Wouter Bos Peilingen aantal zetels PvdA Hij moet de rust herstellen én afgehaakte kiezers overtuigen. Van Wouter Bos wordt veel verwacht dit weekeinde op het partijcongres in Breda. De toekomst van zijn PvdA staat op het spel. 1 2 Vrijdag 13 juni 2008 PZC 'Ik ben en blijf PvdA- 52 zetels jan feb maa 2006 dec jan 2007 dec jan 2008 Maar de partij verwacht van u meer dan losse standpunten: Bos moet sociaaldemocra ten een inspirerende visie op de toekomst aan reiken. „Ik begrijp die wens. Er heerst zoveel onze kerheid en zorg over de toekomst. Ouders die bang zijn dat hun kinderen het slechter krijgen dan zij. Die situatie daagt de PvdA uit tot in het hart van haar beginselen. Wij zijn immers dé partij die gelooft dat je men sen met behulp van de politiek weer greep kunt geven op hun leven en hun toekomst." Dus? „Dus moeten wij laten zien dat concurren ten als de SP, Verdonk en Wilders zich ver gissen als ze menen dat Nederland bij Lo- bith ophoudt. Dat je immigratiestromen be ter kunt beheersen in Europees verband, dat terrorismebestrijding effectiever is wan neer je internationaal optreedt. Het gaat ook om klassieke dingen: hoe vul je het be grip solidariteit opnieuw in? Neem de Wa- jong (uitkering voor jonggehandicapten - red). Als je op termijn solidair wilt blijven met mensen die écht niet kunnen werken, zul je mensen die nog wat kunnen aan het werk moeten zetten. Rechten en plichten moeten strenger aan elkaar worden gekop peld als we de verzorgingsstaat willen hand haven, dan hoeft de uitkering ook niet om laag. Hetzelfde geldt voor de omgang met nieuwe Nederlanders: iedereen krijgt dezelf de kansen, maar we zullen duidelijk moe ten zijn in wat onze onveranderlijke waar den zijn. Daar hoort bij dat mensen die voor de overheid werken vrouwen een hand geven. Dat is de geaccepteerde norm in Nederland. Over zo'n uitgangspunt moet geen ruis ontstaan." Partijgenoten als Job Cohen en Ahmed Mar- couch creëren juist die ruis. Marcouch pleit er voor dat openbare scholen meer aandacht be steden aan religie. Veel seculiere PvdA-kiezers gruwen van zo'n voorstel. „Ahmed Marcouch is een held, een frontsol daat die miraculeuze dingen doet. Hij maakt zich zorgen over de radicalisering op islamitische scholen en denkt die ontwikke ling met zo'n voorstel tegen te kunnen gaan. Hij wil zelfs boerka's op scholen toela ten, daar ben ik tegen. Maar wij zijn nu een maal een partij van emanciperende burgers: SP." Minister Vogelaar moest in het kabinet het uit hangbord worden van de PvdA. Zij zou de pro bleemwijken opknappen, de sociale samen hang herstellen, allochtone burgers bij de sa menleving betrekken. Maar ze oogst slechts kri tiek. „Dat beeld begint inmiddels te kantelen. De woningbouwcorporaties werken nu mee en ze heeft van mij extra geld gekregen." Dat extra geld leek verdacht veel op een actie 'Red Ella Vogelaar'. „Nee, het was een actie 'Red de Wijken', wat een hondsmoeilijke taak is. Niet voor niets hebben we gezegd dat er minstens tien jaar nodig is eer dit gaat lukken. Maar het wijkenproject behoort tot het hart van waar de PvdA voor staat." Uw critici vinden dat de PvdA te veel heeft in geleverd terwille van regeringsdeelname. Bij het CDA, dat toch een generaal pardon moest slikken, hoor je niemand klagen. Zijn uw partij genoten zeurpieten? „De PvdA is veel te veel met zichzelf bezig. En we zijn natuurlijk een partij van idealis ten, voor wie elk compromis pijnlijk is. Maar als je wilt regeren zijn compromissen nodig. Het is waar dat het een harde leer school is. We hebben fouten gemaakt. Onze nederlagen hebben we benadrukt en onze overwinningen niet goed verkocht. Veel heeft te maken met beeldvorming. Ik ben wel eens jaloers op hoe het CDA dat doet. Neem de kinderopvang. De PvdA wilde er anderhalf miljard euro bij, het CDA wilde Unie op waarde schatten? „Ik heb van de kiezer vier jaar