Veerse visie op landbouw irreëel Zeeland Mariabeeld verdwenen uit kapel in landschap van Kwadendamme O 115,00 Senioren fietsen Boete voor vechten met ex-vriendin Zes gewonden bij ongeluk in Tholen ZONNEBRILLEN OP STERKTE Boeren voelen zich door gemeente in hun hemd gezet. Parochie voelt zich gekrenkt door ontvreemding heilige. "Zomer in Zeeland: vol!" PZC Dinsdag 10 juni 2008 25 U VINDT ZE BIJ TlLROE OPTIEK..VOOR WIE GOED WILT OGEN 50% OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR GLAZEN) Ook dit jaar heeft Tilroe Optiek weer een mooie uitgebreide selectie zonnebrillen op sterkte voor u. Deze collectie designer zonnebrillen zijn ook uitermate geschikt voor multifocale brildragers. De prijs voor een multifocale zonnebril bedraagt C 185,00. INCLUSIEF STANDAARD ZONNEGLAZEN MET UV FILTER, INFORMEER IN DE WINKEL NAAR DE MOGELIJKHEDEN door Henk Postma DOMBURG - „Alsof de gangbare landbouw op Walcheren geen toe komst meer heeft." In de Land- bouwnota 2008 schetst de gemeen te Veere een volkomen irreëel beeld van de toekomstmogelijkhe den. Dat zeggen boeren uit de klankbordgroep die door de ge meente werd geraadpleegd. Veere wil de intensieve veehoude rij de nek omdraaien. En de gang bare landbouw zou alleen nog be staansrecht hebben wanneer ieder een op den duur biologisch gaat boeren. „Daarmee is ons hele ver haal van tafel geveegd", zeggen Han Kole (voorzitter van de ZLTO-afdeling Walcheren) en Ger hard de Visser (Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt). Had de gemeente goed naar de klankbordgroep geluisterd, dan was volgens hen duidelijk gewor den dat alle sectoren van de land bouw op Walcheren zich gezond kunnen ontwikkelen, zonder dat dit ten koste gaat van de kleinscha lige wegen- en landschapsstruc tuur. Zelfs de elf bestaande, intensieve veehouderijen kunnen bijdragen aan verbetering van de 'milieu- en omgevingskwaliteit'. Dan moeten ze wel ruimte krijgen om uit te breiden. Anders kunnen ze niet voldoen aan de nieuwe eisen voor dierenwelzijn. En die biologische landbouw? Prima, zeggen de boe ren. Maar de gemeente moet daar van niet alle heil verwachten. Er is gebrek aan biologische mest, aan biologisch veevoer, en vooral aan geschikte grond. Op Walcheren zouden maar enkele percelen ge schikt zijn voor biologische land bouw. Bovendien: een boer heeft twee tot drie jaar nodig om die grond daar klaar voor te maken. „Twee tot drie jaar inkomstenver lies. Daar stelt de gemeente een te gemoetkoming tegenover van 2000 euro", schampert Kole. Waar de landbouw dan wel mee is gehol pen? Met ruimere regels voor neve nactiviteiten in bedrijfsgebouwen, minder ingewikkelde procedures en een duidelijk natuurbeleid. Wat Kole betreft gooit de gemeen teraad de Landbouwnota snel in de prullenbak. „Dat stuk moet her schreven, in goed overleg met de sector." De gemeente Veere zet alle kaar- ten op de biologische landbouw. Boeren vinden dat niet realis tisch: ook de gangbare landbouw kan zich gezond ontwikkelen. ZIERIKZEE - Op dinsdag 17 juni gaat de seniorenfietstocht naar Seroos- kerke (S). De tocht gaat over 25 ki lometer en start om 13.30 uur bij sportpark Den Hogen Blok. Als het slecht weer is wordt de tocht een week uitgesteld. De tocht van 24 juni is echter wel een tocht over 50 kilometer. door David Duijnmayer KWADENDAMME - Het Mariabeeld- je, dat aan de Vreelandsedijk in Kwadendamme stond, is uit haar kapel verdwenen. Afgelopen zater dagmorgen constateerden leden van de parochie dat Maria was los gerukt uit het kapelletje. Een buur man wist daarop te vertellen dat het vrijdagavond rond elf uur, toen hij zijn hond aan het uitlaten was, ook al niet meer op zijn plek stond. Eerder die avond was het er nog wel. „We begrijpen er niks van", zegt Marga van de Plasse van de Kwa- dendamse parochie. „Wat moet ie mand nu met zo'n beeld? Alleen het beeld is weg, verder staat alles nog netjes op zijn plaats. Als ie mand moeite zou hebben met een Mariabeeld, hebben wij daar niets van gemerkt. Wij hebben alleen MIDDELBURG - Een 2i-jarige Middel burger is gisteren door de politie rechter veroordeeld tot een geld boete van 600 euro. De man had vorig jaar maart op de Middelburg se Markt gevochten met enkele an dere jongeren en later met zijn ex-vriendin. Volgens hem had zijn ex drie kwar tier tegen zijn deur staan stampen. Toen was hij het beu en had haar bij de nek gepakt. Vervolgens be trad ze 'als een wilde' zijn huis, waarna hij haar nogal ruw weer naar buiten had gewerkt. Officier van justitie J. Zondervan eiste een geldboete van 600 euro. De politierechter vonniste con form die eis. maar positieve reacties ontvangen. Bovendien was het een heel be scheiden beeldje." „We zouden graag in gesprek gaan met degene die het heeft meegeno men, om de waarde ervan nog eens uit te leggen. Het beeld verte genwoordigt geen waarde uit te drukken in euro's, maar des te meer in emotionele waarde. De ge meenschap voelt zich gekrenkt en verdrietig en