Toch onderzoek bodem aan Karnemelksvaart lestent! i Lisa op't Hof (21) wint prijs met wandelroute Seap doet onderzoek naar sociaal-economische toekomst Schilderijen moeten als 1 'Student Be Challenged Award' voor studente uit Sirjansland. Woningcorporatie en gemeente delen kosten archeologische studie. Pension in Bruinisse mag stuk aanbouwen Wandeling bij het licht van de volle maan Rotterdam krijgt 'de Kaas van Koolhaas' Wachtruimte en toilet in transferiumgebouw Gemeenteraad krijgt steun van de buren Bromfietsers op de bon tijdens grote controle Vrijwel alle geledingen op het eiland betrokken bij langetermijnvisie. Wereldtentoonstelling vliegwiel naar succes voor Beatrix Frederiks. 30 Zaterdag 14 juni 2008 PZCS Studente Lisa op't Hof uit Sirjansland won de 'Student Be Challenged Award' van Brainport Eindhoven. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Met de 'LED Light Gui de' kun je verschillende routes jog gen of wandelen, zonder dat je een kaart op zak hoeft te hebben. Oplichtende lantarenpalen wijzen je de weg. Elke keer stippelt je computer een andere route voor je uit. Na het lopen van de route kun je thuis op een website je presta ties bekijken. Met dit idee heeft de 21-jarige Lisa op't Hof uit Sirjansland de Stu dent Be Challenged Award (2500 euro) gewonnen. Lisa studeert In dustrial Design aan de Technische Universtiteit Eindhoven. De Student Be Challenged Award is een aanmoedigingsprijs van een aantal organisaties, waaronder Brainport Eindhoven, de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging, de universiteit en Fontys Ho gescholen. „Het idee is in eerste in stantie bedoeld om senioren aan het bewegen te krijgen," legt Lisa uit. „In je broekzak draag je een simpel zendertje dat de lantarenpa len aanlicht. Vooraf, thuis kun je op de site instellen hoeveel kilome ter je wil lopen en of je een bepaal de wijk wil vermijden. Je kan ge woon een lekker stukje wandelen, zonder steeds hetzelfde rondje te maken. ]e weet alleen dat je start punt ook het eindpunt is. Op deze manier betrek je je omgeving bij het wandelen, want je wordt niet afgeleid doordat je steeds op een kaart moet kijken." Lisa op't Hof liep stage bij de stich ting Sports en Technology. Haar idee is ontstaan uit de behoefte om meer ouderen aan het bewe gen te krijgen. Lisa: „Naast mijn studie werk in nu voor de stich ting om het LED Light Guide-con cept verder te ontwikkelen. Samen met een aantal bedrijven uit de re gio Eindhoven zijn we een wer kend prototype aan het ontwikke len. Dat komt op een sportcom plex in Eindhoven Noord. Tussen de voetbalvelden komen 35 interac tieve lantarenpalen, die een aantal routes kunnen uitstippelen. We willen kijken hoe mensen erop rea geren. In oktober moet het proto type klaar zijn." De jury van de Awards lette op ori ginaliteit en maatschappelijk be lang van de inzendingen. Lisa wordt gewaardeerd vanwege 'haar doorzettingsvermogen het con cept te bedenken, uit te werken en partners te vinden.' De Student Be Challenged is één van de drie ICT-prijzen van Brain port. Andere prijzen gingen naar een initiatief om 7500 woningen aan te sluiten op de glasvezelkabel en een nieuwe manier om medicij nen te ontwikkelen. Lisa op't Hof uit Sirjansland stu- deert aan de TU Eindhoven. Ze won een prijs met een interactie ve wandelroute, waarbij lantaren palen de looprichting aangeven. