(nock-out door middel van drukpunten boefenaars van ^usho-jitsu gooien ^tra wapen in strijd. èrona van de Leur zet irnen op laag pitje Prudhomme licht renner en manager telefonisch in. PZC Donderdag 12 juni 2008 43 (yusho-jitsu in Terneuzen ior René van Stee IRNEUZEN - Het is genoegzaam be- pd dat vechtsporters met een elgemikte klap, stoot, trap of )ör middel van een bepaalde eep een wedstrijd kunnen win st. In kyusho-jitsu is er nog een ethode om een belager te ver- tan. En die is best bijzonder. rant tegenstanders worden daar- uitgeschakeld door ze te raken t de drukpunten die ook voorko en in de oosterse geneeswijzen upunctuur en acupressuur. k word altijd een beetje meewa- l bekeken als ik mensen er voor ;t eerst over vertel. Maar als ze ;t in het echt zien, zijn ze met- in overtuigd", vertelt de Terneu- inse karateleraar Mare de Reus, middels zeven jaar actief in kyus- 3-jitsu. En hij praat geen onzin, fant in een kleine demonstratie vermeestert hij in een mum van d zijn pupil Vincent Verstraete, e eerst een welgemikte tik op de n krijgt. Daarbij raakt De Reus is een van de 360 drukpunten in :t menselijke lichaam. Dat zijn ekken waar zenuwuiteinden zit- n of waar zenuwen splitsen of el- tar kruisen. Op het hoofd alleen zitten er bijvoorbeeld vijftien uikbare. ,vusho (vitaal punt)-jitsu (vecht- ïnst) bestaat al duizenden jaren en komt uit China. Daar kwamen ze er proefondervindelijk achter dat de methode echt werkte. „Het ging er toen eigenlijk heel sadis tisch aan toe. Want ze pasten het toe op gevangenen. Die hebben het ongetwijfeld niet prettig ge had", zegt De Reus (33) met gevoel voor understatement. De moderne versie van kyus ho-jitsu is in de jaren zeventig nieuw leven ingeblazen in de Vere nigde Staten door onder andere Evan Pantazi. Inmiddels is Mare de Reus, die er via zijn oude kara teleraar mee in contact kwam, in Nederland vertegenwoordiger van het door Pantazi opgerichte Kyus- hi International. Deze organisatie houdt zich bezig met het toepas sen, het onderzoeken en het ont wikkelen van het gebruik van drukpunten in vechtsport en zelf verdediging. „Maar dit is niet alles. Ook healing is er een onderdeel van. Dit is kort gezegd zelfgene zing met behulp van acupressuur of acupunctuur. En daarin onder scheiden wij ons duidelijk van an dere organisaties op het gebied 1*5 In de zelfverdedigingssport kyus- ho-jitsu schakelen beoefenaars hun tegenstanders ook uit met behulp van technieken uit de acu punctuur en -pressuur. van kyusho-jitsu. Ook op trainin gen besteden we er heel veel aan dacht aan. Dat is trouwens geen overbodige luxe, omdat het er tij dens de oefeningen stevig aan toe kan gaan", legt Mare de Reus uit. Kyusho-jitsu is door iedereen te le ren. Een basis vanuit een vechtsport is echter aan te beve len. De principes van deze zelfver dedigingssport zijn ook nuttig voor mensen die een aanval die nen te weerstaan. De Reus, zelf in het bezit van de tweede dan in het karate: „Want door tijdelijk een li chaamsdeel van een belager uit te schakelen, is er bijvoorbeeld net ge noeg tijd om het initiatief in een wedstrijd over te nemen of om in een geval van nood weg te rennen. En dat gebeurt in feite op een zeer beschaafde manier, want er komt geen druppel bloed aan te pas." Kyusho-jitsu telt wereldwijd zo'n tweeduizend beoefenaars in dertig - overwegend westerse - landen. Er zijn namens Kyushi Internatio nal jaarlijks internationale conven ties en bijeenkomsten die Mare de Reus ook altijd bezoekt. In Neder land heeft de organisatie dik dertig leden, waarvan ongeveer de helft twee keer per maand bij hem in Terneuzen traint. Er is ook een lo catie in Bant in de gemeente Noordoostpolder. In het weekeinde van 20-22 juni staat kyusho-jitsu drie da gen centraal bij Basic Sports Club aan de Patentweg