Zeeland Inwoner van Capelle maakt megafietstocht Het enige waar we wat Johanneskerk wordt wellicht trouwlocatie Entree 's-Gravenpolder blijft statig 50% korting VAK SOK Piet Schneiders vertrekt morgen voor fietstocht door Canada en Alaska. Nu 89,99 met gratis Captiva Luieremmer Gezin Van der Marei emigreert naar het Oostenrijkse dorpje See. Kruiningse kerk biedt grote families meer ruimte dan raadzaal. Goessestraatweg behoudt vrijliggende fietspaden. 34 I Vrijdag 13 juni 2008 PZC Piet Schneiders: „Ik kan prima alleen zijn. Bovendien leg ik makkelijk con tact." foto Marijke Folkertsma NIEUWERKERK - Zijn fiets staat al klaar, bepakt en bezakt én voor zien van een Nederlandse vlag op een stokje. „Niet dat ik zo chauvi nistisch ben hoor", zegt Piet Schneiders (68) een paar dagen voor het begin van zijn megafiets tocht door Canada en Alaska. „Maar zo ben ik beter zichtbaar voor die grote jongens." Want 'grote jongens', die gaat Piet heel wat tegenkomen tijdens zijn trip door Noord-Amerika. „Er zijn daar niet zoveel wegen, dus ieder een kiest dezelfde route, óók de vrachtwagenchauffeurs." Er zijn best alternatieven, geeft de man uit Capelle (bij Nieuwerkerk) aan. „Maar die zijn vaak onverhard. Dat schiet niet zo op met 25 kilo bagage bij je." Een solofietstocht van vijfduizend kilometer in een Angelcare babyfoon AC420 Voorjaarscollectie baby- en positiekleding en de gehele Esprit babycollectie nu kleine twee maanden. Zoiets doe je alleen als je al je halve leven op je fiets zit, zou je denken. Voor de Duivelander gaat dat echter niet op. „Ik heb twee jaar geleden voor het eerst een grote tocht gemaakt. We waren op bezoek bij vrienden in de Dordogne en het leek me wel een leuk idee om fietsend te rug te komen." Een hele toer, ze ker op een onaangepaste, doodnor male herenfiets. „Maar wél heel leuk." Een jaar later volgde, met een fietsmaat, een tochtje Neder land van twaalfhonderd kilometer. „Daar had ik me al veel beter op voorbereid." Piet beseft dat er da gen zullen zijn dat hij alleen maar over lange, rechte wegen rijdt. Saai wordt het niet, denkt hij. „Ik denk dat de natuur imposant genoeg is. In een auto kan zoiets misschien eentonig worden, maar op de fiets beleef je de omgeving intenser." Voor eenzaamheid is hij niet bang. „Ik kan prima alleen zijn. Boven dien leg ik makkelijk contact." Wij verzorgen uw bruiloft, receptie, personeelsfeest, cursus of vergadering "Amicitia" Schimmelpenninckstraat 14 4481 AH Kloetinge tel. (0113)21 65 65 b.g.g. (0113)21 10 38 email info@amicitia-kloetinge.nl www.amicitia-kloetinge.nl door David Duijnmayer KORTCENE - Hun huis in Kats heb ben ze in november al verkocht. Sindsdien zitten ze in een vakan tiewoning. Marco en Angelique van der Marei, beiden 38, vertrek ken 7 juli voorgoed naar Oosten rijk. Dochters Elise (9) en Anouk (5) en de katten gaan mee. Fami lie, vrienden en de zekerheid van een vast inkomen blijven achter in Nederland. In het Tiroler dorpje See (1100 in woners) hebben ze een authen tiek, honderd jaar oud Tiroler huis gekocht. Dat wordt verbouwd, zo dat twee appartementen aan toe risten verhuurd kunnen worden. Er moeten mooie boxsprings in ko men, LCD-schermen, een internet aansluiting. „En van de kelder kun nen we misschien wel een sauna maken", denkt Angelique. „De kel der zouden we het niet over heb ben, toch?", zegt Marco met een knipoog. Vijf minuten binnen en de eerste grap over Oostenrijkse kelders is gevallen. Hebben we dat maar gehad, zal Marco wel gedacht hebben. „Het is niet het eerste land waar we aan dachten", zegt Marco. „Eer der aan Zweden of Noorwegen. Maar dan zit je met de taal, de af standen, het klimaat. Oostenrijk heeft echte winters en echte zo mers. Het is voor toeristen een van de weinige landen met twee seizoenen." „Vorig jaar, na de wintersport in Oostenrijk, hakten we de knoop door", zegt Angelique. „Toen zijn we meteen begonnen met zoeken, maar het was niet eenvoudig om een huis te vinden. Eerst kregen we het financieel niet rond, vervol gens was een pand net voor onze neus weg. We moesten minimaal 40 procent eigen geld meenemen, de banken waren erg voorzichtig. Maar als je dan eenmaal het ver trouwen hebt gewonnen, krijg je ook wel alle medewerking. Wat dat betreft zijn het net Zeeuwen." Bovendien zijn de mensen er ge moedelijk, vinden ze. En die gemütlichkeit missen ze in Neder land. „De Nederlandse mentaliteit gaat ons steeds meer tegenstaan", zegt Marco. „Ik sta hier elke dag in de file, en het is ook altijd maar 'De Nederlandse mentaliteit gaat ons steeds meer tegenstaan' moeten hier, dat gehaaste." Marco werkt nu nog voor Friesland Foods als productstrateeg. Angeli que is ambtenaar bij de gemeente Goes. In de toeristensector hebben ze