Zeeland Uitbreiding museum 1953 begint in juli Opnieuw cruciale dag voor Beau Naheffing leges ingetrokken SCH0UWEN-DU1VELAND Eerste werkzaamheden Nationaal Monument Watersnood van start. Gerechtshof bekijkt of besluit dat 9-jarige hier mag blijven terecht is. Fusie Frisse wind en onderhuidse emoties bij Kunstschouw Alles draait bij Antoine Mes om het land Zaterdag 14 juni 2008 door Ali Pankow OUWERKERK - De uitbreiding van het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk, dat de status krijgt van Nationaal Monument Watersnood 1953, staat in de startblokken. In juli gaat de eerste spa de grond in. „Dat zijn nog maar voorbereiden de werkzaamheden. Het echte werk begint pas in september, maar vanaf volgende maand zal het publiek al merken dat er in de omgeving rond het museum wat gaande is", zegt projectleider Ria Geluk. Om alle belangstellenden op de hoogte te stellen van wat de ver bouwing nou precies inhoudt, zijn er in het Watersnoodmuseum zelf vanaf juli tekeningen en maquet tes te zien. Het doel van de stich ting is het ontwikkelen en behe ren van zowel het caissoncomplex als de wijde omgeving. Op die ma nier kan vanuit het huidige herin neringsmuseum in een van cais sons een verband worden gelegd met de toekomstige ontwikkelin gen in de strijd tegen het water. Alle instanties die financieel bijdra gen aan dit ambitieuze project, ontvangen volgende week een nieuwsbrief waarin een overzicht van de stand van zaken wordt ge schetst en waarin de start van de werkzaamheden wordt aangekon digd. 1^ Na drie jaar geld vergaren, kan binnenkort het werk voor het Na tionaal Monument Watersnood 1953 beginnen. Tekeningen en maquettes geven een indruk. Volgens Geluk gaat het wat de geldschieters betreft om gemeente, provincie, fondsen, bedrijfsleven en particuliere gevers. Ook van die laatste groepering ontvangt de stichting Nationaal Museum met regelmaat schenkingen. „De giften gaan van klein tot groot", weet Ge luk inmiddels uit ervaring. De stichting is al drie jaar bezig geld in te zamelen. Voor inrichting van alle vier caissons en de omgeving moet een bedrag van circa 3 miljoen euro op tafel komen. Ongeveer 2,2 miljoen euro is bijeengebracht. Maar er res teert dus nog een financieel gat van enkele tonnen. Volgens Geluk hoeft niet te worden gewacht tot ook dat geheel is gedicht. „Zodra mensen zien dat er wordt gewerkt aan het Nationaal Museum, willen sommigen zich er wellicht mee verbinden in de vorm van sponso ring of schenkingen", hoopt de projectleider. Zij benadrukt dat de opdrachten die nu zijn verstrekt gerealiseerd kunnen worden. Gaan deweg hoopt de stichting het to taal benodigd budget bijeen te krij gen. Wat Geluk betreft had het alle maal wat sneller gemogen. Zelf koesterde zij aanvankelijk de hoop dat het Nationaal Monument Wa tersnood 1953 op 6 november 2008, dus 55 jaar na sluiting van het laatste dijkgat, geopend had kunnen worden. Zij zal echter iets meer geduld moeten betrachten. Het project omvat inrichting van de drie caissons die nu nog leeg staan. De kolossen zelf bieden in het landschap tastbare herinnerin gen aan de watersnoodramp. Dat geldt ook voor het stukje oude zee dijk, de nieuwe zeedijk, de inlagen en de kreken. BURCHSLUIS - Tien driftig wapperende banieren aan de haven van Burghsluis verbeeldden gisteravond treffend de onderhuidse emoties tijdens de opening van De Kunstschouw Westerschouwen 2008. De vijftiende edi tie van deze manifestatie had een betere start verdiend. De ruimte op het schip De