Broeden voor 't vogelasiel 'Musse van boerinnetje zit achterstevoren' BS R a 1 1 004.200 Een vorkje prikken met Charlie's Angels uw- venMoat 8 v er o u o in PZC zaterdag 14 juni 2008 MI i S SsöSfeÉ ik&a ^öööSs«t v-ka»;: sv O in fM u N ob 0£ At- fM hs f§ .'CM U 00 CM es in fM a. My M' fM u N £L De Mikke viert dit jaar feest. Maar het onderkomen van de 25-jarige vogel- en zoogdierenopvang in Middelburg ziet er op sommige plekken letterlijk onderkomen uit. De eveneens jarige PZC heeft De Mikke daarom geadopteerd als goed doel om geld in te zamelen voor hoognodige verbouwingen. door Maurits Sep De ziekenboeg is al verbouwd. De medewerksters kunnen hun geluk niet op. Zo mooi, zo schoon en zo fijn wer ken. En zo rustig voor de zieke dieren, die toch al zo stressgevoelig zijn. Weg zijn de gebarsten tegeltjes, verdwe nen de onhandige spoelbakken waar je ondersteboven in hing om dieren te wassen. Geen last meer van moeilijk schoon te maken vloeren en muren en dus ook niet meer van onhygiënische werkplekken. „We hebben hier immers wel te maken met zieke dieren. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat we het ene zieke dier door het andere laten besmet ten. We moeten alles elke dag ontsmet ten. Maar met die kapotte tegels werd dat toch wel steeds moeilijker", vertelt beheerster Coby Louwerse. In de ziekenboeg ligt nu een strak gepla veide vloer, met afwateringsgoot die keurig is afgedekt door een glimmend rooster. Onder de vloer zit vloerverwar ming. En da's geen overbodige luxe. „Olievogels moeten de eerste dagen in warm water zitten. Nu we met de ande re kustasielen een afspraak hebben met Rijkswaterstaat over hulp bij rampen en de opvang van met olie besmeurde vogels, is dit echt nodig." Langs de muur zijn veertig hokken ge maakt. Voor elk hok zit een schuifdeur tje van gematteerd glas. Veel fijner voor de dieren, want dan kunnen ze echt tot rust komen, zonder last te hebben van Stichting 'PZC Middelburg helpt' Rekeningnummer: 40.26.67.794 langslopende verzorgers die steeds naar binnen gluren. Boven de nieuwe spoel bak - die keurig volgens de arbo-eisen op stahoogte is gemaakt - hangt een af zuigkap. Ideaal als er weer eens olievo gels behandeld moeten worden. Bij het schoonspoelen komen uit de olie gifti ge dampen omhoog, legt Louwerse uit. Dus is een goede afzuiging wel zo fijn. De ervaringen zijn vanaf de eerste dag goed. Over de inrichting van de zieken boeg heeft Louwerse dan ook ruim een jaar nagedacht en gepraat met vrijwilli gers en de vaste aannemer van De Mik ke, Mesu uit Middelburg. „Ik zeg wel eens: 'Ik werk op een vogelasiel en ik broed alle plannen uit'", lacht Louwer se. „De oude ziekenboeg stond er al 23 jaar. Natuurlijk jeukten mijn handen om snel aan de slag te gaan, maar ik heb geduld getoond." Dat moet ook wel, want elk dubbeltje wordt minstens twee keer omgedraaid voordat het wordt uitgegeven. De Mikke is afhanke lijk van subsidie van de provincie en van giften, legaten en fondsen. Het geld dat de actie van de PZC ople vert, is hard nodig voor de quarantaine ruimte. Die moet twee keer zo groot worden om dieren in afzondering te kunnen houden. „We hopen die in de winter te kunnen verbouwen." door Frank Balkenende X eroen van Gastel (35) uit Goes herstelt I van lymfeklierkanker. Hij traint nu I voor de honderd kilometertocht van de Ride for the Roses. De PZC volgt hem in de aanloop naar zondag 31 augustus. Zondag op het gravel. Een toernooi bij tennisvereniging De Bongerd. Jeroen en Marco Borghart kenden in het heren- dubbel geen genade met de opponen ten. I let werd een walkover. 