Zeeland Norm acute zorg geen recht Hogeschool richt zich Rijk en provincies op dna-onderzoek herverdelen taken Hoge dieselprijs kottervissers eigen risico Oorlogsmusea praten over Slag om Schelde Ambulance binnen 15 minuten is Zeeuws gemiddelde, geen recht. Belastingdienst Nieuw laboratorium tilt biotechnologie Zeeland naar hoger plan. College van GS Zeeland tevreden over afspraken in bestuursakkoord. PZC Woensdag 11 juni 2008 I 31 door Claudia Sondervan GOES - De burgemeester van Veere mag niet eisen dat zijn inwoners binnen de wetsnorm van 45 minu ten bij een ziekenhuis met intensi ve care zijn; dan vraagt hij de am bulancedienst om andere Zeeuw en tekort te doen. Dat stelt medisch manager Ricks Meppelder van de Regionale Am bulance Voorziening Zeeland. „Ik zou graag willen, maar dat vraagt de overheid niet van ons. De 45 minuten-norm geldt gemiddeld voor heel Zeeland, niet per indivi duele patiënt. Daar verstrekt de zorgverzekeraar het geld voor waar we de ambulancezorg van moeten inrichten." Veere's burgemeester Van der Zwaag zegt dat de acute zorg bij concentratie in Goes voor veel meer Walchenaren te laat komt dan de 4100 die minister Klink aan de Tweede Kamer meldde. Het Rijks Instituut voor volksge zondheid en Milieu gaat bij de be rekening van aanrijtijden uit van verkeerde feiten, stelt hij. Gemid deld overschrijden ambulances in ruim dertig procent van de oproe pen de aanrijnorm van vijftien mi nuten, terwijl de overheid tien pro cent overschrijdingen aanvaard baar vindt. Veere heeft een probleem, met na me in de zomer, dat de RAVZ graag op wil lossen, stelt Meppel der. „Maar dan moet Van der Zwaag naar de zorgverzekeraar." Het spreidingsplan voor de ambu lancezorg van het RIVM is een theoretisch rekenmodel dat ver van de Zeeuwse praktijk kan lig gen, zegt Meppelder. In de Stuur groep Bereikbaarheid Ziekenhuis zorg gaan hij, de provincie, zorg verzekeraar en gemeenten bezien hoe de praktijk het best te passen 155 Geen burgemeester mag eisen dat ambulances in zijn gemeente de aanrijnorm halen, zegt de am bulancedienst. De theoretische norm wordt verkeerd uitgelegd. is aan die theorie. Ziekenhuisdirec teur Hans Simons wijst op de vol tijds spoedzorg die het nieuwe zie kenhuis in Middelburg houdt. Met betere acute zorg in Goes hoeven ook mensen met hartaanvallen en hersenbloedingen niet naar Breda, Antwerpen of Rotterdam, zegt hij. Volgens de provincie scheelt dat per jaar zeshonderd ritten die am bulances binnen Zeeland, ook in Veere, kunnen uitvoeren. De voortijdige concentratie van de moeder- en kindzorg in Goes ko mende zomer lijkt van de baan. Als de lopende sollicitaties slagen is er geen tekort aan vrouwenart sen en geen sprake meer van het samenvoegen van afdelingen van wege besparingen, belooft Simons. Op donderdag 12 juni 2008 om 11.00 uur vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van: A.R. Focke wonende Arnestijnweg 37, 4338 PD Middelburg. Te koop worden aangeboden: Een Nissan Primera personenauto, bouwjaar 1992 en kenteken FG-ZF-30 en een Iveco vracht wagen met aanhangwagen type 40 C, bouwjaar 2001 en kente ken 27-VV-NT. De plaats van verkoop is; Middelburg, Arnestijnweg 37. Bezichtiging: donderdag 12 juni 2008 vanaf 10.45 uur. Alleen contante betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst Zuidwest Kantoor Goes, Stationsplein 21. Voor inlichtingen 06- 51968536. De belastingdeur waarder belast met de execu tieverkoop SCHUDDEBEURS - Tartaar van Oosterschelde- Klein (foto) van restaurant Hermitage uit Rijs- se deelnemers - restaurant De Zeelandbrug (Zie- kreeft op een bedje van fijngesneden opperdoe- oord was goed voor de overwinning van de door rikzee), brasserie De Vluchthaven (Bruinisse)en zer aardappel, bereid met crème fraiche met een Moët Chandon en Stichting Promotie Ooster- restaurant de Gespleten Arent (Middelburg) vie- vleugje lavendel. De creatie van chefkok Roeland scheldekreeft uitgeschreven wedstrijd. De Zeeuw- len niet in de prijzen. