Naailes op schooltje in Gambia Praktijkschool De Sprong Reynaert College PZC Vrijdag 13 juni 2008 I 27 door Selma Osman Zoek je Lenneke? Die zit vast achter de naaimachien", roept een tante vanuit de tuin. Maar niks geen lapjes stof in de kamer van de Vrouwenpolder- se woonboerderij. Lenneke de Ruy- ter (18) zit met haar neus in de woordenboeken. Ze stampt snel nog wat Engelse naaitermen in haar hoofd: bovenwijdte, voor- mouwnaad, aan- en afhechten. Donderdag stapt de Zeeuwse op het vliegtuig naar Gambia. Ze be nut haar lange zomervakantie om kansarme meisjes te leren naaien. Eigenlijk baalt vwo'ster Lenneke dat ze niet eerder kan vertrekken, maar dat mocht niet van school. „De laatste kans op een herkan sing is op de achttiende." De dag daarna zit zij in het vliegtuig. Met een stapel tweedehands naaitijd- schriften en een flinke voorraad gloednieuwe naalden, spelden en elastiek. In Gambia, zo zag ze tijdens een vakantie in februari, kunnen ze al le hulp gebruiken. „Naailes is voor de meisjes heel goed. Daarmee kunnen ze later zelf hun geld ver dienen." Als Lenneke al zenuwen heeft voor de spannende onderneming, VMBO Kaderberoepsgerichte leer weg Sector: Economie: Niels Boo- gerd, Burgh Haamstede; Johan Everaers, Renesse; Cliff Goijaars, Sirjansland; Pascal Hart, Burgh Haamstede; Tim Hart, Zierikzee; Joeri Hoek, Bruinisse; Jacco Juffer- mans, Zierikzee; Redmer Lofvers, Zierikzee; Marjolein Pink, Dreischor; Chris Reijnhout, Burgh Haamstede; Nadia de Ruiter, Dreischor; Niels van der Werft Zie rikzee; Maikel Willemse, Zierik zee; Tom Witvliet, Zierikzee; VMBO Kaderberoepsgerichte leerweg Sector: Techniek, afde ling bouwtechniek; Belal Al Ashqar, Zierikzee; Mark Boot, Burgh Haamstede; VMBO Kaderberoepsgerichte leerweg Sector: Techniek, afde ling metaaltechniek Sander van Almkerk, Noordgou- we; Erol Ayaz, Zierikzee; Emiel Boers, Zierikzee; Joris Doodkorte, Scharendijke; Lennert Fokker, Sir jansland; Marco Fritzsch, Scharen dijke; Jeffrey Goudzwaard, Zierik zee; Wesley van Kan, Scharendij ke; Alec van der Meulen, Brou wershaven; Gijsbert Schot, Nieu- werkerk; Rémon Verton, Zierik zee; Johan van der Wekken, Scha rendijke; VMBO Kaderberoepsgerichte leerweg Sector: Zorg en Welzijn Wendy Alphenaar, Zierikzee; Na thalie Blom, Zierikzee; Amber van den Bos, Zierikzee; Celise Cardol, Oosterland; Christinne Goud zwaard, Zierikzee; Joyce Juffer- mans, Zierikzee; Marlie Kloet, Brouwershaven; Camille Kok, Zie rikzee; Daphne Lainert, Dreischor; Marieke Rentier, Nieuwerkerk; Whitney Stans, Bruinisse; Ashley Tijink, Zierikzee; Dara van der Werf, Oosterland; Liza van Wogge- lum, Noordgouwe; VMBO Theoretische leerweg Sector: Economie: Natasja van Antwerpen, Zierikzee; Dominicq Berrevoets, Zierikzee; Ricky de Bil, Zierikzee; Arthur Bongers, Zie rikzee; Eefje Bongers, Zierikzee; dan is dat omdat ze voor het eerst van haar leven voor de klas staat. „Lesgeven lijkt me wel eng. Maar omdat ik iets doe wat ik leuk vind, denk ik dat het vanzelf gaat." Wat de CSW-scholiere de Afri kaanse meisjes op naaigebied kan bijbrengen, weet ze zelf ook nog niet precies. „Ik weet niet hoe ver zij al zijn. Uit een mailtje heb ik be grepen dat ze vooral benieuwd zijn naar Westerse kleren. Hun tra- 'Werken in een Londens museum, dat is helemaal iets voor mij' ditionele kleding bestaat uit lange rokken, alles in dezelfde kleur. Ik denk dat ik ze jurkjes en broeken ga laten zien." Zelf werd Lenneke vier jaar gele den plots gegrepen door