Zeeland Bezwaren Dorps- en stadsraad is bouwplan zijn van tafel 'Actie Dow leek wel anti-terreuroperatie' Sluis praat mee over kanaalproject 22 Dinsdag 10 juni 2008 PZC Van der Poel kan door met appartementen in Cadzand-Bad. m Bakje Inzet vrijwilligers komt leefbaarheid in alle kernen ten goede. Vlaams onderzoek naar grieven tegen verbreden van Schipdonkkanaal. door Frank van Cooten CADZAND-BAD - Aannemersbedrijf Van der Poel uit Terneuzen hoeft het bouwplan voor het apparte mentencomplex aan het Duin hof-Zuid tegenover het dagjescen trum in Cadzand-Bad vooralsnog niet aan te passen. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Sluis stellen de raad voor een aantal bezwaren onge grond te verklaren. Hiermee wordt het advies van de commissie be zwaarschriften overgenomen. Een van de bezwaarschriften is van K. Moeliker namens elf perso nen. In dit bezwaarschrift wordt gesteld dat de gemeenteraad tijdens het nemen van het voorbereidingsbe- sluit voor dit gebied kennelijk geen kennis droeg van het bouw plan van Van der Poel en dat de raad dit besluit dus eigenlijk hele maal niet had kunnen nemen. Bezwaarmakers concluderen bij een globale beschouwing van het bouwplan dat dit planologisch on aanvaardbaar is. Volgens hen is Een aantal Inwoners van Cad zand-Bad is bang voor schaduw werking van het appartementen gebouw tegenover het dagjescen trum. sprake van onevenredige schaduw werking waardoor er nog maar weinig zonlicht is. In de ruimtelij ke onderbouwing wordt volgens bezwaarmakers ondanks toezeg gingen geen aandacht besteed aan deze schaduwwerking. Ook moet er volgens hen sprake zijn van een integrale aanpak van Cadzand-Bad en niet slechts van één deelgebied zoals nu Duin hof-Zuid. Volgens de bezwaarden krijgt Van der Poel nu een voor keursbehandeling van de gemeen te Sluis en dat frustreert de rest van de badplaats. De bezwaarschriftencommissie concludeert echter dat de raad een grote mate van beleidsvrijheid heeft om al dan niet een voorberei- dingsbesluit te nemen. Een voorbe- reidingsbesluit is niet specifiek ge richt op een concreet bouwplan maar voorkomt ontwikkelingen die in strijd zijn met de visie voor Cadzand-Bad. Wat de schaduw werking betreft meent de commis sie dat dit soort punten in de pla nologische procedure beoordeeld moeten worden. Een ander bezwaarschrift is van M. de Grip en R. van de Luijster. Zij stellen dat in het voorberei- dingsbesluit geen uitbreidingsmo gelijkheden voor hun perceel zijn opgenomen. Volgens de commis sie bezwaarschriften valt dit per ceel echter buiten het gebied waar op het voorbereidingsbesluit be trekking heeft. TERNEUZEN - De grootscheepse ac tie van justitie, de provincie en mi lieudiensten tegen Dow Benelux vorige week heeft het imago van de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone als gunstige vestigingsplaats voor industriële activiteiten grote scha de toegebracht. Dit stellen de CDA-Statenleden Wies Saman en Cees van Beveren in een schrijven aan Gedeputeerde Staten. De christen-democraten willen van de dagelijkse provincie bestuurders weten of zij de initia tiefnemers zijn geweest van de grootscheepse actie tegen het che mieconcern. Als dat het geval is ge weest dan vragen de twee Statenle- ZEEUWSE Alle bouwvakkers kunnen er over meepraten: het schrijnende gebrek aan gastvrijheid bij de mensen voor wie ze een klus doen. Die Mid delburgse klusser kan er inmiddels ook over meepraten. Laatst moest hij een muurtje zetten voor een va ge kennis. Totaal uitgedroogd kwam hij na de eerste avond hard door René Hoonhorst SLUIS - Stads- en dorpsraden heb ben een enorm potentieel, maar de gemeentebestuurders van Sluis zien het niet of willen het niet zien. Stads- en dorpsraadsleden weten wat er in hun woonplaats speelt. Ze kennen de wensen en ergernis sen van de bevolking en weten vaak ook het best hoe problemen, vaak eenvoudig, kunnen worden opgelost. Geef ze de ruimte en de mogelijkheden om zaken aan te pakken en het komt voor elkaar. Het leven volgens Willem Behr is niet zo gecompliceerd. Het de laat ste decennia furore makende gezeg de 'niet lullen, maar poetsen' zou aan zijn brein ontsproten kunnen zijn. Ware het niet dat de oud-voor zitter van de Stadsraad Sluis wil lul len als Brugman om de gemeente aan het poetsen te krijgen. Een luis in de pels is Behr niet, wil hij niet zijn. Bij de oprichting van de Stadsraad Sluis koos het bestuur er juist voor om coöperatief samen te werken met de gemeente. De raad stelde zich ten doel zaken in Sluis te realiseren. „We wilden meedenken met het gemeentebestuur en wensen en mogelijkheden onderzoeken. De leefbaarheid in de stadjes en dor pen van Sluis kan alleen op peil blijven als stads- en dorpsraden en de gemeente samenwerken." Hoe wel de gemeente Sluis het op peil houden van de leefbaarheid hoog in het vaandel heeft staan, heeft Behr de afgelopen jaren niet of nau welijks gemerkt dat gemeentebe stuurders het werk van stads- en dorpsraden respecteren. College- en raadsleden laten daar door mogelijkheden liggen. De ge meente kan veel garen spinnen bij het belangrijk maken en goed facili- teren