Öland heeft Nederlandse dierenarts Buitenland Politie Zimbabwe neemt bussen van Morgan Tsvangirai in beslag Diverse wand- en vloertegels tot 20% korting 4 Vloertegels al vanaf 14,95 m2 Wandtegels al vanaf 7,50 m2 Hardsteen (natuursteen) 34,- m2 ,r Diverse restantpartijen tegeri'Öiïnlpprijzen!! ■■■ÉÉHÉ Tfr*Tir m Zweden en Noorwegen pogen Nederlanders tot emigratie te bewegen. Ethiopië smeekt de wereld om voedsel Vlaming: allochtoon is beter af in Nederland Noren vragen hulp tegen bosbranden Amerikanen zuchten onder hitte en regen steenhouwerij, sanitair, wand- vloertegels, haarden stijlschouwen PZC Zaterdag 14 juni 2008 1 1 De Scandinavische landen proberen op de beurs Nordic Working Nederlanders lekker te maken voor emigratie naar het noorden. foto Windy Kester/CPD door Windy Kester KALMAR - „Ik ging een maandje op L snuffelstage en kreeg meteen een baan aangeboden." Dierenarts Su zanne van der Borden (33) uit Zalt- bommel is nog steeds verbaasd dat ze, nu anderhalf jaar geleden, zon der dat ze de taal sprak vrijwel meteen op het Zuid-Zweedse ei land Öland aan de slag kon. „Ze za ten om me te springen." Zweden is één van de landen die 'Mensen zijn minder ongeduldig en hebben meer respect voor elkaar' vandaag op de Nordic Working beurs in Eelderwolde Nederlan ders voorlicht over de mogelijkhe den in het hoge Noorden. Met na me dierenartsen worden aange moedigd om eens over het alterna tief na te denken. „In Nederland en België is het moeilijk om als jonge dierenarts een vast contract te krijgen. Bij ons is er een chronisch tekort. Dat proberen we samen te brengen", verklaart Rob Floris van de Zweed se afdeling van Eures, het Europe se grensoverschrijdende broertje van het CWI. De verklaringen voor het tekort zijn talrijk. Zweden heeft met ne gen miljoen inwoners dan wel veel minder mensen, maar tegelijker tijd meer dieren dan Nederland. Een aantal artsen verhuist naar buurland Noorwegen, waar de sa larissen hoger zijn. Bovendien zijn er veel jonge, vrouwelijke artsen die bijvoorbeeld recht hebben op één jaar zwangerschapsverlof en in die periode moeten worden ver vangen. Verder zijn er jarenlang te weinig dierenartsen opgeleid. De Zweden proberen nu de leemte te vullen door het quotum studenten dat jaarlijks aan een studie diergenees kunde kan beginnen te verhogen van tachtig naar honderd. Maar de studie duurt zes jaar en de eerste extra lichting is pas in 2011 klaar. „Alleen wij al hebben nog twintig vacatures over het hele land", zegt Thomas Svensson van het Zweed se overheidsorgaan voor dierenart sen. „Daarnaast zijn er nog banen bij privéklinieken. De Nederlan ders hebben een goede opleiding, leren snel Zweeds en we hebben al een paar goede ervaringen met ze." Svenssons collega is de Nederlan der Robbert ter Horst, zelf dieren arts en sinds 1996 woonachtig in Jönköping in midden-Zweden. Hij is er opuit gestuurd om Nederlan ders voor te lichten. „Het werk ver schilt niet heel veel met dat in Ne derland", weet Ter Horst. „Alleen de hygiëne is hier iets belangrijker. De bedrijven liggen verder uit el kaar en zijn minder intensief, dus je komt ook minder besmettelijke ziekten tegen. Verder is er weinig preventief gebruik van antibiotica, dus zijn er ook minder resistentie problemen." Zweden is een populair emigratie- land voor Nederlanders. In 2006 verhuisden 1300 landgenoten er naartoe, veertig procent meer dan het jaar ervoor. Ook dierenartsen blijken geïnteresseerd. Na