39 wonen rCÏ Lekker op vakantie, geen zorgen. Maar als je terugkomt, lijkt de tuin meer op een rimboe dan op een lusthof. Hoe voorkom je dat het uit de hand loopt in je afwezigheid? Wie nu de zaken slim aanpakt, hoeft straks niet te stressen in de borders. m Ik word 's nachts wakker van knallende dakplaten. Hoe krijg ik die platen stil Ik heb een citroenboom in de tuin, maar de vruchten vallen er te vroeg af. Hoe kan dat? door Frederike Krommendijk iJ-ifj wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 14 juni 2008 Voorkom een rimboe door Sander van Mersbergen redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Fred van Dijk uit Dedemsvaart heeft een probleem. Hij heeft er zelfs sla peloze nachten van. De dakplaten op zijn huis maken regelmatig een knallend geluid, vooral als de tempe ratuur schommelt. Van Dijk wordt er wakker van. Nu kan een knallen de nacht op zijn tijd geen kwaad, maar ieder mens heeft rust nodig. Zo ook Van Dijk. Hoe krijgt hij die platen stil? De platen zijn van Uni- dek uit het Brabantse Gemert. Daar kennen ze het probleem. „Maar de platen zijn niet de boosdoeners", zegt een woordvoerder. „Het is het samenspel met de constructie eron der. De ene stof zet sneller uit dan de andere. Een oplossing is om de constructie strakker vast te maken, maar zelfs dat biedt geen garantie. De platen maken dat geluid niet uit zichzelf. Als mensen dat niet gelo ven, nodig ik ze altijd uit in ons ma gazijn. Daar liggen honderden pla ten en is het muisstil." Een muisstil huis, Fred van Dijk droomt ervan. Sinds vorig jaar heeft Jan Heijstek een citroenboompje in zijn tuin staan. Vorig jaar bedroeg de oogst één citroen. Niet getreurd, alle be gin is moeilijk. Dit jaar komt er ech ter helemaal niets van terecht. „Ie dere keer komen er bloemen en vruchtjes. De vruchten vallen er spontaan af, terwijl ze nog lang niet rijp zijn." Dat is niet zo mooi, want Heijstek plantte die boom niet al leen voor de sier. Hij wil citroenen uit eigen tuin! We bellen tuindes- kundige Romke van de Kaa om ad vies. Hij hoopt dat Heijstek de boom niet in de kou heeft laten staan. „Citroenboompjes moeten in de winter naar binnen." Van de Kaa denkt dat de bloemen niet bevrucht zijn. „Anders vallen de vruchten er niet af." De insecten lieten het dus afweten en Heijstek moet zelf aan het werk. „Een penseel of kwastje biedt uitkomst. Daarmee moet je de bloem bestuiven. Een beetje aaien vanuit de losse pols is voldoende." Je ziet het niet, maar het is er wel. Ook al lijkt de grond in je tuin brandschoon, in de grond wachten honderden kiemplantjes van onkruid op een regen buitje. Dan groeien ze in een paar weken uit tot vol wassen onkruiden en zien de borders in de tuin er niet meer uit. Bovendien hebben de sierplanten last van die opdringerige concurrentie: onkruid haalt water en voeding weg bij de planten die je wél koestert. Schoffelen en losharken dus, die tuin, ook al is er met het blote oog nog niks te zien. Volgens eigenaar Eric Holterman van kwekerij De Border in Ambt-Delden is dat het geheim: je moet de problemen in je vakantie simpelweg voor zijn. „Sommige planten heb ben gauw last van luizen of schimmels in de zomer. Dan kun je het wel op zijn beloop laten en denken: dat zie ik dan wel weer, maar je kunt ook voor vertrek die gevoelige planten besproeien met een modern, zogeheten syste- misch middel dat een paar weken werkt. Dat wil zeggen dat de plant als het ware giftig wordt voor luizen of schim mels die zich eraan tegoed willen doen. Dat is niet milieu belastend en je hebt na thuiskomst niet meteen een hei dens karwei aan bestrijding." Planten waar luizen en schimmels onder andere graag op nestelen, zijn riddersporen, phlox en rozen. Om te voorko men dat slakken gatenkaas maken van je hosta's en andere sappige bladplanten, zijn milieuvriendelijke korreltjes te koop. Nu een beetje rond de gevoelige planten strooien, betekent dat je na de vakantie ook nog gave bladeren hebt. Nog zo'n domper bij thuiskomst