reizen Geld voor souvenirs Tot mijn verbazing zit Ismael aan een van de tafeltjes de krant te lezen V-v Veel gebeurt er, volgens Koos van Wees, niet tijdens zeiltochten langs de Kroatische kust. Maar goede gesprekken en de zon zien ondergaan en weer opkomen, heeft ook zijn charme. reizen@wegener.nl PZC |Hj| 024-3650360 Zaterdag 14 juni 2008 O m TO 7\ 00 O Een goede naam hebben we niet in Marokko. Al thans, niet wanneer het om geld uitgeven gaat. „Kijken, kijken, niet kopen." In elke souk, bij elke toeristische attractie wordt je ermee geconfronteerd, zo dra men hoort dat je Nederlander bent. Over het alge meen kun je daar schouderophalend aan voorbij gaan. Wanneer je de rotzooi ziet die men je aan wil smeren, getuigt niet kopen alleen maar van gezond verstand. De gemiddelde handelaar in een willekeurige souk vraagt in eerste instantie een prijs die al zijn handels waar bij elkaar nog niet waard is. Zonder blikken of blo zen. De vijftig euro, die een prachtige antieke (ja,ja) pot moet opbrengen is zó uit de lucht gegrepen dat de po tentiële koper er even naar moet happen. Maar, wie naar een prijs heeft gevraagd, móet gaan onderhande len. Om ervan af te zijn, bied je vijf euro voor die pot. En dan maar hopen dat de verkoper zegt dat je de pot op kunt. Ben je er van af Maar dat valt vaak tegen. Hoe wel het absurd lage bod (to procent van de vraagprijs) wordt begroet met hoongelach, volgt al snel een tegen bod. Tien euro, zegt de man en vertrekt geen spier. Veer tig minder dan zijn eerste prijs! Voor je het weet sta je voor 7,50 euro op straat met een droevige pot, die je ei genlijk niet wilde hebben. Als zakelijk onbenul betaal ik meestal maar wat men vraagt en ik begrijp echt wel dat ik regelmatig teveel betaal. Om zo weinig mogelijk het gevoel te krijgen dat mij een oor is aangenaaid, koop ik over het algemeen gewoon niets. Ergens in de adembenemend mooie 'Gorges des dadès' stoppen we voor een kop koffie. Aan de overkant de onvermijdelijke souvenirwinkel. De verkoper ziet ons Nederlandse nummer bord en roept lachend: Holland? Ik vermoed welke zin erop volgt, maar de man verrast me. In een paar grappige volzinnen nodigt hij ons uit om toch maar vooral bij hem thee te komen drinken. Hij heeft familie in Nederland en ook zijn vrouw zal blij zijn die taal weer eens te horen. Izmael blijkt een gezellige man, mét een aardige vrouw en zeven kinderen. In een paar minuten legt hij uit hoe zijn bedrijfje werkt. Vrouw en kinderen maken de sou venirs en hij verkoopt ze in de grootste souks van het land. Morgen vertrekt hij naar de kustplaats Essaouira. Hij heeft net alles ingepakt, maar omdat wij vast wel willen zien wat hij daarginds allemaal gaat verkopen, opent Izmael de twee enorme tassen en gooit de han del op de vloer van zijn woonkamer. „Kijk eens wat een mooie spullen! Alleen het beste van het beste natuurlijk." De sympathieke man kijkt me aan met een blik die om complimenten vraagt. Ik meld dat het echt schitterend is. Fout Mijn oog valt op een mooie houten schaal. Ik loop er heen, raap hem op en bekijk hem aandachtig. De schaal is van hout. Oud hout, dat ooit is gebarsten en werd ge repareerd met metalen strips. Wel origineel. Verder is het ding beslagen met metalen versierselen. In het mid den een stuk blik met een jodenster. Ik informeer naar de herkomst van de schaal. Fout 2. Het is een oude berberschaal die werd gebruikt voor het opdienen van couscous. Ismael