een arti kel over het Zweedse tekort in een veterinair vakblad, meldden zich tientallen belangstellenden. Negen hebben de knoop doorgehakt en een baan gevonden en zijn inmid dels, zoals Van der Borden, ver huisd of ermee bezig. „Mensen die met dieren werken zijn vaak na tuurliefhebbers. Die komen aan hun trekken in Zweden. Boven dien is het leven betaalbaar. Een vrijstaand huis heb je voor 100.000 euro", zegt woordvoerder Flöris van organisatie Eures. Van der Borden heeft inmiddels Zweeds geleerd en een nieuw so ciaal netwerk opgebouwd. „Ik vind de Zweden helemaal niet zo stug als bij ons altijd wordt ge dacht." Ze heeft geen moment spijt van haar stap naar de praktijk voor ge zelschapsdieren op Öland. „De mentaliteit is anders dan in Neder land. Mensen zijn minder ongedul dig en hebben meer respect voor elkaar. En ik heb hier meer tijd per patiënt." HARARE - De Zimbabwaanse presi dentskandidaat Morgan Tsvangirai houdt stilaan geen wagenpark meer over. Hij moest een week ge leden al met lede ogen toezien hoe de politie zijn gepantserde BMW X5 inpikte. De sterke arm nam gisteren ook de twee campag nebussen in beslag waarmee Ts vangirai tot de verkiezingen van 27 juni door het land wilde toeren. Dat partij van Tsvangirai, de Bewe ging voor Democratische Verande ring (MDC) had de bussen, ge sierd met het slogan 'Morgan is the one' pas woensdag gepresen teerd. Het is de zoveelste keer dat de politie de MDC dwars zit en het campagne voeren vrijwel on mogelijk maakt. Donderdag hiel den agenten Tsvangirai zelf al tweemaal aan. Zij hielden hem in totaal zes uur vast, maar dienden geen aanklacht in. NAIROBI - Ethiopië heeft de wereld gemeenschap dringend om voed selhulp gevraagd. Het land lijdt on der dramatische tekorten en moet op zeer korte termijn voor bijna 200 miljoen euro extra voedsel im porteren. Dit meldde de BBC giste ren. De beschikbare voorraden voorzien in de behoefte voor deze maand. In juli dreigt hongersnood die dan kan aanhouden tot de nieuwe oogsttijd in september. BRUSSEL - Vlamingen vinden dat al lochtonen beter af zijn in Neder land dan in Vlaanderen. Dat blijkt uit een enquête van de Belgische krant De Standaard on der 1500 Vlamingen en Nederlan ders. Uit het onderzoek blijkt ook dat één op de vijf Nederlanders lie ver in Vlaanderen zou wonen, ter wijl slechts één op de twintig Vla mingen liever in Nederland woont. OSLO - Noorwegen heeft buiten landse hulp gevraagd bij de bestrij ding van de ergste bosbranden sinds de Tweede Wereldoorlog. De minister van Justitie, Knut Storbeget, heeft gisteren naar ei gen zeggen de regeringen van De nemarken en Zweden en de Euro pese Unie om hulp gevraagd. De branden woeden al bijna vijf da gen in het graafschap Aust-Agder in het zuiden van het land. PHILADELPHIA - Terwijl een hitte golf het oosten van de Verenigde Staten teistert, worden andere de len van het land getroffen door wa teroverlast. De hittegolf kostte in vier dagen tijd al aan meer dan der tig mensen het leven. Elders in het land veroorzaakt regen waterover last. In Iowa moest een ziekenhuis in Cedar Rapids ontruimd wor den. Bewoners van drieduizend huizen zijn geëvacueerd. I Andere werkdagen: 08.30 - I r::30 uur. Zaterdags: 09.00 16.00 uur. Openingstijden 's maandags gesloten Verrijn Stuartweg 10 Oude Zandweg 2 4462 GE Goes 4361 SKWestkapelle Tel.OI 18-571436 Tel. 0118-571436 www.dominicus.nlinfb@dominicus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11