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Er komt een archeolo gisch onderzoek naar bodemres- ten in de grond, onder huizen aan de Karnemelksvaart. Woningcor poratie Zeeuwland en de gemeen te Schouwen-Duiveland gaan dat samen betalen. Aan de hand van de resultaten beslist Zeeuwland of het doorgaat met de ontwikkeling van het gebied in het centrum van Zierikzee. Dat zegt Zeeuwlanddi- recteur Antoine de Ceuster. Zeeuwland kwam drie jaar gele den met het plan het 'linkerrijtje' (nummers 1 tot en met 25) in de straat te vervangen door apparte menten en nieuwe woningen. Dat gaat niet zomaar. Omdat er een flinke kans is dat er oude resten in de grond zitten, moet eerst wor den uitgezocht hoe waardevol die zijn. De onderzoekers vinden er waarschijnlijk overblijfselen van BRUINISSE - Pension Neele in Brui nisse mag van de gemeente Schou wen-Duiveland uitbreiden met een tweede keuken. Daarvoor wordt een aanbouw gemaakt van zestien vierkante meter. Het be stemmingsplan laat dat niet toe, maar de gemeente wil vrijstelling verlenen. Zij vindt dat het nieuwe stukje de omgeving niet aantast. Er kunnen wel nog bezwaren wor den ingediend tegen het besluit. NEELTJE JANS - Natuurmonumen ten en Het Zeeuwse Landschap houden woensdag een maanlicht wandeling op Neeltje Jans. De wandeling gaat door het duin gebied tussen de Noordzee en de Oosterschelde en wordt gelopen bij het schijnsel van de volle maan. De tocht begint om 22.00 uur op de hoek bij de parkeer plaats Deltapark Neeltje Jans. kasteel Gravenhof In 1991, tijdens bouw van appartementen op de hoek met de Gravenstraat, werden de restanten van één van de to rens al blootgelegd. De Ceuster toonde zich eerder niet blij met het verplichte onder zoek en kwam met de gemeente tot het compromis om de kosten te delen. Het college heeft dat ove rigens nog niet officieel besloten. „Maar wethouder Wijnand Ren den heeft me toegezegd mee te be talen", geeft De Ceuster aan. Ren den is wegens vakantie niet in staat dat te bevestigen. De precieze kosten van het onder zoek zijn nog niet bekend, maar beslaan waarschijnlijk zo'n 40.000 euro. Daarmee is Zeeuwland er nog niet, want de gemeente be paalt vervolgens aan de hand van de resultaten wat er moet gebeu ld De gemeente en Zeeuwland beta- len samen archeologisch onder zoek aan de Karnemelksvaart. Daarna wordt gekeken of op die plaats nieuwbouw komt. ROTTERDAM - Een grote kubus met ronde gaten. Zo ziet het ontwerp van Rem Koolhaas eruit voor een nieuw winkelcentrum annex kan torencomplex in Rotterdam. Werk titel is Koopgoot 2, maar op straat heet het al 'de Kaas van Koolhaas'. ABN Amro investeert 300 miljoen euro in het project tussen Coolsin- gel en Lijnbaan. Dat moet in 2013 de deuren openen en telt 20.000 vierkante meter winkeloppervlak. RENESSE - Het transferiumgebouw in Renesse gaat vandaag na een grondige verbouwing weer open. De VW heeft nu een eigen kan toor en publieksruimte gekregen. Daarnaast is in het gebouw een wachtruimte en toilet voor reizi gers gekomen. Ook TCR, het be drijf dat het vervoer vanaf het tre- ansferium regelt, heeft een eigen kantoorruimte gekregen. ren. Ze kan ervoor kiezen de res ten in de grond te laten zitten, maar ook dat er meer mee moet gebeuren. In dat geval zou het Zeeuwland veel geld kunnen kos ten of zelfs onmogelijk worden ge maakt om de plannen door te zet ten. „We wachten af welke eisen de gemeente uiteindelijk stelt", zegt De Ceuster daarover. Omdat het onderzoek nog aanbe steed moet worden, blijven de hui dige woningen nog een poosje staan. Zeeuwland maakt van die nood een deugd door de leegstaan de huizen voor tijdelijke bewo ning beschikbaar te stellen. „We houden ze achter de hand voor mensen die met spoed een wo ning nodig hebben", zegt De Ceus ter. De bewoners genieten geen huurbescherming en moeten hun huizen dus verlaten als de corpora tie dat wenst. Geen probleem, stelt De Ceuster. „Die mensen wonen daar zolang we geen woning uit ons reguliere aanbod kunnen aan bieden. Ze stromen