Verdediging zorgenkind van Löw Zege glipt Beenhakker door vingers EURO Kroatië legt Duitse kwetsbaarheid bloot en wint met 2-1. Oostenrijk heeft tegen Duitsland nu opnieuw een wonder nodig. Austria-Switzerland F' SLAVEN BILIC: 9 Slaven Bilic is niet alleen jurist, coach van het Kroatisch elftal en spreekt drie talen, hij speelt ook nog in een bandje. Rookte hij langs de zijlijn? Misschien niet maar het zou me niet hebben ver baasd. Hij coacht met de attitude van een Gauloise-man. Ik ben het met Jan Mulder eens dat je de rol van de tactiek niet moet overschat ten, totdat hij doorslaggevend is. Zoals heel Europa had ook Bilic ge zien dat de twee naast elkaar ope rerende Duitse voorstoppers niet kunnen voetballen. Daarom zette hij een mannetje op Torsten Frings bij wie het Duitse voetbal moet beginnen. Kranjcar liep hem voor zijn voeten. Dat was des te vervelender voor Frings om dat hij zelf het plan had opgevat om op Modric te spelen. Omdat de twee Duitse voorstoppers voor al elkaar stonden te dekken (uit wanhoop: je moet als voorstopper toch iémand dekken), had Kroatië een overschot aan spelers op het middenveld. Tel daarbij op dat de Duitsers Marcell Jansen hadden op gesteld, de slechtste linksback ooit, dus kregen de Kroaten nog een man extra. Kroatië-Duitsland was een gevecht van elf tegen negen. Dat had Bilic, tussen twee joints door, mooi uitgetekend op het groene schoolbord in de trainerska mer. Voor de grap had hij er een bloot meisje onder gezet. LUKA MODRIC: 9 Van alle Kroatische middenvelders met hun genetisch bepaalde balge voel, heeft Modric er nog een beet je meer van. Tijdens de laatste tien minuten moet Duitsland gek zijn geworden van het door hem ge tamboereerde tijdrekken via rond de middenlijn uitgevoerde rondoo- tjes met alle Duitsers als lummel. Schweinsteiger ging er van mep pen. Modric stak zijn tong uit. LEO BEENHAKKER: 5 „Geef me geen briljante generaal, geef me er een met geluk", zei Na poleon, volgens BBC-analist Mar tin O'Neill. Hij bedoelde generaal Beenhakker die de Oostenrijkers binnen tien minuten drie keer zag missen voor open doel en een goal van de Poolse stumpers op de koop toe. Toen pakte de scheids een hoofdrol met een penalty voor Oostenrijk. Ineens was Leo gespeend van brille én geluk. De generaal was niemand meer. door Frank van den Heuvel KLAGENFURT - Slaven Bilic, de 39-ja- rige bondscoach van de Kroaten, had er zijn spelers in de voorbije dagen uitgebreid over verteld. Over hoe hij met het Kroatische elftal de Duitsers had afgeserveerd in de kwartfinale van het WK in 1998, met 3-0 nog wel. Aan die ze ge werd later door het trotse volk bijna mythische waarde toege kend, omdat het de toen piepjon ge republiek meteen op de kaart had gezet. „Sommige spelers van ons waren toen nog kinderen", lachte Bilic, „ze wilden weten hoe dat destijds voelde." Hoewel de knock-outrondes op het EK nog ver weg zijn, kunnen de Kroatische spelers zich sinds gis teravond op zijn minst een voor stelling maken. De wedstrijd tegen Duitsland - alleen al beladen door het feit dat vijf van de elf Kroati sche basisspelers in de Bundesliga spelen - werd beslist door doelpun ten van Darijo Srna (24e minuut, na een voorzet van Heeren- veen-speler Pranjic) en Ivica Olie na een uur. Bilic, in de negentiger jaren een stoere, harde verdediger bij Karlsruhe, West Ham United en Everton, sloeg zich op de dijen van plezier bij het aanschouwen van de Duitse verdedigingsfouten. Bij het