het naaivi- rus. „Ik zag in de supermarkt ie mand lopen met een heel leuk jurkje en dacht: 'Misschien heeft ze dat wel zelf gemaakt. Dat wil ik ook'." Samen met een vriendin ging ze op les bij Suzette Gideonse in Serooskerke. Die is zo trots op haar pupil, dat ze haar voor ver- Dave Borsboom, Zierikzee; Mike Bouma, Oosterland; Debbie van Brouwershaven, Zierikzee; Evelien Doeleman, Oosterland; Tim Hage- steijn, Zierikzee; Dzenan Halilo- vic, Zierikzee; Carola Helder, Brou wershaven; Jamal Hokke, Ouwer- kerk; Julian de Jong, Oosterland; Marijn Kaashoek, Zierikzee; Ray Kroon, Renesse; Inge Kunst, Zierik zee; Moniek Lekkerkerk, Scharen dijke; Nicole Lekkerkerk, Scharen dijke; Nick Limonard, Sirjansland; Shandro Meerdink, Zierikzee; Julie van Nieuwenhuijze, Zierikzee; Mark van Nieuwenhuize, Burgh-Haamstede; Toon Nieuw- lands, Zierikzee; Lindi Olree, Brui nisse; Kevin Oranje, Bruinisse; Mare de Oude, Zierikzee; Dominic Reijnders, Kerkwerve; Davy Schef- fers, Zierikzee; Nathalie Sloot, Nieuwerkerk; Lois Sluijs, Burgh Haamstede; Kimberley Smeding, Serooskerke; Ilse Smits, Ooster land; Rolf Sonnemans, Burgh Haamstede; Anika Tetzlafft Brui nisse; Melissa van Toledo, Brou wershaven; Sebastian van der Veer, Zierikzee; Rile van Velzen, Zierikzee; Gus Versluis, Dreischor; Dylan van Vessem, Zierikzee; Me lissa Wooldridge, Burgh Haamste de; Zainab Abdul Amir Mahdi, Zie rikzee; VMBO Theoretische leerweg Sector: Landbouw Yoni Koppelaar, Zierikzee; VMBO Theoretische leerweg Sector: Techniek: Harm van den Berge, Bruinisse; Rick Bevelander, Kerkwerve; Dennis van der Gaag, Zierikzee; Jeffrey de Jonge, Ooster land; Adriaan Kesteloo, Kerkwer ve; Eric van der Linde, Scharendij ke; Steven Padmos, Nieuwerkerk; Benjamin Schot, Nieuwerkerk; Donny Seelmann, Oosterland; El- roy Vercruysse, Dreischor; Dennis Verton, Zierikzee; VMBO Theoretische leerweg Sector: Zorg en Welzijn: Lennart Dorst, Zierikzee; Cherique Koom- an, Zierikzee; Anique Kortlever, Zierikzee; Kimberley Koster, Oos terland; Nicole Koster, Zierikzee; trek nog een stoomcursus heeft ge geven. „We hebben vooral geoe fend op dingen die je met de hand kunt maken. Het geld voor de naaispullen die Lenneke tijdens de les gebruikt, heeft ze de afgelopen maanden zelf bij elkaar gesprokkeld. Hon derdvijftig euro door op een boe kenmarkt te gaan staan en drie honderd euro door haar oude boe ken via bol.com te verkopen aan andere boekenfanaten. Naaien is slechts een van Lenne- ke's hobby's. Ze wil haar beroep maken van een andere liefhebbe rij: lezen. Met haar vwo-diplorna op zak begint ze in september aan een literatuurstudie aan de Univer siteit van Utrecht. „Ik wist al heel lang dat ik dat wilde." Het lijkt haar leuk om na haar stu die in een bibliotheek of een mu seum te werken. Omdat het laatste jaar in het Engels wordt gegeven, hoopt Lenneke haar toekomstige baan te kunnen combineren met een andere passie: Londen. Wer ken in een Londens museum, dat wordt haar doel „Ik ben helemaal verliefd op die stad, de taal en de boeken van Jane Austen. Boven dien: Londen is ook weer niet al te ver weg." Joleen Krepel, Oosterland; Quirien Krepel, Oosterland; Joyce Meer dink, Bruinisse; Desiree de Voogd, Zierikzee; Femke Weeber, Zierik zee; Mariam Yeghazarian, Brou wershaven; Havo, profiel cultuur en maat schappij: Eline Bax, Zierikzee; Jo anne Berrevoets, Zieirkzee; Fre- derike Bil, Kattendijke; Maarten Bin, Zierikzee; Melanie de Bruine, Dreischor; Heieen Deïst, Zonne- maire; Simon