het. Waarom weet (bijna) nie mand dat? Een duik in de geschie denis leert dat de ene wereldten toonstelling de andere niet is. Wereldtentoonstellingen, of ex- po's, zijn een idee van Albert, de man van queen Victoria. De eer ste, in het Londense Crystal Pal ace, trok in 1851 zes miljoen bezoe kers. Ze vergaapten zich aan de wonderen van de vooruitgang. Ie der land presenteerde zijn trots aan de wereld. De telefoon, de au-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14