Mosselseetor Ondergang sector - lit 12 Zaterdag 14 juni 2008 menukaart zetten. Omgerekend zouden dat 58 banen per Zeeuwse mosselkotter zijn. Zeeland heeft 60 mosselkotters in de vaart. Gemiddeld werken drie personen op een kotter en dat maakt ongeveer 180 arbeidsplaatsen. Achtentwintig kotters hebben als thuishaven Yerseke. Bruinisse heeft een vloot van 22 kotters en in Zierik- zee liggen zeven mosselschepen. De overi ge schepen liggen in Hontenisse (1) en Tholen (2). De vissers kweken de mossel op tot het schelpdiertje rijp is voor consumptie en dan gaan de mosselen naar de mosselver- werkende bedrijven om te worden ver pakt en verhandeld. Bij die mosselverwer- kende bedrijven zitten verreweg de mees te arbeidsplaatsen. Jaap Holstein van de vereniging van Zeeuwse Mosselhandelaars schat dat bij deze bedrijven ongeveer 1000 tot 1500 mensen werken, verdeeld over tien bedrij ven. „Het is een beetje lastig om het exact te zeggen want de meeste bedrijven ver werken ook andere schelpdieren." 'Op een gegeven moment kom je op het punt dat je je afvraagt of je niet moet verhuizen' Voor het overgrote deel gaat het om vaste banen. „Verkooppersoneel, onderhoud, kwaliteitsbewaking, dat soort banen", zegt Holstein. Hij denkt dat het lastig zal worden voor deze mensen om in de om geving passend werk te vinden. „Een groot deel heeft een specifieke oplei ding en voor hen zal het lastig zijn om an der werk te vinden. Zeker als ze in de re gio willen blijven. Dat hebben we ook ge zien bij de kokkels." In de kokkelsector werkten ongeveer 200 man die moesten omzien naar ander werk toen de kokkel- Ais er geen oplossing komt voor de mosselsector liggen straks 61 Zeeuwse schepen aan de kant. Dat heeft enorme gevolgen voor de werkgelegenheid. Niet alleen directe, ook veel indirecte banen verdwijnen. door Melita Lanting Onze vrouwen huilen", zei Wout van den Berg, mossel voorman eind maart tijdens zijn jaarrede voor de vereni ging Algemeen Vissersbelang in Bruinis se. „Tranen om hun mannen die zwij gend de zoveelste tegenslag verbijten, tra nen om de zonen die hun toekomst wordt afgenomen." De uitspraak van de Raad van State om mosselzaadvisserij op de Waddenzee in de komende jaren niet meer toe te staan, is als een mokerslag aangekomen in de mosselsector. Als er niets gebeurt bete kent dit het einde van de mosselsector in Zeeland. Daarmee zouden ongeveer 3500 arbeids plaatsen verloren gaan. Dat is althans de schatting van Hans van Geesbergen van de producentenorganisatie Mosselcul tuur. Van Geesbergen rekent daarbij ruim. Niet alleen de mosselvissers en de mosselverwerkende bedrijven worden daarbij gerekend maar ook alle andere be drijven die zaken doen met de mosselsec tor. Scheepswerven voor nieuwbouw en onderhoud, bedrijven die de enorme hoe veelheid elektronica aan boord leveren (en repareren) maar ook de brandstofle veranciers, de fabrikanten van de plastic zakken en bakken waarin de mosselen worden verpakt, de transportonderne mers en de horeca die de mossel op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 112