van Driel, Zierikzee; Tessa Heije, Noordwelle; Jor- dan-Lee Hoeneveld, Dreischor; Wendy Janse, Zonnemaire; Marlot- te Koopen, Noordgouwe; Susanne de Kraker, Burgh-Haamstede; Sharon Kroon, Zieirkzee; Peggy Leenders, Zierikzee; Kiki Meijer, Zierikzee; Alexander Meijer, Brui nisse; Kelly Mulders, Zierikzee; Yvette Nooijens, Scharendijke; Frank Poelstra, Burgh-Haamstede; Lotte Pronk, Brouwershaven; Sop hie Reitsma, Bruinisse; Arnd de Ruiter, Bruinisse; Annabelle Stad houders, Noordgouwe; Jeroen van der Stel, Burgh-Haamstede; Thom Trouwborst, Burgh-Haamstede; Tessa in 't Veen, Nieuwerkerk; Len nart Verhaak, Zierikzee; Rowdy van der Vlist, Bruinisse; Léanne Wandel, Nieuwerkerk; Melissa Ze venbergen, Zierikzee Havo, profiel economie en maat schappij: Vincent Bouwman, Ou- werkerk; Roxana van Daelen, Burgh-Haamstede; Melodie Lui, Bruinisse; Michiel Pon, Zierikzee; Robin Provoost, Scharendijke; Stephanie Spiessens, Burgh-Haam stede; Jeanine Theunisse, Kerkwer ve; Kenny Vaes, Zierikzee; Chris Verstraeten, Burgh-Haamstede; Es- ra de Zeeuw, Bruinisse Havo, profiel natuur en tech niek: Robertjan Clarijs, Zierikzee; Mark Kloosterboer, Dreischor; Peter Roosen, Scharendijke; Frido Tims, Burgh-Haamstede Havo, profiel natuur en gezond heid: Michélle Bijkerk, Burgh-Haamstede; Chico Costa, Zierikzee; Marijke van Harten, Zie rikzee; Quinten Haze, Zierikzee; Esmée Kloosterman, Serooskerke; Berend Kooiman, Zierikzee; Iris van den Ouden, Zierikzee; Ken neth Post, Ellemeet; Luc de Reus, Dreischor; Jeffrey Speelman, Nieu werkerk; Daphne Vlamings, Burgh-Haamstede; Yoeri de Voogd, Scharendijke; Barend Win- gelaar, Sirjansland Havo, profiel natuur en techniek natuur en gezondheid Tom Visser, Serooskerke Vwo, profiel cultuur en maat schappij Tessa de Keijser, Bruinisse; Mara Kraaijenbrink, Renesse; Frenchie de Kunder, Zierikzee; Marije Wes- dorp, Zieirkzee Vwo, profiel economie en maat schappij: Jennifer Bree, Ooster land; Lynette Chong, Burgh-Haam stede; Babette Fonkert, Renesse; Sanne Glas, Renesse; Mick Luijcx,Burgh-Haamstede; Claudia Terpstra, Zierikzee; Justin Vaane, Zierikzee; Lisa Weeber, Zierikzee; Evianne van de Zande, Zierikzee Vwo, profiel natuur en gezond heid: Marcella de Bakker, Burgh-Haamstede; Rosanne Bouw, Zierikzee; Esmé van Eijk, Zierikzee; Kirsten van Geelen, Brouwershaven; Leendert Hanse, Noordwelle; Iris de Heer, Zierik zee; Nils Holty, Zierikzee; Tijs Mar cus, Burgh-Haamstede; Thijs van der Nagel, Zierikzee; Sophie Otte- ma, Brouwershaven; Simone Roosen, Scharendijke; Michiel van Schelven, Zierikzee; Maite Tim mermans, Zierikzee; Ward Tims, Burgh-Haamstede;Tim van Vel zen, Zierikzee Vwo, profiel natuur en techniek natuur en gezondheid: Roy Bakker, Zierikzee; Jens Hoeijma- kers, Zonnemaire; Linda van IJssel- dijk, Kerkwerve; Vincent Jansen, Zierikzee; Jens Koks, Noordgou we; Mirjam Pruijssers, Burgh-Haamstede; Peter Slegt, Oosterland KPC Werken in de keuken: Step hanie Abeloos, Terneuzen; Mendu- va Aktas, Sluiskil; Yassine Benali, Terneuzen; Shurendy Cristina, Ter- neuzen; Ricardo van Gerven, Ter neuzen; Tamara van Goethem, Zaamslag; Steve Graf, Schoondij- ke; Melek Kahya, Sas van Gent; Marieke Maljaars, Hoek; Sheeba Mehra, Terneuzen; Rens Muller, Terneuzen; Nazli Özcan, Axel; Jason Patout, Groede; Gor Sarki- sian, Sluiskil; Eline Schijve, Terneu zen; Evelien de Smet, Sas van Gent; Yasemin Smink, Terneuzen; Marilla Swagers, Philippine; Jeffrey Voet, Aardenburg; KPC Machinale Houtbewerking: