Zeeland Meer fracties willen Het is nu zaak ander drugsbeleid Proef met autoverkeer moet Noordstraat in Axel oppepper geven Kerkelijke kaars Oostburg op reis Voorrang voor Hulstenaren bij Breughel-maal Naast CDA bepleiten nu ook andere partijen een lokaal gedoogbeleid. Gros ondernemers en bewoners voor auto's in Axelse winkelstraat. □2 Spook Dorpsfeest Zaamslag 'goede manier om met elkaar verder te gaan'. Estafette voor 40 jaar Raad van Kerken begint in Zeeuws-Vlaanderen. 26 I Woensdag 11 juni 2008 PZC door Eugène Verstraeten en Raymond de Frel TERNEUZEN - Verschillende fracties in de Terneuzense gemeenteraad willen de recente inval van politie en justitie bij coffeeshop Check point aangrijpen om het gemeente lijk drugsbeleid nog eens kritisch te bekijken. De PvdA vindt dat door de inval van justitie bij Checkpoint een unieke kans is ontstaan om een ge doogbeleid op te zetten, waarbij er in het centrum van Terneuzen een verkooppunt ontstaat waar alleen de lokale bevolking terecht kan. „Met een registratiesysteem moet dat zeker zijn in te voeren", me nen de sociaal-democraten. Zij vin den dat justitie het Terneuzense college van B en W niet serieus neemt. „Hoe is het mogelijk dat het college volop aan de slag is met verplaatsing van de megacof- feeshops, terwijl het Openbaar Mi nisterie deze vorm van coffeeshops niet tolereert. Wij wil len zeker geen megashop terug, ook niet buiten de kern." Dat neemt niet weg dat de PvdA denkt dat het legaliseren van softdrugs de enige weg is om softdrugs uit het criminele circuit te halen. Ook het CDA pleit, zoals gemeld, voor het 'beperkt gedogen' van het verkopen en gebruik van softdrugs. Raadslid Pim Broekhuysen (eigen lijst) vindt dat de verplaatsing van de coffeeshops naar het buitenge bied vanwege de inval opnieuw moet worden bekeken. „Alleen als de problematiek van de 'achter- Verschillende fracties in de Ter neuzense gemeenteraad willen het gedoogbeleid met betrek king tot softdrugs beperken tot de lokale behoefte. door Raymond de Frel AXEL - De Noordstraat in Axel is waarschijnlijk volgend jaar weer toegankelijk voor auto's. De maat regel moet voor meer leven in de winkelstraat zorgen. Bewoners van de Noordstraat, on dernemersvereniging Axclusief en de stadstafel Axel Vooruit zijn het in grote meerderheid eens over het openstellen van de winkel straat voor automobilisten. „Er zijn twee ondernemers met beden kingen, maar ik verwacht dat voor hun bezwaren wel oplossingen te verzinnen zijn", zegt bestuurslid Dick Oggel van Axclusief Al eind 2005 rees het idee om au to's weer in de winkelstraat toe te laten, maar dat plan is volgens Og gel door onduidelijke oorzaken blijven liggen. „Nu is bijna ieder een het er over eens dat een beetje meer drukte in de straat niet ver keerd is. De Noordstraat is eigen lijk veel te breed. Dat is handig op zaterdag tijdens de weekmarkt, maar op andere dagen is het een handicap. Als er vier mensen in de Noordstraat in Terneuzen lopen, lijkt het er druk. Maar als er twin tig in Axel lopen, zie je ze nog over het hoofd", aldus Oggel. Een klein comité buigt zich na de zomervakantie over zaken als mar keringen, verkeersveiligheid en par keervoorzieningen. Daarna kan een proef van ongeveer een jaar van start. Oggel: „Het is de bedoe ling om een aantal parkeererven in de straat te creëren. En we moe ten natuurlijk voorkomen dat het een weg wordt waar je alleen stap voets kan rijden. De duur van de proef staat nog niet vast, maar we moeten zeker een zomer en win ter meemaken om goed