heeft hem zelf ver sierd. De ster zit er in om de historische band tussen jo den en berbers te benadrukken. Ik vraag wat zo'n schaal nou mag kosten. Jawel, fout 3. Na vijf minuten verlaat ik vijftig euro lichter de shop van Ismael. Ik weet niet hoe erg ik ben getild, maar toch heb ik een goed gevoel. Aardige man, leuke kinde ren, harde werkers, met ook nog eens familie in Utrecht. Die gun ik het helemaal. Daar is niets fout aan. De volgende dag filmen we op een marktje in de buurt. Wanneer we een zonnesteek nabij zijn, schuilen we even in een koffiehuisje. Tot mijn niet geringe verba zing zit daar Izmael aan een van de tafeltjes de krant te lezen. Moest u niet naar Essaouira? De markt, weet u wel? Handenschuddend en vriendelijk lachend zegt hij dat het deze keer niet nodig is. Als ik vraag naar de re den krijg ik een vette knipoog. Gisteren goede zaken ge daan, zegt hij lachend. Met een Nederlander. Kijken, kij ken..., en nog kopen ook. Luieren op zeilrefc KROATIË ITALIË -w SLOVENIË HONGARIJE Zagreb 'p:J KROATIË I J - sis Sibertik 0 Split BOSNIË EN HERZEGOVINA V/s 50 km :JD/ANP SSS Üf|| ijp Dubrovnik MONTE NEGRO De Nerezine in een baaitje op het eiland Vis. foto Petronel Een mens maakt wat mee tijdens een als zeil- reis vermomde niets-doen-vakantie langs de Kroatische kust. Stekelige onderwa ter-egels, een fel brandende zon, idyllische vissersplaatsjes, diep in termenselijk contact, het leven staat bol van de verrassingen. Je moet ermee om kunnen gaan. De reis begint in Zadar, een van historie uitpuilende kustplaats, met een centrum dat sinds de Ro meinen er aan het begin van onze jaartelling de scepter zwaaiden nau welijks is veranderd. Qua indeling dan, want de kleine straatjes van toen zijn in de jaren daarna voor zien van alle bouwstijlen die de ge schiedenis voorhanden heeft. Een gevolg van de door de eeuwen wisselende stadsheren: Romeinen, Byzantijnen, Ottomanen, Slaven, Kroaten, Fransen, Oostenrijkers en Italianen, allemaal lieten ze er hun sporen na. Zelden zoveel historie samengebald gezien op zo'n klein oppervlak als in Zadar. Behalve die historie heeft Zadar een kustlijn die zonder overdrijven mondain te noemen is. De Cote d'Azur, daar doen de met palmen afgezette boulevard en witte palei zen uit vorige eeuwen aan denken. Zo mondain, dat de rijken en be roemden der aarde er graag hun an ker laten vallen, aldus onze trotse gids. Van Roman Abramovitch tot Bill Gates, en van George Clooney tot Brad Pitt, allemaal brachten ze er wel eens de nacht door. Zadar staat model voor al die ande re plaatsen langs de duizenden ei landen tellende Dalmatische kust. Die zijn dan misschien kleiner, maar ademen dezelfde historie en hebben dezelfde nauwe straatjes als ten tijde van het Romeinse kei zerrijk. Met als uitzondering op de regel Si- benik, dat pas rond het jaar 1.000 werd gebouwd maar desondanks hetzelfde stratenpatroon volgt als die oudere steden. Sibenik heeft zonder twijfel het mooist gelegen kerkhof van het westelijk halfrond. Bovenop een paar honderd meter hoge heuvel, met uitzicht over de hele stad, de zee en de eilanden. Je zou er subiet begraven willen wor den. Hoe mooi die plaatsjes als Vodice, Zlarin en Sibenik ook zijn, een zee- zeilreis langs de Kroatische kust is toch vooral met zijn allen in het zelfde schuitje zitten. De Nerezine is een 30 meter lang schip dat plaats biedt aan 34 passagiers. Op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 150