openingsdoelpunt stond Marcell Jansen als een pupil te schutteren. De linksback, speler van Bayem München, liet zich va ker foppen en mocht van de Duit se coach Joachim Löw in de rust in de kleedkamer achterblijven. Het bleek geen medicijn tegen de Duitse onmacht. Ook aanvallend slaagde de ploeg er nauwelijks in om de Kroaten te verontrusten. Ballack en Frings, de twee regis seurs op het middenveld, vielen vooral op door hun geklaag bij de Belgische scheidsrechter DeBleec- kere. Kroatië had de organisatie op orde en de aanvoer naar de Duitse spitsen kwam nooit op gang. Het enige kansje voor rust kwam op naam van Miroslav Klose, nadat een vrije trap van Ballack werd ge pakt door doelman Pletikosa. Na rust groeiden de frustratie en wanhoop bij Duitsland allengs, tot groot genoegen van de duizenden Kroaten en Oostenrijkse Kroaten in het Wörthersee Stadion. De 2-0 kwam wellicht nog schlemieliger tot stand dan de 1-0. Dit keer liet Jens Lehmann zich verrassen door een van richting veranderde voor zet van Rakitic. De bal viel via de doelman en de paal voor de voe ten van Olie. Duitsland had in de slotfase een groot overwicht, maar kansen kwa men er nauwelijks uit voort. „Tac tisch speelden de Kroaten zeer ef fectief', beaamde Löw. Zelfs het doelpunt van Lukas Podolski, tien minuten voor tijd, leidde niet tot een slotoffensief Wel tot een rode kaart. Invaller Bastian Schweinstei ger kon zich niet beheersen en rea geerde ongepast tegen Jerko Leko. Kroatië boekt de tweede zege op het EK. Na de magere winst op Oostenrijk volgt een 2-1-zege op Duitsland, een van de titelfa- vorieten. Darijo Srna heeft Kroatië op een 1-O-voorsprong gezet tegen de Duitsers. Verdediger Marcell Jansen, die Srna bin nendoor liet komen, blijft verslagen achter. foto Helmut Fohringer/EPA door Barry van der Hooft WENEN - Op de Oostenrijkse televi sie werd vorige week de fictieve do cumentaire 'Das Wunder von Wien' uitgezonden, waarin het or ganiserende land Europees kam pioen wordt. Het sprookje werd door de bevolking breed omarmd, maar leek gisteravond in schoon heid te sterven. Tot Ivica Vastic in blessuretijd een strafschop benut te en zijn land met het eerste doel punt ooit van Oostenrijk op een EK alsnog naast Polen schoot (1-1). Het was een klein 'Wonder van Wenen', dat voer is voor Oosten rijkse rasoptimisten. Het team van coach Josef Hickersberger moet maandag namelijk winnen van Duitsland, een schier onmogelijke opgave voor een ploeg die nauwe lijks weet hoe je een doelpunt moet maken. Daarnaast mag Po len dan ook nog eens niet winnen van het ongeslagen en reeds ge plaatste Kroatië. De ontknoping in poule B belooft daardoor meesle pend te worden, zoals het duel tus sen Oostenrijk en Polen dat gistera vond ook was. Beenhakker keek in het eerste half uur met geknepen billen toe. Want dat zijn ploeg niet al snel te gen een dikke achterstand aan keek, was wel een wonder in We nen. Polen kwam er niet aan te pas en blonk uit in defensieve on zekerheid. Vooral het verdedigen de werk van Mariusz Jop, één van de drie nieuwe gezichten bij Po len, werkte op de lachspieren. Hij bood Oostenrijk al na elf minuten een gigantische kans op de ope ningstreffer. De vrije doorgang was niet aan Martin Hanik be steed, omdat hij Artur Boruc op zijn weg vond. De Poolse doelman groeide uit tot held van zijn ploeg door nogmaals Harnik, daarna Christoph Leitgeb en vervolgens György Garics van scoren af te houden. De apatisch toekijkende Polen