Chinezen moeten weer zwijgen na aardbeving Verlate passagier doet bommelding Cuba schaft geli'ke salarissen af Bijna 14 miljard euro binnen voor Afghanen Mededeling van het waterschap Chinese overheid drukt woede over ingestorte scholen de kop in. PZC Vrijdag 13 juni 2008 I 9 door onze correspondent Remko Tanis JUYUAN - Op het kruispunt van de Noord- en Zuidstraat in Juyuan is alles te koop: zonnebrillen, thee, groenten, telefoons. De koopwaar staat op straat. De winkels zelf zijn te zwaar beschadigd door de zwa re aardbeving van vorige maand. Maar ze staan nog wel overeind. Juist dat is een klap in het gezicht van de ouders van Juyuan. Een zijstraatje leidt naar het bin nenplein waar tot maandagmid dag 12 mei de middelbare school van het dorp stond. Nu zijn er al leen puinhopen met eronder nog 'Schooi is ingezakt alsof die op tofu was gebouwd. We willen weten hoe dat kan' vele dode leerlingen. Tot een paar dagen geleden was het plein nog toegankelijk om te rouwen met vuurwerk en wierook. Nu hebben tientallen militairen en politieagen ten het gebied afgezet. De bewoners vermoeden dat de scholen zijn ingestort als gevolg van corruptie. Er is goedkoper bouwmateriaal gebruikt dan ver eist en lokale bestuurders zouden hun zakken hebben gevuld. Kort na de beving beloofde de overheid te onderzoeken waarom de scho len instortten. Verantwoordelijke bestuurders zouden zo nodig wor den gestraft. Van het onderzoek is nog steeds niets vernomen. „Onze toekomst is verdwenen", zegt Xu Fen (39), die haar veertien- Ouders van scholieren die bij de aardbeving omkwamen rouwen in een lagere school in Mianzhu in de provincie Sichuan. foto Alexander F. Yuan/AP jarige dochter verloor. Ze zit bij een groentekraam aan de drukke weg die langs Juyuan loopt. „Alle gebouwen zijn blijven staan. Al leen de school is ingezakt, alsof die op tofii was gebouwd. We willen weten hoe dat kan." Het verdriet van ouders was tot voor kort groter dan hun angst om in het openbaar kritiek te uiten op de overheid. Ze hebben de partij bonzen letterlijk in het gezicht staan schreeuwen. De protesten maken de autoriteiten nu zenuw achtig. Vorige week probeerden driehonderd ouders in Juyuan een petitie in te dienen bij de recht bank, waarin ze antwoorden eis ten op hun vragen. Daarmee was voor de overheid de grens bereikt. De politie greep in en nam de demonstranten mee. In de hele regio zijn protesten zo als die wekenlang werden geuit nu verboden. Chinese journalisten mogen niet meer publiceren over de ingestorte scholen. „Ouders hebben hun kinderen ver loren. Als je met ze gaat praten, strooi je alleen maar zout in de wonden. Dat moet je niet doen", zegt Chen Xian Li van de gemeen te Dujiangyan, waar Juyuan onder valt. „Er zijn maar weinig ouders die de overheid de schuld geven. De meesten lijden alleen maar, ze hebben ons laten weten er met nie mand over te willen praten." De bereidheid om te praten is inder daad minder groot dan direct na de beving. De angst om in verzet te komen, steekt de kop weer op. Gisteren stuurde China nog eens vijfduizend extra veiligheids troepen, die speciaal zijn opgeleid om massa's in bedwang te hou den, aldus staatspersbureau Xin hua. MILAAN - Een man die gisteren te laat dreigde te komen voor zijn vlucht vanaf het vliegveld van het Italiaanse Verona heeft een bom melding gedaan om het toestel te gen te houden. De luchthaven werd daarop gesloten en twee vluchten werden omgeleid naar het vliegveld van Brescia. Om 11.15 uur kreeg de politie een melding dat een bom geplaatst was in een vliegtuig van Air Dolomiti dat vijf minuten later zou vertrekken. Het telefoontje kon getraceerd worden naar het mobieltje van een 27-jari ge Duitser, die werd opgepakt. Hij kan een gevangenisstraf van maxi maal een jaar krijgen. HAVANA - Het communistische Cu ba gaat het salarissysteem afschaf fen waarbij iedereen bijna hetzelf de verdient. De meeste Cubanen, van chirurg tot vuilnisman, verdienen rond de 13 euro per maand. Werknemers en managers verdienen voortaan op basis van productiviteit. Verschil in salarissen moet leiden tot een hogere productie. Bedrij ven krijgen tot augustus de tijd om het nieuwe systeem in te voe ren. PARIJS - De internationale donor conferentie voor Afghanistan in Pa rijs heeft gisteren bijna veertien miljard euro opgeleverd (21 miljard dollar). Dat maakte de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Ber nard Kouchner bekend. Het geld is bestemd voor de wederopbouw van het land. Het merendeel van het geld (10,2 miljard dollar) is toe gezegd door de Verenigde Staten. Aan de conferentie namen meer dan tachtig landen en internationa le organisaties deel. De Afghaanse president Hamid Karzai had de donoren om meer dan vijftig miljard dollar (ruim 32 miljard euro) gevraagd voor een plan om het land de komende vijf jaar te ontwikkelen. De armoede moet worden bestreden en de aan trekkingskracht voor de Taliban worden verminderd. De deelnemende landen en organi saties drukten de Afghaanse rege ring op het hart veel meer aan cor ruptiebestrijding te doen en het bestuur te verbeteren. Ook klonk veel frustratie over de inefficiëntie van de Afghaanse autoriteiten en het falen onder de donoren om de hulp te coördineren. Tegelijkertijd zijn de landen met militairen in het zuiden van Afgha nistan bijzonder ontevreden over de ontoereikende aanwezigheid van de civiele Afghaanse autoritei ten in het zuiden van het land. Mi nister Eimert van Middelkoop van Defensie stuurt er namens een aantal Isaf-landen een brief over aan de Afghaanse president. Amerika, Canada, Groot-Brittan- nië en Australië hebben aanzienlij ke eenheden militairen bij de inter nationale troepenmacht Isaf in Zuid-Afghaanse provincies. Het Af ghaanse leger is daar steeds meer aanwezig, maar de civiele Afghaan se autoriteiten blijven veelal weg. Ontwerplozingsvergunning Vandervalk+degroot bv in Vlissingen Op 9 juni 2008 is een ontwerplozingsvergunning op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren vastgesteld voor de lozing van afvalwater afkomstig van Vandervalk+degroot bv via de gemeentelijke riolering en rioolwaterzuiveringinrichting Walcheren in Ritthem op de Zuidersluiswatergang. Wij zijn van plan de vergunning onder het stellen van voorschriften ambtshalve te wijzigen. Het ontwerpbesluit ligt vanaf 16 juni tot en met 28 juli 2008 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken; op de afdeling Publiekszaken van de gemeente Vlissingen, Paul Krugerstraat 1 in Vlissingen, maandag tot en met woensdag van 9.00 tot 16.00 uur, op donderdag van 9.00 tot 19.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden schriftelijke zienswijzen inbrengen tegen de ontwerp lozingsvergunning. Deze zienswijzen moeten worden gestuurd naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. - - Soms onzichtbaar* Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9