Gevangen in web f i 11 ai l mum J 8 I Zaterdag 14 juni 2008 De mosselsector is verstrikt geraakt in een ragfijn web van Europese natuurregels. Het ministerie van Landbouw heeft zitten slapen, maar de natuur- en milieuorganisaties waren klaarwakker. door Harmen van der Werf het water zitten, dus eidereenden hebben ook minder te eten. Zo kun je nog eventjes doorgaan. Ieder een is het er wel over eens dat het niet zo goed gaat met de Waddenzee. De natuur lijkt van slag. Een oude wijsheid geba seerd op praktijkervaring wil dat er na koude winters veel mosselzaad valt. Kou de winters zijn er bijna niet meer, door klimaatverandering wellicht. Mosselkwe kers (en eidereenden) merken het aan den lijve. Dat is één stukje van het het natuurver- haal, maar er is meer, veel meer, waar mee de mosselsector sinds 1993 is gecon fronteerd. Het wegstormen of leegvissen van mosselbanken op de droogvallende platen was begin jaren negentig één van de aanleidingen om het visserijbeleid eens goed onder de loep te nemen. Mos selkwekers waren gewend vrij op mossel zaad te vissen. In 1993 was dat afgelopen. De droogvallende platen gingen prak tisch dicht, alleen de diepergelegen mos- selzaadbanken bleven over. „Met de natuur kunnen we leven", zei 'De Raad van State heeft ons gematst. We hadden anders al in 2006 niet meer kunnen vissen' mosselkweker Johnny Dhooge uit Yerse- ke een paar jaar geleden in deze krant. „We zijn gewend aan magere en rijkere ja ren, maar het natuurbeleid, dat is iets an ders." Hij kon toen niet bevroeden wat nog op hem en zijn collega's zou afko men. Haagse politici en ambtenaren bij het ministerie van Landbouw die ervoor doorgestudeerd hebben, leken het even min in de gaten te hebben. PvdA-staatssecretaris Geke Faber van Vis serij stelde de Tweede Kamer in 2000 nog gerust. De Europese Unie dwong Neder- Wie had het ooit kunnen denken. Eén van de na tuurvriendelijkste visserij- takken heeft het lid op de neus gekregen. Mosselzaadvisserij op de Waddenzee is voorlopig verboden. Nee, Zeeuwse mosselkwekers zijn niet al tijd lieverdjes geweest. Zeker niet in de ogen van de Waddenvereniging en Vogel bescherming Nederland. Zo waren in 1990 'opeens' vrijwel alle natuurlijke mos selbanken op de droogvallende platen in de Waddenzee verdwenen. Rara, hoe kwam dat? Confronteer je mosselkwekers met die vraag, dan hebben ze altijd hetzelfde ant woord klaar. „Al die mosselbanken zijn weggestormd. Je wilt niet weten hoe vre selijk het kan stormen op de Wadden zee." Spreek je een natuurliefhebber dan krijg je een heel ander antwoord. „Ze zijn leeggevist." Zo gaat het al jaren, de éne partij be weert dit en de andere dat. Waarom gaat de eidereendenstand in de Waddenzee bijvoorbeeld achteruit? Vogelbescher ming weet het. Dat is de schuld van de schelpdiervisserij. Nee, zeggen de mossel kwekers, er valt gewoon minder mossel zaad in de Waddenzee, omdat er minder voedingsstoffen - met name fosfaten - in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 108