6-1 6-2. Dinsdag liep hij de avondvierdaagse met zijn zesjarige zoon Damian, om ver volgens met zwager Michel een trainingsronde af te leg gen. „Het was zo'n dertig ki lometer, richting Schore en via 's-Gravenpolder terug. Gemiddeld reden we 29,4 ki lometer. Zoals ik me nu voel haal ik die honderd kilome ter wel." Het enige wat nog hindert, zijn de pijn scheuten in zijn handen. Ze melden zich zodra Jeroen een racket of fiets stuur beetpakt. „Komt door de chemo- kuur die je zenuwenstelsel aan tast. Als het goed is, gaat het mettertijd weg." Jeroen is kapper van beroep. Tijdens zijn ziekte hielden zijn vijf kapsters de zaak Charlie Hair draaiende. Recent is Jeroen 'schoon' verklaard. Re den om zijn team te bedanken met een copieus maal. Dus prikte Jeroen donder dag een vorkje met zijn Charlie's An gels: Yoma, Chantal, Annelies, Milou en Anneke. Jeroen van Gastel De inzendingen van lezers voor het project Vertel uw Verhaal druppelen aardig binnen. Maud Minneboo uit Oostkapelle vertelt over de inburgering van een Brabantse in Zeeland. Ruim zes jaar geleden zijn mijn partner en ik naar Oostkapel le gekomen en wij wonen er nog steeds met heel veel ple zier. Een paar leuke, domme, anekdotes van mijn kant wil ik u niet onthouden en die hebben te maken met het Zeeuwse dialect. Ik werkte destijds in de zorg in het oude Ter Mantelinge, later het zorgcen trum Simnia in Domburg. Als Brabant se kende ik de Zeeuwse klederdracht al leen van een enkele keer dat ik op Wal cheren was en natuurlijk van de vele an sichtkaarten. Ik was net een paar dagen werkzaam in het zorgcentrum en werd door een col lega ingewerkt om een aantal boerinne tjes in klederdracht te kleden. Ik vond het heel bijzonder en gaf aan dit best zelfstandig te kunnen doen. Aldus ge schiedde. Een fijn, klein boerinnetje uit Westka- pelle, die honderduit praatte tijdens mijn sessie, ik verstond er helemaal niets van, viel mij te beurt om aan te kleden. Met de zweetdruppeltjes op mijn voorhoofd en de nodige pijnlijke kreten van de spelden in mijn vingers, vond ik dat ik het best aardig had ge daan. Ik had mevrouw mijns inziens keurig netjes aangekleed. Een poosje later loop ik naar de kofïïe- zaal en 'mijn' boerinnetje loopt voor mij met een andere dame in Walcherse klederdracht. Tot mijn verbazing hoor ik die dame zeggen, 'is die nieuwe zuster bie joe ge wist?' Zegt mijn dametje: 'hoe weet jie dat?' Waarop de buurvrouw ant woordt: 'je musse zit achterstevore!' U begrijpt dat ik wel door de grond kon zakken van schaamte. Ik dacht namelijk dat de kanten rand, voor mij het mooie gedeelte van de muts, aan de voorkant behoorde te zitten. Die fout heb ik daar na nooit meer gemaakt. Nog iets om nooit meer te vergeten is het volgende; inmiddels ben ik werk zaam in Simnia in Domburg. Een van de dames wil graag een middagdutje doen en mijn collega en ik helpen haar daarbij, omdat mevrouw slecht ter been is. Aangekomen in haar kamer zegt me vrouw tegen mij; 'zuster, ik mot naar achtere'. Waarop ik mevrouw een eind je achteruit zet. Mevrouw roep nu wat harder; zuster, ik mot naar achtere. Ook nu weer plaats ik mevrouw een stukje achteruit. Mevrouw verheft haar stem en wordt boos en roept nogmaals, 'zuster ik mot naar achtere!!!' Ik zeg, 'mevrouw u kunt niet meer ach teruit, want u staat tegen de muur'. Waarop de dame in kwestie zegt, 'zus ter ik mot naar de plee!!!' Mijn collega was inmiddels rood aange lopen van het lachen en tot op de dag van vandaag word ik hier nog regelma tig mee geplaagd. Nu zes jaar later ben ik al aardig thuis in het Zeeuwse dialect, maar soms moet ik heel goed luisteren, wat er nu precies bedoeld wordt. U kunt uw verhaal kwijt: via email: uwverhaal@pzc.nl per post: PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes of u kunt telefonisch contact opnemen met 0113-315663, Jan van Damme om te over leggen of er een verslaggever bij u langs komt. In het Zeeuws Museum zijn fragmenten van de verhalen van bekende Zeeuwen te ho ren van het project Vertel uw Verhaal, zie ook www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 146