EK Voetbal Spaanse coach vertrouwt op spitsenduo Torres/Villa Ibrahimovic is de Vink de gebeten hond na vroege strafschop Lilian Thuram is de eerste speler die vijftien EK-duels op zijn naam heeft 34 I Dinsdag 10 juni 2008 PZC RUSLAND VIER VRAGEN OVER Enige hoofdprijs in interlandvoetbal dateert uit 1964. Luka Modric ontbreekt bij training Kroatië Helikopterpiloot negeert vliegverbod Pool Zurawski moet rest groepsfase missen Doelpunten leveren Rode Kruis geld op Fatale steekpartij na Polen-Duitsland Otto Rehhagel doet beroep op Griekse fans Edwin van der Sar kan Fransman nog passeren dit Europese toernooi. Zweedse spits kan in berucht getto van Malmö niet stuk. Afgelopen week was Friso Maas (1977) nog in Rusland. Hoewel de Oostkapellenaar wei nig met voetbal heeft, weet hij wel dat de sport in Rusland aan een revival bezig is. Naam: Friso Maas Woonplaats: Oostkapelle Beroep: werkzaam bij Wavin, producent van plastic pijpleidingen met vestigingen in 27 lan den. Wat heb jij met Rusland? „Ik heb Russisch gestudeerd én economie. Ik had daarna een vertaalbu reau, Russialink, en ik gaf als freelancer advies aan bedrijven die zaken deden in Rusland. Nu werk ik vast bij Wavin, dat ook in Rusland zit. Ik ben eigenlijk net terug uit dat land." In Nederland hebben de stadions tal van skyboxen en wordt er tijdens voet balwedstrijdenflink zaken gedaan. Gaat dat in Rusland ook zo? „Nou dat weet ik niet. Ik heb in elk geval nog nooit met zakenrelaties gesproken tijdens het voetbal. Wat ik wel weet, is dat enkele rijke zaken lieden grote voetbalclubs als speeltjes hebben. Die Roman Abramovitsj heeft bijvoorbeeld Chelsea in handen en Zenit Sint Petersburg en som mige clubs uit Moskou zijn ook eigendom van zo iemand. Ze pompen er een hoop geld in en zien de voetbalclub als hun persoonlijke visite kaartje. Dat is dus heel anders dan hier in Nederland, waar de clubs van het volk zijn en een beursnotering hebben." Sinds enige jaren speelt Nederland een rol in Rusland, met Guus Hiddink als bondscoach en Dick Advocaat als trainer in Sint Petersburg. Merken de Rus sen al iets van hun aanwezigheid? „Jazeker. En ze zijn heel blij met hun invloed. Advocaat heeft natuurlijk met Zenit de Uefa Cup gewonnen en Hiddink heeft met Rusland het EK gehaald. Daarnaast is de bondscoach bezig een hele nieuwe voetbal infrastructuur op te zetten. In de laatste jaren hadden veel clubs - dege nen die niet in handen waren van die rijke eigenaren - en voetbalscho- len een slecht bestaan. Maar nu wordt er weer geld in gestoken." Wat vermoed je: kan Rusland, dat vandaag tegen Spanje begint, wat beteke nen op het EK? „Geen idee. Maar met Guus Hiddink weet je het nooit. Zuid-Korea stel de in 2002 ook niets voor en toch kwam hij er ver mee. Misschien lukt hem dat nu weer." WENEN - Scheidsrechter Pieter Vink heeft zich met zijn snelle strafschop voor Kroatië in het duel met Oostenrijk niet populair ge maakt in het EK-gastland. Spelers, coaches en journalisten trokken de beslissing van de 41-jarige Neder lander sterk in twijfel. Daarmee toonden zij zich slechte verliezers (0-1). Want op de beoor deling van Vink viel niets af te din gen. „Als een arbiter al na drie mi nuten een strafschop wil geven, dan moet het een glaszuivere zijn. Ik hoop voor hem dat hij geen fout heeft gemaakt", merkte de door Rudy Boogert GOES - Eén keer heeft Spanje zijn faam uit het clubvoetbal gecasht in het interlandvoetbal. In 1964 werd Spanje in eigen land Europees kampioen door in de finale de Sov jet-Unie te bedwingen. Sindsdien wordt Spanje vrijwel elk groot toernooi een kanshebber ge noemd - ook dit EK weer - maar de gespleten persoonlijkheid van het land staat succes steevast in de weg. Het is de traditionele tegenstelling tussen