die je heel makkelijk kunt voorkomen: planten die schots en scheef door elkaar liggen, plat zijn geregend en zich weer hebben opgericht, zodat de stelen in malle bochten staan. Je kunt ze natuur lijk vast een steuntje geven voor vertrek zodat ze, als ze een groeischeut krijgen, toch nog netjes in het gelid blij ven staan. Maar een betere truc is om vaste planten die nu in knop staan en gaan bloeien, terug te knippen: eenderde van de hoogte mag eraf De plant reageert daar op door meerdere vertakkingen te maken en wat compacter en kleiner te blijven. Minder kans op omwaaien dus. Mooi meegenomen is dat de bloei door die snoei ongeveer een maand later valt. Dan heb je er dus na de vakantie nog plezier van. De hele plant ziet er mooi en fris uit als je terugkomt. Planten die zich voor zo'n knipbeurt lenen, zijn onder andere phloxen, riddersporen, duizendblad en fijnstraal. Rozen die bij vertrek volop in knop zitten, laten hun mooie bloemen zien als je zelf weg bent en bij te rugkomst is het feest voorbij. Knip die knop pen er dus gewoon uit. Of gun de buurvrouw een feestje... Ook vaste planten die al gebloeid hebben, zijn soms bereid tot een toegift na de vakantie. Vaste viooltjes, vrouwenmantel, salie en vaste geraniums lijken wel een beetje masochistisch: als je ze stevig terugknipt tot een centimeter of to komen ze fris en fruitig nog een keer op. Soms bloeien ze ook nog voor de tweede keer. „Je doet eigenlijk een heel natuurlijk proces na. In de natuur kun nen planten die in een weide groeien ook door schapen en geiten worden afgevreten. De natuur van zo'n plant is dat 'ie moet bloeien om voor nageslacht te zorgen. Daar om gaan ze als ze rond de langste dag worden afgevreten het hele proces nog eens opnieuw doen", legt kenner Hol terman uit. Wie de vaste planten nu flink kortwiekt en er een klein beetje biologische mest bij strooit, gelooft bij thuiskomst zijn ogen niet. Dan zijn ze alweer flink uitgelopen. Mesten moet juist niet bij het gazon, want niemand zit te wachten op een woeste prairie bij thuiskomst. Als de va kantie niet te laat valt, kan het gazon na thuiskomst nog wel een oppepper krijgen met een langzaam werkende meststof zodat het gras sterk de winter in gaat. Maai het vlak voor vertrek op de normale hoogte af Niet korter, want dat maakt het gazon kwetsbaar. Een week of twee zonder maaien is geen punt. „Je moet dan als je terug komt het lange gras niet in één keer kort maaien, maar in twee etappes: eerst tot een centimeter of 5 en twee dagen later op de normale hoogte. Anders loop je kans op ver branding", tipt Holterman. De avond voor vertrek moet, als het een tijdje droog is ge weest, de sproeier uren aan. Met de hand gieten of sproeien heeft geen zin, de grond moet echt flink worden doorweekt tot er nog net geen plassen op staan. Zo komt de tuin makkelijk een paar weken zonder water door, ten zij er echt een hittegolf is. Een tuin die goed gesetteld is, kan een stootje hebben. De wortels zitten al lekker diep in de grond en redden het wel. Om je tuin droogtebestendig te maken, is het sowieso beter niet te vaak kleine beetjes water te geven. Zo dwing je planten diep te wortelen. Potplanten zet je in een groep je bij elkaar, zodat een aardige buurman er makkelijk met de gieter langs kan. Wie geen planten-oppas heeft, kan een mini-druppelsysteem aanleggen voor de potplanten. Ook nieuwe aanplant moet wel wat vaker water. Bij terugkomst is het devies vooral: geen paniek. Een geel gazon herstelt zich met wat liefdevolle verzorging - lees: een flinke sproeibeurt en een klein beetje organische mest - in een paar weken. Als de hele tuin troeperig lijkt, is de eerste stap gras maaien en kantjes trimmen. Als de grote lijn er weer opgeruimd uitziet, komen die overwoekerde borders stukje bij beetje ook wel. Na het uitrusten meteen in de stress schieten door de tuin, dat zou zonde zijn. »5-ji Reageren? redactie.wonen@wegener.nl fotomontage CR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 173