van stads- en dorpsraden, be- 'Enthousiasme ebt weg als mensen na maanden nog geen antwoord hebben' toogt Behr. „Er zijn veertien stads en dorpsraden. Als die allemaal acht leden hebben, heeft Sluis 112 actieve mantelzorgers voor de ker nen. Die willen maandelijks graag en gemotiveerd tien uur in touw zijn voor de gemeentelijke woon omgeving. Reken maar uit: 1120 gra tis arbeidsuren, dat zijn toch weer acht, negen full-time ambtenaren er bij." Om gemotiveerde, enthousiaste be woners te mobiliseren, moet het Sluise gemeentebestuur de stads en dorpsraden wel armslag geven. „Geef ze de cultuurnota, de woon- visie, het onderwijshuisvestings- plan en andere nota's. Zodat ook de leden van dorps- en stadsraden hun plaatsgenoten kunnen infor meren over de mogelijkheden en onmogelijkheden van bepaalde ideeën." Behr bevestigt dat de ge meente Sluis dan wel een duidelijk beleid moet voeren én vooral dat de gemeente actief en voortvarend is. „Alles duurt altijd zo lang. Als mensen een vraag neerleggen en ze hebben na vier maanden nog geen antwoord ebt alle enthousias me en motivatie snel weg. De ge meente moet mensen betrokken houden door ze vaak en tijdig te in formeren." Behr weet dat hij niet door ieder een op handen wordt gedragen, omdat hij nogal eens rechtlijnig als een beer door de porseleinkast stampt. Ondanks wat conflicten met mede-stadsraadsleden wilden veel Sluisenaren hem toch nog lan ger als voorzitter houden. Behr liet al weten dat hij dat niet zag zitten, omdat hij twee bestuurs periodes had volgemaakt. Nu hij zijn huis in Sluis heeft verkocht en binnenkort naar Cadzand verhuist, kan hij ook geen lid van de stads raad blijven. Hij blijft betrokken bij het wel en wee van de gemeente en heeft zich al weer aangemeld als lid van de in oprichting zijnde WMO-raad. Of hij toetreedt tot de dorpsraad van Cadzand weet hij nog niet. „Ik weet nog helemaal niet wat er speelt in Cadzand. Ik moet eerst eens een tijdje in het dorp wonen en wil me ook eerst thuis voelen, ook in mijn aparte atelier. Daarna zal ik me in elk geval ook niet op dringen. Wat niet wil zeggen dat mensen me nergens voor mogen vragen." den zich af of controlerende in stanties niet onmiddellijk na de milieuincidenten in 2005 en 2006 in actie hadden moeten komen. Sa- man en Van Beveren willen weten of ook GS van mening zijn dat het optreden van de justitionele dien sten (ruim veertig man sterk) bui tenproportioneel was en dat het optreden op generlei wijze werd gerechtvaardigd door de feitelijke situatie op dat moment bij het be drijf „De inval is uitgevoerd met fors machtsvertoon dat eerder doet denken aan een terroristische dreiging of een daarmee vergelijk bare acute criminele bedreiging dan aan een controle." Willem Behr: „Er zijn veertien stads- en dorpsraden. Als die allemaal acht leden hebben, heeft Sluis 112 actieve mantelzorgers voor de kernen."foto Camile Schelstraete Tip? redactie@pzc.nl werken thuis: er kon geen kopje koffie vanaf. Waarna hij de volgende avond zélf maar een koffiezetapparaat meenam. Terwijl de koffie stond te pruttelen, kwam de bewoner naar beneden. „Ruikt goed, zeg", zei die. Ja he?", antwoordde de klusser. „Ook een bakje?" door Wout Bareman DAMME - Net als alle grensgemeen ten in Oost- en West-Vlaanderen wordt ook Sluis betrokken bij het overleg over de verbreding van het Schipdonkkanaal. Vooral in Dam me en Knokke-Heist is er grote on rust over de gevolgen van de ka naalverbreding, die de haven van Zeebrugge aan een betere achter landverbinding moet helpen. De fractie Gemeentebelangen in de gemeenteraad van Sluis waar schuwde het college van burge meester en wethouders vorige week voor mogelijke gevolgen van de kanaalwerken voor de bereik baarheid van de gemeente, zeker als die zouden samenvallen met de werkzaamheden aan de N61 en de uitvoering van het project Zwakke Schakels. „Sluis mag in geen geval de dupe worden van ontwikkelingen op Belgisch grond gebied", aldus fractievoorzitter William Gijsel. Volgens een woordvoerder van de provincie West-Vlaanderen wordt de hartenkreet van Gijsel zeker meegenomen in de inventarisatie, die de gouverneurs van Oost- en West-Vlaanderen (André Denys en Paul Breyne) de komende West-Vlaanderen neemt zorgen over de bereikbaarheid van Sluis tijdens het verbreden van het Schipdonkkanaal serieus, aldus een zegsman van die provincie. maanden uitvoeren. Ze brengen, op verzoek van Vlaams minister van Openbare Werken Hilde Cre- vits de bezorgdheid in de grensge meenten in kaart. Twee weken ge leden publiceerde de Vlaamse rege ring de uitslag van een haalbaar heidsstudie naar de kanaalwerken. Die wees uit dat Zeebrugge met de uitvoering weliswaar een betere toegang tot het internationale vaar- wegnet (met name de nieuwe Schelde-Seineverbinding) zou krij gen, maar ook dat de haven de ko mende decennia dan wel spectacu lair zal moeten groeien. Want al leen dan is de investering verant woord. De twee gouverneurs den ken tot november de tijd nodig te hebben om hun onderzoek af te ronden. Daarna hakt de Vlaamse regering de knoop door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56