Stichting maakt nog kansje op spanten Zeeland 'Niemand stopt als ik de zebra oversteek' Mariabeeldje Kwadendamme uit kapel gerukt 22 Dinsdag 10 juni 2008 PZC B CDA Goes stuurt aan op lokaal debat over normen en waarden. Transport karkas van voormalige Britse hangar wordt wel duur. Schoolhandbaltoernooi in Sportpunt Zeeland Zomeravondconcert op dorpsplein Schore Kinderexcursie op het strandje bij Goese Sas Weerman Geirnaerdt houdt lezing in Vismijn Avondvierdaagse in 's Gravenpolder Oud-Katholieke Kerkdienst in Goes Kwadendamse parochie voelt zich gekrenkt door ontvreemding heilige. CDA-fractievoorzitter Ellemijn van Waveren: debat over normen en waar den heeft niets met betutteling te maken. foto Dirk-Jan Cjeltema door Frank Balkenende GOES - Het kabinet hoor je er niet zo vaak meer over, maar het CDA in Goes pakt de handschoen op. De raadsfractie wil lokaal het de bat over 'normen en waarden' nieuw leven inblazen. Via gesprekken met allerlei groepe ringen, adviesraden en organisa ties moet dat leiden tot een top tien van normen en waarden, waar dan ook echte acties uit voort dienen te vloeien. 'Betutteling' of 'de spruitjeslucht van de jaren vijftig'. Die reacties krijgen vooral CDA'ers regelmatig als ze 'normen en waarden' op de agenda (willen) zetten. De Goese fractievoorzitter Ellemijn van Wa veren vindt dat jammer. „Hoe we met elkaar omgaan, leeft namelijk wel onder mensen. De samenle ving wordt steeds complexer, waar door mensen moeite hebben om zich in de normen en waarden van anderen te herkennen. Dat kun je zo laten voortduren, of er iets aan doen. Vooral door met el kaar te praten over hoe je met el kaar omgaat in de publieke ruim te." Een voorbeeld. Zelf steekt ze elke dag te voet of per fiets de Kloeting- seweg over. „Je moet echt niet den ken dat automobilisten voor je stoppen als je op een zebra over steekt. Het is toch vaak 'ik eerst'." Wie in zijn of haar buurt een beet je oplet, signaleert ook de vernie lingen van speeltuintjes, de door vandalen bekraste auto's of onno dige bekvechterij over niks. Zoals met enige regelmaat stappers in en nabij de Goese binnenstad wor den bedreigd, danwel gemoles teerd. „Op straat zie je verruwing en non- chalanche. Te veel korte lontjes. We moeten weer leren op een nor male manier met elkaar te praten. Daarmee kom je het verst." Het CDA wil het debat over nor men en waarden weer op de poli tieke agenda krijgen. Daarom dient de fractie in de raadsvergade ring van 19 juni een initiatiefvoor stel in. Het (publieke) debat over normen en waarden staat in het collegepro gramma van de coalitiepartners CDA, WD en SGP/ChristenUnie. Er is ooit wel een poging tot een debat, onder meer over in de in voering van stadsetiquette, onder nomen, maar die verzandde snel. Burgemeester Dick van der Zaag gaf de opdracht terug aan de raad. Van Waveren: „We hopen nu dat de voltallige gemeenteraad ons idee steunt. Wij nemen het initia tief, maar het moet uitmonden in een gemeentelijke plan met concre te acties." De Goese CDA-fractie wil het de- bat over normen en waarden nieuw leven inblazen. Ook moet er een actieplan komen. Het CDA dient 19 juni een voorstel in. door Frank Balkenende GOES - De Stichting Wings to Vic tory maakt wel een kansje op enke le oude spanten van de te slopen AKF-hal in Goes, maar dat hangt wel af van de kosten. Vooral trans port wordt een dure zaak, laat di recteur Arie Reinbergen van het projectbureau Goese Schans cv we ten. „We hebben het sloopbedrijf in elk geval gevraagd rekening te houden met het verzoek." De oude Apparaten- en Ketelfa- briek op het havenindustrieterrein in Goes wordt momenteel ge sloopt. Op die plek moeten vol gend jaar de eerste driehonderd grondgebonden woningen en tweehonderd appartementen ver rijzen, tenminste als bezwaarproce dures de planning niet vertragen. De Stichting Wings to Victory GOES - In Sportpunt Zeeland is woensdag van 13.00 tot 17.15 uur een handbaltoernooi voor basis schoolleerlingen uit de gemeente Goes. Het toernooi is een initiatief van handbalvereniging GSC, SM- WO breedtesport en Cios Goes. Deelnemende leerlingen mochten voorafgaand meedoen aan een aan tal trainingen bij GSC. Dit jaar strij den 22 teams uit groep 5 tot en met 8 om de wisselbeker. SCHORE - Het harmonieorkest en de slagwerkgroep van de Kapelse muziekvereniging Ons Genoegen houden donderdag om 19.30 uur een zomeravondconcert op het pleintje naast het dorpshuis in Schore. Het concert is een van de activiteiten die de vereniging houdt in het kader van haar hon derdjarig jubileum. Het optreden is gratis toegankelijk. toont interesse in de spanten. De AKF-hal is immers van oorsprong een Britse vliegtuighangar. De stichting, die vliegeniers uit de TWeede Wereldoorlog 'blijvend wil herdenken', wil op vliegveld Zeeland Airport bij Arnemuiden een museumpark inrichten. „Eigenlijk is het de bedoeling