19 reizen Tjrf $*•>4 reizen@wegener.nl |jjjj 024-3650360 PZC Zaterdag 14 juni 2008 Genieten in Split met op de achtergond het Diocletianus paleis. foto ANP/Johanna Huber deze reis gaan er zo'n 25 mee. Het is. als met de meeste vair dit - soort reizen langs het Middelland se Zeegebied: in theorie kan je zei len, in de praktijk komt het daar zelden tot nooit van. Alles wat in het verleden op deze schepen her innerde aan een zeilftmctie, is op geofferd aan het comfort van de passagiers. Waar eerst vrijelijk de zeilen kon den wapperen zijn nu hutten ge bouwd, inclusief wastafel en douche. Bovenop die hutten is een zonnedek, waar zeilen alleen maar hinderlijke schaduw veroorzaken. De twee zeilzakken die er liggen, worden dan ook vooral gebruikt om er het lichaam op te vlijen. De Nerezine heeft ook de neiging nogal lang onder weg te zijn, en niet de baaitjes aan te doen waar van wij in het vliegtuig naar Zadar nog hadden gedroomd. Kapitein Dino Mavra, een bejaarde zee bonk, legt zijn schip steevast stil óp respectabele afstand van de wal. Daar is het minder beschut dan je tijdens wateractiviteiten zou wensen. Het merendeel van de opvarenden, toch al op een leeftijd dat lichame lijke activiteiten noodgedwongen tot een minimum worden beperkt, houdt het badpak daarom liever droog. Terwijl juist die diepblauwe wateren zoveel te bieden hebben. Het zou een verplicht onderdeel moeten zijn van reizen als deze: voor iedereen een duikbril met snorkel, en instructies over hoe ze te gebruiken en zee-egels te vermij den. Het betekent dat de aandacht zich tijdens de reis vooral richt op elkaar. Mijn charmante reisgenote en ik zijn het schoolvoorbeeld van wat zo'n minicruise in zomerse omstandigheden vermag. Van koe tjes en kalfjes gaan de gesprekken al snel over op wezenlijker onder werpen, en als we de zon verschil lende keren samen ten onder zien gaan, willen we hem ook wel sa men zien opkomen. Zoals op het eiland Vis. Daar kiest de Nerezine voor het eerst een be schutte baai, met bergen en rotsen, wat vervallen villa's en een strand je. Het strandje wordt de uitvalsba sis voor een spannende verken ningstocht naar de villa's, waar ooit de top van de Joegoslavische communistische partij zijn vakan ties vierde, inclusief maarschalk Ti to. Nu zijn de muren volgespoten met graffiti en de houten vloeren deels gestript en verwijzen gebruik te condooms naar de veranderde functie sinds het uiteenvallen van Joegoslavië. Hoger op het eiland liggen stenen bunkers, die bij nadere beschou wing alleen uitlaatpijpen blijken te bevatten. Op zoek naar waar die vandaan komen, vinden we een tunnelingang, die zich na enkele meters opsplitst. Vis is vergeven van tunnels, al gegraven toen de partizanen er tijdens de Tweede Wereldoorlog onderdoken, horen we later. Hoe ze ook uitnodigen tot nader onderzoek, zo donker hoeft het nou ook weer niet. De reis eindigt in Trogir, net als vrijwel alle voorgaande steden door de Unesco geplaatst op zijn werelderfgoedlijst. Ook hier weer een overdaad aan nauwe straatjes, pleinen met terrassen en een wa terfront dat zich kan meten met de meest idyllische van de Franse en Italiaanse kust. Wie meer wil, kan afzakken naar het op een steenworp afstand gele gen Split, terecht bekend als de pa rel van de Dalmatische kust. Uit gaan, historie, shoppen, Split biedt het allemaal. Het is de plek om bij te komen van een enerverende Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Het zeilcruiseseizoen langs de Kroatische kust loopt van april tot en met okto ber. De prijs per week per persoon aan boord van het in dit verhaal besproken schip Nerezine bedraagt 359 euro in het voor- en na seizoen tot 559 euro in het hoogseizoen (volpension). Inclusief vliegreis vanaf Schiphol met Croatia Airli nes komt de vanafprijs op 762 euro per persoon per week. Ook andere reizen vanuit andere havens zijn moge lijk. In totaal liggen er zo'n tachtig schepen klaar voor dit soort reizen. www.idriva.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 151