Joris Boekhorst, Hoek; Shurendy Cristina, Terneuzen; Bart Dekker, Axel; KPC Winkelmedewerker: Step hanie Abeloos, Terneuzen; Mendu- va Aktas, Sluiskil; Yassine Benali, Terneuzen; Joris Boekhorst, Hoek; Bart Dekker, Axel; Tamara van Goethem, Zaamslag; Marieke Mal jaars, Hoek; Sheeba Mehra, Terneu zen; Nazli Özcan, Axel; Gor Sarki- sian, Sluiskil; Eline Schijve, Terneu zen; Yasemin Smink, Terneuzen; Marilla Swagers, Philippine; Jeffrey Voet, Aardenburg; KPC Beheren schoolmagazijn: Cristiaan Acke, Cadzand; Jamie Maat, Terneuzen; KPC Schoonmaken groothuis houding: Jan Doorns, Terneuzen; Charissa Kappetein, Terneuzen; Gi- na Kunst, Schoondijke; Jorick Sn- ouwaert, Aardenburg; Mitchel Temmerman, Terneuzen; Lizzy van der Velde, Oostburg; Giiler Yil- maz, Sas van Gent; Nadine de We ver, Waterlandkerkje; Veilig werken heftruck: Cristi aan Acke, Cadzand; Wesley Hage- stein,Terneuzen; Jamie van Hoeve, Oostburg; Serrie de Kort, Hulst; Robin Verstraeten, IJzendijke; Basisveiligheid VCA: Cristiaan Acke, Cadzand; Arjen Berkelaar, Sas van Gent; Michael van den Broecke, Sas van Gent; Bart Dek ker, Axel; Wesley Hagestein,Ter neuzen; Jamie van Hoeve, Oost burg; Serrie de Kort, Hulst; Jamie Maat, Terneuzen; Ivar Mercy, Ter neuzen; Kevin Veerkamp, Hoek; Robin Verstraeten, IJzendijke; Vmbo, basisberoepsgericht leer weg, techniek Ferdi Atalay, Sint Jansteen; Sebasti- aan Baert, Hulst; Remco Bleyen- berg, Nieuw Namen; Jeffrey de Brouwer, Hulst; Wouter Buijsse, Walsoorden; Jarno Cenin, Sint Jan steen; Jamie Crabbe, Sint Jansteen; Jerry Donker, Hulst; Davey Duerin- ck, Graauw; Nick Geers, Klooster- zande; Sven van Hove, Koewacht; Daniël Inghels, Heikant; Thomas Kemp, Nieuw Namen; Wouter Koekkoek, Axel; Maykel Mannaert, Clinge; Wilbert van Opstal, Hulst; Kevin Schafer, Ossenisse; Liam O'Shea, Axel; Robby Pijcke, Hengstdijk; Carlo van Remortel, Hulst; Anthony Vereecken, Axel; Joris Vereecken, Kloosterzande; Pascal van den Vlekkert, Axel Vmbo, kaderberoepsgerichte leerweg, techniek D'lasandro Albertina, Hulst; Ken- zie van den Bergen, Clinge; Ike de Boeye, Hulst; Kevin van den Bran- de, Hulst; Thijs de Bruijn, Vogel waarde; Joeri Burm, Sint Jansteen; Robrecht Burm, Sint Jansteen; San- der Cornelissens, Kloosterzande; Stefan van Geel, Sint Jansteen; Va lentin Gijsel, Heikant; Sem Van der Gucht, Clinge; Stefan de Koe- ijer, Axel; Yoeri Leeraert, Sint Jan steen; Wouter Leeraert, Klooster zande; Michiel van der Loo, Kapel- lebrug; Björn van Loon, Hulst; Kris van Meele, Kloosterzande; William Menu, Walsoorden; Pie- ter de Nijs, Walsoorden; Martin Raanhuis, Kloosterzande; Wesley Remijn, Kloosterzande; Nico Schwickard, Nieuw Namen; Jeroen Smet, Hulst; Nicky Spaen hoven, Hulst; Dennis Strooband, Clinge; Jeroen Verdurmen, Osse nisse; Niels Vogel, Hulst; Niek Werri, Sint Jansteen; Ismar Willae- rt, Sint Jansteen; Robbert Wille, Hulst Vmbo, basisberoepsgerichte leerweg, handel en administra tie: Serina Annard, Lamswaarde; Michiel Borm, Kloosterzande; Kay- leigh de Koek, Kloosterzande; Ja- mie van Meelen, Kloosterzande Vmbo, kaderberoepsgerichte leerweg, handel en administra tie: Jsabelle van Acker, Klooster zande; Malissa Bonsel, Hulst; Ju nior Deij, Moerbeke-Waas(Belgë); Michelle Eversdijk, Hulst; Alicia van Goethem, Hulst; Marnix Ivens, Hulst; Georgina van Kleef, Sas van Gent; Jeffrey de Koning, Lamswaarde; Jorina Mulder, Sint Jansteen; Chantal van Stevendaal, Kloosterzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27