Binnenland Criminelen plukken elkaar met grof geweld kaal ■irnnn PYRENEEEN LOURDES NORMANDIE, BRETAGNE LOIRE ITALIË BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15 cpm 4® waarom zou je verder zoeken Ripdeals zijn schering en inslag in de drugswereld. Comfort 3lass méér beenruimte. 6 I Vrijdag 13 juni 2008 PZC Overzicht ripdeals Vertrekdata: 18/7*, 22/8* en 5/9* Ontdek het mooiste van Frankrijk met KRAS! Deze rondreis brengt u naar de schitterende streken Normandië, Bretagne en de Loire. Normandië, met tal van pittoreske havenstadjes en niet te vergeten de indrukwekkende bevrijdingsstranden. De ruige kustlijn van het karaktervolle Bretagne, met hoogtepunten als de Mont-St.-Michel. En dan de lieflijke Loire, waar tal van kastelen de rijkdom van weleer weerspiegelen. Bovendien kunt u optioneel nog een dagexcursie maken naar het eiland Jersey. Laat u aangenaam verrassen door deze drie verschillende gezichten van het zo populaire vakantieland Frankrijk! data met gegarandeerd vertrek. Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35139 Vertrekdata: 14/7*, ll*-25*/8, 1 *-15*-29/9 en 6/10 Er is geen land ter wereld waar men zoveel cultuurschatten op zo'n klein oppervlak kan vinden als in Italië! Van al dat fraais kunt u tijdens deze rondreis genieten. Zo staat er een bezoek aan Pisa met de beroemde scheve toren op het programma, bezoeken we de stad van de Medici Florence en maken we een excursie naar de romantische waterstad Venetië! Ook besteden we ruim aandacht aan Rome, de bruisende Italiaanse hoofdstad met tal van highlights als het Vaticaan, het Colosseum, de Trevifontein en de Spaanse Trappen. Kortom, een prachtige reis die u in vogelvlucht laat kennismaken met een groot aantal hoogtepunten in Italië! data met gegarandeerd vertrek. Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35005 i Maart 2007: De politie in Lim burg houdt zeven verdachten aan die herhaaldelijk ripdeals hebben gepleegd. Drie van hen hebben een 17-jarige jongen met een breekijzer op zijn hoofd geslagen en met een pis tool bedreigd. Juli 2006: In de Van Mussen- broekstraat in Den Haag wor den twee mensen vermoord. De politie gaat ervan uit dat de twee zijn beroofd van hun drugs. Concreet bewijs is er niet, de daders zijn spoorloos. Mei 2006: Twee Marokkaanse jongens van 19 en 23 jaar ver dwijnen spoorloos. De politie vermoedt dat de twee een hen nepkwekerij wilden leegroven en daarbij zijn vermoord. Januari 2005: Een 59-jarige man krijgt in Frankrijk dertig jaar cel. De Fransman heeft twee ripdeals gepleegd in Ne derland, waarvan één met do delijke afloop. Maart 2004: De lijken van drie Limburgse Nomads, onderdeel van de Hells Angels, worden ge vonden in de Geleenbeek. 'Pre sident' Paul de Vries (54), Cor Peijnenburg (33) en Serge 'Moon' Wagener (34) zijn door zeefd met kogels, waarschijnlijk vanwege een ripdeal van 293 kilo cocaïne. Vertrekdata: 27/6*, 25/7*, 1-15*-22-29/8, 5*-26/9 en 10/10 Wilt u meer zien van Lourdes en zijn indrukwekkende plechtigheden en de schitterende bergachtige omgeving? Dan is deze reis absoluut iets voor u! Via Nevers, waar in het klooster Gildard, Bernadette Soubirous in een glazen schrijn opgebaard ligt en Auch, een rustig plaatsje met de mooie Maria-kathedraal, rijden we naar Lourdes. Hier verkennen we natuurlijk de heiligdommen en maken we vanuit ons hotel uitstapjes naar het bergdorp Gavarnie, bewonderen we de koningsstad Pau en genieten van de natuur van de Pont d'Espagne. Optioneel kunt u bovendien nog naar de mondaine havenstad Biarritz! data met gegarandeerd vertrek. Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35132 door Marcel Proos en Jan Saiden DEN HAAG - Criminelen stelen drugs van andere criminelen. Dat is snel geld verdienen met een klei ne pakkans. Grof geweld wordt niet geschuwd. Een geripte kweker had zo'n 340 wietplanten staan, in een bedrijfshal op een afgelegen in dustrieterrein nabij Hoorn. Maar toen hij op een ochtend de hal bin nenliep, waren al zijn planten kaal geplukt, gejat, de hele oogst ver dwenen. De kweker, die zichzelf Predator noemt, doet zijn beklag op de web site wietforum.nl. Hij roept daar de hulp in van andere telers, want hij wil zijn oogst terug. Die levert zo duizenden euro's op. Veel informa tie over de daders heeft hij niet. Op videobeelden