Barcelona en Madrid die het Spaanse voetbal splijt. Op club niveau zorgt het voor een adembe nemende rivaliteit, op interlandni veau werkt dat gevoel door. De on voorwaardelijke steun van het Ca talaanse volksdeel zal het Spaanse elftal bijvoorbeeld nooit krijgen. Vanavond opent Spanje zijn zo veelste poging op een herhaling van 1964. De Sovjet-Unie was toen de laatste hindernis naar de beker, Rusland is vanavond de eerste hor de naar een eventuele evenaring. „Spanje is duidelijk favoriet", zei bondscoach Guus Hiddink van Rusland gisteren. En Spanje zat meteen in de rol waarin het slecht gedijt. Bondscoach Luis Aragonés kent de Spaanse geschiedenis en nam in de aanloop naar het EK geen halve maatregelen. Tegen de publieke opinie in liet hij voormalig aan voerder en topscorer Raül thuis. In de voorgaande toernooien mét Raül was het immers ook niet ge lukt. Ook Barcelona's wonderkind Bojan Krkic zit niet in de Alpen. Hij wil uitrusten. De winnende aanval volgens Ara gonés bestaat uit Fernando Torres (Liverpool) en David Villa (Valen- Wl Spanje opent vanavond het EK te- gen Rusland. De enige landen- prijs behaalde het Zuid-Europese land in 1964 in de finale tegen de Sovjet-Unie. cia), die beiden op tijd hersteld zijn van blessures. „Villa and Tor res zijn erg snel en kunnen scoren. Het is moeilijk voor Spanje om een wedstrijd niet te scoren", al dus Aragonés. De Spaanse ogen zijn met name gericht op de 24-jarige Torres, bij naam El Nino (het kind). Scoren is zijn lust en zijn leven. Op jeugd-EK's heeft hij Spanje al twee maal een titel bezorgd: in 2001 (on der 17 jaar) en 2002 (onder 19 jaar). Beide keren maakte hij het enige doelpunt van de finale. Afgelopen seizoen luisterde hij zijn debuut jaar bij Liverpool op met 33 doel punten. Aan de vorm van Spanje zal het niet liggen. De ploeg is sinds no vember 2006 al 21 interlands op rij ongeslagen. In de voorbereiding op het EK werden onder meer we reldkampioen Italië en verliezend WK-finalist Frankrijk verslagen. Zouden de scheuren in het Spaan se voetbal eindelijk aan elkaar ge plakt zijn? Zou 1964 eindelijk een vervolg krijgen? Oostenrijkse bondscoach Josef Hickersberger cynisch op. „Als hij deze strafschop had gege ven tegen grote landen als Duits land of Italië, had hij geen interna tionale wedstrijd meer gekregen", beweerde de Oostenrijkse midden velder Joachim Standfest. „Geen enkel ander land zou deze straf schop hebben gekregen." De boulevardkrant Österreich gaf Vink de schuld van het feit dat de Oostenrijkse EK-droom al na 180 seconden uiteen was gespat. „Een doodsteek na drie minuten", kop te de tabloid. OBERWART - Luka Modric, bij het Europees kampioenschap voetbal matchwinner voor Kroatië in het gewonnen duel met Oostenrijk (1-0), heeft gisteren de training overgeslagen. De 22-jarige speler liep zondagavond in de wedstrijd een lichte blessure aan de achil lespees op. Volgens de Kroaten kan Modric donderdag wel mee spelen in de tweede groepswed strijd, tegen Duitsland. WENEN - De Oostenrijkse politie heeft zondag in Wenen een piloot van een helikopter aangehouden die het luchtruim boven de hoofd stad had geschonden. Het toestel vloog over een gebied waar tijdens het EK voetbal niet gevlogen mag worden zonder toestemming van de luchtvaartautoriteiten. Twee mi litaire vliegtuigen onderschepten de helikopter. BAD WALTERSDORF - Bondscoach Leo Beenhakker van Polen moet zijn aanvoerder Maciej Zurawski voor de rest van de groepsfase mis sen. De aanvaller raakte zondag in het verloren EK-duel tegen Duits land geblesseerd aan een dijbeen. Beenhakker denkt nog steeds met Polen de kwartfinales te kunnen bereiken. „We hebben alles nog in eigen hand. Dat is het belangrijk ste", aldus de Nederlander. BASEL - Elk doelpunt