9 spectrum Nieuw 'Wirtschaftswunder' met hongerloontjes 'Ondanks een 40-urige' werkweek maken mensen schulden om rond te kunnen komen' Werner Moll PZC Zaterdag 14 juni 2008 Werner Moll (58) woont in het Brandenburgse dorpje Luckau en had een mooi inkomen toen hij na de val van de Muur dakpannen ging verkopen. „Er werd veel opgeknapt, maar zo'n zes jaar geleden is de markt ingestort. Ik ben toen begonnen als bewaker van een distributiecentrum, 52 kilometer van hier. Dichterbij is geen werk te vinden. Ik werk zestig uur per week voor iets meer dan 3,50 netto per uur." zeggen, maar ze wil eerlijk zijn. „Ik was blij toen mijn dochter uit huis ging. Die lag regelmatig uren voor de televisie en dat kost ook geld. De stroomrekening zakte na haar vertrek met bijna 20 euro per maand. Een vermogen wat je er plotseling bij hebt. Het helpt trouwens niks, want nu is de benzineprijs weer belachelijk hoog. Ik kom nooit vooruit. Als je eens wat over hebt, ben je het weer kwijt aan iets anders. De huur gaat ook weer omhoog, maar mijn salaris staat al jaren stil." Werner Moll (58) woont in het Branden burgse dorpje Luckau en had een mooi in komen toen hij na de val van de Muur dak pannen ging verkopen. „Er werd veel opge knapt, maar zo'n zes jaar geleden stortte de markt in. Ik begon toen als bewaker van een distributiecentrum, 52 kilometer van hier. Dichterbij is geen werk te vin den. Ik werk 60 uur per week, voor iets meer dan 3,50 netto per uur. Van de 850 euro per maand ben ik al aan benzine 220 euro kwijt. Een vergoeding krijg ik niet." Moll krijgt geen ondersteuning van de staat omdat hij een eigen huis heeft. „Dat verhuur ik nu deels om de hypotheek te betalen. Vakantie, uit eten of de bioscoop: het is er niet meer bij. Mijn auto moet bin nenkort gekeurd worden en als hij er niet doorheen komt, heb ik geen oplossing. Een reparatie kan ik niet betalen. Dan word ik ontslagen omdat ik niet meer op mijn werk kan komen. Ik zit klem." Petra Mertens zou wel in aanmer king kunnen komen voor onder steuning, maar dat wil ze niet. „Ik vind het vernederend. Je werkt hard en moet dan toch nog je handje ophouden. Bovendien heb je niks meer te vertellen over je eigen fi nanciën. Bij ziekte van collega's draai ik extra uren en heb ik een vette maand. Maar dat extraatje zou je dan moeten inle veren." Econoom dr. Hilmar Schneider is directeur van het Instituut van Arbeid in de Toe komst (IZA) in Bonn en begrijpt het nega tivisme niet. „Het land plukt momenteel de vruchten van stevige hervormingen op de arbeidsmarkt. Werk is weer aantrekke lijk geworden omdat uitkeringen zijn ver laagd. Tegelijkertijd is het voor werkgevers makkelijker mensen aan te nemen en te ontslaan. Daarom schiet de werkloosheid nu omlaag. Dat is toch beter dan massaal thuis zitten en handje ophouden?" Volgens Schneider doen de Duitsers zich zelf tekort met hun geklaag. „Ze zouden juist trots op zichzelf moeten zijn. Werkne mers zijn veel flexibeler geworden. Het zijn allemaal kleine ondernemertjes, die ook steeds vaker via winstdeling in firma's invloed hebben op hun loon. Duitsland moet accepteren dat er geen weg terug is. De gemoedelijke jaren zestig met een kost- winnaar die stipt om half zes thuis was en het hele gezin kon onderhouden, komen nooit meer terug." Vakbonden, die pleiten voor een algeheel minimumloon van 9,50 per uur, en linkse partijen voeren steeds meer acties tegen de groeiende onderklasse en het 'boze neo- liberalisme'. „De arbeidsmarkt is flink gede reguleerd en dat ontneemt vakbonden hun macht", verklaart Schneider. „De bon den verliezen massaal leden omdat jonge generaties niet meer geloven dat een bond als instituut iets oplevert voor hen per soonlijk. Daarom doen de vakbonden nu alsof de Duitsers massaal worden uitgekne pen." Het verzet van de sociaaldemocratische SPD noemt Schneider 'ongelooflijk kort zichtig'. „Zij hebben de arbeidsmarkther vorming onder Gerhard Schroder nota be ne heel dapper ingezet. Maar onder druk van links populisme krabbelen ze terug. De SPD zou juist moeten uitleggen dat zij meer mensen aan het werk hebben gekre gen. Angela Merkel vindt het prachtig. Zij pakt nu de bonus, terwijl haar CDU amper invloed heeft gehad op het huidige econo mische succes van Duitsland." Petra Mertens begrijpt niets van de deskun digen die over een Duits economisch suc ces spreken. „Bij mij is er geen cent bijge komen. Nul komma nul. Integendeel, het leven is alleen maar duurder geworden. Ploeteren, ploeteren en niet verder ko men. Het levensdoel is: het eind van de maand halen. Steeds meer mensen om mij heen gaan er aan kapot. Velen verlangen terug naar de DDR. Toen konden we niet reizen en hadden we geen auto, maar wat is het verschil met nu? Een auto en vakan tie kan ik niet meer betalen. Ik hoop dat de massa een keer opstaat en de bom barst." Ze drukt haar sigaretje uit. En gaat vakken vullen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 139