Mosselsector Ze zijn allemaal 18 Zaterdag 14 juni 2008 De mosselsector heeft vaker voor hete vuren gestaan, maar beleeft nu wellicht de ernstigste crisis in zijn bestaan. De bodem is weggeslagen onder de mosselkweek, terwijl de nieuwe vloer nog niet is uitgehard. door Harmen van der Werf Oosterschelde, hun belangrijkste kweek- gebied, te verliezen. Het gebeurt uiteinde lijk niet, mede dankzij de tomeloze inzet van de milieuactiegroep Oosterschelde Open. Het gaat de mosselsector vervolgens jaren lang voor de wind. Mosselkwekers bele ven in de jaren tachtig van de vorige eeuw gouden tijden. De aanvoer van mos selen bereikt recordhoogtes. De beperkin gen volgen elkaar daarna op, met als cli max het recente (voorlopige) verbod op mosselzaadvisserij in de Waddenzee. Hoe kan de mosselsector deze crisis, wel licht de ernstigste in zijn bestaan, overle ven? Niemand heeft een pasklaar ant woord. Het is duidelijk dat de vernieuwin gen door moeten gaan. Niet voor niets hebben al dertig bedrijven geïnvesteerd in systemen waarmee mossellarfjes die in het water zweven, kunnen worden inge vangen. Deze mosselzaadinvanginstalla- ties (mzi's) kunnen, stelt projectleider aquacultuur bij Roem van Yerseke Pieter Geijsen, 'een heel belangrijke aanvulling gaan vormen op de beperkte hoeveelheid mosselzaad'. Zo denken ze er bij Prins en Dingemanse ook over. Volgens directeur Edwin Fou- draine en projectleider aquacultuur Ro nald de Vos is het moment niet eens meer zover weg dat het bedrijf de helft van de mosselproductie uit ingevangen mosselzaad haalt. Voor dit jaar verwach ten zij al anderhalf a twee miljoen kilo mosselzaad van de 8i invangsystemen bij Den Helder te kunnen oogsten. Prins en Dingemanse is dan ook al sinds 2002 hier mee bezig. Of mzi's echt een alternatief kunnen wor den, zal voor een belangrijk deel afhan- De mosselsector zou de winkel open mogen houden, zolang ze met de verbouwing bezig was. Oftewel, mosselkwekers zouden op mosselzaad in de Waddenzee mogen blijven vissen (tot 2020), terwijl ze bezig waren met een vernieuwingsslag om minder afhankelijk te worden van mosselzaad van de Wadbodem. De rui ten van de winkel liggen inmiddels aan diggelen, sinds de uitspraak van de Raad van State van 27 februari. En het is nog maar de vraag hoeveel mosselkwekers hun winkel kunnen openhouden, laat staan aan innovaties werken. Al vaker heeft de mosselsector in crisis verkeerd. In 1949 slaat de mosselparasiet toe in Zeeland. Mosselen op kweekperce- len zijn ineens waardeloos. Den Haag biedt uitkomst. Zeeuwse mosselkwekers mogen mosselen gaan kweken in de Waddenzee, waar ze tot die tijd alleen mosselzaad haalden voor de kweek in Zeeland. De watersnood van 1953 is ook zo'n mo ment. Om herhaling van de ramp te voor komen moeten alle zeegaten dicht, behal ve de Westerschelde. Kwekers dreigen de Mosselzaad heeft zich gehecht aan het net van een invangsysteem in het Malzwin bij Den Helder. foto Prins en Dingemanse Projectleider Ronald de Vos bij een invangsysteem voor mosselzaad, foto Prins en Dingemanse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 118