is desastreus voor Yerseke :M!ll 'Een nieuw schip konden we contant betalen' lil Zaterdag 14 juni 2008 l 13 visserij in 2005 verboden werd. De eerste honderd hadden volgens Holstein binnen een halfjaar werk gevonden maar nu is tien procent nog steeds haanloos. Daarnaast wordt in het mosselseizoen ge bruik gemaakt van uitzend- en oproep krachten om de mosselen te verpakken. De mosselverwerkende bedrijven zitten al lemaal in Yerseke. Daar zal de klap dan ook het hardst aankomen als de mosselsec tor omvalt. „Dat zou desastreus zijn", zegt burgemees ter Jan Huisman. „Ik heb nog niet zolang geleden kinderen op bezoek gehad uit de hoogste klassen van de basisschool en ik heb hun gevraagd bij wie pappa, mamma of een broer in de mosselsector werkte. Haast de helft van de vingers gingen om hoog. Yerseke hangt van de mossels aan el kaar." Huisman schat dat zeker 30 tot 40 procent van de inwoners van het dorp direct of in direct een boterham verdienen aan de mosselsector. Yerseke heeft ruim 6500 in woners, dat zou betekenen dat 2000 tot 2500 mensen getroffen worden als de sec tor moet stoppen. „Maar ik weiger daaraan toe te geven", zegt Huisman. „Zo somber wil ik niet zijn. Ik ben optimistisch van aard en ik hoop dat er een oplossing komt. Ik weet dat daar hard aan gewerkt wordt. In mijn ogen kan het niet zo zijn dat we de mos sels ook nog kwijt raken. De kokkels zijn we al kwijt en dat doet nog steeds pijn. Nog steeds liggen de werkloze boten in de haven, dat is verschrikkelijk." In Bruinisse zullen de gevolgen voor het dorp minder zichtbaar zijn, verwacht Wout van den Berg, zelf woonachtig in het Duivelandse vissersdorp. Alle mosse len die de Bruse vissers kweken worden verwerkt in Yerseke. De gevolgen voor Bruinisse zitten dan ook vooral in het ver lies van werkgelegenheid bij de kweekbed- rijven en toeleveranciers. Ook binnen de muren van het gemeente huis is niet direct te achterhalen hoe groot de gevolgen voor het vissersdorp en Zierik- zee zijn als de mosselsector omvalt. Wel wordt met argusogen gekeken naar de ge volgen voor de mossel als toeristisch pro duct. Zilte Zaligheden (waar de mossel bij hoort) is één van de promotiepijlers van de WV en ook de schepen, de havens en de visserijfeesten trekken altijd veel toeris ten. De dreigende sanering van de mosselvloot komt na jaren van onzekerheid in de sec tor. Steeds terugkerende juridische gevech ten met natuurbeschermingsclubs over de mosselzaadvisserij in de Waddenzee en in perking van de visgronden hebben de sec tor geen goed gedaan. De aanvoer van mosselen is ten opzichte van de topjaren (eind jaren tachtig, begin jaren negentig) gehalveerd. „De bedrijven zijn nu ingericht op het verwerken van on geveer 100 miljoen kilo per jaar", zegt Hans van Geesbergen. „Vorig jaar is de sec tor tien miljoen kilo mosselzaad kwijtge raakt omdat er door juridische procedures niet in september maar pas in november gevist kon worden. Toen was al heel veel zaad weg. Je verliest kostbare kweek door de lengte van procedures." Deze onzekerheid heeft inmiddels gevol gen gehad. „Het meest zichtbare gevolg in Bruinisse is natuurlijk het vertrek van Maaskant", zegt Wout van den Berg. De scheepswerf had tot 2007 een vestiging in Bruinisse maar die is gesloten omdat er nauwelijks meer in mosselkotters werd geïnvesteerd. „Vroeger was het zo dat je naar de fabriek ging om zaken vroegtijdig te vervangen. Tegenwoordig is alles op re paratiebasis. Het moet eerst kapot. En om dat we weinig dagen op zee zitten doen we tegenwoordig heel veel in eigen be heer." Van den Berg en Jaap Holstein be speuren dat de financiers van de sector steeds voorzichtiger worden. „Wat je ziet is dat bij de Fortisbank al gevraagd wordt hoeveel voorraad mosselzaad er op de ban ken ligt. Dat is nooit eerder gebeurd. Er wordt nu al moeilijk gedaan over een over bruggingskrediet en die kredieten zijn bij ons heel gebruikelijk. De sector staat op wankele peilers", zegt mosselvisser Wout van den Berg. Dat geldt zeker ook voor de handelaren, stelt Jaap Holstein van de vereniging van mosselhandelaren. „Op een gegeven mo ment kom je op het punt dat je je moet af vragen of je niet moet verhuizen naar een land waar je wel je benodigde mosselen kunt krijgen in plaats van een rauw pro duct te verslepen naar Yerseke." Een deel van de mosselen die in Yerseke worden verhandeld, worden nu ook al geïmpor teerd vanuit het buitenland omdat de Zeeuwse vissers alleen niet aan de vraag kunnen voldoen. Wim Schot: „Ik ben 51 jaar actief geweest in de visserij. Het bedrijf heb ik overgeno men van mijn vader. Ik heb nooit iets anders gedaan. De beste periode was tus- sen 1970 en 1980. Daar wa ren topjaren bij. Zes tot acht weken zaad vissen was normaal. Nu mag je niks meer. Het gaat me zéér aan het hart als het bedrijf ten onder zou gaan. Gronden als bij de Prommel en de Plompe Toren, waar over grootvader al boerde, zijn nog precies eender als toen. Van schade is geen sprake. In 1980 ging de prijs van de mosselen omhoog. Dat wa ren goede tijden. Zo goed, dat we toen een nieuw schip contant konden beta len." Jaap Schot: „Ja, één komma twee miljoen gulden, dat was een hoop geld in die tijd. We moeten nu investe ren in zaadvanginstallaties. Maar als we in de bodem cultuur niks meer verdie nen, kunnen we ook niet investeren. We kunnen jaar lijks een miljoen ton (een mosselton is too kilo, red.) afzetten. Daar wilde de rege ring in de jaren negentig ook naar toe. Maar we kun nen maar vier- tot vijfhon derd ton leveren. Dat is te genwoordig de top, omdat we minder zaad mogen vis sen." fotografie Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113