Turkije voert strijd op tegen eerwraak 'Honderd doden bij vliegramp in Sudan' Baby heeft 2,9 promille alcohol in bloed Kleindochter Fritzl uit coma gewekt Prominente Griekse zakenman ontvoerd Overbodige ingrepen kliniek Italië om geld Wolf is helemaal terug in Duitsland PZC Woensdag 11 juni 2008 9 Minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Albayrak zijn drie dagen in Turkije om zich te laten adviseren over het onderwerp eerwraak. Een getrouwde vrouw verlaat haar man alleen in een doodskist. Dit soort uitspra ken hoort Halime Guner, de op richtster van Ucan Süpürge, een van de grootste vrouwenorganisa ties in Turkije, nog regelmatig. Ze ker op het Turkse platteland is eer voor veel mannen het belangrijk ste wat er is, en vrouwen worden er als het bezit van de man gezien. Met alle gevolgen van dien. Tiental len vrouwen en dochters in Tur kije worden jaarlijks door een fa milielid in naam van de eer ver moord. En sinds in 2006 de straf ANALYSE door Jessica Maas maat voor eerwraak in Turkije is verhoogd tot levenslang, worden vrouwen steeds vaker tot zelf moord gedwongen. „In een land dat volledig door mannen wordt gecontroleerd, is eerwraak moei lijk uit te roeien", zegt activiste Gu ner. „Op het platteland wordt een vrouw als bezit gezien. Een man kan van haar houden, maar haar ook vermoorden." Onder druk van de EU en vele vrouwenorganisaties heeft Turkije de laatste jaren de strijd aangebon den tegen de eeuwenoude traditie van eerwraak. Zo werd de afgelo pen jaren een landelijke campagne gestart om de mentaliteit van man nen te veranderen. In veel provin cies werden hulplijnen opgezet, hulpteams werden in het leven ge roepen en er werden documentai res over het beladen onderwerp ge maakt. En het Turkse ministerie van Religieuze Zaken verklaarde eerwraak expliciet tot zonde. „Het is Turkije echt menens", zegt Meltem Agduk, VN-deskundige op het gebied van eergerelateerd geweld. Met hulp van de Verenig de Naties krijgen dit jaar maar liefst 40.000 Turkse politieagenten een training over huiselijk geweld en eerwraak, later volgen zorgme- dewerkers en justitie. Want, zo zegt Agduk, er zijn in Turkije ook binnen politie en justitie nog steeds mensen die begrip hebben voor eerwraak of de schuld bij de vrouw zoeken. Zoals in 2006, toen een rechter een man die zijn zus had vermoord, geen levenslang gaf omdat het slachtoffer de dader zou hebben uitgedaagd. Eerwraak is complex, hardnekkig en omgeven met misverstanden. Zo heeft het gebruik niets met reli gie te maken, benadrukt Agduk. „In de Koran wordt met geen let ter over eerwraak gerept. En het is ook geen typisch Koerdisch ver schijnsel, zoals vaak beweerd wordt. Nee, het komt overal voor. In elke sociale klasse, bij arm en rijk." Het heeft alles te maken met de waarde die aan 'de eer' wordt ge hecht, legt Agduk uit. Voor sommi ge mannen is eer onlosmakelijk ge koppeld aan het lichaam van vrouw, zus of dochter. Wordt de vrouw verkracht dan is de fami lie-eer geschonden en rest er geen andere uitweg dan moord. De vrouw, die zeker niet als slachtof fer wordt gezien, verdient het niet meer om te leven. En dat maakt de problematiek juist zo lastig. Uit recent onderzoek onder da ders van eerwraak in Turkije bleek ook dat de vrouwen in de familie, vaak ook de moeder van het slacht offer, op de hoogte zijn van de moordplannen, en soms zelfs hel pen bij het beramen ervan. Het land heeft de afgelopen jaren veel expertise over het onderwerp opgebouwd. Daarvan willen minis ter Ernst