zicht op de effecten te hebben." De gemeente Terneuzen is voor stander van het plan. „Er is 375.000 euro gemeentegeld be schikbaar. Baatbelasting is daarom niet aan de orde", aldus Oggel. M-mm ALMANAK Als hij érgens een hekel aan heeft, dan is het regen. En daarom be sloot die Colijnsplaatse vader vori ge week om zijn dochter met de au to naar school te brengen, ook al is die bijna om de hoek. Voor deze ene keer mocht ze voor in. Reuze interessant natuurlijk, en de vierjarige volgde de handelingen deur' (de aanlevering van drugs bij een coffeeshop) is geregeld, sta ik nog achter de verplaatsing van de coffeeshop(s)", aldus Broekhuy sen. GroenLinks vindt dat het door de gemeenteraad vastgestel de drugsbeleid door de actualiteit is achterhaald. De Lijst Cees Freeke (LCF) heeft zich altijd al verzet tegen het huidige beleid. Nu de eigenaar van Checkpoint heeft aangekondigd te stoppen pleit de Christenunie voor het niet opnieuw verstrekken van de gedoogvergunning aan een andere ondernemer. De fractie vindt nog steeds dat het aantal drugstoeris ten met de helft moet worden te ruggebracht. Gepleit wordt voor onderzoek naar het verder aan scherpen van het gedoogbeleid. „Het gedoogbeleid is failliet", stelt de Christenunie. „Wij moeten niet proberen op gemeentelijk ni veau een mouw te passen aan fa lend rijksbeleid door de wietteelt te legaliseren." HULST - De organisatie van de Ne derlandse Vestingstedendagen in Hulst geeft inwoners van de ge meente voorrang bij inschrijving voor de Breugheliaanse maaltijd. Die wordt 23 augustus tijdens het evenement geserveerd op de Grote Markt. Maximaal driehonderd mensen kunnen tussen 18 en 20 uur aan de lange tafels aanschui ven. Veel groepen die tijdens de Vestingstedendagen optreden in de vestingstad willen zich nu al voor de maaltijd inschrijven. Daar om krijgen eigen inwoners eerst de kans. Bedoeling is wel dat ze in gepaste (middeleeuwse) kledij aan de dis verschijnen. „Veel inwoners denken er nu misschien nog niet aan om in te schrijven, maar we willen teleurstelling voorkomen", zegt bezoekersmanager Monique de Bruijn. Aanmelden via vestingdagen@hulstnet.nl of VW Hulst 0114-315221. door Raymond de Frel ZAAMSLAG - Je kan er allerlei cli chés op loslaten. Zaamslag spoelt de nare smaak weg, Zaamslag komt bij zijn positieven, Zaamslag sluit dramatisch hoofdstuk af. Maar in de combinatie met het jaarlijkse dorpsfeest is er helemaal niets van waar. Daarvoor is de voorbije anderhalve maand te hef tig geweest, daarvoor heeft de dood door zinloos geweld van postbode Peter Herwegh een te grote impact op het dorp gehad. Nog altijd heerst er op een of ande re manier een moeilijk anders dan als mat te definiëren sfeer in en rond het Plein. De kapotte ruiten van de kiosk zijn vervangen, de media-aandacht is verstomd... De situatie is dus ogenschijnlijk weer helemaal hersteld, maar het dorp is gevoelsmatig nog lang niet de oude. Een feestje zal dat gevoel ze ker nog niet helemaal wegnemen, maar het geeft wel aan dat het dorp verder moet. Met elkaar en voor elkaar. „Zeker na de gebeurtenissen in de eerste week van mei, die ons dorp toch behoorlijk hebben geraakt, is het meer dan ooit van belang om als dorpsgemeenschap samen op te trekken. En wat is er mooier dan samen een feest te organise ren?", schrijft voorzitter Johan van Westen van de plaatselijke onder nemersvereniging in het program maboekje van de dertigste editie van het dorpsfeest. Voorzitter Jaap Goossen van de Stichting Dorpsfeest Zaamslag be aamt dat. „We zijn