Winkel moet openblijven 'Gelovig ben ik niet, anders zou ik SGP stemmen' Zaterdag 14 juni 2008 25' Jaap Schot: „Ik ben niet zo van de politiek. Maar dat de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland ons steunt, vind ik heel goed. Helemaal perfect ook dat het gemeen tebestuur geen subsidie geeft aan de milieufedera tie, omdat die club met dat geld misschien dingen doet waar de gemeente het niet mee eens is. Ik vind het trouwens flauw dat de ZMF niet in Zierikzee wilde ver gaderen. Ik was laatst voor onze actie in Den Oever. Daar kwam de directeur van de Waddenvereniging naar buiten lopen. Met hem en een paar bestuursle den hebben we gewoon op de dijk staan praten." „Ook met de provinciale po litiek mag de schelpdiersec tor blij zijn, denk ik. Als je ziet dat in Provinciale Sta ten zelfs Groenlinks ons steunt. Da's toch mooi van die man - kom, hoe heet ie - Leen Harpe, ja." „Landelijk heeft de WD ons altijd gesteund en daar stem je dan op. We zijn pas met z'n allen naar de Twee de Kamer geweest. Daar zit ten er bij, die weten ner gens wat van af. Die Van der Vlies van de SGP wel. Die vond ik heel goed. Gelo vig ben ik niet, anders zou ik SGP stemmen. Die zijn altijd recht door zee." Mosselvissers protesteren op de Oosterschelde, tijdens de aanwezigheid van minister Verburg bij de feestelijkheden van de vangst van de eer ste kreeft. foto Marijke Folkertsma alle wet- en regelgeving bedacht? De Waddenzee is een uniek natuurgebied dat moet worden beschermd. Maar de visserij hoort bij die natuur." Ook al stuurt de Kamer niet aan op sane ring, toch heeft hij onlangs verzocht om de waarde van de sector te bepalen. Kop- pejan: „Dat is niet om de hoogte van een schadevergoeding vast te stellen. Dan leg je het hoofd in de schoot en dat doen we niet. Maar mochten er problemen ontstaan, is het goed om te weten wat de sector waard is." Minister Verburg zoekt naar een oplos sing. De Kamerleden Hugo Polderman (SP) en Ernst Cramer (CU) dringen aan op zorgvuldigheid. Anders vernietigt de Raad van State ook de eerstvolgende ver gunning. Cramer: „We hebben in de Ka mer met elkaar bepaald wat we willen: behoud van de mosselvisserij. Het is aan de minister om te vertellen hoe dat juri disch kan. Steeds vaker bepalen juristen wat niet kan. Dat is de omgekeerde we reld." Het enige tegengeluid komt van de Partij voor de Dieren. Esther Ouwehand: „We zijn niet tegen de mosselvissers. De Waddenzee is een uniek natuurgebied. Het is uit oogpunt van natuurbescher ming onverantwoord er nog op mossel zaad te vissen. Onderzoeken over de ge volgen duren zo lang omdat de natuur al zo is verstoord. Dat het tot juridisch ge touwtrek is gekomen, is de verantwoor delijkheid van de minister. We pleiten daarom voor een warme sanering." Minister Verburg heeft de Kamer gezegd tot een 'zorgvuldige balans te willen ko men tussen natuurbehoud in de Wad denzee en perspectief voor de mosselsec tor'. Ze laat het al lopend onderzoek naar de effecten van mosselzaadvisserij in dieper gelegen delen van de Wadden zee 'verbreden en verdiepen'. Maar voor dat dit tot tastbare resultaten leidt voor de mosselmannen, is, benadrukt ze, nog veel onderzoek en overleg nodig. Politiek Den Haag laat de mosselvissers niet vallen. De Tweede Kamer vindt dat de mosselvisserij hoort bij de natuur in de Waddenzee. De boodschap aan minister Verburg is: los dit probleem snel op. door Jeffrey Kutterink Hoe aan de kokkelvisserij een eind is gemaakt - uitkopen om te mogen boren naar gas in de Waddenzee - mag met de mosselsector niet gebeuren, vindt de Tweede Kamer. De Kamer stuurt aan op behoud en niet op sanering. De mosselvisserij heeft bestaansrecht stelt een meerderheid, maar niet ten kos te van alles. Want dat de visserij duurza mer moet, staat voor de Kamer ook vast. „De mosselvisserij moeten we behouden door te werken aan juridisch houdbare vergunningen", stelt het Zeeuws Kamer lid Ad Koppejan (CDA). „Dat betekent bijvoorbeeld dat er zo snel mogelijk goe de beschrijvingen moeten komen van de habitats; de permanent onder water staande zandbanken. Maar tijdens de ver bouwing moet de winkel open blijven." Dat vindt ook Bas van der Vlies van de Staatkundig Gereformeerde Partij. „We hebben de morele plicht om de mossel sector in de benen te houden. „Tot er een oplossing is, moet er worden gevoch ten voor een vergunning om mosselzaad te mogen vangen in de Waddenzee." CDA, PvdA, WD, CU, SGP en SP vin den het schrijnend dat vissers elk half jaar voor de rechter moeten staan om hun vangstrechten te verdedigen. Ook minister Gerda Verburg (CDA, LNV) is daar niet blij mee. Kritiek is er in de Ka- Zeeuws Kamerlid Ad Koppejan (CDA) mer dan ook op natuurorganisaties die de vergunningen aanvechten. Koppejan vindt dat daar een eind aan moet ko men. „Vissers en natuurbeschermers heb ben elkaar nodig. Denk bijvoorbeeld ook aan de komende discussie over de zand- honger in de Oosterschelde." De PvdA 'De Waddenzee is een uniek natuurgebied. Maar de visserij hoort bij die natuur' zit op dezelfde lijn. „Natuurorganisaties en vissers komen elkaar steeds tegen en moeten gezamenlijk optrekken", rea geert Lutz Jacobi (PvdA). Net als het CDA, Christenunie, SGP, SP en Ver donk wil de PvdA niets weten van een sanering van de mosselsector. „De over heid moet alles uit de kast trekken om dit probleem vlot te trekken. Waarom is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 125