van Europese natuurregels 'In voederen van vogels zijn wij de besten' i Zaterdag 14 juni 2008 9 land eindelijk eens werk te maken van de officiële aanwijzing van speciale bescher mingszones in het kader van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. 'En wat mag dat dan wel betekenen voor bestaande eco nomische activiteiten?', vroegen enkele Ka merleden die er een slecht voorgevoel bij hadden. Staatssecretaris Faber beweerde - ingefluisterd door haar ambtenaren - dat er geen gevolgen zouden zijn. Haar opvol ger CDA-minister Cees Veerman (2002- 2007) heeft veel voor de schelpdiersector gedaan, maar ook hij ondernam juridisch geen actie. Mosselkweker en -bestuurder Wout van den Berg uit Bruinisse vertelt: „We heb ben er ten tijde van Faber al op aangedron gen de schelpdiersector als bestaand ge bruik in de Waddenzee te benoemen. Dat werd afgedaan als overbodig." Politiek Den Haag wiegde de mosselkwe kers dus in slaap. Ja, de mechanische kok kelvisserij in de Waddenzee lag wel con stant onder vuur van natuur- en milieuor ganisaties. Maar die tak van sport is toch van een andere orde dan de veel oudere mosselkweek, was het idee. Kokkelvissers brengen hun oogst direct op de markt. Mosselkwekers doen dat niet. Ze ver- zaaien mosselzaad op kweekpercelen in de Waddenzee, waar het in twee, drie jaar uitgroeit tot grote mosselen. Als gevolg van het gevecht rond de mecha nische kokkelvisserij tikte ondertussen een tijdbom. Horend dol geworden van al le beroepsprocedurs tegen de mechani sche kokkelvisserij riep de Raad van State de hulp in van het Europees Hof van Justi tie in Luxemburg. 'Hoe moeten we de Eu ropese natuurrichtlijnen uitleggen?', luid de de vraag. In februari 2004 kwam het Luxemburgse Hof met een reactie die nog steeds nadreunt. De mechanische kokkel visserij moest voortaan van tevoren aanto nen dat zij geen schade toebrengt aan de natuur, luidde het oordeel. Wout van den Berg Mosselkwekers zagen de ernst van die uit spraak in. 'Als zoiets collega-vissers kan overkomen, waarom ons dan niet?' De druk op de mosselsector om te verduurza men, om onafhankelijker te worden van het in de Waddenzee gevallen mossel zaad, was ook al opgevoerd. En in het voorjaar van 2002 hadden de Waddenvere niging en Vogelbescherming voor het eerst bezwaar aangetekend tegen een ver gunning voor mosselzaadvisserij. Dé strijd was begonnen, in februari 2005 gevolgd door de eerste mokerslag. De Raad van Sta te verklaarde de kokkeluitspraak uit Luxemburg ook van toepassing op de mos selzaadvisserij. Wout van den Berg - die ooit een tijdje biologie studeerde aan de universiteit - sloeg aan het internetten. Hij hield in het voorjaar van 2005 een jaarrede in Bruinis se met een onheilspellende boodschap. 'Ook wij mosselkwekers moeten eraan ge loven.' Overleg met natuur- en milieuorganisaties volgde, maar dat mislukte. De eisen en wensen liepen te ver uit elkaar. 'We vissen al zeker honderd jaar op mosselzaad in de Waddenzee. Wat doen we opeens ver keerd?', was de grondgedachte bij de mos selkwekers. Ze voelden zich bovendien ge sterkt door minister Veerman. Hij had hen zojuist tot 2020 de ruimte gegeven op mosselzaad te vissen, als ze serieus werk gingen maken van innovaties. De Waddenvereniging en Vogelbescher ming voelden zich ook sterk staan. Zij wis ten met de ingewikkelde Europese natuur regels aan hun zijde dat minister Veer- mans beleid zo goed als zeker juridisch op drijfzand was gebouwd. Voorjaar 2006 zagen de partijen elkaar weer in Den Haag bij de Raad van State. Mosselkwekers mochten nog wel vissen, oordeelde de Raad van State voorlopig. De definitieve uitspraak over die voorjaarsvis serij 2006 volgde onlangs, op 27 februari 2008, een zwarte dag voor de mosselsec tor. Voorlopig is mosselzaadvisserij verbo den, tot er meer duidelijk is over mogelij ke schadelijke gevolgen of er moet een juri dische oplossing komen. De mosselsector heeft het tij langs politie ke of juridische weg niet kunnen keren. Van den Berg volgt daarom sinds 27 fe bruari doelbewust een andere strategie, sa mengevat onder de leuze 'De groene leu gen'. Hij probeert natuur- en milieuorgani saties in het hart treffen, door hun draag vlak bij subsidiegevers en in de samenle ving te ondermijnen. De intellectueel in hem ziet meer. „De visserijtak van het mi nisterie van Landbouw doet er alles aan om de sector boven water te houden, ter wijl de natuurtak de andere kant oproeit." En hij stelt nuchter vast. „De Raad van Sta te had in 2006 de visvergunning al kun nen verbieden. We zijn gematst, waar door we in 2006 en 2007 tenminste nog hebben kunnen vissen." foto's Ronald den Dekker Jaap Schot: „Net als bij de boer is goeie grond voor de schelpdiervisser alles. Die levert het voedsel voor de mossel. Maar dat wil niet zeggen dat het dan ook elk jaar goed is. We weten al honderd jaar dat je die ga rantie niet hebt. Dat is de natuur." „De quota voor mosselzaad zijn ingevoerd nadat we in 1990 de schuld kregen van het ontbreken van zaad op de Wadden. Dat zaad is weggewaaid, maar volgexas de Waddenvereniging had den wij dat allemaal opge vist. Dat betekende de ken tering voor ons. Later werd de Oostelijke Waddenzee af gesloten." „Toch ging het nog wel goed. Omdat er meer vraag was dan aanbod, lagen de prijzen hoog. We hebben zeker nog topjaren gehad. Maar de terugloop ging door. Nog meer gebieden werden gesloten." „Ook het verhaal over de ei- dereenden is toen begon nen. Die vogels zouden geen voedsel meer hebben, omdat wij het zaad opvis ten. Maar die eenden zijn na ons gekomen. Ze zijn daar juist omdat wij vissen. Wij zorgen voor vijftien procent meer biomassa op de Wadden. Mosselvissers zijn de beste vogelvoeder- aars van Nederland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109