de tijd gekre gen en kan niet na een jaar een reeks resulta ten overleggen. Maar kijk naar wat ik als mi nister al heb kunnen doen: een miljard erbij voor de leraren, de privatisering van Schip hol tegengehouden, meer geld voor de kin deropvang, de bonussen in het bedrijfsleven aanpakken. Dat zou onder een WD'er als Gerrit Zalm niet zijn gebeurd." Heeft u er geen spijt van datu als politiek lei der niet in de Tweede Kamer bent gebleven? „Dit kabinet is een groot experiment, met twee partijen - CDA en PvdA - die in de ver kiezingscampagne fors tegenover elkaar stonden. De afspraak was dat de politieke leiders tot het kabinet zouden toetreden. Soms heb ik wel heimwee naar de Kamer omdat ik me als fractievoorzitter meer in de debatten kon mengen en vaker compromis loos kon zijn. Nu ik niet meer alles kan zeg gen wat ik wil, moet Mariëtte Hamer dat doen. Zij moet als fractievoorzitter in de Ka mer waar nodig ons compromisloze geluid laten horen." Hamer pleit voor nauwere samenwerking met de SP. „Ja, en anderen voor toenadering tot Groen- Links en D66. Ik denk dan: laten we er eerst maar eens voor zorgen dat we goed met het CDA en de Christenunie samenwerken. Want als deze coalitie geen succes wordt, kunnen we het sowieso schudden. Maar ik ben het met Hamer eens: onze vijand zit op rechts, niet op links." arbeiders, vrouwen, nu allochtonen. Dit be tekent dat bij ons de heftigste debatten wor den gevoerd en de meeste blunders worden gemaakt. Nou, dat moet dan maar. Op lange termijn hebben we goud in handen omdat de allochtone politieke elite, waarvan men sen als Marcouch, Ahmed Aboutaleb en Nebahat Albayrak de voorlopers zijn, bij ons zit en niet bij de WD, het CDA of de er niets bij en de CU wilde min der. Er kwam uiteindelijk acht honderd miljoen bij. Toch bestaat het beeld dat de PvdA haar zin niet heeft ge kregen. Maar wie heeft hier nou echt water bij de wijn gedaan?" Uiteindelijk zullen de kiezers de inbreng van de PvdA in de coalitie met CDA en Christen- Bos stelt voor de AOW voortaan deels uit de belastingen te betalen, zodat rijkere ouderen er zelf aan mee gaan betalen. Rita Verdonk presenteert haar partij Trots Op Nederland: de grote partijen, inclusief de PvdA, dalen verder in de peilingen. door Wierd Duk en Dick Hofland fik ben de leider van de PvdA en dat I blijf ik ook. Ik ben nog lang niet I klaar met de partij en met Neder- I land." Wouter Bos slaat, in zijn werk kamer op het ministerie van Financiën, met de vlakke hand op tafel. Alsof de vicepre- mier in één klap alle kritiek wil wegvagen. De PvdA staat op zeventien zetels in de peilin gen: een historisch dieptepunt. Intern woedt een fel debat over de koers van de partij. Wan neer neemt u de regie in handen? „Je moet niet te verkrampt reageren op de bat. Het zou anders maar een saaie boel wor den. Vroeger, onder Kok en Melkert, werd ons verweten dat er te weinig ruimte was voor discussie. Als zo'n debat leidt tot ver warring in plaats van tot nieuwe ideeën, moet ik mijn rol pakken en helderheid bieden. Dat heb ik gedaan door in het integratiedebat duidelijk te stellen dat we niet in oude reflexen moe ten vervallen. Ook in het debat over embryoselectie heb ik een zeer heldere positie ge formuleerd." Het PvdA-plan met de AOW wordt afgezwakt, de partij herstelt zich in de peilingen. Het kabinet Balkenende III presenteert op Prinsjesdag mooie cijfers; het aan de kiezers beloofde 'zoet'. Op 22 november verliest Bos de verkiezingen voor de Tweede Kamer en houdt 33 van de 42 zetels over. De kritiek op Bos' verkiezingscampagne zwelt aan, ook binnen de PvdA. Balkenende verwijt hem 'draaien'. De SP streeft de PvdA (inmiddels in het kabinet) in de peilingen voor het eerst voorbij en krijgt van Maurice de Hond 29 zetels, de PvdA houdt er 27 over. infographic: AA bron: Peil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12