23 reizen Alle creditcards krijgen binnen vijf jaar een chip met een pincode. Wie er al een heeft, doet er verstandig aan die code te kennen, zegt Hans Gertsen. Honderden Nederlanders kwamen vorige zomer in het buitenland in de problemen. TrT OT S H I reizen@wegener.nl I 024-3650360 PZC Zaterdag 14 juni 2008 Heeft u een creditcard waar nog geen chip op zit, maar een magneet strip? Dan is er niets aan de hand. U kunt de kaart gewoon blijven gebruiken en betalen met uw handtekening. Maar binnen nu en een jaar of vijf krijgen alle creditcards een chip met bijbehorende pincode en zal het zetten van een handtekening bij transacties niet meer nodig zijn. Alle Europese creditcards krijgen de komende jaren een chip die de magneetstrip vervangt. De zogehe ten EMV-chip (EMV staat voor Eu rocard, MasterCard en Visa, de be drijven die het initiatief hebben ge nomen) moet het betalen en pin nen in het buitenland makkelijker en veiliger maken. Een handteke ning is immers makkelijk te verval sen en moeilijk te controleren. Probleem is dat de EMV-chip niet overal in Europa in hetzelfde tem po wordt ingevoerd. Landen als België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Turkije lopen voorop, Neder land loopt enigszins achter. Eind dit jaar zal naar verwachting van de banken ook 95 procent van de in Nederland uitgegeven credit cards voorzien zijn van een chip. Door het verschillende tempo van In het Braziliaanse badplaatsje Ponta Negra pint een echtpaar in badkleding geld uit een automaat. foto Bart Eijgenhuijsen/HH redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 invoering kan het gebeuren dat winkelpersoneel in België of Frank rijk de 'ouderwetse' creditcard met magneetstrip niet wil accepteren. In dat soort gevallen is voet bij stuk houden het devies, zegt Ame rican Express. De oude kaart met magneetstrip blijft geldig totdat een nieuwe met chip is verstrekt. „Helaas is het per soneel van winkels niet altijd goed ingelicht. Enig aandringen op het lezen (swipen) van de magneet strip zal helpen", stelt het bedrijf op de eigen website. Wie wel al een creditcard 'nieuwe stijl' heeft, dus met een chip aan de voorzijde en een bijbehorende pincode, moet vooral niet op va kantie gaan zonder die pincode uit het hoofd te kennen of op een veili ge plaats te hebben opgeschreven. Het Cerendal winnaar van wedstrijd Terra-Lannoo Het Gerendal in Zuid-Limburg is uit de bus gekomen als winnaar van de lezerswedstrijd in het boek 'Neder land, 1000 plekken die je écht ge zien moet hebben'. In volgende edi ties van de gids zal het bloemrijke dal vermeld staan als 'Plek 1000'. Uitgeverij Terra-Lannoo had aan de eerste druk van het boek een wed strijd gekoppeld, waarbij lezers een plek konden voordragen die naar hun idee nog ontbrak. Honderden Nederlandse toeristen kwamen vorig jaar in de proble men, omdat ze hun code vergeten waren. Vrijwel alle banken verstrek ken op aanvraag een nieuwe, maar die wordt opgestuurd naar het huisadres en niet naar het vakantie adres. Voor wie in acute geldnood zit, niet echt een oplossing. De meeste banken hebben wel een 'standby-service' die ervoor kan zorgen dat een toerist zonder geld snel aan contanten kan komen of aan een nieuwe creditcard, maar die service is eigenlijk bedoeld voor het geval de betaalkaart of pinpas is zoekgeraakt. Die standby-service is bepaald niet gratis. De tarieven verschillen on derling nogal, maar enkele tiental len euro's kost het al gauw. Verlies of diefstal van passen moet altijd Speciale zonnebrand voor gevoelige kinderhuid Onbeschermd in de zon is geen goed idee, zeker niet voor de klein tjes. Care Plus® heeft een antizonne brand product ontwikkeld, speciaal voor de gevoelige kinderhuid. Skin-Saver Kids combineert een ho ge factor UV-B (SPF30) met een ho ge UV-A bescherming. Skin-Saver Kids is zeer waterbestendig, dus ook uitstekend geschikt voor kleine poedelaars. direct worden gemeld bij de bank of creditcardmaatschappij en dief stal ook bij de lokale politie. Wie dat niet doet, loopt het risico dat de bank of kaartverstrekker niet al le kosten vergoedt in het geval van misbruik. De klant wordt geacht ook met de nieuwe creditcard ver antwoord om te gaan. De Consumentenbond en de ANWB verwachten dit seizoen overigens veel minder problemen met de nieuwe creditcards dan vo rig jaar. „De meeste banken en cre- ditcardbedrijven hebben hun klan ten inmiddels uitvoerig voorge licht", aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. Wie meer wil weten over de moge lijkheden - en vooral ook de kos ten - van betalen in het buiten land, kan terecht op de site van de Consumentenbond, die er vorig jaar een uitgebreid onderzoek naar deed. Die kosten kunnen per land en per bank aanzienlijk verschil len, zo blijkt. S Voor meer informatie over de nieuwe generatie creditcards: www.vanstripnaarchip.nl I5K1 Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Zelfhulpbox voor mensen met vliegangst Goed nieuws voor mensen die opzien tegen de vliegreis die ze geboekt hebben. Stichting Valk, het 'vliegangstinstituut', heeft on langs een 'zelfhulpbox' ontwik keld voor mensen met vlie gangst. De box bestaat uit het boek 'Over Vliegangst en hoe je ervan af komt', een pocket met talloze tips en tricks voor tijdens de vlucht en twee DVD's. SB Wie in Europa vakantie viert, kan meestal met een bankpas of een creditcard volstaan. Maar wie naar landen reist waar het betalingsverkeer minder goed is ontwikkeld, of waar pin automaten dun zijn gezaaid, doet er verstandig aan contant geld (euro's of dollars, afhanke lijk van de bestemming) mee te nemen, of beter nog travellers cheques. Wie valuta mee wil nemen van het land waar de reis heen gaat, kan dit het beste ruim van tevo ren regelen. De meeste banken hebben namelijk slechts een be perkte hoeveelheid vreemde va luta op voorraad en ook de koersverschillen lopen van bank tot bank uiteen. Ter plaatse geld uit de muur ha len, is doorgaans goedkoper dan in Nederland al wisselen. En geld pinnen met de bankpas is meestal weer goedkoper dan pinnen met de creditcard. Beta len is op veei plaatsen juist weer goedkoper met een creditkaart, zo bleek uit een test van de Con sumentenbond. www.consumentenbond.nl Fins verkeersbureau heeft speciale zomerbrochures Visit Finland - het verkeersbureau van Finland - heeft verschillende brochures beschikbaar voor diege nen die een zomervakantie in dit noordelijke land overwegen. Onder het aanbod, de Nederlandstalige 'Ontdek het beste van Finland' uitga ve en een Engelstalige 'Summer in Finland' brochure. Alle brochures kunnen aangevraagd worden via de website. www.terralannoo.nl www.tropenzorg.nl www.vliegangstvrij.nl. www.visitfinland.com/nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 155