Paradijs voor kraanvogels m De Hula Vallei, in het noorden van Israël, is een uitgelezen plek om vogels te spotten. Kraanvogels wel te verstaan. En niet zo weinig ook, zag Ad Bloemendaal: 25.000 overwinteren er. - ra reizen@wegener.nl 21 reizen 024-3650360 PZC Zaterdag 14 juni 2008 HULA VALLEI Bent J bail 'Gon'en ISRAEL Lake Tiberias Tiberias Diep in de nacht hoor ik boven mijn huis in Tel Aviv soms een langge rekt kreee-kreee ge luid. IJl en klaaglijk klinkt het, alsof daarboven vrese lijk wordt geleden. Het is de roep van overvliegende kraanvogels. Een echte vogelaar had het direct geweten, maar voor mij was er een bezoek voor nodig aan de Hula Val lei. Daar, in het uiterste noorden van Israël, zie je kraanvogels die in plaats van over te vliegen massaal bezit nemen van her moerassige landschap. Het kreeee-kreeee uit duizenden vogelkelen zwelt er aan tot een op gewonden kakofonie. Zover het oog reikt, springen, hippen, dan sen en fladderen de ranke zwart-wit-grijze vogels over de vlakte. Sommige maken dreigende gestes tegen de buren, andere pro beren in scheervlucht een betere plaats te bemachtigen. De veldkijkers die we bij de ingang van het vogelreservaat hebben mee gekregen, doen nauwelijks dienst. Op de tribune, hoog op de boeren wagen, zitten we immers eerste rang. Bij de vogels die hier overwin teren of doortrekken, heeft de hon ger naar pinda's en maïskorrels het al lang gewonnen van de angst voor landbouwwerktuigen. De tractor met overdekte aanhang wagen waarin we worden rondge reden, beschouwen ze gewoon als deel van het landschap. „Niets naar buiten steken, niet rechtop staan en geen flitsföto's", is het eni ge advies dat we krijgen, Praten mag, en zo horen we van vogelgids Zev Labinger dat kraanvo gels hun familieleven bijna net zo organiseren als mensen. „2e stich ten een gezin voor de rest van hun leven en blijven een aantal jaren bij hun jongen", roept hij uit alle macht, tegen de achtergrond van luid vogelgekwetter. Kraanvogels broeden in moerassige gebieden in het noorden van Euro pa en Azië. In het najaar trekken ze met hun jongen naar het zui den. Eindbestemming is Ethiopië of Soedan, maar sinds een jaar of vijftien overwinteren steeds meer kraanvogels hier in de Hula-vallei. „De hele winter blijven de gezin nen bijeen", vertelt Labinger. „Als je goed kijkt, zie je overal twee vol wassen vogels mee een paar jonge re. Om in de chaos bij elkaar te blij ven, moeten ze voortdurenci com municeren, daarom is het hier zo n. lawaai. Kijk, daarginds beginnen jonge mannelijke vogels hun hof makerij." Op de aangewezen plek klappen vogels met hun wijd uitge spreide vleugels en strekken de hals zo ver mogelijk uit. „Ze broe den alleen in het noorden, maar het voorspel begint hier al. Die hof makerij is zo uitgebreid, omdat kraanvogels voor het leven bij el kaar blijven en dus een goede part ner willen." Tegen het eind van de middag, als boven de Hula-vallei de scheme ring inzet, komt er een miniverhui- zing op gang. Aan alle kanten kie zen de kraanvogels het luchtruim, om neer te strijken in het ondiepe water van het Agmon meer. Daar brengen ze staande de nacht door, veilig voor wolven, jakhalzen en andere roofdieren. Het meer is ook een aantrekkings- punt voor duizenden andere vo gels, zoals pelikanen en vele soor ten eenden. „Israël is een klein land, maar we hebben hier zo'n vijfhonderd verschillende vogel soorten", vertelt Labinger trots. „Ter vergelijking: heel Europa telt er minder dan zeshonderd. Hier in de Hula-vallei alleen al vind je meer soorten vogels dan in heel wat Europese landen." Vroeger mocht je met je eigen auto de Hu la-vallei verkennen, maar nu niet meer. Het reservaat verhuurt één-, twee en zelfs vierpersoonsfietsen en er zijn elektrische golfkarretjes. Lopen mag natuurlijk ook. Alleen de boerenwagens mogen buiten de gebaande wegen rijden, dat wil zeg gen midden tussen het gevederde volkje. Kraanvogels bevolken de Hula Vallei. foto EPA iL- Half miljard vogels door luchtruim GOIAN HOOGTE Beirut LIBANON Damascus Tel Aviv 0 Amman Jeruzalem Zee ISRAËL JORDANIË EGYPTE - y mfographic. JD, CN sjgy Reageren? -■ redactie.reizen@wegener.nl WU Georganiseerd vogels kijken kan op veel plaatsen in Israël, maar vooral de Hula-vallei in het noorden en in het zuiden kibboets Lotan Arava-vallei) en Eilat zijn geliefd. Natuur lijk prima te combineren met een vakantie in de zon. Wie meer wil weten over vogels kijken in Israël kan terecht op een aantal websites. LW. Een goed begin biedt: www.birds.org.il Over de vogels in de Hula- vallei is informatie te vinden op: www huia-birdïng.ïom Wia naar kibboets Lotan wil, kan terecht op. www.óirdifigisraei.tom Een kraanvogel eet per dag zo'n tweehonderd gram landbouwproducten. Be denk dat er zo'n 25.000 van die vogels in de Hu- la-vallei overwinteren, en de schade voor de land bouw wordt duidelijk. Boe ren in de omgeving hebben gemerkt dat ze goedkoper uit zijn als ze voer versprei den in het reservaat. Geen wonder dat het aantal over winterende kraanvogels in dit gebied ieder jaar toe neemt. Wanneer moet u af reizen? Er is altijd wel wat te zien in de Hula-vallei, maar de beste tijd zijn de trekseizoenen. Tussen maart en mei en tussen sep tember en november passe ren een half miljard vogels het Israëlische luchtruim. MIDDELLANDSE ZEE SYRIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 153