VN zien succes in strijd tegen aids Ieren balen van EU-campagne Meeste ingesloten mijnwerkers gered LEZERSEXTRA PZC Twee fantastische wijnen uit Italië Acties treffen busvervoer België Toch snel meer geld nodig om iedere patiënt te behandelen. Nee-stemmers lijken in de meerderheid bij stemming over verdrag. 8 I Dinsdag 10 juni 2008 PZC NEW YORK - De mondiale inspan ningen van de afgelopen tien jaar in de strijd tegen de ziekte aids, be ginnen hun vruchten af te wer pen. Dat staat in een rapport van de Verenigde Naties dat VN-chef Ban Ki-moon vandaag tijdens een tweedaagse aidsconferentie in New York zal presenteren. In het rapport staat dat zowel het aantal sterfgevallen door aids als het aantal nieuwe besmettingen met hiv, het virus dat aids kan ver oorzaken, afneemt. Toch waar schuwt de volkerenorganisatie te gen verslappen in de strijd tegen de besmettelijke ziekte die het af weersysteem verzwakt. „Elke dag worden rond de 7000 mensen met hiv geïnfecteerd om dat ze geen toegang hebben tot be trouwbare middelen tegen besmet ting", aldus Peter Piot, voorzitter van VN-organisatie Unaids die de conferentie organiseert. Volgens de VN is daarom meer aandacht voor preventie belangrijk. In het rapport staat ook dat de VN-millenniumdoelstelling, om in 2010 iedere patiënt te behande len, niet zal worden gehaald als er niet snel meer geld komt voor aids- bestrijding. Vorige week maakte de Wereldge zondheidsorganisatie WHO al be kend dat bijna drie miljoen men sen uit ontwikkelingslanden met hiv/aids tot nog toe moderne me dicijnen hebben gekregen. Dat is zeven keer zoveel als vier jaar gele den. Directeur-generaal Margaret Chan van de VN-organisatie sprak van een opmerkelijke prestatie. De ze werd onder meer mogelijk door dat antiretrovirale medicijnen goedkoper zijn geworden. door onze correspondent Esther Cotink DUBLIN - Een grote verrassing in Ierland. De boerenbond IFA heeft besloten de 85.000 aangesloten fa milies te adviseren 'ja' te stemmen bij het referendum over het Ver drag van Lissabon, opvolger van de in 2005 verworpen grondwet. De ommezwaai van de bond is hard nodig voor het ja-kamp, want de tegenstanders van het ver drag leiden in de peilingen met vijf procent. De boerenorganisatie heeft het ver drag aangegrepen als pressiemid del. Ze beloofde een ja-advies uit te brengen als premier Brian Co- wen daar iets tegenover stelde. Pas nadat Cowen beloofde een veto uit te spreken over verlaging van EU-importtarieven op zuivel en vlees - een maatregel die Ierse boe ren dupeert - wilde de IFA over stag gaan. Rundveehouder Mi chael Doran (32): „Ik was van plan tegen te stemmen, maar Cowens toezegging verandert de zaak.." Drie miljoen Ieren beslissen don derdag over een verdrag voor 486 miljoen Europeanen. De EU-lei- ders hadden na de nee-stem van Frankrijk en Nederland liever geen referenda meer gehouden, maar Ierland is dat grondwettelijk verplicht. Het gevolg is een bittere campagne. Ontelbare posters sie Een vrouw passeert in Dublin een oproep om 'nee' te stemmen. foto AP ren lantaarnpalen, er zijn plakka ten op stadsbussen met een levens grote Yes of No, folders vallen op deurmatten en politici zijn conti nu op de been. „Gék word je ervan", reageert Dub- liner Phil Harman (26). „Ik kan het woord Europa niet meer ho ren of zien." Hij neigt naar 'nee'. „Het ja-kamp benadrukt hoe goed Europa voor ons is. Maar waarom zou je dan een verdrag aannemen dat de situatie verandert?" De meeste nee-stemmers vrezen dat het verdrag knaagt aan Ierse belan gen, als de neutraliteit, de lage ven nootschapsbelasting en de strenge abortus- en euthanasiewetgeving. Europarlementariër Proinsias de Rossa (Labour) spreekt van paniek- zaaierij. Hij voert campagne in Du blin. „Er zijn nog zo veel zweven de kiezers, we moeten zwoegen tot de laatste minuut." Eenderde van de kiezers twijfelt nog, vooral door onwetendheid. „Ik wil er mijn vingers eigenlijk niet aan branden", zegt Anne O'Leary (41) in een kiosk in Du blin. Postbode Beth (31) is het daar mee eens: „We kennen de inhoud van het verdrag nauwelijks, maar moeten er wel over oordelen." Bijna de hele regering steunt het hervormingsverdrag, behalve de partij Sinn Fein die de steun heeft van de socialisten in de oppositie, twee grote vakbonden en een veel kleine organisaties die met an ti-posters komen. Eén ervan is een afbeelding van de Ierse onafhanke lijkheidsverklaring van 1916 met de tekst: 'Mensen stierven voor uw vrijheid. Gooi die niet weg'. 