spectrum Een jeugdteam, dat zou Hoe sport Soms willen we te mooi voetbal laten zien PZC Zaterdag 14 juni 2008 Martin Waisapy Tot aan de C-jeugd speelde Mar tin Waisapy (26) bij Jong Am- bon. Via omzwervingen bij Feye- noord, RCS en Middelburg kwam hij in 2000 terug bij zijn oude club. Waar hij begon, zal zijn voetbalcar rière ook eindigen. De tatoeage van het verenigingslogo op zijn arm zegt voldoende. „Ik zal nooit weg gaan bij deze club." Jong Ambon zit in zijn bloed. „Mijn vader, ooms en broertje spe len hier. Het zit in de familie." Toch speelde hij een jaar bij de C-junioren van Feyenoord. „Samen met nog vier jongens van Jong Am- bon. Dat was een kans, ja. Ik mocht na dat eerste jaar wel verder, maar ze konden me niet meer twee keer per week ophalen. Dus dat ging niet door." Omdat Jong Ambon geen jeugd meer had, ging de aanvaller bij RCS spelen. Na twee jaar stapte hij over naar Middelburg. Uiteindelijk ging Martin terug naar Jong Am- bon. „Het is echt mijn club. De ge zellige sfeer, de jonge groep. Ik voel me hier thuis. Ons team staat be kend om het technische en snelle spel. Maar soms willen we te mooi voetbal laten zien." Hij lacht. „Zo als Brazilië." Martin is trots op de prestaties van Giovanni van Bronckhorst in het EK-duel tegen Italië. „Een paar we ken geleden was hij hier nog een middag op bezoek, en nu zie je hem zó goed spelen." Maar een voorbeeld, nee, dat is hij niet. „Ik vind het mooi dat een Molukker in het Nederlands elftal speelt. Maar ik heb niet echt een idool." In 2005 kon Martin niet mee met de verenigingsreis naar Ambon, vanwege zijn werk. Dit jaar gaat hij wel. „Voor het eerst. Mijn vriendin en mijn zoontje van anderhalf gaan ook mee. Spannend, ik heb er zin in. Ik laat het gewoon op me afko men. Maar ik denk wel dat ik kip penvel krijg als het vliegtuig landt." Martin gaat daar veel familie ont moeten. „Ze weten al dat ik kom, en zitten met smart te wachten." De Middelburgse sportvereniging Jong Ambon bestaat vandaag 50 jaar. Twee jaar geleden stopte het laatste jeugdelftal en zag de toekomst er niet rooskleurig uit voor de Molukse voetbalclub. Maar Jong Ambon komt terug. Met jong bloed, op naar de hogere klassen van het zondagvoetbal. door Dewi Cigengack foto's Lex de Meester X ong Ambon-erelid Ben de Lima I (60) is al meer dan veertig jaar ac- I tief betrokken bij de voetbalclub, als bestuurslid en speler. Nu speelt hij als oudste spelend lid in het vierde team van Jong Ambon. In de beginjaren van de club was hij sup porter. In die hoedanigheid zag hij de wedstrijd die leidde tot de schorsing van de vereniging, in 1968. Aan het einde daarvan ging iedereen met el kaar op de vuist, waardoor Jong Am- bon tijdelijk ophield te bestaan. „Die wedstrijd ging om het kam pioenschap, en we móesten winnen. Maar ja, de tegenstander, Vogelwaar de van de overkant, natuurlijk ook. We verloren. Meestal geeft de verlie zer de schuld aan de scheidsrechter. Ik ben zo reëel om te zeggen dat het ook zo was. Die man floot zó partij dig! Aan het einde kwam het tot een grote ruzie, de spelers onderling en de supporters onderling. Je wist niet waar je moest kijken. We werden voor twee jaar geschorst, en sommige spelers wel voor vijf jaar." Na die twee jaar besloot een groep Molukse jongens de draad weer op te pakken. „Eén van hen was Bert Pentu ry, Hij speelde op dat moment de ster ren van de hemel bij Middelburg. Om- dar hij erachter zat, had je er zin in. Hij was een voorbeeld. Ze vroegen mij voor het bestuur. Bij Molukkers is er door respect vaak een afstand tus sen jongere en oudere generaties. Een jongere in het bestuur, dat praat wat makkelijker." „In dat eerste jaar heb ik meege- traind, maar ik speelde nooit wedstrij den. Totdat er een oefenwedstrijd was en we een speler tekort kwamen. Bert vroeg me 'Ben, kan je meedoen?' Maar ik ben geen spelend lid, zei ik. 