Binnenland 'Oorlogsmisdadiger' harder aangepakt SCOOR if it'n' Flinke daling van aantal tienermoeders Digitaal tv kijken voor maar 6,95 per maand. I met het EK! Echtpaar vast in zaak dode vondeling Verdachte asielzoeker komt voor de rechter of wordt het land uitgezet. Man gooit hond van derde verdieping Tieners verdacht van Expositie met 11.000 diefstal moedersleutels vlinders en insecten 4 weken op proef 5 van KPN ïPrimafoon [0900-0244. kpn sluit je aan. Vooral Marokkaanse en Turkse meisjes krijgen minder kinderen. 6 I Dinsdag 10 juni 2008 PZC OOSTERHOUT - De politie heeft gis terochtend in het Brabantse Oos terhout een echtpaar aangehou den. Dat houdt verband met de zaak rond de baby die op 12 maart dood is gevonden in de bosschages langs het Wilhelminakanaal-Zuid. De 33-jarige man en 31-jarige vrouw worden verdacht van 'be trokkenheid bij het overlijden van de baby'. Volgens de persofficier van justitie heeft de politie een van de betrok kenen aangehouden in hun wo ning en de ander op straat. Hij wil de gisteren geen bijzonderheden geven over tips of die tot de arres taties hebben geleid. De politie verspreidde vorige week 2700 flyers over de zaak. Eerder kwam deze aan de orde in het tv-programma Opsporing Verzocht en het soortgelijke programma van Omroep Brabant. Rechercheurs zijn gisteren begon nen met een technisch onderzoek in de woning van het echtpaar. Ook een andere Oosterhoutse wo ning, waar het echtpaar volgens het Openbaar Ministerie recent verbleef, wordt uitgekamd. DEN HAAG - Het kabinet wil ver meende oorlogsmisdadigers die naar Nederland zijn gevlucht, har der aanpakken. Het Openbaar Mi nisterie (OM) gaat intensiever pro beren hen voor de rechtbank te krijgen en er wordt meer werk ge maakt van uitzetting naar het land van herkomst. De bewindslieden Ernst Hirsch Ballin en Nebahat Albayrak van Justitie willen voorkomen dat Ne derland een vluchthaven wordt voor buitenlanders die elders oor logsmisdaden of misdaden tegen de menselijkheid hebben ge pleegd. Dat schreven zij gisteren aan de Tweede Kamer in een brief over de aanpak van deze groep asielzoekers, ook wel tF'ers ge noemd. Ongeveer 700 asielzoekers zijn in de afgelopen ruim tien jaar be stempeld als mogelijke oorlogsmis dadiger. Van deze groep wonen 350 buitenlanders nog zeker in Ne derland. Daarnaast zijn er 120 al het land uitgezet. De overige 230 tF'ers verdwenen in de loop der ja ren uit het zicht. Een belangrijk deel van hen zou Nederland heb ben verlaten. De gezinsleden van oorlogsmisda digers die moeten vertrekken, wor den in principe ook Nederland uit gezet. Een uitzondering komt er voor moeders en kinderen die al tien jaar of langer in Nederland wonen. Nieuwe verblijfsprocedures van de ze mensen zal de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) bekijken zonder te letten op de verdenking I** Er wordt werk gemaakt van het vervolgen van vermeende oor logsmisdadigers die naar Neder land zijn gevlucht. Er zijn nog 350 asielzoekers verdacht. die op hun vader of echtgenoot rust. De beoordeling zal gebeuren aan de hand van de huidige asiel wetgeving. Daarnaast heeft een aantal gezins leden van tF'ers al een verblijfsver gunning of is genaturaliseerd. Dat geldt voor ruwweg de helft van de 550 gezinsleden die in kaart zijn ge bracht. De 350 verdachten van oorlogsmis daden die Nederland in beeld heeft en voor zover mogelijk wor den uitgezet, zijn voornamelijk Af- ghanen. Hirsch Ballin en Albayrak proberen met Afghanistan af te spreken dat het land deze onderda nen terugneemt. Het vervolgen van oorlogsmisdadi gers is 'een gevecht met de tijd en de afstand', zegt Harmen van der Wilt, hoogleraar internationaal strafrecht aan de Universiteit van Amsterdam. „Je hebt én een tijds probleem én een afstandspro bleem. Getuigen zijn dood of on vindbaar." Zoek je personeel? Klanten? Bezoekers? Plaats dan nu een rubrieksadvertentie op de kleintjesmarkt pagina's. Tijdens