K Voetbal Ruud van Nistelrooij wint duel der afmakers Onwaarschijnlijke metamorfose van Oranje EURO Toni oogt als een kleine jongen bij Mathijsen en Ooijer. B 32 Dinsdag 10 juni 2008 PZC Van de Oranje-gekte in Bern krij gen de Nederlandse internationals weinig tot niets mee. In het Wank- dorf-stadion, dat tijdens het EK of ficieel Stade de Suisse heet, zijn on geveer drieduizend medelanders present. Dat aantal haalt het in de verste verten niet bij de Nederland se meute die zich in het stadshart verzamelt: meer dan veertigdui zend man/vrouw groot. Reservekeeper Maarten Stekelen burg, bezig aan zijn tweede toer nooi, weet inmiddels wel hoe het eraan toegaat op de zogenoemde supporterspleinen, in Zwitserland 'Fanzone' geheten. Dat heeft hij van Dennis Gentenaar, colle ga-doelman bij Ajax. Gentenaar reist het Nederlands elf tal tijdens grote toernooien gere geld achterna. „Altijd leuk, goeie sfeer. Ik volg het team met een vriendengroep, allemaal in het oranje. )e kent dat wel." Om ook Stekelenburg een idee te geven van die speciale bijeenkom sten, nam Gentenaar onlangs wat foto's mee van die buitenlandse oranjefeesten. „Het lijkt me goed dat Maarten weet wat zich alle maal afspeelt aan het supporters front. Daar hebben die internatio nals geen weet van. Die stappen een uur na de wedstrijd weer in het vliegtuig." Gentenaar is overigens niet in Bern voor de wedstrijd Neder- land-Italië. Hij mist vanwege zijn vakantie alle drie de poulewedstrij den van het Nederlands elftal, maar als Oranje een ronde verder komt, overweegt hij toch koers te zetten naar Zwitserland of Oosten rijk. Om nieuwe foto's te maken voor Stekelenburg? „Dat lijkt me niet, want dan zit ik in het sta dion. Maarten zal toch wel kaarten voor me regelen?" Dick Sintenie Austria-Switzerland door Leon ten Voorde BERN - Het is een beeld dat de avond typeert. Als Ruud van Nis telrooij de ï-o voor Oranje scoort, zeurt Luca Toni net zo lang totdat hij een gele kaart krijgt. Met Toni zou het de rest van de wedstrijd niet meer goed zou komen. En Van Nistelrooij? Die verlaat een mi nuut of twintig voor tijd onder een daverend applaus het veld. Temidden van alle sentimenten is Nederland-Italië ook het duel tus sen misschien wel de beste afma kers van Europa: Ruud van Nistel rooij (380 duels en 228 goals) ver sus Luca Toni Varchetta (382 duels en 187 goals). Twee spitsen, twee re latieve laatbloeiers van 31 jaar, die het niet van de combinatie moeten hebben, maar van hun dodelijke precisie in het strafschopgebied. Maar er zijn ook wel degelijk ver schillen tussen de twee aan de vooravond van het EK. Van Nistel rooij is net terug van een enkelbles sure en heeft in de voorbereiding nog niet met al te veel gif ge strooid. Toni daarentegen verkeert na alle triomfen bij Bayern Mün- chen in een bloedvorm en wordt van alle kanten aanbeden als de po tentiële ster van het EK. Nog een onderscheid: Van Nistel rooij wacht op deze avond de on dankbare taak om het te moeten opnemen tegen de verdedigers, die de naam hebben de beste van de wereld zijn. Toni, bijgenaamd Toni Kanoni, wacht het treffen met de veel bekritiseerde en weer eens vol ledig overhoop gehaalde defensie van Oranje. Dit moet de avond van Toni worden, dat kan niet anders, zou je denken. Maar wat is logisch in dit nu al his torische treffen, dat je met een 1^ Ruud van Nistelrooij troeft zijn evenknie aan Italiaanse zijde, Lu ca Toni, op punten af. De spits laat met Oranje de Italiaanse de fensie kraken als nooit tevoren. beetje fantasie het mini-wonder van Bern zou kunnen noemen. De o zo onkreukbaar ogende defensie van Italië kraakt als nooit tevoren, terwijl de anders zo wankel opere rende laatste linie van Oranje bijna on-Nederlands compromisloos te werk gaat. De 1.94 meter grote To ni is even een kleine jongen temid den van Andre Ooijer en Joris Mat hijsen. Aan de andere kant piept Van Nis telrooij er opvallend vaak tussenuit bij Marco Materazzi en Andrea Bar- zagi. Van Nistelrooij balanceert zo als vaak op het randje, loerend op die ene kans. Hij krijgt er in totaal drie en vooral die laatste vlak voor rust is pijnlijk, omdat hij Oranje op dat moment al naar 3-0 kan schieten. Maar die, ene veelbespro ken intikker in de 26e minuut, heeft de Italianen al zodanig doen verbleken, dat ze er niet meer bo venop komen. Toni krijgt diep in de tweede helft nog wel een kans, maar de onbeholpen manier waar op hij daarmee omgaat, is symbo lisch voor een verloren avond. Giovanni van Bronckhorst Wesley Sneijder Florent Malouda GIOVANNI VAN BRONCKHORST: 10 Waarom Robben als je Van Bron ckhorst hebt? Hij haalde de bal van de