Voet ba Noorse computersimulatie: Nederlands elftal wint EK Oud-bondscoach Rijvers had veel meer verwacht van Van Basten 'Bescheidenheid moet kracht van Frankrijk zijn' 42 I Donderdag 12 juni 2008 PZC Lilian Thuram (36) speelt zijn zevende grote toernooi. 'Ik zou Van Persie altijd tot spelmaker bombarderen.' Spanjaarden volgen Oranje op de voet; titelkans Italië klein. Austria-Switzerland VIER VRAGEN Hoe volg je het EK? Zie je alle wedstrijden „Ik volg het helemaal op de voet. Ik heb een schotel in de tuin staan en heb een abonnement op de Poolse satteliettelevisie TVPi. Ik kan zo dus alles heel prima volgen in mijn eigen taal." Polen had het tegen Duitsland heel zwaar en verloor met 2-0. Wat vond je daar van? „Dat was een flinke tegenvaller. Maar aanvallend was de ploeg ook ner gens. Dat kwam voornamelijk doordat aanvaller Ebi Smolarek, onze crea tiefste voetballer, onbereikbaar en onzichtbaar was." Hoe doet Leo Beenhakker het als bondscoach? „Niet goed dus. Ik vind hem tactisch echt niet sterk. Tegen Duitsland speelde Polen bijvoorbeeld in de verdediging met vier man op één lijn. Dat moet-ie niet doen, die jongens achterin zijn allemaal niet zo snel. Hij kan er beter nog een mannetje achter zetten. Als hij zijn huiswerk goed had gedaan, had hij dat geweten." Heeft de ploeg nog kansen tegen Oostenrijk en Kroatië? „Nou, ik zie Polen niet de groepsfase overleven. Nederland daarentegen wel. Ik vind Oranje een zekere finalist. Ik ben nu alleen nog op zoek naar de andere. En het is misschien opmerkelijk, maar ik denk dat ook Roemenië jullie poule overleeft." Kees Rijvers (rechts) samen met een andere oud-trainer, Wiel Coerver, aan wie hij eerder dit seizoen de Rinus Michels Oeuvreprijs uitreikte in Tilburg. foto Vincent Jannink/ANP door Frans van den Nieuwenhof CHATEL-SAINT-DÉNIS - Lilian Thu ram is in het zelfbewuste Franse voetbalteam een opmerkelijke ver schijning. Bescheidenheid is zijn kracht. Toch is deze Thuram, gebo ren op het Caribische eiland Gua deloupe, de krachtige motor van het team en heeft ook president Sarkozy kennisgemaakt met zijn vastberadenheid. Met zijn 141 interlands is hij de meest ervaren voetballer op Euro 2008. Ook speelde niemand zoveel wedstrijden (vijftien) op een EK als hij. Thuram is bezig aan zijn ze vende grote toernooi en ook op 36-jarige leeftijd nog in de kracht van zijn leven. Een geheim heeft hij niet. Met een glimlach: „Mijn enige geheim is hard trainen, goed luisteren naar mijn lichaam en er goed voor zorgen. Zuinig eten, wei nig uitgaan en vooral heel veel ple zier beleven aan je sport. De rest doet de natuur." Als kind was hij zo mager dat ge vreesd werd voor zijn leven. De kleine Lilian leerde voetballen op blote voeten, tussen veel grotere kinderen op zijn geliefde eiland Guadeloupe. In zijn jeugd wilde hij priester worden. „Want een priester is de held van het dorp." Zijn moeder Mariana gaf het leven een andere wending. Ze ging naar Frankrijk om werk te zoeken. Later haalde ze haar drie kinderen op. Thuram, die zijn vader nooit De meest ervaren speler op het huidige Europees kampioen schap is de Fransman Lilian Thu ram: 36 jaar, 141 interlands, ze ven grote toernooien. heeft gekend, beleefde een cultuur schok. Van iedere hoogspannings mast die hij bij aankomst in het moederland zag, dacht hij dat het de Eiffeltoren was. In de Parijse voorstad waar hij opgroeide, werd van hem gezegd dat hij 'mooi is voor een zwarte'. Het was, zo ver telt hij, een van de redenen waar om hij zich zo tegen racisme ver weert en het nog niet zo lang gele den, bij de rellen in