een stuk Brits vliegveld uit de jaren dertig te bouwen. Binnenkort zet ten we ons eerste gebouw neer. Dat is een nissehut. We bereiden verder de bouw van een houten manschappengebouw van de RAF voor. Dat wordt het clubgebouw van Wings to Victory", zegt voor zitter Martien van Dijk. De stichting aast nu op enkele spanten van de AKF-hal, waarmee een hangar kan worden opge ld* De Goese Schans cv bekijkt of Wings to Victory een aantal span ten van de AKF-hal kan krijgen voor de bouw van een authen tieke hangar op Zeeland Airport. GOES - Nationaal Park Oosterschel- de houdt woensdagmiddag 11 juni op het strandje van het Goese Sas een jutexcursie voor kinderen. Vanaf 14.00 uur gaat een natuur- gids met de kinderen opzoek naar bijzondere onderwaterspulletjes. Aangeraden wordt om laarsen aan te doen. Inschrijven voor de excur sie is verplicht. Dit kan op tele foonnummer: 0113-211675. Ouders zijn ook welkom COLIJNSPLAAT - De Stichting Pro motie Colijnsplaat Kats houdt morgen de laatste lezing voor het zomerseizoen in de Vismijn in Co lijnsplaat. Weerman Jules Geirnae rdt vertelt vanaf 19.45 uur alles over het weer en beantwoordt vra gen. Mensen die de lezing willen bijwonen, moeten zich vooraf aan melden via 0113-695554. De kosten bedragen vier euro. bouwd. „Uiteraard moeten we die verkleinen, want ze zijn 45 meter breed. Het zou toch mooi zijn als we een stuk van die oude vliegtuig hangar kunnen bewaren. Het is de enige in Zeeland." Knelpunt vormen de kosten. De stichting (met vijftien actieve le den en zeventig donateurs) is arm lastig en hoopt de spanten om niet te kunnen krijgen. Over de (wellicht hoge) transportkosten heeft Van Dijk nog niet nagedacht. Directeur Reinbergen is bereid het verzoek serieus te bekijken. „Al leen heb ik er een hard hoofd in, vanwege de hoge transportkosten. Bovendien is de prijs voor sloop- metaal best hoog. Dan praat je in dit geval over enkele tienduizen den euro's. De spanten zijn nog be hoorlijk wat geld waard." De Goese Schans zelf heeft gepro beerd de spanten her te gebruiken in nieuwbouw van sportopleiding Cios, maar dat bleek te duur en te tijdrovend. 'S GRAVENPOLDER - De Blauwe Speeltuin aan de burgemeester Jan- sensstraat in 's Gravenpolder is de nieuwe startplek voor de avond vierdaagse van het dorp. Het loop evenement vindt plaats van maan dag 16 tot en met vrijdag 20 juni. Wandelaars kunnen kiezen uit drie afstanden, vijf, tien of vijftien kilometer. Deze laatste afstand gaat alleen van start bij voldoende belangstelling. GOES - De Oud-Katholieke ge meenschap Zeeland houdt zater dag 14 juni een Eucharistieviering. In de kapel naast de Rooms-Katho- lieke Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat zal Pastoor J. van Han denhoven uit Sint-Niklaas voor gaan. De dienst begint om 10.30 uur. Elke tweede zaterdag van de maand vind er een Oud-Katholie ke viering plaats in Zeeland. door David Duijnmayer KWADENDAMME - Het Mariabeeld- je, dat aan de Vreelandsedijk in Kwadendamme stond, is uit haar kapel verdwenen. Afgelopen zater dagmorgen constateerden leden van de parochie dat Maria was los gerukt uit het kapelletje. Een buur man wist daarop te vertellen dat het vrijdagavond rond elf uur, toen hij zijn hond aan het uitlaten was, ook al niet meer op zijn plek stond. Eerder die avond was het er nog wel. „We begrijpen er niks van", zegt Marga van de Plasse van de Kwa dendamse parochie. „Wat moet ie mand nu met zo'n beeld? Alleen het beeld is weg, verder staat alles nog netjes op zijn plaats. Als ie mand moeite zou hebben met een Mariabeeld, hebben wij daar niets van gemerkt. Wij hebben alleen maar positieve reacties ontvangen. Bovendien was het een heel be scheiden beeldje." „We zouden graag in gesprek gaan met degene die het heeft meegeno men, om de waarde ervan nog eens uit te leggen. Het beeld verte genwoordigt geen waarde uit te drukken in euro's, maar des te meer in emotionele waarde. De ge meenschap voelt zich gekrenkt en verdrietig en het vertrouwen is ge schaad. We doen daarom een op roep om het terug te plaatsen." De kapel met het beeldje was aan de Vreelandsedijk geplaatst, omdat het een rol speelde in de sacra mentsprocessie van 25 mei. Het beeldje is op eerste pinksterdag in gezegend door pastoor Verbeek en tijdens de processie bewierookt en bezongen. „Daarna bedachten we dat het leuk zou zijn om het ter herinnering aan de processie te la ten staan", zegt Van de Plasse. „In Brabant en Limburg is een Maria verering in het landschap heel ge woon. Hier kan het blijkbaar niet." Het Mariabeeld is afkomstig uit de privécollectie van pastoor Paul Ver beek. Hij was gisteren wegens een bedevaart naar het Belgische Beau- raing niet bereikbaar voor com mentaar. Er is inmiddels aangifte gedaan bij de politie. Het kapelletje in Kwadendamme, zonder Mariabeeld, foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66