Schelpdierkweek in Veerse Meer v: PZCI33 Sloewegbocht onnodig en duur Spataderkliniek in Dirksland BEVELANDEN-THOLEN 39 42 Experimenten met kokkels, tapijtschelpen en platte oesters. m 't Meest vertelde verhaal van aole tieden Raadslid vindt Antireclame Zeebonk Willem nog één keer op de woelige baren Vrijdag 13 juni 2008 Kritiek op brief van Gedeputeerde Staten over containerterminal Tip? redgoes@pzc.nl door Harmen van der Werf KAMPERLAND - De waterkwaliteit van het Veerse Meer is de laatste ja ren zo sterk verbeterd dat schelp dierkwekers er aan de slag willen. In het westelijk deel van het Veer se Meer beginnen nog voor het einde van het jaar drie experimen ten met de kweek van onder meer kokkels, tapijtschelpen, platte oes ters en mosselen. De drie experimenten zijn aange dragen door evenveel combinaties van bedrijven. De twee binnenvis- sers op het Veerse Meer, Wim de Ridder uit Arnemuiden en Marcel van de Kreeke uit Wolphaartsdijk, zijn er direct bij betrokken. De Rid der werkt samen met de Yersekse schelpdierhandelaar Piet van Oost, Van de Kreeke met het schelpdier concern Roem van Yerseke. Stich ting Zeeschelp van Marco Dubbel dam is de derde speler. In het Veerse Meer gaan de drie partijen echt iets nieuws onderne men. Zeeschelp en Roem van Yer seke hebben allebei sinds enkele ja ren een broedhuis waar ze kunst matig jonge schelpdiertjes kwe ken. Ze richtten zich eerst op het kweken van mosselbroed, maar, vertelt Marco Dubbeldam, 'zeker voor de kweek van mosselen op bodempercelen in de Oosterschel- de is mosselzaad uit een broedhuis nog te duur en ook te kwetsbaar'. Pieter Geijsen, projectleider aqua- cultuur bij Roem van Yerseke, be vestigt dat. Het Veerse Meer kan zich ontwik kelen tot een belangrijk nieuw schelpdiergebied. Drie bedrijven- combinaties staan gereed om proeven te beginnen. De twee bedrijven hebben zich nu toegelegd op de kweek van broed- jes van duurdere schelpdieren als kokkels en tapijtschelpen. Volgens Dubbeldam is het Veerse Meer ide aal voor experimenten met het op kweken van broedjes tot consump- tierijpe schelpdieren. „Er zijn al proeven met kokkels gedaan. De re sultaten waren heel goed." Tot voor enkele jaren was het on denkbaar dat dit mogelijk was in het Veerse Meer. Sinds 2004 wordt het meer via een speciale spuisluis in de Zandkreekdam dagelijks ver verst met Oosterscheldewater. Dat is de waterkwaliteit van het Veerse Meer enorm ten goede komen. Er zitten dankzij de lozing van land- bouwwater ook nog vrij veel voe dingsstoffen in. Jaap Broodman, ambtenaar visse rij bij de provincie, verwacht veel van de experimenten in het Veer se Meer. „Er kunnen fantastische nieuwe Zeeuwse streekproducten uit voortkomen. Wat dacht je van Zeeuwse tapijtschelpen en Veerse Meer-mosselen? Restaurants langs het Veerse Meer moeten daar iets mee kunnen doen." De vergunnin gen zijn nog niet rond. Broodman verwacht dat dit najaar de proeven kunnen beginnen. msmm WmmÊsStm&t LMANAK Tip? redactie@pzc.nl GOES - Natuurlijk is hij een leek, maar met zijn boerenverstand vraagt het Goese CDA-raadslid Jo-Annes de Bat zich af waarom de nieuwe aansluiting van snelweg A58 op de Sloeweg aan de oostzij de bij Heinkenszand een enorme bocht moet maken. „Dwars door een natuurgebied. Ook sneuvelt er een dijk en komt een woning totaal geïsoleerd te lig gen. Daar zal toch ook een nieuwe ontsluiting voor moeten komen?" Volgens de De Bat is de langgerek te flauwe bocht die de afslag naar de Sloeweg maakt 'overbodig en onnodig duur'. Hij pleit ervoor de huidige afslag naar de Sloeweg in stand te houden. Volgens burgemeester Dick van der Zaag is het tracé vrijwel zeker om technische redenen zo ingete kend. Niet in de laatste plaats om te voorkomen dat vrachtwagens kantelen, wat nu aan beide zijden van het knooppunt wel eens ge beurt. Honderd procent uitsluitsel kon hij niet geven. De raad Goes steunt tevens een verzoek van de Bevelandse Fiet sersbond om fietstunnels onder de Sloeweg te leggen. GOES - De bisschop van Breda, Hans van den Hen- de, ontving gistermiddag op de R.K. basisschool Bisschop Ernst in Goes het eerste exemplaar van het Zeeuwse stripboek Jezus Messias. Het strip boek van Willem de Vink is door Hans de Vos ver taald naar het Zeeuws en wordt via de Interparo chiële vereniging (IPV) De Bevelanden en Schou- wen-Duiveland verspreid. De bisschop, zelf spreker van het Gronings dia lect, kon het initiatief wel waarderen. „Jezus is na tuurlijk geen stripheld, want in zijn tijd beston den nog helemaal geen stripboeken. Maar dit boek kan mensen misschien wel helpen geïnteres seerd te raken in zijn leven." Voorafgaand aan de officiële overhandiging mochten de basisschool leerlingen alvast proberen of ze de Zeeuwse tekstballonnetjes konden lezen, maar dat bleek nog niet makkelijk te zijn.. foto Willem Mieras DIRKSLAND - Ziekenhuis Dirksland begint op 1 september een kliniek voor behandeling van spataderen. Hiermee gaat het ziekenhuis de concurrentie aan met de particulie re klinieken en werkt op min of meer dezelfde wijze: binnenko men, direct behandeld worden en daarna weer naar huis. „Maar dan wel met de zekerheid van de hele ziekenhuiszorg er achter", zegt di recteur medische zaken Paul van der Velden. In de kliniek wordt onder meer ge bruik gemaakt van lasertechniek. Van der Velden van Ziekenhuis Dirksland verwacht die techniek in de toekomst ook in te zetten voor bijvoorbeeld cosmetisch la- seren. De taal leeft. Nieuwe woorden en uitdrukkingen komen erbij; oude zijn soms snel vergeten. Zo stapte die Schouwse recreatie ondernemer bezorgd het redactie lokaal van de PZC in Zierikzee binnen. „Mensen, wat hebben jul lie nu geschreven? Dit kunnen jullie niet menen. Dat gaat mij heel veel klanten kosten", stamel de hij. En met trillende vinger wees hij naar het bericht, waarin te lezen stond: 'De bezoekers wor den vergast op een concert.' Het woordenboek moest er aan te pas komen om de geschokte ondernemer ervan te overtuigen dat de oorlog echt voorbij is en dat 'vergasten' zoiets betekent als 'trakteren'. Kaaistraat 9-13 Kortgene Telefoon 0113-302430 www.dewoongalerij.nl OPENINGSTIJDEN: maandag t/m vrijdag: 09.00-18.00 u zaterdag: 09.00-17.00 u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79