in Ter neuzen. Met medewerking van de ge zaghebbende Amerikaanse in structeur Asa Seeley vindt daar een seminar over kyus ho-jitsu plaats. Vrijdag 20 juni is er vanaf 18.00 uur een training. Zater dag begint om 10.00 uur een lesprogramma van Kyusho In ternational. Zondag staat vanaf 10.00 uur healing centraal en worden er examens afgenomen. Meer info is verkrijgbaar via 06-10449213 en te vinden op www.kyusho.biz. Met behulp van technieken uit kyusho-jitsu raakt Mare de Reus (links) Vincent Verstraete op een drukpunt in zijn kin. Verstraete is hierdoor meteen uitge schakeld en kan niet verder strijden. foto Camile Schelstraete vaiiefenVö^tfrwrnt Ondanks excuses mag Tom Boonen dit jaar niet naar de Tour de France JMECEN - Voor turnster Verona ,n de Leur lijkt het einde van rar turncarrière nabij. De rege- nd nationaal kampioene zal in ?t weekeinde van 21 en 22 juni in msterdam haar titel niet verdedi- :n en vergooit zo haar laatste ms op kwalificatie voor de Olym- sche Spelen. Afgelopen weekein- deed de 22-jarige turnster ook niet mee aan de halve finale van Nederlandse kampioenschap- in in Enschede. In plaats daar- n liet ze haar turnkunsten zien dens een schnabbel in een circus- nt in Limme waar de plaatselijke Tnnastiekvereniging haar jubi- um vierde. irder dit jaar liet de Nederlands impioene al de eerste van twee valificatiewedstrijden voor de Eu- pese kampioenschappen lopen. VEENENDAAL - Robert Förster heeft gisteren de eendagswedstrijd Dut ch Food Valley Classic gewonnen. De Duitse wielrenner van Gerols- teiner was na een koers van 210 ki lometer, met start en finish in Vee- nendaal, de sterkste in de massas print. Achter hem werd zijn land en ploeggenoot Sven Krauss twee de. Het peloton streek vlak voor de slotkilometer neer op een groepje vluchters, met onder ande ren de Nederlanders Steven de Jongh, Maarten Tjallingii en Joost van Leijen. Martijn Maaskant, die ook nog vooruit had gereden, speelde onbe doeld een hoofdrol in de laatste honderden meters. De renner van Slipstream liet een gat vallen toen Förster en Krauss hun geslaagde coup pleegden. PARIJS - Tom Boonen mag dit jaar niet meedoen aan de Ronde van Frankrijk. Directeur Christian Prudhomme heeft dat gisteren ge zegd tegen het Franse persbureau AFP. De Belgische wielrenner is be trapt op cocaïnegebruik, zo werd dinsdag bekend. De Tourdirectie heeft de laatste ja ren de gewoonte omstreden ren ners te weren uit de koers. „Wat ons betreft krijgt Boonen een offi cieel startverbod zodra de informa tie die we hebben gekregen beves tigd is." Prudhomme heeft Boo nen en zijn manager Patrick Lef- evere gisteren telefonisch op de hoogte gebracht van zijn beslis sing. De 27-jarige renner van Quick-Step vierde in de Tour al veel successen. Zo won hij al zes ritten en de groene trui voor beste sprinter (2007). De voormalig we reldkampioen zegevierde ook in klassiekers als de Ronde van Vlaan deren en Parijs-Roubaix. Boonen trok gisteren het boete kleed aan, maar bekende geen schuld. De wielrenner en zijn ploeg Quick-Step probeerden de schade te beperken nadat een dag eerder Boonen in opspraak was ge komen wegens cocaïnegebruik. Quick-Step kwam daarom zelf met goed nieuws: De hoofdsponsor verlengt het aflopende contract met de ploeg van manager Patrick Lefevere met drie jaar. Boonen mag blijven, want de ploeg heeft alle vertrouwen in de Vlaamse kop man. Maar dat bericht verdoezelde niet waar het gisteren allemaal om ging: De cocaïnezaak van Boonen. De voormalig wereldkampioen ver ontschuldigde zich bij zijn suppor ters en gaf toe dat hij wel eens uit de bocht is gegaan, niet alleen let terlijk. „Ik ben ook niet perfect", zei hij. Gebruik van cocaïne gaf hij echter niet toe, hij noemde het woord niet eens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69