I Zomerserie orkest met jonge topviolist Muziek vertelt verhalen en ontroert Zilverwerk herinnert aan ontsnapping uit de handen van de hertog van Alva Open huis bij Champagne artistiek paar Charlie 20 jaar Dan Tufïy met zijn trio Big Low vanavond in theater De Wegwijzer. PZC Vrijdag 13 juni 2008 [45 BROUWERSHAVEN - De zomercon- certserie van Het Zeeuws Orkest staat in het teken van romantische werken van Russische componis ten. Solist is de jonge topviolist Daniel Röhn uit Duitsland. De reeks uitvoeringen begint donder dag 26 juni in Brouwershaven. Het programma wordt geopend met de ouverture van de opera Ruslan en Ludmila (1842) van Mi- chail Glinka, ook wel de vader van de Russische nationale opera ge noemd wordt. Daarna wordt het Eerste vioolconcert (1917) van Sergej Prokofjev uitgevoerd, dat uit drie delen bestaat en in neoklassieke stijl werd geschreven. Na de pauze volgt de vierdelige bestaande Zesde symfonie (1893), de Pathétique, van Pjotr Iljitsj Tsjaikovsky. De compo nist zelf beschouwde deze als het beste en oprechtste van al zijn wer ken. Nog geen tien dagen na de door hemzelf gedirigeerde premiè re stierf hij. Het Zeeuws Orkest speelt de zo merserie met een volledige orkest bezetting. De concerten staan on der leiding van chef-dirigent Joan Berkhemer. Daniel Röhn zal sole ren in het werk van Prokofjev. De concerten zijn donderdag 26 juni om 20.15 uur in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwersha ven, vrijdag 27 juni om 20.15 uur in de Grote Kerk in Veere en zater dag 28 juni om 20.15 uur in de St. Baafskerk in Aardenburg. Zaterdag 21 juni verzorgen Röhn en Joan Berkhemer (viool) vanaf 20.00 uur een recital in hotel Green Whi te in Oostkapelle. Op zondag 22 juni houdt het or kest, van 14.00 tot 17.00 uur, in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg een openbare repetitie. Het volledige programma wordt dan doorgenomen. Voor meer Informatie, zie: www.zeeuwsorkest.nl BRESKENS - Het kunstenaarsecht paar Tineke en Ben van den Boom uit Breskens houdt komende zon dag open huis. Belangstellenden zijn die dag wel kom tussen 11.00 en 17.00 uur. Zij kunnen onder meer werk zien van Tineke en Ben van den Boom zelf, maar daarnaast ook resultaten van het wekelijkse schilderclubje dat Tineke van den Boom ver zorgt. Het kunstenaarsechtpaar heeft zich gevestigd in de voormalige ge bouw van de Vrije Evangelische Gemeente aan Papendrecht 4 in Breskens. Dit is verbouwd tot woonhuis en atelier. MIDDELBURG - De Zeeuwse blues- en rootsband Champagne Charlie viert zaterdag 21 juni haar twintig jarig bestaan met een openlucht concert op het Koorkerkplein in Middelburg. Dat begint om 15.00 uur en is gratis toegankelijk. Met een aantal muzikale gasten brengt Champagne Charlie een muzikale bloemlezing uit de uitge breide discografie van de band. Ook de onlangs gepresenteerde cd Waitin' on Roosevelt komt ruim schoots aan bod. De band bestaat uit Sjef Hermans, Theo de Koning, Geert de Heer, Peter Bout, Peter Lenselink en Gait Klein Kromhof De expositie 'Terug naar Zeeland' in het Zeeuws Museum toont top stukken uit de 16e en 17e eeuw die in de loop der tijd uit de provincie zijn verdwenen. Katie Heyning belicht in deze serie telkens een van de stukken. Vandaag deel 6: een zil veren drinkschaal uit 1597. Monumenten van voor vaderlijke dankbaar heid, noemde men ze in de negentiende eeuw. Tastbare herinneringen aan de strijd tegen de Spanjaar den in de Tachtigjarige Oorlog. Uit verschillende Zeeuwse fami lies kennen we dergelijke objec ten, die van de ene generatie op de andere werden doorgegeven. De zilveren drinkschaal die in 1571 gebruikt werd bij de eerste Tentoonstelling mei -14 september ZEEUWS MUSEUM Avondmaalsviering in de Her vormde Kerk in Vlissingen was zo'n object. Generaties lang werd het door de familie Clyver zorgvuldig bewaard, tot Sara Le- vina Clyver de schaal in de ne gentiende eeuw aan de stad na liet. Hiermee verdween het ob ject uit de provincie. In 1881 be sloot het gemeentebestuur van Vlissingen de belangrijkste stuk ken uit de stedelijke zilvercollec tie, waaronder ook deze schaal, af te staan aan het Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst in Den Haag. Van de vier zilveren drinkscha Courten-tazza, zilveren drinkschaal op voet, 