van bewakingsca mera's van een nabijgelegen be drijf is een witte bestelbus te zien die de hele nacht rondjes rijdt over het terrein. Dat is alles. Het verhaal van Predator is een ty pisch voorbeeld van een ripdeal, waarbij criminelen drugs jatten - rippen - van handelaars of kwe kers. Ripdeals waarbij de planten worden gestolen zijn schering en inslag, bevestigen politie en justi tie. Zij constateren zelfs dat crimi nelen steeds vaker drugs, maar ook geld van andere criminelen stelen. „Dat horen we vooral van informanten, die ons vertrouwe lijk inlichten over ripdeals", zegt Max Daniel, Amsterdams commis saris van politie en programmama nager van de taskforce 'aanpak ge organiseerde hennepteelt'. Concrete cijfers over het aantal rip deals heeft hij niet. „Slachtoffers doen vrijwel nooit aangifte, omdat ze zelf ook illegaal bezig zijn." Al leen als bij een ripdeal doden of ge wonden vallen, komt de politie ter plekke. De vele informele meldingen over ripdeals verbazen Daniel niet. Een crimineel van zijn drugs of geld be roven, is een eenvoudige en snelle manier om aan geld te komen. „Je hoeft je niet bezig te houden met het runnen van een plantage. Je wacht tot de planten geoogst kun nen worden en plukt ze 's nachts kaal. Of je bestelt een paar kilo drugs en berooft vervolgens de le- 'Slachtoffers doen vrijwel nooit aangifte, omdat ze zelf ook illegaal bezig zijn' verander." De opbrengst van een nachtje plukken is groot. Een kilo wiet levert tegenwoordig zo'n 4000 euro op. Dat was een paar jaar geleden nog 2000 euro. En de pakkans? Die is minimaal. Door het vele geweld is een rip deal zeer riskant, zegt Daniel. Wietkwekers zijn niet dom en be schermen hun plantages. Gewa pende 'sportschooljongens' hou den de wacht tijdens oogstdagen, sommige criminelen rusten hun kwekerijen uit met boobytraps. En vergeet niet, zegt Daniel, dat veel topcriminelen investeren in par tijen wiet. „Als zij er achter ko men wie de dader is, heeft die een groot probleem." Ripdeals zijn alleen weggelegd voor een bepaald type crimineel, constateert wietexpert Toine Spa pens van de Universiteit van Til burg. Alleen de zware jongens die geweld niet schuwen bestelen 'branchegenoten'. Ze gebruiken hun gewelddadige reputatie in de onderwereld om hun slachtoffers af te schrikken. „Ze hebben over wicht op wietkwekers en hoeven niet bang te zijn voor represailles." De politie kent volgens Daniel cri minele bendes die niets anders doen dan ripdeals plegen. Toch zijn er ook onervaren jon gens die denken snel geld te kun nen verdienen, zegt Spapens. Ze denken niet goed na over de moge lijke gevolgen. Twee jaar geleden zijn bijvoorbeeld in Venray twee Marokkaanse jongens verdwenen. De politie vermoedt dat ze zijn be trapt bij het leegroven van een hennepkwekerij en zijn vermoord. Meestal weten deze onervaren rip pers hun slachtoffers wel goed uit te zoeken. Ze richten zich op de kleinere wietkweker met hooguit enkele tientallen planten. Die staat zo goed als machteloos tegenover gewapende overvallers. Op het online wietforum staat wel een tip, nota bene van een voor malige ripper. Een lamp werkt vol gens hem uitstekend tegen rip deals, want 'niemand wil in het licht staan tijdens een rooftochtje'. Een drugsdeal in Den Haag. In de drugswereld komen ripdeals steeds vaker voor. foto Martijn Beekman/GPD Vertrekdata: 2-8-9-22-23/8, 19-20-26-27/9 en 3-4-10-11/10 Karinthië... de provincie van de schitterende meren, langgerekte bergmassieven, ruisende beken, glooiende alpenweiden, vele historische bezienswaardigheden en een zonnig klimaat. In deze schitterende omgeving schenken we aandacht aan de Weissensee waar al sinds jaar en dag de alternatieve Elfstedentocht geschaatst wordt en maken we een natuurtocht over de Nockalmstrasse. Ook het Karinthisch merengebied zal ons betoveren met zijn schoonheid en alsof dit allemaal nog niet genoeg is kunt u optioneel naar romantisch Venetië! Deze unieke waterstad moet u absoluut eens gezien hebben! Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/35178 (8-daagse reis) of www.kras.nl/35105 (10-daagse reis) Busreis Frankrijk met o.a. Nevers, Lourdes, Gavarnie, Pau en St. Savin Zeer complete busreis naar de 3 mooiste streken van Frankrijk! Pe/*sonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6