de voorsteden, opnam tegen president Sarkozy die zonder concessies wilde optre den. Thuram heeft intussen met de president gesproken. En heeft al aangekondigd dat hij na zijn sportieve retraite doorgaat met het strijden tegen racisme en dat hij ook een rol voor zichzelf ziet in ac tiviteiten die te maken hebben met het Franse slavernijverleden. Na het WK van 1994 maakte Thu ram, bijgenaamd Thu-Thu, zijn de buut voor Frankrijk. Hij miste sindsdien geen enkel groot toer nooi, hoewel hij na het teleurstel lende EK 2004 even bedankte voor de eer. Zijn persoonlijke hoogtepunt is de halve finale van het WK in eigen land, in 1998. Te gen Kroatië (2-1) maakte Thuram beide doelpunten en kwalificeerde hij zijn land hoogstpersoonlijk voor de finale tegen Brazilië. „Als er geen foto's van bestonden, zou ik het niet hebben geloofd." Over de ware kracht van Frankrijk wordt in zijn land veel gespecu leerd. De ploeg bleef al zes wed strijden verschoond van tegendoel punten, maar er is veel kritiek op het toernooidebuut tegen Roeme nië. Thuram: „Eén ding is zeker: wij waren altijd op ons best als we ons bescheiden opstelden. Dat ge voel, die concentratie, was onze grote kracht tijdens het WK van 1998. Het is goed als we die bena dering voor ogen houden." door Frans van den Nieuwenhof ILE D'OLÉRON - Dat vórige toernooi in Zwitserland, wie heeft er nog herinneringen aan? 1954, het won der van Bern. Een mensenleven ge leden. Als Kees Rijvers in zijn ge heugen gaat graven, lijkt het alsof hij de magische Magyaren gisteren nog zag voetballen. „Ik ben erbij geweest", vertelt hij niet zonder trots. „Mijn vrouw Annie en ik zijn naar Bern gereisd en hebben gewoon een kaartje gekocht. Al leen om Hongarije te zien. Die speelden het beste voetbal dat ik ooit heb gezien." Het voetbal intrigeert de bijna 82-jarige oud-bondscoach nog steeds. Rijvers volgt het, zoveel hij maar kan. De vraag was: hoe Frankrijk, al dertig jaar zijn thuis land, te bestrijden? Glinsterende oogjes. „Door ze het gevoel te ge ven dat ze beter zijn dan wij. Fran sen praten over niks anders dan respect-respect, maar daar menen ze niks van. Zij vinden zichzelf over het algemeen toch de besten. Laat dat zo, zou ik denken. Hun ei gen hoogmoed is de valkuil." Hij was een topper in zijn tijd. Werd in 1957, als speler van Saint-Etienne, gekozen tot voetbal ler van het jaar in een land dat aan de wereldtop stond. Het Franse voetbal bekoort hem nauwelijks nog. „Ze hebben het laatste decen nium super-toppers gehad. Die zijn er niet meer. Zidane is weg en Henry is een stuk minder, ook door privéproblemen. Als ploeg blijven ze moeilijk bespeelbaar. Ze hebben tal van atleten; middenvel ders en verdedigers van 1.90 meter die ook nog kunnen voetballen. De spelers uit de voormalige kolo niën hebben het Franse voetbal al tijd enorm veel kracht gegeven." Maar de speelwijze staat hem niet aan. Net zomin als bondscoach Raymond Domenech. „Ik zie hem als een echte resultaattrainer. Als voetballer was het een verdediger, een schopper. Zijn team is ook veel van hetzelfde. Die gasten zijn allang blij dat ze bij het Frans elftal horen, dus gaan ze niet uit het con cept voetballen. In het Franse team zie je niemand rare dingen doen." door Windy Kester OSLO - Volgens een kansbereke ning van het Noorse onderzoeksin stituut Norwegian Computing Center heeft Nederland de groot ste kans van alle deelnemers om Europees kampioen te worden. De berekening is gedaan op basis van de feiten nadat alle landen één groepswedstrijd hadden gespeeld. Na de overtuigende 3-0-winst op Italië heeft