als het goed is dus snel door." WISSENKERKE - De gemeenteraad van Noord-Beveland sluit zich aan bij het protest van de Schou- wen-Duivelandse raad tegen de jaarlijkse overschrijding van de be groting door de GGD. Daar beta len de Zeeuwse gemeenten aan mee. Ze gaat dan ook niet akkoord met de nieuwe begroting. Beide raden hopen op een Zeeuws- breed optreden van alle gemeen ten. OUDDORP - De politie heeft don derdag tijdens een hele dag duren de controle op verschillende plek ken op Goeree-Overflakkee 22 boe tes uitgedeeld aan bromfietsers. De meeste hadden een te hoog ver mogen of maakten te veel lawaai. Veertien eigenaren mochten niet verder rijden. Van de bestuurders had niemand te veel gedronken. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Hoe ziet Schou wen-Duiveland er over pak 'm beet tien jaar uit, gezien vanuit so ciaal-economisch perspectief Het Seap (het onafhankelijke So ciaal Economisch Advies Platform Schouwen-Duiveland) wil dat we ten en stelt hierover een visie op. „Eigenlijk wel uniek, een semipar- ticulier onderzoek", zegt voorzit ter Pieter Schotte van het Seap. Het onderzoek moet een langeter mijnvisie op het eiland opleveren. „We zijn geen eilandhervormers. Begrijp me goed, maar we willen wel kijken welke richting het uit gaat. We hebben de onderzoekers gevraagd om concrete handvatten te geven." Het onderzoek wordt uitgevoerd onder leiding van professor J. Rot- mans van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. „Dat gebeurt op ba sis van bijeenkomsten, arena's, noemen de onderzoekers die." Daaraan nemen mensen uit alle ge ledingen van de Schouwen-Duive- landse samenleving deel. „Vanuit alle richtingen, het onderwijs, de landbouw, de bedrijven en zelfs de vakbeweging doet mee", zegt Schotte. De deelname aan de discussie staat los van de financiering, bena drukt Schotte. Daarvoor heeft het Seap aangeklopt bij de Kamer van Koophandel, de bedrijven op het eiland maar ook de Economische Impuls Zeeland en de onderne merskring Schouwen-Duiveland. De gemeente heeft besloten geen subsidie te geven. Ook wil het ge meentebestuur niet deelnemen aan de arena-gesprekken. Dat wil de onafhankelijkheid van het pro ject niet in gevaar brengen. Wel krijgt het Seap de mogelijkheid om in het gemeentehuis te verga deren. Eind dit jaar moet het eindrapport klaar zijn. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met de kracht van haar bloemen wil zij de mensen over rompelen. „Het is de bedoeling dat mijn werk u raakt als een verliefd heid", luidt haar credo. Beatrix Fre deriks (57) uit Huizen is voor eni ge tijd neergestreken aan de Oude Haven 36 in Zierikzee. Burgemees ter Jack Asselbergs opende gister middag de galerie die ze hier met veel gevoel voor decorum heeft in gericht. Frederiks maakte in 2006 via haar deelname aan De Kunstschouw kennis met deze regio. Sindsdien komt ze graag terug en vertoeft dan op de camping bij Molenberg in Burgh-Haamstede, mede omdat haar man inmiddels het plezier van golfen heeft ontdekt. Frederiks zelf schildert en expo seert het liefst. Van de mogelijk heid het monumentenpand in Zie rikzee tijdelijk als galerie in te rich ten, maakt ze dan ook gretig ge bruik. Naast eigen werk exposeert ze hier beelden van Peggy Eras. Beatrix Frederiks schoolde zich pas op wat latere leeftijd als kunst schilder. Het advies, vroeger, 'de creatieve kant' op te gaan, vertaal de ze met een opleiding als eta leur. Het leverde haar veel materi aalkennis op en inzicht in de wij zen waarop zij de aandacht van het publiek kan vangen. Pas na te rugkeer van een verblijf van vijf tien jaar in het buitenland, besloot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 106