geen ervaring, maar problemen verwachten ze niet. „Zo verschil lend is het nu ook weer niet. Het verhuren van appartementen is ook gewoon iets proberen te verko pen en met mensen omgaan. Dat kunnen we wel. Maar van de ver huur alleen kunnen we niet leven, dus ik zal ook nog een baan gaan zoeken", zegt Marco. Angelique heeft zo nu en dan nog wel wat twijfels: ze ziet op tegen door Luc Oggel KRUININGEN - De gemeente Rei- merswaal bekijkt of de protestant se Johanneskerk in Kruiningen dienst kan gaan doen als trouwlo catie. Met name voor grote fami lies zou dat een uitkomst zijn. In Reimerswaal kan op twee plek ken getrouwd worden: in het ge meentehuis in Kruiningen en aan boord van klipper 'De Avontuur' in Yerseke. Van die laatste wordt niet zo heel veel gebruik gemaakt, weet een woordvoerster van de ge- het afscheid, en vraagt zich soms af of het wel goed is voor kinde ren. „Tuurlijk wel", zegt Marco dan. „Die zijn daar eerder gewend dan wij." Ziet hij dan helemaal geen moeilijkheden? Na even na denken komt het er resoluut uit: „Nee, ik heb er eigenlijk alleen maar zin in." Marco woonde eerder al anderhalf jaar in Zwitserland, voor een stage in Zürich. „Dat beviel heel goed, maar Oostenrijk heeft toch nog wel wat voordelen ten opzichte van Zwitserland. Ze hebben de eu ro, het is een EU-land, de prijzen liggen wat lager. Dat maakt het al lemaal wat makkelijker, en is ook aantrekkelijker voor onze toekom stige klanten." Voor dat klantenbestand mikt het echtpaar vooral op Nederlanders. „Het huis willen we Seeland noe men, dus Zeeuwen voelen zich er vast thuis." En de kinderen? „Elise en Anouk kunnen in See zelf naar school, 200 meter verderop", zegt Angeli que. „Vooral Elise moet wel erg aan het idee wennen, die wil ei genlijk niet weg bij haar vriendin netjes. Maar qua leeftijd moet dit nog wel kunnen. Beter nu dan als ze 16 en 12 zijn. Ze zijn al een beet je Duits aan het leren. En we heb ben ze de laatste tijd veel voorgele zen uit een boekje met verhalen van geëmigreerde kinderen." En wat nu als de kinderen toch niet kunnen aarden, of als het vin den van een baan niet lukt? Marco kijkt verbaasd. „Dat is helemaal geen optie. Dat soort 'wat als' vra gen geloof ik niet zo in. Je moet het gewoon doen." meente. De raadzaal van het ge meentehuis blijkt echter voor gro te families nogal eens aan de klei ne kant. Daarom wordt onder zocht of de monumentale Johan neskerk aan de Burgemeester Elen- baasstraat dienst kan gaan doen als locatie voor het burgerlijk hu welijk. Die is een stuk ruimer. De kerk wordt dan een 'huis der ge meente'. In Reimerswaal geven jaarlijks zo'n negentig stellen elkaar het ja-woord. In sommige Zeeuwse gemeenten, zoals Tholen en Middelburg, kan op elke gewenste locatie worden getrouwd, mits het gemeentebe stuur toestemming geeft. GOESE Ml'TAALHAMHiL recycling van non-ferro metalen schroot accu's diverse PVC's en grondkabels electromotoren en oude lasapparaten WESTHAYENDIJK GOES TELEFOON OU 20 44 29 44 President Rooseveltlaan 772 Vlissingen door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Bewoners van de Goessestraatweg in 's-Graven- polder hebben hun zin gekregen. De Goessestraatweg, de entree tot het dorp, houdt ook na de herin richting vrijliggende fietspaden en er komt op de kruising met de Po- puliere- en Fortrapastraat geen ro tonde. „Er is goed naar de mensen geluisterd", prijst voorzitter Adri Walhout van de dorpsraad 's-Gra- venpolder de gemeente. Borsele wilde fiets- en autoverkeer op de heringerichte Goessestraat weg bij elkaar brengen. Automobi listen moeten dan wel rekening houden met fietsers. Bewoners denken daar anders over, wees een enquête uit. Borsele heeft dat ter harte genomen. De rotonde is ge sneuveld, omdat er te weinig ruim te voor is. Verkeersgeleiders moe ten straks voorkomen dat fietsers nog schuin oversteken op de kruising Goessestraatweg-Populier- estraat-Fortrapastraat. Het punt blijft dat er hard wordt gereden op de Goessestraatweg. Borsele wil dit aanpakken door de rijbaan te versmallen en met ver keersremmers. Drempels komen er zeker niet. Woningen zijn niet onderheid, waardoor schade zou kunnen ontstaan. „Wat we gaan doen, weten we nog niet", meldt verkeersambtenaar Sjaak Uitter- hoeve, „maar we gaan niet allerlei toeters en bellen aanbrengen. We willen het statige karakter van de weg niet aantasten." De herinrichting begint eind dit jaar. Vrachtverkeer voor bedrijven in de omgeving is nog een pro bleem. De dorpsraad wil dat uit het dorp weren met extra verwijs borden op de doorgaande weg langs 's-Gravenpolder. De provin cie wil dat tot nu toe niet, maar 'we gaan er nog verder over pra ten', laat Uitterhoeve weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 80