Oranje volgens de com- Marco van Basten is hem tegenge vallen als coach. „Ik heb, los van de wedstrijd tegen Italië, de afgelo pen tijd weinig of geen verschil ge zien met twee jaar geleden. Het team heeft al die tijd geen ontwik keling doorgemaakt, is niet ge groeid. Dat is Van Basten aan te re kenen." Hij leerde Van Basten kennen in 1983. Rijvers was coach van Jong Oranje dat aan het jeugd-WK deel nam. „Als ik 'm nu zie, kan ik hem af en toe niet volgen. Of eigenlijk ook wel: hij is een super-sarcas tisch type dat overal het verrèk aan heeft. En hij komt nog vrien delijk over ook. Hij kan op een ont zettend aardige manier laten mer ken dat je voor hem een klootzak bent. Dat domineert ten opzichte van het stimuleren van jonge spe lers in hun ontwikkeling." puter 22,1 procent kans met de be ker naar huis te gaan. Het moet vreemd lopen wil Nederland niet verder komen dan de eerste ronde: de kans om door te gaan naar de kwartfinale is nu berekend op bijna 93 procent. De Spanjaarden, die met 4-1 van Rusland wonnen, hebben 20,4 procent kans op de trofee. Duitsland staat op de derde plaats met 18,5 procent. De kansberekening komt tot stand door de nog te spelen wedstrijden te simuleren op een computer. Dit wordt gedaan op basis van de gege vens ingezameld tijdens de mat ches die al gespeeld zijn. De com- „Ik had de voorbije jaren veel meer van hem verwacht. Van Bas ten was zó'n goede voetballer, die had overal in de as van het veld kunnen spelen. Omdat hij zo com pleet was en briljant in het maken van de juiste actie op het juiste mo ment, had ik verwacht dat hij zijn inzichten beter in teamverband kon overbrengen. Dat maakt uit eindelijk de goede coach." Over het team is Rijvers kritisch. „We moeten nu niet denken dat we allemaal wereldtoppers heb ben. Oranje heeft geen centrum verdediger van klasse en een leu nende middenvelder die voor ver binding zorgt met zowel de verde diging als het middenveld, zoals Jan Wouters vroeger, is er ook niet. Verder zou ik altijd Van Per sie tot spelmaker bombarderen. Hoeft niet centraal - gewoon, zoals het hem uitkomt. Hij is de eerste die aanspraak kan maken op de status van een echte topper. Voor in hebben we Van Nistelrooij. Een goeie, maar geen Van Basten." „Het is ook niet gemakkelijk voor een coach. Als ik Oranje zag spe len, dacht ik de afgelopen jaren toch vaak: het is het nét niet. Maar breng dat die spelers maar eens aan hun verstand. Dat ze best goed zijn, maar niet héél goed. Dat is moeilijk: ze zitten op de bank, worden miljonair en zijn tevre den! Hun makelaar is niet kritisch, want die vult zijn zakken en de journalisten schrijven het niet om dat ze bevriend willen blijven. Er is niemand die zegt: hé jongen, jij bent niet zo goed als je zelf denkt..." puter houdt in de berekening ook rekening met eerdere EK-presta- ties, kwalificaties en geeft fair-play- punten. Naarmate er meer wed strijden gespeeld zijn en er dus meer gegevens beschikbaar zijn, kan de kansberekening verande ren. Nadat Nederland over de Italianen is heengewalst, gelooft de compu ter niet meer in Italië. Dit land heeft slechts 3,7 procent kans op de eindzege. Het is volgens het pro gramma onverstandig om geld in te zetten op Oostenrijk en Grieken land. Beide landen maken niet meer dan 0,1 procent kans. Naam: Michal Szczawinski Leeftijd: 29 Woonplaats: Hulst Werkzaam bij Luctor Belting, producent van transportbanden. Michal Szczawinski is voetballer bij HW'24 in Hulst. Via zijn leraar Nederlands geeft de Pool zijn kijk op het EK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44