'Duikteams laks met veiligheidsprocedure' was 't niet gebeurd Pitbull M iPlii* 1 gn Inl had tranen in m'n ogen staan Nu kan het echt niet meer kapot Burgemeester Lonink van Terneuzen vindt conclusies te voorbarig. door Marcel Modde TERNEUZEN - Nog lang niet alle korpsen nemen het even nauw met de richtlijnen voor een veilige inzet van brandweerduikers. Een bittere constatering, aldus de Ne derlandse Vereniging voor Brand weerzorg en Rampbestrijding. De NVBR deelt de opvatting van de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid (IOOV) dat in korpsen met een 'vrijblijvende veiligheids cultuur de veiligheidszorg onvol doende leeft'. De inspectie komt tot die conclusie naar aanleiding van het recente dodelijke ongeluk bij Terneuzen en eerdere inciden ten in Urk (2007) en Utrecht (2001). Volgens de inspecteur schuilt in die vrijblijvendheid het gevaar van een paniekreactie, wan neer zich onder water onvoorzie ne situaties voordoen. Dat zou mo gelijk ook in Terneuzen het geval geweest zijn. Daarentegen heeft de arbeidsinspectie in 2007 de brand- weerduikploeg van Terneuzen aan een onderzoek onderworpen en geen overtredingen geconstateerd, meldt de IOOV eveneens. Inspectie en NVBR beginnen een gezamenlijk onderzoek naar nale ving van de veiligheidsregels. De resultaten zijn naar verwachting in augustus bekend. Ze houden er op voorhand rekening mee dat het huidige landelijke opleidingssys teem moet worden aangescherpt. „Er is behoefte aan een snelle be antwoording van deze vraag, on der meer om ongerustheid weg te nemen en te voorkomen dat korp sen maatregelen nemen die, achter af bezien, niet effectief zijn." De in spectie schrijft dat in een brief aan alle gemeenten met een duik- ploeg, die vrijdag is verstuurd. Eén van de maatregelen waar volgens de NVBR nog eens nadrukkelijk naar moet worden gekeken, is het gebruik van een drijvende seinlijn in plaats van een zinkend touw. Dat voorkomt dat de lijn aan objec ten op de bodem verstrikt raakt en de duiker in problemen komt. Overigens is twijfelachtig of de Ter- neuzense duiker is verdronken door een vastzittende seinlijn. Na dat de brandweerman het gezoch te autowrak had gelokaliseerd, ging hij terug om de positie met een boei te markeren. Even later kwam de duiker in paniek boven, wierp zijn ademautomaat af en zonk terug naar de bodem. Moge lijk is hij hevig geschrokken toen hij oog in oog kwam met de over leden bestuurder van de auto, die al langer in het water lag. Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen vindt dat de inspectie z'n boekje te buiten is gegaan. De con clusies zijn volgens hem voorbarig. Volgens de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid kennen veel brandweerkorpsen 'een vrijblij vende veiligheidscultuur'. Duik teams lopen zo onnodig risico. In de brief worden slechts algeme ne feitelijkheden aangedragen om trent de veiligheidszorg van brand weerduikers, reageert Lonink. „Maar daarmee wordt nog niet de verklaring van het dodelijk onge val op zich gegeven. Op deze ma nier wordt een heel korps in discre dit gebracht en dat vind ik buiten gewoon kwalijk. Wij willen de he le oorzaak weten." Wanneer dat duidelijk wordt, is nog onbekend. Het onderzoek van de arbeidsin spectie naar de duikdode in Urk heeft ook meer dan een jaar in be slag genomen. Lonink wil een landelijke discussie over het al dan niet handhaven van gemeentelijke duikteams. Mo gelijk is het beter die specialisti sche inzet anders te organiseren. www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 Éta Wil PZC Dinsdag 10 juni 2008 3 'S HEERENHOEK - Café Heieen in 's Heerenhoek heeft geen plekje meer vrij. Elke voetballiefheb ber van het dorp lijkt naar hier te zijn gekomen. Niet naar het café gaan als Nederland voetbalt is geen optie. Tenminste, dat