het vertrouwen is ge schaad. We doen daarom een op roep om het terug te plaatsen." De kapel met het beeldje was aan de Vreelandsedijk geplaatst, omdat het een rol speelde in de sacra mentsprocessie van 25 mei. Het beeldje is op eerste pinksterdag in gezegend door pastoor Verbeek en tijdens de processie bewierookt en bezongen. „Daarna bedachten we dat het leuk zou zijn om het ter herinnering aan de processie te la ten staan", zegt Van de Plasse. „In Brabant en Limburg is een Maria verering in het landschap heel ge woon. Hier kan het blijkbaar niet." THOLEN - Bij een verkeersongeval in Tholen zijn gisterochtend zes in woners van deze gemeente ge wond geraakt. Onder de slachtof fers zijn vier kinderen, die er ern stig aan toe zijn. Het ongeval vond rond acht uur plaats op de kruising van Welgele gen en de Hitsedijk. Door nog on bekende oorzaak botste een auto met daarin een achttienjarige man tegen een auto met daarin een 41-jarige vrouw en de vier kinde ren (2, 4, 6 en 12 jaar oud). Drie van de kinderen zijn met onbe kend letsel naar het Erasmus zie kenhuis in Rotterdam gebracht, de andere slachtoffers naar het zieken huis in Roosendaal. Provinciale Staten laat twee leden aan het woord Provinciale Staten Provincie Zeeland 'Zomer in Zeeland, een zomer alleen voor ons beiden' zongen Saskia en Serge in een zomerhit van 1971. Bedoelde het zangduo hiermee dat het rustig was in de provincie? Waarschijnlijk niet, want Zeeland stroomde toen nog elke zomer vol vakantiegangers. In topweken waren zelfs alle beschikbare slaapplaatsen bezet. Daar lijkt de laatste jaren een kentering in te zijn gekomen. De toeristische markt is veran derd en ingrijpen is hard nodig vinden Kees Bierens (WD) en Piet Hamelink (PvdA). Zij rea geren op de stelling: Zomer in Zeeland: vol! Kees Bierens WD "Was het maar vol. Met uitzondering van een piekdag loopt het aantal overnachtingen sinds 2000 terug. Het toerisme in Zeeland staat onder druk. Dat komt doordat we ons eenzijdig op Duitsers hebben gericht, voornamelijk op gasten uit de regio Nordrhein-Westfalen. Dat heeft ons kwetsbaar gemaakt. Want ook daar is de consu ment kritischer geworden en ook zij ontdekken andere vakantiebestemmingen zoals goedkope vliegvakanties. Dus blijven ze weg. Belgen, Fransen en Engelsen hebben we verwaarloosd. Volgens mij is daar nog veel te winnen. We moe ten ons richten op de vraag wat gasten verwach ten als ze hier komen. Vlamingen bijvoorbeeld komen een weekend genieten van de kust en zien dat die hier mooier is dan in België, ze fietsen een stuk het achterland in en ontdekken de dorpjes. Ter afsluiting gaan ze ergens eten. En dat is bij hen echt iets anders dan ergens een patatje halen. Op dat soort bezoekers moeten we inspe len. We moeten Zeeland daarom in het buitenland promoten en daarbij niet alleen de nadruk leggen op rust en ruimte, maar ook op wat we op culinair en cultureel gebied hebben. En wat we aan moois beloven, moeten we ook nakomen. Daar moet de overheid ruimhartig aan meewerken. Dat bete kent steun bieden aan ondernemers voor nieuwe ontwikkelingen. Niet met allerlei regeltjes en door lange procedures een ontmoedigingsbeleid voeren. Daarnaast vind ik dat provincie en be drijfsleven ten aanzien van promotie best wat rui mer in de buidel mogen tasten." Piet Hamelink PvdA "Vol? Nee, ik zou het wel voller willen zien. Dat is gunstig voor de werkgelegenheid. Maar om dat voor elkaar te krijgen moeten Zeeuwen, en werk nemers in de toeristensector in het bijzonder, zich wel hoffelijker en dienstverlenender opstel len. We mogen niet van het automatisme uitgaan dat mensen toch wel komen. De 'verloedering' moet op alle niveaus worden tegengegaan. Dat betekent ook dat de kwaliteit van slaapplaatsen - hotelkamers, campings, appartementen - om hoog moet. Toerisme is belangrijk voor Zeeland, want het levert een bijdrage aan de lokale voor zieningenniveaus. Zeker in dorpen. Daar blijven supermarkten overeind alleen doordat er toeris ten zijn. Er wordt te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheden die Zeeland heeft. Neem bij voorbeeld de Zak van Zuid-Beveland, de dorpjes alleen al zijn een attractie op zich. Op de bloem- dijken mogen er wat mij betreft nog duizenden fietsers per dag bijkomen. We moeten ervoor zor gen dat er meer fietsdijken zijn dan autodijken. En maak een enorm parkeerterrein aan de rand van de Poel bij Goes. Bijvoorbeeld bij een boeren bedrijf dat dienst doet als horecagelegenheid en van waaruit je fietstochten gaat maken. Mensen komen voor rust en ruimte en daar is voldoende van in Zeeland. Hier kunnen we forse slagen maken, zonder afbreuk te doen aan de natuur en het landschap. We moeten innovatief zijn en ver nieuwend wat een grotere inspanning betekent van overheid, inwoners ondernemers en werk nemers gezamenlijk." Volg vrijdag de Statenvergadering via www.zeeland.nl of Omroep Zeeland televisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49