doellijn na een Italiaanse corner. Hij begon te rennen en te schreeuwen. Van der Vaart, de be dwinger van Pirlo, hoorde hem en legde de bal volmaakt diep aan de linkerkant. Voorzet. Kopbal Kuijt. Sneijder op zijn top. Doelpunt. Het was een aanval voor het cur susboek van het mooiste voetbal. Daarna, ver in de wedstrijd, nóg een uitbraak van Van Bronckhorst en een goal. Een linksback met een doelpunt en een assist. Beter zal hij het nooit meer doen. WESLEY SNEIJDER: 9 Wesley Sneijder maakte een doel punt, en zijn schot dat Van Nistel rooij omtoverde in een doelpunt zou je een voorzet kunnen noe men. Hij dus had ook een goal en een assist. Maar vooral speelde Sne ijder zo'n hartverwarmende wed strijd omdat hij helemaal in dienst voetbalde van zijn team. Als een Dirk Kuijt rende hij achter Panucci aan en vocht hij duels uit met het Gattuso-beest. Zo spelend wordt hij een van de beste middenvel ders van de wereld. FLORENT MALOUDA: 4 Alan Hansen, voorheen Liverpool, thans BBC, had het helemaal ge had met Florent Malouda. Ik ook eigenlijk. Vooral de manier waar op hij bij een diepe pass over de Roemeense keeper heen sprong om maar geen pijntje op te lopen, zat ons dwars. Malouda was geen kerel. Ook de andere mannen van de BBC, wel kerels, zaten te schel den op de Franse ploeg. Alle Fran sen speelden alsof ze het liefst mor gen naar huis gingen. Toen Thier ry Henry bij het begin van de tweede helft in de tunnel druk in praatte op Eric Abidal, keerde die zich opeens af en ging naar de muur staan kijken. Henry liep schouderophalend verder. De rest van de Fransen kwam sjokkend het veld op. Ze voelden een Roe meense lasso om hun nek. Reageren? henkspaan@gpdnieuws.nl De mogelijke afvallers van een maand geleden spelen tegen wereldkampioen Italië (3-0) een dijk van een wed strijd. In zijn onbedwingbare lust om te prikkelen, heeft Marco van Basten gisteravond toch weer zijn grenzen weten te verleggen. In zijn laatste weken als bonds coach blijkt alles mogelijk: zelfs een complete metamorfose van zijn team. - De manier waarop Nederland in ternationaal nieuw respect af dwong, was opzienbarend. Zeker ANALYSE door Frans van den Nieuwenhof ook gezien de keuzes die Van Bas ten maakte. Hij stak zijn hoofd in een strop door opnieuw een paar spelers te slachtofferen die zich lang zeker hadden gewaand van een basisplaats. Gistermiddag kre gen John Heitinga en Demy de Zeeuw te horen dat de coach ze niet nodig had. Van Basten opteer de voor spelers met een imposan tere lichaamsbouw of meer vecht lust. Khalid Boulahrouz, Nigel de Jong, maar ook Dirk Kuijt en Or lando Engelaar leken bij de aan vang van de voorbereidingsperio de nog spelers die op de lijst van mogelijke afvallers voorkwamen. Boulahrouz dankte zijn plek in de selectie zelfs louter aan een blessu re van Ryan Babel. Ook de anderen zullen de voorbije weken twijfels hebben gehad over hun EK-deelname; gisteren ston den ze allevier aan de aftrap. Geen van hen verzaakte. Een fiasco tegen Italië zou in de spelersgroep mogelijk tot ongeloof en wantrouwen hebben geleid wat betreft de keuzes, waarmee hun coach steeds weer verrast. Heeft Van Basten voorvoeld, dat alleen hij het team een impuls kon geven die onvermoede krachten zou los maken? Of was zijn zoveelste vondst een wanhoopsdaad? Bizar is het wel, dat bij Oranje gisteren maar twee spelers (Joris Mathijsen en Rafael van der Vaart) op dezelf de plek stonden als in februari te gen Kroatië, toen Van Basten zijn nieuwe concept introduceerde. Ui teraard had hij voor Edwin van der Sar en Ruud van Nistelrooij ook een basisplaats gereserveerd, maar met de overige zeven posi ties bleef de bondscoach gooche len en experimenteren. Kennelijk is zekerheid over een ba sisplaats niet altijd een noodzakelij ke basis voor zelfvertrouwen. De teamspirit die gisteravond kwam bovendrijven, haalde bij vrijwel ie dereen het beste naar boven. We sley Sneijder was weergaloos in zijn balcontacten. Dirk Kuijt speel de op rechts uiterst gedisciplineerd en beteugelde de aanvalsdrang van Gianluca Zambrotta en op links bestreek Giovanni van Bronck horst de hele flank. Uitzonderlijk goed was ook het middenveld, waar De Jong overal gaatjes dichtte en Engelaar speelde alsof het zijn honderdste interland was. Het tempo en de felheid waar mee Oranje speelde, was Italië lan ge tijd simpelweg te machtig. En toen de Azzurri hun laatste krach ten aanspraken om alsnog een punt te pakken, was daar als zo vaak de excellerende Van der Sar. Ruud van Nistelrooij draait weg bij de Italiaan Andrea Pirlo. foto Armando Franca/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34