Particulier onderwijs Van B-3 tot Leonardoklassen 12 Donderdag 12 juni 2008 PZC Stebo-leerlingen aan het werk in Utrecht. Het particuliere onderwijs kent ver schillende verschijningsvormen. Nederland telde vorig jaar 34 parti culiere 'B3-scholen', zoals leder wijs. Vooral door kritische en/of idealistische ouders opgericht, met in totaal zo'n 900 leerlingen. Het aantal leerlingen per school vari eert sterk, van tien tot ruim hon derd. Het aantal scholen is de laat ste jaren stabiel, blijkt uit onder zoek in opdracht van het ministe rie van Onderwijs. Opvallend is een verschuiving van radicale ver nieuwers naar min of meer traditio nele scholen. Telde 2005 nog 23 'radicalen', vorig jaar waren dat er nog 16. Ontevreden ouders zoe ken blijkbaar meer ouderwetse de gelijkheid dan vernieuwing. Een belangrijke reden voor ouders om een 'eigen' school op te rich ten is het bieden van kleinschalig onderwijs in combinatie met per soonlijke begeleiding (33 procent), zo blijkt uit het onderzoek. Even hoog scoort de reden dat ouders hun levensvisie of identiteit willen terugzien in het onderwijs (33 pro cent). 11 procent wil extra zorg voor kinderen die dat nodig heb ben. Naast deze B-3-scholen, vernoemd naar het wetsartikel waaronder ze vallen, zijn er particuliere scholen in het voortgezet onderwijs die zelf examens mogen afnemen. Be kende namen zijn Luzac en Stebo. K Particulier onderwijs is in Neder land vooral voortgezet onderwijs. Het basisonderwijs telt veel minder particuliere initiatieven, wat met na me is toe te schrijven aan het bre de scala aan vernieuwende alterna tieven dat al beschikbaar is binnen het algemeen bijzonder onderwijs. Daaronder vallen pedagogische concepten als Dalton, Jenaplan, Montessori en Freignet. „Die scho len kunnen wat extra's bieden om dat ze een ouderbijlage van soms 1.000 of 1.500 euro per jaar vra gen", zegt Jurjen van den Bergh van de Algemene Onderwijsbond (AOb). Het initiatief onder de noemer Flo- rencius, dat een landelijke keten van particuliere basisscholen wil be ginnen, heeft daardoor weinig kans van slagen, voorspelt hij. Het les geld voor deze school, die zich naar eigen zeggen richt op alle kin deren die vastlopen in het regulier onderwijs, bedraagt 12.500 euro per jaar. K Na de zomer moeten er op zes plaatsen in Nederland zogeheten Leonardoklassen starten, die onder wijs voor hoogbegaafden bieden. Zij zijn een combinatie van onder wijs op bestaande basisscholen, door de overheid betaald, aange vuld met fondsen van sponsorende bedrijven. Die hopen later te kun nen profiteren van de op te leiden bollebozen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12