'Dan ben je dat nu', zei hij. Sindsdien voetbal ik ook bij Jong Ambon." In die jaren had de club succes. De tijd van Pieter Tejussa, inmiddels overleden. Hij is volgens De Lima de beste speler die Jong Ambon ooit Jong Ambon 1 in de jaren zeventig. Linksboven Ben de Lima, daarnaast Bert Pentury. Gehurkt (tweede van rechts) spits Pieter Telussa. heeft gehad. Drie keer achter elkaar werden ze kampioen in het amateur- Voetbal, en in het seizoen 1974-1975 werden ze gehuldigd als sportclub van het jaar van Middelburg. „In de eerste plaats is Jong Ambon een voetbalvereniging. Maar cultuur en het sociale aspect spelen een be- 'Met zó weinig middelen al zo lang bestaan, is wel bijzonder. En dat zonder suikeroompjes' langrijke rol. Zeker als we iets organi seren, zoals voor dit jubileum. Dan is het voor de hele gemeenschap. Neem bijvoorbeeld de muziek." De Lima lacht. „Molukkers zijn best kritisch, dus de muziek moet goed zijn, anders bezorg je ze een rotavond. „Als je af- Jong Ambon v Sportvereniging Jong Ambon werdop14juni1958 opgericht. De club heeft vier seniorenteams. Het eerste elftal promoveerde vorige week net niet naar de der de klasse van het zondagvoetbal. Jong Ambon wil hogerop. De vereniging zet voor volgend seizoen in op de komst van twee nieuwe jeugdteams, nieuwe sponsors en een nieuw clubgebouw. v Het bestuur heeft voor het eerst twee mensen op de sponsoring gezet. Vier mensen houden zich bezig met de werving van nieuwe jeugd. De club wil een F en een E-team beginnen. In 2005 gingen dertig clubleden, plus supporters en familie drie weken naar Am- bon om te voetballen en te helpen bij humanitaire projecten. Dit jaar gaat Jong Ambon met een groep van 125 personen met dezelfde twee doelen naar Am- bon. Voor het eerst is dit jaar een Ambonees voetbalteam, Tim Sepakbola Kota Am- bon, in Nederland. Jong Ambon is gastheer van deze club. Vanavond is in sporthal De Kruitmolen het jubileumfeest van Jong Ambon, met muziek, dans en Molukse hapjes. Meer informatie op de website: jongam- bon.com. sluit met lagu lagu, Molukse feestmu ziek, gaan ze uit hun dak." En de vrouwen? „Vroeger hadden we een damescomité, dat voor feesten het culinaire gedeelte organiseerde. Maar voor het jubileumfeest koken de vrouwen ook." De Lima is 'wel een beetje trots' op het vijftigjarig jubileum van de club. „Dat we met zó weinig middelen al zo lang bestaan, is wel bijzonder. En dat zonder suikeroompjes." Jong Am- bon heeft weinig sponsors, en dat is ook te zien als je het wedstrijdveld op loopt. Er hangen maar een paar recla meborden langs de kant. Er is geen tribune. Een schril contrast met het wedstrijdveld van FC Dauwendaele, direct daarnaast. Dat heeft een over dekte tribune met daaronder kleedka mers. De Lima wijst naar de vele bor den van sponsors. „Dat is allemaal Jong Ambon gaat weer naar Ambon. Eind deze maand reist een groep van 125 clubleden met supporters en fami lie naar Ambon om daar op sportief en humanitair gebied 'een steentje bij te dragen'. In 2005 ging een Jong Am- bon-delegatie van ongeveer vijftig personen af naar het Molukse eiland. Nieuw is dit jaar het bezoek van een Ambonees team, bestaande uit negen christenen en negen moslims, aan Ne derland. „En dat is uniek", zegt Jim Pentury, die de reis voor Jong Ambon organiseert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 132