haalden opge lucht adem en mochten daarna tot W* Het Polen van coach Leo Been- hakker verspeelt in blessuretijd een 1-O-voorsprong tegen thuis land Oostenrijk. Beide teams hou den nu kans op de kwartfinale, veler verbazing zelfs juichen. Ebi Smolarek bereikte met een strakke pass Marek Saganowski, die in een grijs verleden net als Smolarek bij Feyenoord onder contract stond. De inzet van Saganowski werd ge blokt, waarna de genaturaliseerde Braziliaan Roger Guerreiro in bui tenspelpositie voor 0-1 zorgde. Het was zwaar tegen de verhoudin gen in, maar daar hadden de Po len geen boodschap aan. Na rust loerden ze op een counter, tegen de fantasieloos spelende Oostenrij kers. In blessuretijd ging het als nog mis bij Beenhakker en de zij nen. Na bijna 92 minuten legde de Engelse scheidsrechter Howard Webb de bal op de stip, na een overtreding op Sebastian Prödl. De ijzersterke Boruc was kansloos te gen de streep van de 38-jarige in valler Vastic: 1-1. EK IN CIJFE «m GROEP B Klagenfurt: Kroatië - Duitsland 2-1 (1-0). 24. Srna 1-0, 62. Olie 2-0, 79. Podolksi 2-1. Scheidsrechter: De Bleeckere (Bel). Rode kaart: 90. Schweinsteiger (Duitsland). Gele kaart: Srna, Simunic, Leko, Modric (Kroatië), Ballack, Lehmann (Duitsland). Aantal toeschou wers: 30.000. Kroatië: Pletikosa; Corluka, Robert Kovac, Si munic en Pranjic; Srna (80. Leko), Niko Kovac, Modric, Kranjcar (85. Knecevic) en Rakitic; Olie (72. Petric). Duitsland: Lehmann; Lahm, Mertesacker, Met- zelder en Jansen (46. Odonkor); Fritz (82. Kura- nyi), Ballack, Frings en Podolski; Gomez (66. Schweinsteiger) en Klose. Wenen: Oostenrijk - Polen 0-1 (0-1). 30. Guerreiro 0-1, 90+3. Vastic 1-1 (strafschop). Scheidsrechter: Webb (Eng). Gele kaart: Kork- maz, Prödl (Oostenrijk), Wasilewski, Krzyno- wek, Bak (Polen). Aantal toeschouwers: 52.000. Oostenrijk: Macho; Garics, Prödl, Stanzl, Poga- tetz; Leitgeb, Aufhauser (74. Saumel), Ivan- schitz (64. Vastic); Korkmaz, Harnik, Linz (64. Kienast). Polen: Boruc; Wasilewski, Jop (46. Golanski), Bak, Zewlakow; Dudka, Lewandowski, Guerrei ro (85. Murawski); Krzynowek, Saganowski (83. Lobodzinski), Smolarek. Stand 1. Kroatië 2 2 0 0 6 3-1 2. Duitsland 2 10 13 3-2 3. Oostenrijk 2 0 1 1 1 1-2 4. Polen 2 0 1111-3 Programma voor maandag 16 juni: Po- len-Kroatië en Oostenrijk-Duitsland (beide duels 20.45 uur). TOPSCORERS 1. Villa (Spanje), Podolski (Duitsland) 3 doel punten. 3. Ibrahimovic, Hansson (Zweden), Fabregas (Spanje), Van Nistelrooij, Sneijder, Van Bronck- horst (Nederland), Sverkos, Sionko (Tsjechië), Quaresma, Deco, Ronaldo, Pepe, Meireles (Por tugal), Modric, Srna, Olie (Kroatië), Yakin (Zwit serland), Semih, Arda (Turkije), Guerreiro (Po len), Vastic (Oostenrijk) 1 doelpunt. KAARTEN Een keer rood Schweinsteiger (Duitsland). Twee keer geel Prödl (Oostenrijk) Een keer geel Groep A: Magnin, Vonlanthen, Derdiyok, Bar- netta (Zwitserland), Kazim, Gökhan, Sabri, Tun- cay, Aurelio, Hakan Balta (Turkije), Polak (Tsje chië), Bosingwa (Portugal). Groep B: Pogatetz, Saumel, Korkmaz (Oosten rijk), Robert Kovac, Srna, Simunic, Leko, Mod ric (Kroatië), Smolarek, Lewandowski, Wasi lewski, Krzynowek, Bak (Polen), Schweinstei ger, Ballack, Lehmann (Duitsland). Groep C: De Jong (Nederland), Contra, Daniel Niculae, Goian (Roemenië), Sagnol (Frankrijk), Toni, Zambrotta, Gattuso (Italië). Groep D: Charisteas, Seitaridis, Torosidis (Grie kenland). Reageren? henkspaan@gpdnieuws.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56