de EK periode zeer voordelig tarief! Bel: 055-538 87 83 Of 055-538 8011 vraag naar de voorwaarden HEEMSKERK - Een 46-jarige man uit Heemskerk heeft zaterdag zijn hond van de derde verdieping van een flat aan de Luxemburglaan ge gooid. Dat maakte de politie giste ren bekend. Het dier overleefde de val niet. De man was het dier beu. Hij is opgepakt voor dierenmishan deling en heeft bekend. DELFT - De politie verdenkt drie jongens in de leeftijd van 13 en 14 jaar uit Delft van het stelen van een groot aantal fietssleutels uit een winkel in hun woonplaats. Na diefstal zijn opvallend veel fietsen gestolen. Het drietal zou vorige week dinsdag moedersleutels uit de winkel hebben weggenomen. NIJMEGEN - Het Natuurmuseum Nijmegen opent zondag 22 juni een expositie van 11.000 vlinders en insecten. Het gaat om de collec tie van de twee gebroeders Prick, van wie de laatste in 1978 over leed. In hun vrije tijd en op vakan ties in binnen- en buitenland vin gen ze de dieren met netten. Haarscherp beeld en perfect geluid 23 populaire tv-zenders en 19 radiozenders Tot ruim 100,- euro goedkoper dan kabel-tv ie ontvanger t.w.v. 89,95 gratis in bruikleen Hulp bij het opzeggen van je kabel-tv met een opzegkaart Kijk en koop: [kpn.com door Rudi Buis DEN HAAG - Het aantal tienermoe ders is fors gedaald. Dat komt voor al doordat allochtone tienermei den minder kinderen krijgen, zo blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Niet-westerse allochtonen, met nar 'me'TUrketi'efi- Marokkaanse 'riiéi-*. den, vertonen steeds meer over eenkomsten met hun autochtone leeftijdgenoten, zegt CBS-demo- graaf Jan Latten. „Vroeger trouwden ze op 18- of 19-jarige leeftijd en kregen ze kin deren, nu gaan ze naar school en willen ze een goede baan. Dan be gin je niet jong aan kinderen," zegt Latten. Volgens hem is dat de belangrijkste reden dat het aantal tienermoeders in Nederland sinds 2001 flink is gedaald. In totaal kregen 2540 tienermei den vorig jaar een kind. In 2001 waren dat er nog 3569. Het aantal tienermoeders onder de 19-jarigen daalde met bijna een kwart, bij meisjes jonger dan zeventien jaar was de afname zelfs 43 procent. Het aantal autochtone tienermoe ders bleef vorig jaar met 1489 onge veer even groot als in 2001, maar bij de niet-westerse allochtonen was de daling fors. Het aantal allochtone meiden dat voor hun twintigste een kind baar de, daalde van 1736 naar 779. Met name het aantal Turkse en Marok kaanse tienermoeders daalde. Naast de assimilatie van de Turkse en Marokkaanse tieners, stelt Lat ten dat het door de aangescherpte wetgeving veel moeilijker is gewor den voor Turkse en Marokkaanse mannen om een jonge 'import bruid' uit hun land van herkomst te halen. „Ze trouwen nog wel met een Turks of Marokkaans meisje, maar die komen dan vaak van hier", al dus Latten. „En die meiden willen pas op latere leeftijd trouwen en kinderen krijgen." Het geboortecijfer van Antilliaanse tienermeiden-daalde licht, maar is ndg altijd' bijna 'acht keet zo".hoog' als dat van autochtone leeftijdsge nootjes. Latten: „In die cultuur zie je veel meer tienermoeders, die geen rela tie meer hebben met de vader. Er is een grotere seksuele vrijheid. Het is veel gewoner om kinderen 'Ze gaan naar school en willen een baan, dan begin je niet jong aan kinderen' te krijgen zonder te trouwen." Met 5,2 geboorten per duizend meisjes in de leeftijd van vijftien tot en met negentien jaar is het Neder landse cijfer nu één van de laagste ter wereld. Alleen in Zwitserland komen tienermoeders minder vaak voor. In de Amsterdamse Bijlmer, waar relatief veel tienermoeders wonen, heeft men dan ook de 'stellige in druk' dat de vraag naar opvang daalt, stelt wethouder Harry Ver zijl van het stadsdeel Zuidoost. Verzijl denkt ook dat etnische groe pen die langer in Nederland wo nen zich aanpassen en pas op late re leeftijd aan kinderen beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6