vinden Pascalle en Sa- mantha, die niets om voetbal geven maar voor de sfeer toch naar het café zijn gekomen. Want dit mag je niet missen, is hun mening. GOES - Op de markt in Goes is een groot scherm neergezet. Het is echter nog te licht om er echt goed iets op te zien. Ferhan Ersen (rechts) en zijn vriendengroep doen toch een poging. Maar, zegt hij: „We moeten maar meejuichen met de men sen binnen, want hier zien we het niet." Zijn uit dossing heeft zijn vriendin voor hem uitgezocht, die, zo vindt hij, meer voetbalgek is dan hij. GOES - Ver weg van alle voetbaldrukte zitten twee uitgedoste jonge oranjefans zenuwachtig op het bordes van het gemeentehuis is Goes, hun rood-wit-blauwe vlag als kussen gebruikend. Niet omdat ze de wedstrijd niet willen zien, ze vinden de wedstrijd gewoon te spannend om naar te kijken. „We horen het wel als ze scoren en dan gaan we terug", verklaren ze. Vijftien jaar jacht op de pitbull heeft niets opgeleverd. Het aantal bijtincidenten nam niet af Het aantal gevaarlijke honden ook niet. De afgelopen jaren kregen honderden brave dieren een spuitje. Ondertussen verschenen allerlei andere krachtige rassen op straat. Daarmee was het pitbullverbod in feite failliet. Dus komt minister Gerda Verburg van Landbouw nog dit jaar met een aangepaste Regeling Agressieve Dieren. Als het aan de minister ligt, zal straks niet het ras maar het gedrag het lot van de hond bepalen. Dit lijkt geen verbetering. Verburg mikt op een gedragstest voor agressieve grote honden. Het gevaar moet dus kennelijk eerst blijken. Daarmee neemt de minister al een groot risico. Bovendien is het de vraag of het gedrag van de combinatie baas/hond zich wel voldoende betrouwbaar zal laten voorspellen. Het heeft er dus veel van weg dat Verburg weliswaar terecht bijstuurt, maar dat zij de goede koers nog niet heeft gevonden. Die koers moet wellicht wat radicaler zijn. Zolang eigenaars hun dieren kiezen op basis van bijtkracht en vechtlust, vaak onvoldoende gedomesticeerde rassen, heeft de overheid weinig andere opties dan een verbod op al deze krachtige honden. Want het zijn wapens zonder veiligheidspal. Het is jammer dat de minister dit niet aandurft. De jacht op dieren moet veranderen in een jacht op de mensen die er onverantwoord mee omgaan. Te beginnen bij de fokkers. „We gaan ons gram halen, want we hebben nog een reke ning te vereffenen met Italië", zei Yuri Baart uit Goes voor de wed strijd. „En het is uitgekomen! De ze wedstrijd sloeg alles. We waren zó goed en hebben gewonnen van de wereldkampioen! Er stonden twee jongens achter me op de tri bune. Ik kende ze niet, maar ze wa ren 90 minuten lang mijn beste vrienden. We zijn elkaar als kleine kinderen om de nek gevlogen. Ik had de tranen in m'n ogen staan. Dit is fantastisch!" ben niet blij, maar ik blijf optimis tisch. Ik weet zeker dat het Italiaan se team samen met Nederland doorgaat naar de volgende ronde." „Dit is echt ongelooflijk om mee te maken. Super!", zegt Dennis Nieuwenhuijse uit Rilland met schorre stem. Hij zat met vier vrienden in het stadion. „Gewel dig! Ik heb gezongen, geschreeuwd en gesprongen op de stoelen. Het is hier één en al oranje. Een soort carnaval, maar dan nóg ge moedelijker. En nu Nederland gewonnen heeft, kan het hele maal niet meer kapot. We gaan vanavond nog lekker een feestje vieren." Voor de wedstrijd kunnen de Italiaanse supporters nog wél lachen. foto Ruben Oreel had ik echt nóóit gedacht. Als Can- navaro had gespeeld, dan was het niet gebeurd. Hij is_een hele goeie verdediger", weet ze. Gaetano kan als enige Italiaan nog wel glimlachen. „Nederland heeft ge woon beter ge speeld", moet hij bekennen. „Ik moet nu zelf al die oranje zonnebrillen opzetten. En dat is nog niet ge noeg. Ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3