33 miljoen mensen met hiv besmet In 2007 was het budget van de VN voor aidsbestrijding 10 miljard dollar (6,3 miljard euro). Vorig jaar werden 2,5 miljoen mensen besmet met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. Daarmee was in 2007 het aantal nieuwe infecties 2,5 keer zo groot als het aantal mensen dat aidsremmers kreeg. In totaal zijn er op dit moment naar schatting ruim 33 miljoen hiv-patiën- ten. Vorig jaar overleden 2,1 miljoen mensen aan de gevolgen van aids. In 2001 waren dat er nog 3,9 miljoen. Sinds de ziekte in de jaren tachtig van de vorige eeuw in volle omvang uit brak, waren er meer dan 25 miljoen sterfgevallen. Vooral in zwart Afrika slaat de epidemie hard toe. Tweederde van de aids- en hiv-patiënten in de wereld, woont daar. In sommige Afrikaanse landen is een derde van de bevolking besmet. KIEV - De meeste mijnwerkers die zondag als gevolg van een met- haanexplosie honderden meters onder de grond ingesloten raakten in een Oekraiense mijn, zijn le vend teruggevonden. Reddingwerkers wisten gisteren 24 van de 37 kompels naar boven te halen. Zij zaten op een diepte van bijna een kilometer. De red dingswerkers vonden op 750 me ter diepte ook het lichaam van een omgekomen mijnwerker, meldde de Oekraiense televisie. Het lukte de hulpdiensten in de nacht van zondag op maandag de verwoeste hoofdschacht vrij te ma ken. De reddingsactie om de twaalf nog vermiste mijnwerkers op te sporen is een gevecht tegen de tijd. Het waterpeil in de mijn gangen stijgt, doordat de water pompen zijn verwoest. De Karl Marx-mijn in het Donets bekken in het oosten van het land werd zondagochtend getroffen door een methaangasexplosie. Kolenmijnen in Oekraïne staan be kend als de gevaarlijkste van Euro pa. De Karl Marx-mijn was sinds een eerdere explosie in 1999, waar bij zeven doden vielen, gesloten, omdat de situatie te gevaarlijk werd geacht. Het personeel dat zondag vast kwam te zitten was juist bezig de mijn veilig te maken. Oekraiense media meldden dat door de krachtige explosie twee schachten van de mijn schade op liepen en gebouwen aan de opper vlakte instortten. Reddingswerkers die door een beschadigde schacht waren afgedaald konden achter het puin de stemmen horen van mijnwerkers, zei de Oekraiense vi- ce-premier Oleksander Turchynov. BRUSSEL - Het Belgische busver voer is gisteren getroffen door sta kingen. Medewerkers van het bus- en tramvervoer eisen meer koop kracht. In de provincie Antwerpen reed één op de vijf bussen en trams, in de stad Mechelen één op de tien bussen. In de provincie Luik reden vier op de tien bussen uit. Vooral scholieren en studenten hebben last van de acties in het openbaar vervoer, zij zitten in hun examenperiode. De vakbonden verwachten dat de acties zich de komende dagen zullen uitbreiden naar andere provincies. Duizenden mensen hebben giste ren in Antwerpen en Luik be toogd voor een betere koopkracht. De demonstraties, georganiseerd door vakbondsorganisaties, brach ten in Antwerpen 5000 en in Luik ruim 10.000 mensen op de been. Serramater - Montepulciano d'Abruzzo DOC 2006 Een imposante rode wijn uit Midden-ltalië. Rond en soepel, zeer fruitig en met iets van peper en paprika. Serveren op 16-18°C bij Italiaanse gerechten zoals pasta, pizza en diverse kazen. Baronia Inzolia - Sicilia IGT 2006 Heerlijke, ronde witte wijn van Sicilië met rijp, geel fruit. Sap pige en fluwelige smaak met een lange aromatische afdronk. Serveren op 8-10°C als aperitief of bij visgerechten, pasta en salades. Meer informatie en bestellen ikbestelsnel op www.pzc.nl/webwinkel Vanaf vier dozen betaalt u geen verzendkosten. Bij minder dan vier dozen draagt u 5,95 bij. U ontvangt de rekening per post nadat de wijn geleverd is. BON ITALIAANSE WIJNEN Ik bestel(aantal) dozen (6 flessen) rode Serramater a 3,95* per fles. Ik bestel(aantal) dozen (6 flessen) witte Baronia Inzolia a 3,95* per fles. excl. evt. verzendkosten bij minder dan 4 dozen. VOORLETTERS VOORNAAM OM Ov GEBOORTEDATUM Stuur de volledig in blokletters ingevulde bon in een envelop naar PZC, Wijnwinkel, Antwoordnummer 10822,7960 WB Ruinerwold. (een postzegel is niet nodig.) De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8