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde VLISSINGEN - De Hogeschool Zee land (HZ) gaat zich specialiseren in dna-onderzoek. In het Vlissing- se schoolgebouw wordt deze maand een begin gemaakt met de inrichting van een laboratorium, waar de modernste technieken worden gebruikt. Daarbij wordt samengewerkt met de Universiteit van Leiden, vol gens docent biotechnologie Dolf Evenberg 'wereldleider' op dit ge bied. Hij verwacht dat de opstel ling in oktober in gebruik kan wor den genomen. De hogeschool heeft z'n zinnen ge zet op onderzoek naar skeletten uit de zestiende en zeventiende eeuw. De menselijke overblijfselen werden onlangs blootgelegd bij ar cheologische opgravingen in Vlis- singen. Het wachten is echter op toestemming van de rijksdienst RACM. Het onderzoek vergt een investering van zo'n 100.000 euro, aldus Evenberg. Ter voorbereiding zijn dna-monsters genomen van HZ-studenten uit verschillende landen. Aan de hand van dat mate riaal hoopt Evenberg te kunnen aantonen dat de afkomst van men sen valt af te leiden van de dna-structuur. Zo moet duidelijk worden of het om Zeeuwen gaat of mogelijk om buitenlandse solda ten of scheepslui. Het lab kan tevens worden ge bruikt voor onderzoek naar mos sels, oesters of planten. Forensisch onderzoek voor justitie is uitgeslo ten, omdat daarvoor speciale eisen gelden. Wel kan worden gewerkt aan verbetering van die specifieke methoden. door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie gaat zich vooral richten op regionale ruimtelijke ordening, economie en cultuur. Dat is het resultaat van af spraken tussen het Rijk en de pro vincies over afstemming en ver schuiving van taken. Ook de financiële positie van het Rijk speelt daarbij een rol: de ver andering van het takenpakket gaat gepaard met het inleveren van geld. Aan de afspraken ligt het rapport van de commissie-Lodders ten grondslag. Die heeft de mogelijkhe den onderzocht taken van het Rijk naar de provincies over te hevelen. Op basis daarvan is onderhandeld en dat heeft geleid tot een be stuursakkoord waarin de nieuwe taakverdeling is vastgelegd. Een en ander betekent dat de pro vincies zich concentreren op duur zame ruimtelijke ontwikkeling en inrichting (waaronder waterbe heer), milieu, energie en klimaat, vitaal platteland, regionale bereik baarheid en regionaal openbaar vervoer, regionale economie, cultu rele infrastructuur en monumen tenzorg, bovenregionale en inter nationale samenwerking en kwali teit van bestuur. Zorg en welzijn zijn in de eerste plaats taken voor de gemeenten. De provincies houden een oogje in het zeil. Het dagelijks provinciebestuur van Zeeland is tevreden over de ge maakte afspraken. In totaal leveren de provincies de komende drie jaar 600 miljoen eu ro in. Zeeland draagt daarin 36 mil joen euro bij. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Verburg (CDA, LNV) is niet van plan kot tervissers te compenseren voor de hoge brandstofprijzen en de lage tarieven voor schol en tong. Ze vindt dat behoren tot het 'norma le ondernemersrisico'. De minister antwoordt daarmee op vragen van SGP-TWeede-Ka- merlid Bas van der Vlies. De SGP wil daarom nog deze week een spoeddebat met de minister en overweegt een motie in te dienen om steun af te dwingen. De minis ter stelt dat 'veel factoren van in vloed zijn op de toekomst van de Nederlandse kottervisserij'. „Op een factor als de hoge olieprijs heb ik geen invloed", schrijft ze de Ka mer. Verburg schrijft ook dat 'niet al leen de kottersector wordt gecon fronteerd met hoge brandstofprij zen'. „De enorme stijging onder streept dat beperking van het brandstofverbruik in de kotter- vloot dringend noodzakelijk is." MIDDELBURG - De zes Zeeuwse oor logsmusea steken binnenkort de koppen bij elkaar om afspraken te maken over de manier waarop het verhaal van de Slag om de Schelde kan worden verteld. Herinneringen aan de strijd om de verdrijving van de Duitsers van de oevers van de Westerschelde in het najaar van 1944 worden moge lijk ingepakt in een project om het erfgoed uit de Tweede Wereldoor log in Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen voor toeristen te ontsluiten. Voor het gesprek, onder leiding van de provinciale museumconsu lent, zijn uitgenodigd: Infatuate in Nieuwdorp, Het Polderhuis in Westkapelle, Switchback in Oost burg, Gdynia in Axel, het Bunker museum in Zoutelande en Wings to Victory in Arnemuiden. Het gaat daarbij niet alleen over de Slag om de Schelde, maar ook om de herdenking van de bevrijding en van de verwoesting van de Mid delburgse binnenstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65