Onrust bleek te beperkt voor de vele genodigden en de performance bleef on der de maat. De kunstbanieren symboliseerden een mooie tegenhanger. Ze gaan tot 1 oktober de strijd aan met de elementen. foto Dirk-jan Cjeltema ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft sommige in woners ten onrechte een nahef fing gestuurd omdat voor een bouwvergunning te weinig leges waren betaald. Volgens W. Mulder van de gemeente is de fout inmid dels hersteld. „Als het goed is, heb ben de mensen die al betaald had den, hun geld weer terug. Als dat niet het geval is, moeten ze even contact opnemen." Door een fout in het computerpro gramma zijn in 2007 in sommige gevallen te weinig leges geheven. De gemeente wilde het restant als nog innen. „Maar daarbij hadden we een regel in de belastingwet over het hoofd gezien, waarin staat dat het bedrag te laag is om te kunnenvorderen." door Luc Oggel YERSEKE - Voor de negenjarige Beau uit Yerseke wordt maandag opnieuw een cruciale dag. Het ge rechtshof in Amsterdam behan delt dan de vraag of het meisje te rug moet naar haar vader in Au stralië, of niet. Het is de tweede keer dat een ge rechtshof zich over de zaak buigt. Half november bepaalde het hof in Den Haag nog dat Beau in Ne derland mag blijven, maar de Cen trale Autoriteit, de instantie die uit voering geeft aan het Haags Kin- derontvoeringsverdrag, liet het daar niet bij zitten en ging in cassa tie bij de Hoge Raad. Tot verbijste ring van moeder Margo Boone ver nietigde die vervolgens de uit spraak van het Haagse hof, omdat niet voldoende zou zijn onder bouwd waarom Beau in Neder land mocht blijven. Het Amster damse hof doet dan ook niet de he le zaak opnieuw, maar kijkt vooral naar de argumenten. Beau wordt opnieuw verhoord. „Het gaat niet om mij of om de va der, het gaat om wat Beau wil. En dat is hier blijven", zegt Margo Boone. „Maar het lijkt alsof nog steeds iedereen voorbij gaat aan 15* Voor de tweede keer buigt een gerechtshof zich over de zaak van Beau uit Yerseke. Het hof be kijkt of de vorige uitspraak op goede argumenten berust. haar belangen." Boone nam haar dochter vorig jaar april na schei ding van de Australiër Duane Bal- lin mee naar Nederland, met toe stemming van zowel de rechter als haar ex. Die bedacht zich echter en betichtte Boone ervan Beau te hebben ontvoerd. Na de zitting van maandag, die be sloten is en waarbij ook Ballin aan wezig is, zal nog geen uitspraak volgen. Maar mocht die negatief uitvallen voor Beau, dan moet ze zo snel mogelijk terug naar Austra lië. Opnieuw in cassatie gaan bij de Hoge Raad is dan een mogelijk heid, maar heeft geen schorsende werking. Boones advocaat ]ack Schoenmakers wil daar nog niet aan denken. „We hebben nog steeds vertrouwen in een goede af loop." Tip? redactie@pzc.nl Bij die supermarkt in het Zeeuws-Vlaamse gaan de zaken niet zo goed. Om het hoofd bo ven water te houden, moet wor den gefuseerd. En dat leidt auto matisch tot afslanking van het personeelsbestand. De afgelopen dagen werd door de werknemers uitgebreid gefluis terd, geroddeld en druk gespecu leerd over de koppen die zouden moeten rollen. De één wist zeker dat hij niet weg moest, maar die twee anderen wel. De ander voor spelde dat het allemaal wel eens héél anders kon uitpakken. De wat buikige oud-gediende had, vond hij zelf, dé oplossing: „Als ik nu eens pakweg 25 kilo af slank; zou dat helpen?" Archeologen gaan toch wroeten in bodem Karnemelksvaart Tip? redzzee@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 105