nu zes weken verder. Als het dorpsfeest een week na dit drama op de rol had gestaan, was het ongetwijfeld afge last. Maar het is nu zaak om de draad weer op te pakken. Ik heb 'Zaamslag wil vooral met lokale dingen voor een prima ambiance zorgen' ook niemand meer gehoord die het niet gepast vond om het dorps feest te vieren. Het feest is een goe de manier om weer met elkaar ver der te gaan." En dus is er vanaf donderdagmid dag weer een programma dat jong en oud naar 't Durp moet trekken. De eerste dag is vooral voor de ei gen inwoners, waarbij de nadruk op activiteiten voor kinderen ligt. Een streetdance workshop, kinder modeshow en pannenkoekenfeest moeten de jeugd van het dorp ver tier bieden. Volwassenen nippen rond acht uur tijdens de officiële opening aan een glas champagne. Niet zozeer voor de bubbels, maar vooral in de hoop 250 euro rijker te worden. In elk glas ligt een Het dorpsfeest komt eraan, maar gevoelsmatig is Zaamslag nog lang niet de oude sinds de brute moord op postbode Peter Herwegh. foto Camile Schelstraete De Noordstraat in Axel is waar schijnlijk vanaf volgend jaar toe gankelijk voor auto's. Dat moet de winkelstraat een oppepper ge ven. Tip? redoctie@pzc.nl van haar vader dan ook nauwge zet. Starten, schakelen, sturen. „Wat is dit?", vroeg de kleuter geïn teresseerd, wijzend naar de versnel lingspook. „Dat is de versnellings pook", luidde het antwoord. In de daaropvolgende seconden kraakten de jonge hersentjes bijna hoorbaar. „Maar die ziet er niet uit als een spook..." door Frank van Cooten OOSTBURG - Een monumentale kaars met een speciaal logo van de Raad van Kerken in Oostburg gaat vanaf zondag 15 juni op reis. Dan begint de estafettetocht langs vijf halteplaatsen in het land. Het symbolisch licht van deze zonda gen wordt uiteindelijk plechtig bin nen gedragen tijdens een grote lan delijke viering van het veertigjarig jubileum van de Raad van Kerken in Nederland op zaterdagmiddag 21 juni in de Grote Jacobikerk in Utrecht. Op zaterdag 21 juni is het veertig jaar geleden dat de Raad van Ker ken in Nederland werd opgericht. Dit wordt gevierd met alle lokale, regionale en provinciale raden van kerken. De estafette start zondag en gaat een week lang elke dag een stap verder. Voor zuidwest Neder land is Oostburg aangewezen als startplaats. Vier estafettetochten starten op dezelfde zondag in vier uiterste hoeken van Nederland. In Utrecht worden deze 'vlammen van hoop' toegevoegd aan een 'zee van licht', bijeengebracht door de activiteiten van de direct betrokke nen en de vele andere lokale, stede lijke, regionale en provinciale ra den van kerken. Het is volgens de organisatie juist deze optelsom, die betekenis, kleur en inhoud geeft aan de Raad van Kerken in Nederland. De tocht vanuit Oostburg gaat naar Vlissingen en dan verder naar Bergen op Zoom, Dordrecht, Hoogvliet en Gouda. In Utrecht is zaterdagmiddag 21 juni een groot landelijk sympo sium en daarna een oecumenische viering. In de liturgie van deze vie ring komen elementen van de vier startzondagen terug en krijgen de vier estafettekaarsen een promi nente plaats. De startdienst in Oostburg begint zondag om 10.45 uur in de rooms-katholieke Eligius- kerk aan het Sint Eligiusplein 17. Voorgangers komen van de drie deelnemende kerken: de hervorm de gemeente Oostburg-Zuidzande, de gereformeerde kerk Oostburg en de r.k. geloofsgemeenschap St. Eligius. De estafettekaars wordt of ficieel ontstoken aan het licht van de Paaskaars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28