bij het Euro pees kampioenschap levert 4000 euro op voor het goede doel. De Europese voetbalunie Uefa maakt het geld over aan het internationa le Rode Kruis, met als speciale be stemming de slachtoffers van land mijnen in Afghanistan. De organi saties werken sinds 2001 samen. Bij het EK in 2004 kon het Rode Kruis op 300.000 euro rekenen. WARSCHAU - Een avondje voetbal kijken thuis voor de televisie is een 51-jarige Pool zondag in By- tom fataal geworden. Hij werd na de nederlaag van Polen tegen Duitsland (0-2) door een 23-jarige man doodgestoken. Beiden had den in de woning stevig gedron ken. Na het duel ontstond ruzie over de Poolse nederlaag waarna de steekpartij plaatsvond. De da der meldde zich zelfbij de politie. SALZBURG - Otto Rehhagel roept de fans van het Griekse voetbalelf tal op de ploeg niet te laten vallen, mocht het mis gaan op het Euro pees kampioenschap. De titelverdediger speelt vanavond tegen Zweden het eerste duel op dit toernooi. „Ik zou tegen de fans willen zeggen: Hou van ons als we winnen, maar zeker ook als we ver liezen." door Hans Leber ZÜRICH - Na gisteravond is de 36-ja- rige Fransman Lilian Thuram de eerste voetballer die vijftien EK-duels heeft gespeeld. De 141-voudig Frans international speelde er één meer dan de Neder lander Edwin van der Sar die hem dit toernooi eventueel nog zou kunnen passeren. De Tsjech Po- borsky, de Fransman Zidane en de Portugees Figo speelden ook veer tien EK-wedstrijden maar zijn in middels gestopt. Thuram miste sinds het EK van 1996 in Engeland, waar hij toevalli gerwijs zijn eerste wedstrijd met 1-0 won van de Roemenen, geen enkel groot toernooi. In 1998 werd hij in eigen land wereldkampioen, twee jaar later werd hij in Neder land en België Europees kam pioen. De Franse centrale verdediger staat nog onder contract bij Barce lona, waar hij te horen kreeg dat hij moet vertrekken. Hij speelde slechts zestien wedstrijden in de basis dit seizoen. Gisteravond was Thuram aanvoerder van de Fran sen omdat de eigenlijke captain, Patrick Vieira, wegens een blessu re ontbrak. Meeste EK-duels 15 wedstrijden: Lilian Thuram (Frankrijk). 14 wedstrijden: Edwin van der Sar (Nederland), Zinedine Zida ne (Frankrijk), Luis Figo (Portu gal), Karei Poborsky (Tsjechië). 13 wedstrijden: Peter Sch- meichel (Denemarken), Tho mas Hassler (Duitsland), Jiirgen Klinsmann (Duitsland), Laurent Blanc (Frankrijk), Didier De- schamps (Frankrijk), Paolo Mal- dini (Italië), Dennis Bergkamp (Nederland), Phillip Cocu (Ne derland). door Roel Wiche MALMÖ - Geweld, werkloosheid en een uitzichtloze toekomst ballen zich samen in Rosengard, het meest beruchte getto van Zweden. De tieners van de migrantenwijk in Malmö hebben hun wortels in zestig landen, maar koesteren één droom: net zo beroemd worden als Zlatan Ibrahimovic. Shafik heet hij. Uit Irak vermoede lijk. Hij zit in de hoogste klas van Rosengards Skolan. Zijn tekening hangt op de muur in de plaatselij ke bibliotheek, waar in de rekken boeken uit Albanië, Bosnië, Paki stan en Somalië staan. Shafik heeft een kindergezicht getekend met een hevig bloedend oog, een ge scheurde lip en zware littekens op de schedel en in de nek. Uit de mond krult een tekstballon: ma ma! Shafik is een van de 22.000 be woners van Rosengard, een migran tengetto zonder weerga in de der de stad van Zweden, Malmö. Liefst 86 procent komt uit het bui tenland, vooral vluchtelingen uit ex-Joegoslavië en Irak. De sociale problemen zijn enorm. Jeugdben des terroriseren 's nachts de straten en de stroom illegalen is niet te overzien. Het is goed mogelijk dat Shafik in een flatje woont waar de stapelbed den tot aan het plafond staan. „Het komt voor dat drie Irakese families

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36