Hirsch Ballin en staatsse cretaris Nebahat Albayrak van Jus titie profiteren als zij deze week een driedaags werkbezoek breng en aan Turkije. Nederland ziet zich de laatste ja ren ook geconfronteerd met een toename van eergerelateerd ge weld. Vorig jaar juni nog werd een 24-jarige Koerdische rechtenstu dente in Alkmaar door haar neef, van wie ze was gescheiden, op klaarlichte dag doodgeschoten. Zoek je personeel? Klanten? Bezoekers? Plaats dan nu een rubrieksadvertentie op de kleintjesmarkt pagina's. Tijdens de EK periode zeer voordelig tarief! Bel:055-538 8783 of055 - 538 8011 vraag naar de voorwaarden. WENEN - Kerstin Fritzl, de oudste van de kinderen die Oostenrijker Josef Fritzl verwekte bij zijn doch ter die hij 24 jaar in een kelder op sloot, is gewekt uit de kunstmatige coma waarin zij sinds 19 april ver keerde. De incestzaak ging aan het rollen toen artsen meer wilden we ten over hun doodzieke patiënte. THESSALONIKI - Gemaskerde man nen hebben in de Griekse stad Thessaloniki de zakenman George Mylonas (49) ontvoerd. Mylonas bezit de grootste aluminiumfa- briek van Griekenland. De daders hadden gisteren nog geen losgeld geëist. MILAAN - In een privéziekenhuis in Milaan zijn bij ruim 90 mensen overbodige operaties uitgevoerd. Daaraan zijn miljoenen verdiend. Bij vijftien vrouwen werd een borst geamputeerd, terwijl onder zoek volstond. Twee artsen zijn ge arresteerd en twaalf anderen staan onder huisarrest. BERLIJN - De wolf is weer thuis in Duitsland. Er leven drie grote fami lies in het wild, meldde gisteren de Natuurbeschermingsbond van Duitsland. De wolven verdwenen er anderhalve eeuw geleden vrij wel geheel. De grootste populaties zijn in Saksen en Brandenburg. WARSCHAU - Een Poolse baby is dronken ter wereld gekomen. In het bloed van het meisje werd maar liefst 2,9 promille alcohol ge meten. Dat maakte de politie van het plaatsje Otwock gisteren be kend. De moeder van de baby bleek flink gedronken te hebben. Bij haar werd een promillage van 1,2 vastgesteld. Zij is aangehouden. Toch is de baby volgens artsen niet in gevaar geweest. Ze konden echter niet uitsluiten dat het meis je in de toekomst schade zal onder vinden. In juli 2007 kwam, eveneens in Po len, een baby ter wereld met in het bloed 1,2 promille alcohol. KHARTUM - Bij een vliegramp op de luchthaven van de Sudanese hoofdstad Khartum zijn gistera vond minstens honderd mensen omgekomen. Dat heeft een Suda nese tv-zender gemeld. Het vliegtuig raakte na de landing in een zware onweersbui van de baan, brak in twee stukken en barstte in vlammen uit, zei een ooggetuige. Het hoofd van de Sudanese poli tie, Mohammad Najib, schreef de noodlottige landing toe aan het slechte weer. Najib verklaarde dat veel passagiers het toestel veilig hadden kunnen verlaten. Aan boord waren 203 passagiers en 14 bemanningsleden. Het vliegtuig was vanaf de Syri sche hoofdstad Damascus via de Jordaanse hoofdstad Amman naar Khartum gevlogen. De Arabische zender Al-Jazeera meldde dat het gaat om een toestel van Sudan Air ways. BEICHUAN - China heeft gisteren eindelijk resultaat geboekt bij het insta- dan dat er in kwam. Het peil in het meer daalde ruim dertien meter. Als biele aardbevingsmeer in het zuidwesten van het land. Voor het eerst gevolg daarvan overstroomde gisteren de beneden de dam gelegen stad stroomde meer water door afwateringskanalen uit het Tangjiashan-meer Beichuan, die bij de aardbeving van 12 mei werd verwoest, foto Li Cang/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9