1597, part. verzameling. len die aan het eind van de zes tiende eeuw gemaakt werden ter herinnering aan de ontsnapping van Guillaume Courten uit de handen van de hertog van Alva, zijn nog twee exemplaren be kend. Courten, die in 1567 was opgepakt, had dankzij zijn vrouw op slinkse wijze de gevan genis kunnen ontvluchten en En geland weten te bereiken. Zijn nakomelingen vestigden zich in Middelburg en de vier schalen met een afbeelding van Guillau me achter de tralies werden eeu wenlang door de familie gekoes terd. Een van die schalen is nu in het Zeeuws Museum te zien. Zeeuws zilver van rond 1600 is bijna niet meer te vinden. Zilve ren voorwerpen werden te gelde gemaakt of ingeleverd en omge smolten tot modernere objecten. In tijden van nood ging de over heid ertoe over zilver van gilden en particulieren op te eisen om uit het metaal noodmunten te slaan. In Zeeland gebeurde dit bij voorbeeld in de eerste jaren van de Tachtigjarige Oorlog, in het rampjaar 1672 en bij de komst van de Fransen in 1795. Alleen bijzondere stukken wisten de tand des tijds te doorstaan. door René de Dreu NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Dan Tuffy (42) woont al bijna vijftien jaar in Nederland, maar in de mu ziek die hij maakt klinkt nog steeds zijn Australische af- komst.„Ik heb jaren op het Austra lische platteland geleefd en ge werkt, ook met en tussen de abori ginals. Nu voelt het alsof ik vol zit met verhalen die ik daar geërfd heb en die ik weer moet doorver tellen. Dat kan met mijn muziek, maar het zou net zo goed in een boek kunnen." Die achtergrond maakt van Tuffy, die vanavond optreedt in Nieuw en Sint Joosland, in ieder geval geen doorsnee singer-songwriter. Zijn ontmoeting in Nederland met bandoneonspeler Mare Constand se zorgde ook nog eens voor een, in het songwritersgenre, ongebrui kelijke muzikale inbreng. Aange vuld met een heel arsenaal instru menten die Michiel Hollanders in bracht, was het plaatje voor de mu ziek rond. Onder de naam Big Low verschenen er inmiddels enke- Big Low, met (vlnr) Dan Tuffy, Mare Constandse en Michiel Hollanders. Ie cd's. No tears in paradise is de ti tel van het jongste album. „Die blijkt achteraf boordevol heimwee te zitten. Eén nummer gaat over een overleden jeugdvriend, een an der nummer over het verlangen naar mijn geboortestreek Old Ma- cleay. Voor dat laatste zoek je een muzikale sfeer die daarbij aansluit. Daarvoor kwam ik bij Ierse mu ziek terecht. Door daar elementen uit te gebruiken, ontstaat een ver sterkende werking van de muziek op de tekst. Zo zoeken we met z'n drieën vaak naar de juiste combina tie van instrumenten, ritmes en melodieën. Het resultaat was een cd met nogal verschillende emo ties en de daarbij horende vertol kingen. Een bijna verwarrende mix van stijlen tussen experimen tele en donkere folk tot aan blues- achtige wereldmuziek." Op de lijst muzikale invloeden prij ken namen als Hank Williams, Bob Dylan, Tom Waits, Kurt Weill foto René Damkot en Leonard Cohen. „Van die laat ste heb ik geleerd dat het er niet om gaat dat je depressief of droe vig klinkt. Muziek moet vooral mooi zijn. Dan kun je een donkere tekst zelfs met een glimlach zin gen. Uiteindelijk maak je muziek om je verhalen te vertellen, maar ook om mensen te ontroeren. En humor mag eigenlijk nooit ontbre ken." Inmiddels zijn de invloeden uit de Amerikaanse muziek op de achter grond geraakt. Door de ontmoe ting met Mare en Michiel kon Dan Tuffy de muziek een andere draai geven die meer aansloot bij zijn be levingswereld. Bovendien had hij het na enkele jaren toeren met een Australische rockband ook wel ge had met die muziek. Tijdens een Europese toer besloot hij in Neder land te blijven en hier zijn eigen muziek te maken. Met Big Low grijpt Tuffy terug op een wereld die hij tot zijn verle den rekent. Maar ondertussen 'Het gaat er niet om dat je depressief of droevig klinkt. Muziek moet mooi zijn' weet hij die met nieuwe muzikale invloeden en vrienden te verrijken en nieuw elan te geven. Soms schreeuwt hij het uit, dan weer fluistert hij, maar altijd is er een palet aan klanken dat je mee neemt naar dampende moerassen een ondoordringbare wildernis of een wereld bevolkt met ghosts and snakes. Lvi Big Low, vanavond in De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47