Vandalisme rijst de pan uit Loslopende herder gevangen N59 's nachts afgesloten SCHOUWEN-DUIVELAND 39 33 42 Kosten voor herstel van vernielingen zijn verviervoudigd. DE WOON Antireclame Zeebonk Willem nog één keer op de woelige baren Vrijdag 13 juni 2008 Kritiek op brief van Gedeputeerde Staten over containerterminal Tip? redzzee@pzc.nl ZIERIKZEE - „De hele dag heeft het geregend, maar vanavond bleef het droog. We hebben heel veel geluk gehad", zegt een tevreden voorzitter Kees Verwijs van de Zierikzeese Avond vierdaagse. Gisteren was de glorieuze intocht van de 63ste edi tie van dit wandelsportevenement. In de loop van de week meldden zich twee mensen ziek. Verder kende de vierdaagse geen uitvallers, zodat gisteravond op het Havenplein 1083 me dailles werden uitgereikt. De wandelaars werden op hun laat ste kilometer begeleid door vijf muziekgezelschappen. Ver wijs: „ik doe dit nu voor de achttiende keer. Mischien maak ik de twintig nog vol, maar dan wordt het toch echt eens tijd voor een nieuw bestuur." foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De kosten van herstel van vernielingen rijzen de pan uit op Schouwen-Duiveland. In het eerste kwartaal van dit jaar werd voor bijna 70.000 euro aan vernie lingen aangericht en dat is ruim vier keer zo veel als in het eerste kwartaal van 2007. Dat blijkt uit de gemeentelijke vandalisme- meter. Trijntje Stoutjesdijk van de afdeling controle 8c handhaving van de gemeente spreekt van 'een zorgwekkende situatie'. De gemeente Schouwen-Duive land doet al geruime tijd verwoe de pogingen om het vandalisme een halt toe te roepen. Dat wil nog niet erg vlotten, zo blijkt uit de vandalismemeter. Herstel van ver nielingen kost de gemeente elk jaar meer geld. In 2002 stokte de teller nog net onder de 60.000 eu ro maar alleen al in het eerste kwartaal van 2008 is voor bijna 70.000 euro aan schade aangericht. Grootste onkostenpost is brand stichting. Dat kostte de gemeente in de eerste vier maanden van dit jaar al de lieve som van bijna 31.000 euro. „En wat ons vooral zorgen baart, is dat het steeds bru taler én gevaarlijker wordt", zegt Stoutjesdijk. „Tijdens de jaarwisse ling is met zelfgemaakte vuurwerk- bommen heel veel schade aange richt. Tot nu toe is het bij mate riële schade gebleven, maar vroeg of laat gaat het een keer echt mis en vallen er gewonden." Net als in voorgaande jaren valt Zierikzee de twijfelachtige eer van koploper te beurt. In Schou- wen-Duivelands centrumstad werd voor ruim 34 mille schade aangericht. In Oosterland staat de teller na het eerste kwartaal op ruim 8600 euro. Bruinisse is derde met 4375 euro schade, op de voet gevolgd door Nieuwerkerk waar vandalen voor 4230 euro aan ver nielingen aanrichtten. De minste vandalismeschade is er in Brou wershaven en Zonnemaire waar de schade beperkt bleef tot 247,50 euro. De gemeente heeft vorig jaar alle inwoners van het eiland opge roepen vandalisme zo snel moge lijk te melden en dat blijkt in de praktijk heel behoorlijk te werken. De gemeente krijgt kentekens Vandalisme kost de gemeente Schouwen-Duiveland elk jaar han denvol geld. De teller is in het eerste kwartaal 2008 opgelopen tot bijna 70 mille. doorgebeld van auto's die doorre den nadat de bestuurder schade veroorzaakte bij een aanrijding en ook vernielingen van verkeersbor den, bomen en struiken worden gemeld. Als de dader is gevonden wordt de schade op hem of haar verhaald. Stoutjesdijk: „Het is be langrijk dat iemand die vandalen aan het werk ziet, hun signale ment goed onthoudt en dat door geeft." Sommige vandalen graven hun ei gen graf Zo was op de website You Tube een video geplaatst van een jongeman die op Schou wen-Duiveland vernielingen aan richtte met zelfgemaakte vuur- werkbommen. Door oplettende bezoekers van de website kon de politie de dader achterhalen. Hij heeft de drie door hem opgebla zen afvalbakken volledig moeten vergoeden. BRUINISSE - Twee dagen is er met groepen vrijwilligers gejaagd op een loslopende hond bij de Greve- lingendam en bij de Krammerslui zen. De loslopende Mechelse her der liet zich echter niet vangen. Uiteindelijk bood een blikje sar dientjes de oplossing en kon het dier door de vrijwilligers van de dierenambulance van stichting Dierenhulp gevangen worden bij de huizen op het Grevelingenhout bij Bruinisse. De hond is vrij donker, niet ge- chipt, gecastreerd en luistert goed. Omdat het dier ook geen halsband droeg met een adreskoker is onbe kend wie de eigenaar is. De hond is overgebracht naar het asiel in Zierikzee. Kaaistraat 9-13 Kortgene Telefoon 0113-302430 www.dewoongalerij.nl OPENINGSTIJDEN: maandag t/m vrijdag: 09.00-18.00 u zaterdag: 09.00-17.00 u ZIERIKZEE - De N59 tussen Zierik zee en de Philipsdam is vanaf maandag een week lang 's nachts afgesloten voor het wegverkeer. Vanaf 22.00 uur tot 06.00 uur moet doorgaand verkeer van en naar Rotterdam omrijden via de Brouwersdam. Bestemmingsver keer kan gebruik maken van de pa rallelwegen. De afsluiting is nood zakelijk voor werkzaamheden en duurt tot en met zaterdagnacht. Tip? redactie@pzc.nl De taal leeft. Nieuwe woorden en uitdrukkingen komen erbij; oude zijn soms snel vergeten. Zo stapte die Schouwse recreatie ondernemer bezorgd het redactie lokaal van de PZC in Zierikzee binnen. „Mensen, wat hebben jul lie nu geschreven? Dit kunnen jullie niet menen. Dat gaat mij heel veel klanten kosten", stamel de hij. En met trillende vinger wees hij naar het bericht, waarin te lezen stond: 'De bezoekers wor den vergast op een concert.' Het woordenboek moest er aan te pas komen om de geschokte ondernemer ervan te overtuigen dat de oorlog echt voorbij is en dat 'vergasten' zoiets betekent als 'trakteren'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69